ÚvodAktualityZa unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea
Památky

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

  • před 21 hodinami
Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.

Expozice betlémů a orloj v Kryštofově Údolí

Kryštofovo údolí betlémV obci Kryštofovo Údolí nedaleko Liberce najdete expozici betlémů, která je umístěna v prvním patře obecního hostince "U Kryštofa" přímo pod dřevěným kostelíkem uprostřed vesnice. Spatříte zde víc než devadesát betlémů různých velikostí, stáří i materiálů, jeden z nich je např. z olivového dřeva přímo z Betléma. Dále je zde betlém z přelomu 18. a 19. století od autorů z Kryštofova Údolí anebo mechanický Tyrolský betlém vytvořený truhlářem Francem Pohlem na přelomu 19. století. Jsou tu také betlémy ze zahraničí. Navštívit muzeum lze až do 7. ledna každý den, a to od 11:00 do 16:00 hodin, poté bude otevřeno o víkendech.

Pod širým nebem stojí v 
Kryštofově Údolí rozměrný Jírův venkovní betlém, měřící 16 metrů na délku. Vidět ho zároveň i krásně nasvícený můžete denně od 16:00 do 22:00 hodin od 30. listopadu do 6. ledna 2025, postaven pak zůstane přibližně do půlky února.
 

Muzeum betlémů Karlštejn a největší loutkový betlém

Karlštejnský královský betlémMuzeu betlémů Karlštejn si prohlédnete kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale i betlémy z raritních materiálů, jakými jsou například cukr nebo chleba. Největšími lákadly jsou mechanické betlémy mezi něž patří Karlštejnský královský betlém, největší loutkový betlém s postavami českých panovníků u nás. Na 80 m2 se rozkládá několikametrová kulisa hradu Karlštejna a okolí s kostelíkem svatého Palmácia osázená půlmetrovými loutkami v historických kostýmech. Zahlédnete vinaře, jak přímo z karlštejnských vinic veze Ježíškovi obří hrozen, Buška z Velhartic ochutnávajícího karlštejnské víno (jež zprvu trpké zdá se), Mistra Theodorika malujícího Madonu, nebo rytířský souboj na počest dámy kynoucí rekům z hradního okna. Spolu s tímto dějem přichází deset nejvýznamnějších českých panovníků, kteří přinášejí Ježíškovi dary typické pro jejich osobnost a dobu – Karel IV. přináší hrad Karlštejn, Rudolf II. astronomický přístroj, Marie Terezie šperky. Panovnická řada je netypicky zakončena T. G. Masarykem, který Ježíškovi přináší mapu České republiky. Působivý celek ozvláštňuje vyprávění karlštejnské pohádky a hudba ze Smetanovy Mé vlasti. V prosinci je zde otevřeno denně od 10:00 do 17:00, pouze 24. 12. od 10:00 do 15:00 hodin.
 

Domácí betlémy v Třešti

betlémy třešťV Třešti nedaleko Jihlavy se udržuje více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Stejně jako jejich předci, budují dnes místní obyvatelé překrásné jesličky v komorách, dílnách i garážích a rádi je ukazují každému, kdo je chce vidět. Zdejší betlémy jsou stavěny jako dioramata, vytvořená z pařezů, mechu a dalších přírodnin, v nichž jednotlivé stupně přecházejí v malovanou krajinu. Každoročně je zde přístupno více než dvacet domácností. Plánek města s vyznačenými výstavními místy získáte v infocentru. Přijeďte se podívat! Betlémy v domácnostech jsou k vidění od 26. 12. 2024 do 2. 2. 2025. Další betlémy jsou celoročně vystaveny ve stálé expozici Spolku přátel betlémů v Schumpeterově domě (v roce 2024 je expozice uzavřena) a ve zcela nové expozici v Základní umělecké školy v Třešti, kde jsou v 1. patře k vidění skříňové betlémy.
 

