ÚvodČeská nejOsobnostMarie Terezie – jediná vládnoucí žena na českém trůně
Osobnost

Marie Terezie – jediná vládnoucí žena na českém trůně

Marie Terezie (13. května 1717 Vídeň – 29. listopadu 1780 Vídeň) z rodu Habsburků, arcivévodkyně rakouská, královna uherská, královna česká a markraběnka moravská. Císařovnou, jak bývá občas označována, ale nebyla. Za vlády Marie Terezie došlo k radikální proměně feudální říše v centralizovaný stát. Reformy se významně dotkly i českého království. Období její vlády je označováno jako osvícenecký absolutismus.
Marie Terezie, celým jménem Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna, německy Maria Theresia Walburga Amalia Christiana, z rodu Habsburků, arcivévodkyně rakouská, královna uherská, královna česká a markraběnka moravská byla jedinou vládnoucí ženou na českém trůně.

Českou královnou se Marie Terezie nechala korunovat roku 1743 a přibližně deset let poté se pustila do rozsáhlé přeměny západní části Pražského hradu ve stylu vídeňského barokního klasicismu. Při přestavbě vedené dvorním stavitelem Nicolo Pacassim získal Nový královský palác svou dnešní jednotnou fasádu a nově vzniklo též čestné nádvoří, označované jako první. Stavebně nesourodý areál se zkrátka během několika desetiletí proměnil v reprezentativní rezidenci.
 

Zajímavosti o Marii Terezii

  • Skutečným sběratelským skvostem je  tereziánský tolartolar Marie Terezie, který byl ve své době zřejmě nejoblíbenější mincí na světě, což dokládá i fakt, že v mnoha zemích byla tato mince legálním platidlem ještě v průběhu 20. století.
  • Marie Terezie osobně vyšívala jedny ze šatiček pro Pražské Jezulátko – zelené se zlatou výšivkou.
  • Marie Terezie vydala roku 1769 trestní zákoník, který stanovil přesná pravidla mučení. Osoby vyššího stavu například směly být mučeny pouze v případě, že se dopustily zločinu urážky božského a světského majestátu, zrady země a při politických zločinech.
  • S panovnicí se setkáte také v kabinetu kuriozit na zámku Kynžvart, kde s láskou opatrují její hřeben a pramínek vlasů stříbrně šedé barvy.
  • Císař Josef II. po své matce pojmenoval pevnostní město Terezín; sesterskou pevnost Ples Jaroměře ve východních Čechách přejmenovali na Josefov až po jeho smrti. V Terezíně nese jméno císařovny například jezdecký klub.
  • Když v září 1754 přijela Marie Terezie na návštěvu Olomouce, zúčastnila se slavnostního vysvěcení sloupu Nejsvětější Trojice, což prozrazuje mramorová pamětní deska nad vchodem do vnitřní kapličky. Zároveň si prohlédla téměř dokončenou barokní pevnost, do níž vjela novou branou – a té se od té doby říká Terezská. Stejné jméno kdysi nesla dnešní Pavelčákova ulice, která začíná kousek od brány a vede přímo k olomoucké radnici.
Česko ve filmu: putování po stopách Marie Terezie v Čechách i na Moravě

Česko ve filmu: putování po stopách Marie Terezie v Čechách i na Moravě

Také jste si oblíbili historickou minisérii Marie Terezie? Úspěšný seriál se natáčel na řadě českých a moravských historických sídel. Možná jste některá z nich poznali a možná vám přijde vhod náš přehled míst, kde se některé scény uskutečnily. Mimo to vám přinášíme i stručný přehled staveb a zajímavostí, které s jedinou vládkyní na českém trůně úzce souvisí. Ať už se jedná o budovy, které kázala postavit nebo zámky, které navštívila během svých „inspekčních“ cest po Čechách a Moravě.

Příběh "matičky" Marie Terezie a jejího věrného města Olomouce

Příběh "matičky" Marie Terezie a jejího věrného města Olomouce

Kdyby se uherská a česká královna Marie Terezie zastavila na jeden jediný den v každém městě svého království, strávila by na cestách celý život. Zatímco někde přišli zkrátka, jinam se panovnice podívala opakovaně. Mezi města, kterým věnovala svou pozornost pravidelně, patřila Olomouc. A olomoučtí měšťané za to svou Marii Terezii milovali. Říkali jí láskyplně Mütterchen, matička. Pojmenovali po ní jednu z bran a ulici. Její iniciály ozdobily městský znak, její tvář shlížela na město z proslulého radničního orloje. Jak se zrodil tak vřelý vztah?

Příběh legendárního válečníka – barona Trencka, který odpočívá v Brně

Příběh legendárního válečníka – barona Trencka, který odpočívá v Brně

Baron František von Trenck, plukovník rakouské armády, se proslavil svou neobyčejnou odvahou, velitelskou zdatností a neobvyklou bojovou strategií. Povahou nesmírně vznětlivý, výbušný, nedisciplinovaný, obzvlášť krutý a bezohledný muž díky těmto vlastnostem slavil úspěchy na všech frontách. Jeho ostatky jsou vystaveny v kapucínské hrobce v Brně.

Procházka Olomoucí – moravskou metropolí UNESCO

Procházka Olomoucí – moravskou metropolí UNESCO

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za několik hodin, ale může se protáhnout i na celý den – záleží jen na vás. Rozhodně byste však neměli vynechat Sloup Nejsvětější Trojice, radnici s unikátním dělnickým orlojem, krásné olomoucké kašny, mauzoleum biskupů nebo Pevnost poznání.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků Památky

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci Památky

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 32 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Pevnost poznání v Olomouci Zážitky

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Kvítkův dvůr u Českého Krumlova Památky

Kvítkův dvůr u Českého Krumlova

Někdejší Pidíkův, dnes Kvítkův dvůr se nachází západně od krumlovského zámku na východním svahu masivu Liščího doupěte, u staré poutní cesty do Kájova. Vznikl zřejmě ve 13. – 14. století. Současná podoba objektu pochází z barokní přestavby, prováděné po roce 1750.

7 věcí, které nevíte o… školách, školácích, známkách a vysvědčení

7 věcí, které nevíte o… školách, školácích, známkách a vysvědčení

Co nás napadne, když se řekne škola? Jan Amos Komenský, rčení škola základ života, a spousty vzpomínek z dětství a mládí. Spolužáci, kamarádi a báječný život o přestávkách. Obchody plné aktovek a školních batohů, pastelek, penálů, pravítek a dalších předmětů, bez kterých se žádný školák neobejde. A datum prvního září, protože právě to je klíčový den, kdy to každý rok vypukne nanovo. Hola, škola volá! Pojďte se do ní znovu vrátit s Kudy z nudy!

Olomouc

Olomouc

Zveme vás na příjemnou ochutnávku města Olomouc, kde na vás čekají monumentální památky, zajímavé festivaly, domácí pivo i tradiční olomoucké tvarůžky.

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

Arcibiskupský palác Olomouc Památky

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků Památky

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Tereziánská zbrojnice v Olomouci Památky

Tereziánská zbrojnice v Olomouci

Čtyřkřídlá jednopatrová budova je typickou ukázkou tereziánské vojenské architektury. Byla vystavěna za Marie Terezie v letech 1771-1778, naproti vchodu arcibiskupské rezidence, aby dle pověsti bránila slavostním výjezdům arcibiskupa, kterého panovnice neměla v oblibě.

Kounicové – šlechtický rod s rezidencí ve Slavkově u Brna

Kounicové – šlechtický rod s rezidencí ve Slavkově u Brna

Historie zámku ve Slavkově u Brna byla více než 400 let spojená se starobylým moravským rodem Kouniců. Nejvýznamnějším členem rodu byl Václav Antonín kníže z Kounic a Rietbergu (1711–1794), kancléř čtyř habsburských panovníků – Marie Terezie, Josefa II., Leopolda II. a Františka II.

Kníže Metternich – významný evropský politik 19. století

Kníže Metternich – významný evropský politik 19. století

Kníže Metternich, plným jménem Clemens Wenzel Lothar Johann Nepomuk, druhý kníže von Metternich-Winneburg (15. května 1773, Koblenz, Německo – 11. června 1859, Vídeň, Rakousko) byl jednou z nejvýraznějších osobností evropské politiky 19. století. Podle dochovaných svědectví charismatický a pohledný muž oplýval přirozenou autoritou. Byl rovněž vynikající řečník, který se dokázal rychle vcítit do druhých a uměl s nimi navázat dialog.

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Zakládaly kostely a kláštery, pečovaly o královská věnná města. Milovaly i nenáviděly, jejich manželství byla šťastná i nešťastná. Lámaly meče, byly korunovány českými královnami a vládly českým zemím: seznamte se s našimi nejznámějšími kněžnami, královnami a císařovnami.