Ručně vyřezávaný mechanický betlém v Horní Lideči

Betlém Horní LidečOd roku 2011 můžete navštívit mechanický betlém v Horní Lidči, který přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému najdete přes 230 figur, z toho 75 pohyblivých a více jak 100 vyřezávaných staveb. V betlému je možné zhlédnout mimo jiné dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. V prosinci je česko-slovenský mechanický betlém otevřený kromě pondělí denně 10:00 až 12:00 a 13:00 až 16:00 hodin. Poslední prohlídka je možná v 15:45 hodin. O Vánocích však pro velký zájem doporučujeme rezervaci vstupenky na telefonním čísle 737 701 047. Zavřeno bude 24. a 31. prosince 2024 a 1. ledna 2025. 
 

Národní kulturní památka Proboštův betlém

Proboštův betlémV Muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem najdete více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Ale jen Proboštův betlém je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku. Celé dílo včetně mechanismu bylo vytvořeno ze dřeva před více než sto lety. Na ploše 6,9 x 1,9 x 2,2 metry se nachází na 2 000 vyřezávaných dílů. Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem Josefa Frimla. Betlém je 7 metrů dlouhý, více než 3 metry široký a téměř 2 metry vysoký. Ústředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách jsou zobrazeny výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí.

Proboštův betlémZbývající terasy jsou zaplněny scénkami představujícími biblické výjevy od zvěstování Panně Marii k ukřižování Ježíše Krista až po jeho nanebevstoupení. Zcela před betlém vystupují do popředí dvě figurky – chlapec a dívkas cínovými miskami v rukou jako taktní upozornění pro tehdejší návštěvníky, kam položit peníz jako vstupné a odměnu za možnost betlém si prohlédnout. Úctyhodnou podívanou uzavírají strojově opracované dřevěné výplně a kulisy, kulisové závěsy a rovněž vysoustruhované dřevěné věžičky. Muzeum v Třebechovicích je otevřeno denně mimo pondělí 9:00 až 12:00 a 12:30 – 16:30 hodin.


Loštický pohyblivý betlém plný "známých osobností"

loštický betlémV Lošticích, které jsou známé hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém. V současné době ho tvoří na 300 figurek. Kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i Moravy. Betlém, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, navíc dělá také zvuky. Například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout od sousedů. Mezi vyřezávanými postavičkami najdete například slavného malíře Alfonse Muchu se dvěma štětci a s paletou v ruce. Dále si mezi postavičkami z lipového dřeva prohlédnete hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či šternberského malíře Libora Vojkůvku. Doplňuje je figurka vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice, ale i "tykadlový řidič" Roman Smetana zpodobněn v letícím broukovi se smetanou. K nejnovějším figurkám patří Tomáš Baťa (přidán 2023) a Jan Amos Komenský (doplněn 2024). Otevřeno je zde od 1. prosince 2024 do 6. ledna 2025 denně od 14:00 do 18:00 hodin, včetně svátků, sobot a nedělí.
Největší loutkový betlém v Česku – Karlštejnský královský betlém

20. 11.6. 1.
Největší loutkový betlém v Česku – Karlštejnský královský betlém

Muzeum betlémů Karlštejn ukrývá raritní betlém – na půdě si můžete prohlédnout loutkový Královský betlém. Mechanický betlém ukazuje 46 historických postav v dobovém odění. Poznáte zde např. Karla IV., Mistra Theodorika. Rudolfa II. nebo T. G. Masryka. Úchvatná je také scéna s rytířským soubojem.

Expozice betlémů v Kryštofově Údolí Kultura

Expozice betlémů v Kryštofově Údolí

V prvním patře hostince U Kryštofa najdete trvalou expozici betlémů a druhé patro je místem setkávání, besed a krátkodobých výstav. V expozici betlémů najdete nejen výstavu, ale také koutek pro vaše děti, tvořivé dílničky a obchůdek, kde si můžete zakoupit dárky pro vaše blízké.