Marie Anna Karolína Savojská – česká královna a manželka Ferdinanda I. Dobrotivého

Marie Anna Karolína Savojská – česká královna a manželka Ferdinanda I. Dobrotivého

Kdyby se rakouský císař Ferdinand Dobrotivý (1793–1875) v roce 1848 nevzdal trůnu, dějiny mohly vypadat jinak. Společně s ním se role císařovny zřekla i jeho manželka Marie Anna Karolína Savojská (19. září 1803, Řím – 4. května 1884, Praha). Byla poslední českou královnou, na jejíž hlavu byla při korunovaci v katedrále sv. Víta na Pražském hradě vložena svatováclavská koruna.

Seznamte se: knížata, králové a císaři Českého království

Seznamte se: knížata, králové a císaři Českého království

Seznamte se s nejznámějšími českými panovníky, knížaty a králi! Všechny v naší řadě nenajdete, ale ty nejznámější ano. Prozradíme vám i to, který vládl nejdéle, který se dožil nejvyššího věku, anebo kdo začal Zikmundovi Lucemburskému říkat Liška ryšavá.

Univerzita Palackého v Olomouci – nejstarší univerzita na Moravě a druhá nejstarší v českých zemích

Univerzita Palackého v Olomouci – nejstarší univerzita na Moravě a druhá nejstarší v českých zemích

Univerzita Palackého v Olomouci je po Univerzitě Karlově v Praze druhou nejstarší univerzitou v českých zemích a nejstarší na Moravě. Za datum jejího vzniku se považuje 22. prosinec 1573, kdy bylo tehdejší olomoucké jezuitské akademii přiznáno promoční právo, vysokoškolská výuka začala o tři roky později. V současnosti má osm fakult a studuje na ní přibližně 22 000 studentů.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Kde se natáčela Marie Terezie? Přehled tipů na filmová místa, hrady a zámky ze seriálu

Kde se natáčela Marie Terezie? Přehled tipů na filmová místa, hrady a zámky ze seriálu

Patříte k příznivcům dobového seriálu Marie Terezie? Série výpravných historických filmů, zachycujících nejdůležitější motivy ze života významné panovnice, se natáčela na řadě českých a moravských historických sídel. Možná jste některá z nich poznali a možná vám přijde vhod náš přehled míst, kde se některé scény uskutečnily.

Největší zachovaná pevnost v Česku – Pevnost Terezín

Největší zachovaná pevnost v Česku – Pevnost Terezín

Největší zachovanou pevností je fortifikační pevnost Terezín, pojmenovaná po Marii Terezii. O její stavbě bylo rozhodnuto v roce 1780. Stavebním typem se řadí k tzv. mezierské fortifikační škole. Při výstavbě musely být vystěhovany dvě vesnice a dokonce přesunuto ústí řeky Ohře.

Habsburská fortová pevnost v Křelově u Olomouce je evropským unikátem

Habsburská fortová pevnost v Křelově u Olomouce je evropským unikátem

Historické město Olomouc se může chlubit mnoha cennými památkami. Skutečné skvosty se, ale nenacházejí jen v jeho centru. Fortová pevnost Olomouc je součástí opevnění města a byla vytvořena postupně jako doplnění a rozšíření stávajícího opevnění Olomouce, tzv. barokní pevnosti. Je tvořena relativně samostatnými pevnůstkami (forty) v kruhu kolem města. V prostorách fortu XVII se nachází zájezdní hostinec a vojenské muzeum se stálou expozicí, která je tematicky zaměřena na pevnostní stavitelství a vojenskou historii 19. století.

#světovéČesko a kolonáda v Lednicko-valtickém areálu: kousek císařské Vídně na jižní Moravě

#světovéČesko a kolonáda v Lednicko-valtickém areálu: kousek císařské Vídně na jižní Moravě

Fantastický výhled, ideální cíl pro výlet pěšky anebo na kole, spousty zajímavostí v okolí, a hlavně stavba, která vypadá pohádkový šperk, zasazený v nádherné krajině: to je kolonáda na návrší Reistna nad Valticemi. Široko daleko se rozprostírá parkově upravený Lednicko-valtický areál, vinice a lesy protkané sítí pohodlných cest. Zkrátka ráj na zemi!

#světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň

#světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň

Okružní třída: už samotný název slibuje eleganci, noblesu a starosvětskou nostalgii. Svou Ringstrasse nemá jen Vídeň, okružní třídy na místě zbořených hradeb vznikly v řadě měst bývalého Rakouska-Uherska. Patří k nim i Opava, bílá perla Slezska.

#světovéČesko a sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a ve Vídni: skutečně vyhnaly mor z Evropy?

#světovéČesko a sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a ve Vídni: skutečně vyhnaly mor z Evropy?