Jírův betlém v Kryštofově Údolí

30. 11.6. 1.
Jírův betlém v Kryštofově Údolí

Malebná obec na Liberecku, kde je po celý rok pestrý výběr aktivit, láká k návštěvě i v předvánočním čase. Opět zde vyroste rozměrný betlém vytvořený akademickým malířem Josefem Jírou. Večer bývá krásně nasvícen.

Betlém z másla v Máslovicích

1. 12.31. 1.
Betlém z másla v Máslovicích

Přijďte se podívat na betlém z opravdového másla! A kam jinam, než do Máslovic.

Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše 2024

1. 12.6. 1.
Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše 2024

Stejně jako loni i letos bude pro veřejnost k vidění tvz. Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše. Výstava se uskuteční od 1. 12. 2024 do 6. 1. 2025.

Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné

30. 11.2. 1.
Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné

Výstavy betlémů patří o vánočním čase k tradicím. Betlém klub pořádá v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze výstavu betlémů – Betlémy a vánoční tradice.

Muzeum betlémů Karlštejn Kultura

Muzeum betlémů Karlštejn

V Muzeu betlémů v Karlštejně můžete prožít pravou vánoční atmosféru s českými historickými betlémy.

Fialův pohyblivý betlém v Chomutově Kultura

Fialův pohyblivý betlém v Chomutově

Fialův betlém naleznete v chomutovském muzeu, které jej řadí mezi unikátní sbírkové předměty. Cenné je na Fialově betlému především to, jakým způsobem prezentuje stará řemesla a staré zvyky. Vždy dbal na to, aby staré přístroje byly vyrobeny přesně podle skutečnosti, aby nechyběla jediná součástka.

Unikátní dřevěný loštický betlém Kultura

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci Památky

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci

Společné dílo otce a syna Metelků je od roku 1994 k vidění v Severočeském muzeu v Liberci. V roce 2016 skončila restaurátorská práce na starém betlému.

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách Památky

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách najdete v budově obecního úřadu Utzův mechanický Betlém. Můžete si ho zde prohlédnout a seznámit se s jeho historií. Betlém je unikátní tím, že kromě posuvného pohybu postavy hýbají hlavou, rukama i nohama a v některých případech se i vzájemně přibližují či vzdalují.

Mechanický betlém Horní Lideč Kultura

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

Třebechovické muzeum betlémů Kultura

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí Kultura

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí

Vesnický orloj, který vymyslel pan Martin Chaloupka, se v roce 2023 přestěhoval z Kryštofova Údolí do obce Žibřidice.

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci Památky

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka.

Betlémská cesta městem Třešť

26. 12.2. 2.
Betlémská cesta městem Třešť

Výstava betlémů v třešťských domácnostech. V Třešti na Jihlavsku patří k vánočním zvyklostem stavění betlémů. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích.

Rudický betlém Kultura

Rudický betlém

Autorem celodřevěného mechanického betlému je amatérský řezbář pan Jan Vysloužil, který žije v malebné vesnici Rudice u Uherského Brodu. Rudický betlém je ručně vyřezávaný a k jeho výrobě bylo použito převážně dřevo lipové. Celý betlém včetně mechaniky se rozkládá na ploše bezmála tří metrů.

Velhartický betlém – unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla Kultura

Velhartický betlém – unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. V betlému najdete 25 velkých figur, ostatních menších je přes čtyřicet.

Mohelnický betlém Kultura

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.

Pohyblivý sušický betlém Kultura

Pohyblivý sušický betlém

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Další aktuality

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky

Advent na hradech a zámcích 2024 – tipy na předvánoční jarmarky a speciální prohlídky

Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Zpříjemněte si předvánoční čas a navštivte památky s neopakovatelnou atmosférou. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, adventní trhy, výstavy, ukázky historických tradic a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.
11. listopad 2024 18:26
Památky