Byl brutální, rychlý a mezi 14. až 18. stoletím dokázal zabít třetinu až polovinu Evropanů: to byl mor aneb černá smrt. Od současných pandemií se v lecčems lišil a i lidé se s ním vyrovnávali jinak. Na znamení vděčnosti a díků například stavěli morové sloupy: honosné, zlacené a čím větší, tím lepší – to aby prosby či poděkování donesly až do nebes. Ten vůbec největší na světě stojí v centru Olomouce a je zapsaný mezi památkami UNESCO.

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?

Pomník Marie Terezie u Prašného mostu Památky

Pomník Marie Terezie u Prašného mostu

Park u Prašného mostu v Praze 6 zdobí první tuzemská socha habsburské panovnice Marie Terezie, rakouské arcivévodkyně a české královny. Autorem sochy je Jan Kovářík.

Pomník císaře Josefa II. v Trutnově Památky

Pomník císaře Josefa II. v Trutnově

Socha císaře Josefa II. v nadživotní velikosti vznikla v roce 2009. Jedná se o bronzový odlitek původní sochy, která stála na náměstí v letech 1886-1923. Socha je 2,2 m vysoká. Císař byl v tomto kraji velmi oblíben a několikrát ho i navštívil.

Raritní sluneční hodiny s habsburskou orlicí na olomoucké radnici Památky

Raritní sluneční hodiny s habsburskou orlicí na olomoucké radnici

Na fasádu radniční budovy na Horním náměstí v Olomouci se vrátily rohové sluneční hodiny, které na radnici bývaly odedávna. Obnoveny jsou v původní podobě i s iniciálami slavných habsburských panovníků a císařským orlem.

Barokní sousoší Velký Depot – výcvikový tábor rakouských dělostřelců Památky

Barokní sousoší Velký Depot – výcvikový tábor rakouských dělostřelců

Zajímavé místo nedaleko Týna nad Vltavou připomíná výcvikový tábor rakouských dělostřelců nazývaný Velký Depot. Tábor fungoval v letech 1749 – 1866. Sousoší připomíná katastrofu, která se odehrála 21. 6. 1753, kdy došlo v dělostřeleckých laboratoří k explozi, jenž zabila více než 80 osob.

Adventní Tvarůžková cukrárna v Olomouci

Za tvarůžkovými dezerty už nemusíte do Loštic! Od 14. 11. se v centru Olomouce otevřela pop-up prodejna Tvarůžkové cukrárny. Bude tu jen do 22. prosince 2024.
Olomouc, Olomoucký kraj

Mattoni Running Festival Olomouc 2025

Mattoni Running Festival Olomouc v sobotu 14. června nabízí závody pro všechny a ukáže vám krásy historického centra Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Czech Tour 2025 – cyklistický etapový závod

Cyklistická Czech Tour má pro rok 2025 nový termín, pojede se v polovině srpna

Největší domácí etapový cyklistický závod Czech Tour mění pro příští rok termín, uskuteční se o tři týdny později, od 14. do 17. srpna 2025.
Olomouc, Olomoucký kraj

Olomoucký tvarůžkový festival 2025

5. a 6. dubna 2025 ožije centrum města Olomouce 8. ročníkem festivalu na počest typické hanácké speciality – Olomouckým tvarůžkům, které se vyrábějí v Lošticích už více než šest set let.
Olomouc, Olomoucký kraj

Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v Olomouci. Vychutnejte si pravou vánoční atmosféru od 22. listopadu až do 23. prosince 2024. Opět se můžete užít dřevěné městečko s desítkami stánků s tradičním sortimentem a bohatou nabídkou punčů.
Olomouc, Olomoucký kraj

Adventní prohlídky slavnostního sálu Komenium v Olomouci

Informační centrum Olomouc připravilo na každou adventní neděli ve 14 hodin komentované prohlídky slavnostního sálu Komenium.
Olomouc, Olomoucký kraj

Adventní prohlídky slavnostního sálu Komenium v Olomouci

Informační centrum Olomouc připravilo na každou adventní neděli ve 14 hodin komentované prohlídky slavnostního sálu Komenium.
Olomouc, Olomoucký kraj

Adventní prohlídky olomoucké radnice

Od 29. listopadu do 22. prosince můžete při návštěvě Olomouce využít komentovaných prohlídek radnice, které připravilo Informační centrum Olomouc.
Olomouc, Olomoucký kraj

Terezská brána v Olomouci

Terezská brána z dílny projektanta olomoucké tereziánské pevnosti Pierra Bechade de Rochepine získala své jméno při návštěvě panovnice Marie Terezie v Olomouci. Brána má podobu triumfálního oblouku a po odbourání přilehlých hradeb stojí osamoceně.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vyhlídkové plavby na raftech historickou Olomoucí

Nově zavedené vyhlídkové plavby na raftech pod krásnými památkami města Olomouce po ramenu řeky Moravy Mlýnském potoku. Plavby budou organizovány každou středu po dobu letní sezóny od května do října v době 10 – 17 hodin a při významných událostech pořádaných v Olomouci. Minimální počet účastníků jsou 3 osoby.
Olomouc, Olomoucký kraj

Olomouc na kole s průvodcem

7 důvodů proč Olomoucí na kole a s průvodcem: uvidíte nejkrásnější místa, pohodlně a s průvodcem, dozvíte se zajímavá faktam, uslyšíte fascinující příběhy, objevíte málo známá místa, získáte dokonalou orientaci, budete se dobře bavit.
Olomouc, Olomoucký kraj

Výletní plavby na raftech po řece Moravě historickou Olomoucí a CHKO Litovelské Pomoraví

Netradiční pohled na Olomouc, jeho památky a parky nabízejí jedno až tříhodinové plavby na pohodlných osmimístných nafukovacích člunech vedených kvalifikovanými instruktory. Nemáte-li tolik času, vydejte se na zkrácenou trasou, která vede přímo pod památkami.
Olomouc, Olomoucký kraj

Studio Zlamal v Olomouci

Soukromá galerie Studio Zlamal v Olomouci je místem, kde se potkává umění, design a architektura. Součástí prostor je i rozsáhlý rodinný depozitář.
Olomouc, Olomoucký kraj

Olodvorek – místo pro živou kulturu a setkávání v centru Olomouce

Místo, které bylo veřejnosti doposud skryto. Během letních měsíců se v něm koná několik kulturních akcí. Specifické prostředí nabízí návštěvníkům kromě kultury a občerstvení i možnost prohlédnout si nejrůznější výtvarná díla, která prostoru zapůjčují různí umělci.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vila ve stylu německé renesance v Olomouci

Vila byla postavena v roce 1895 v Olomouci na místě bývalých městských hradeb a v roce 2014 se stala kulturní památkou.
Olomouc, Olomoucký kraj

Bulzajz – házení sekerou na terč

Házení se sekerou je nebezpečné. Vyjma u nás! Extrémní zábava v podobě házení seker (a všeho možného) na terč. V zahraničí velmi rychle roste na oblibě. V Česku jsme v těchto hrách jedineční. Netradiční zážitek pro celou rodinu.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace

Theresian Hotel v Olomouci

Čtyřhvězdičkový hotel v centru Olomouce se nachází u jedné z nejvýznamnějších historických památek města, u Terezské brány. Svým hostům nabízí osobní přístup a komplexní služby od ubytování v moderních a prostorných pokojích, přes konferenční služby až po relaxační wellness s výhledem na Olomouc.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hostinský pivovar Moritz – ochutnejte pivo Moritz a českou nebo haličskou kuchyni v Olomouci

Nabídka piva a haličské kuchyně ve stylovém prostředí 30. let 20. století. Pro hosty, kteří u nás chtějí příjemně strávit čas a k tomu i něco zajímavého vidět, nabízíme prohlídku spojenou se stručným výkladem o tom, z čeho pivo vyrábíme, jak ho vaříme, jak zraje a jak se dostane do půllitru.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurace Drápal

Přijměte pozvání do stylové olomoucké restaurace, ve které se vrátíte v čase a vtáhne vás originální atmosféra.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Trinity Olomouc

Hotel Trinity najdete v historickém centru města Olomouce – v budově měšťanského domu na rohu Pavelčákovy ulice a třídy Svobody – pár metrů od dominanty města, Sloupu Nejsvětější Trojice, po které nese hotel svůj název.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurace U červeného volka v Olomouci

Naši restauraci najdete přímo v srdci Olomouce na Dolním náměstí. V létě si můžete užít krásnou předzahrádku s výhledem a v zimě stylové vnitřní prostory.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurace Hanácká hospoda

Restaurace v samém centru Olomouce s nabídkou pokrmů klasické české i moderní kuchyně.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurace Pod Limpou

Restaurace Pod Limpou otevírá nové možnosti večerního stravování v Olomouci! Objevte nový koncept nočního jídla a překvapte své chuťové buňky kvalitními pokrmy až do pozdních hodin.
Olomouc, Olomoucký kraj

Moravská restaurace

Zdeněk Matěj měl spoustu zkušeností z české gastro scény, ale i té rakouské. V roce 1996 otevřel Moravskou restauraci na olomouckém Horním náměstí a dodnes ji vede s ženou Blankou a synem Filipem.
Olomouc, Olomoucký kraj