ÚvodAktualityZnáte filmy a pohádky a filmová místa středních Čech? Kde se natáčely vánoční příběhy v okolí Prahy?
Velká Amerika
Životní styl

Znáte filmy a pohádky a filmová místa středních Čech? Kde se natáčely vánoční příběhy v okolí Prahy?

  • 21. prosince 2024
Vánoční svátky jsou příležitostí k odpočinku u oblíbených filmů a pohádek. Televizní program na Vánoce nabízí pestrou paletu filmových žánrů, od dobrodružných filmů po klasické pohádky, zasazené do filmových kulis středních Čech. Připravte se na sváteční sledování a nechte se unést kouzlem vánoční televizní nabídky. Na mnohá místa, která ve filmech uvidíte, si pak můžete udělat hezký vánoční či novoroční výlet!

Prosinec 2024 plný televizních premiér

zimni točníkJeště před Vánocemi uvede televize Prima v neděli 22. prosince 2024 pohádku Princezna zakletá v čase. Scény, ve kterých je podlá čarodějnice Murien uvězněná ve věži, se odehrávají na středočeském hradě Žebrák. Natáčelo se také na hradech Křivoklát a Točník. Pokračování této pohádky s názvem Princezna zakletá v čase II se objeví na televizních obrazovkách v premiéře 29. prosince 2024. Filmaři využili pro natáčení opět známou lokaci hradu Točník, do jejíž bývalé konírny umístili vězení.

Na Štědrý den 24. prosince uvede Česká televize premiéru pohádky Tři princezny. Chytrá Sofie, odvážná Leona a krásná Flóra se vydávají na dobrodružnou cestu, aby zachránily své království a porazily zlou královnu Mortanu. Odvážné putování zavede trojici princezen i do středních Čech, kde budou o osud království bojovat na Berounsku, v blízkosti lomů Homolák a Velká Amerika.

velká amerikaV televizní premiéře se 28. prosince na Primě představí také film Gump – jsme dvojka. Příběh o psovi Gumpovi se natáčel především v Louňovicích pod Blaníkem. V záběrech také spatříte hlavní hrdiny filmu na procházce u kapličky sv. Anny v Libouni. Z dalších lokací můžete poznat náměstí ve Velvarech, kde se koná filmová pouť, či psí útulek v Buštěhradě.

Na Nový rok uvede Česká televize film Bratři, pro jehož natáčení využili filmaři zejména nepříliš známé lokality středních Čech. Filmový příběh dokresluje prostředí staré loděnice na Mělníku, kde byla natáčena scéna s vojenskou technikou, areál bývalého vojenského prostoru Milovice, Voděradské bučiny u Jevan nebo městský ostrov v Poděbradech. Osloví-li vás příběh bratří Mašínů, celoročně můžete zavítat na Mašínův statek – Památník tří odbojů v Lošanech na Kolínsku.
 

Hvězdné Vánoce na středočeských hradech a zámcích

zámek KačinaPředvánoční program nabídne i zasněženou pohádku O vánoční hvězdě. Příběh hvězdičky Deničky, která spadne z nebeské oblohy na zem, odvysílá Česká televize 22. prosince. Nebeský palác, v němž přebývají hvězdy, byl natáčen v interiérech zámku Kačina, zatímco zámek laskavé princezny Viktorie, do níž se zamiluje učitel Vašek, představuje zámek Žleby.

K pohádkovým příběhům o nebi a hvězdách se připojí také pohádka Princ a Večernice, kterou 26. prosince odvysílá televize Prima. Mrakomorův hrad, na kterém je vězněna krásná Večernice v podání legendární Libušky Šafránkové, se natáčel na hradě Krakovec. Na ochozu jeho hradeb svedl princ Velen závěrečný souboj s čarodějem Mrakomorem.

Z klasických pohádek nebude o letošních Vánocích chybět ani Princ Bajaja. Ten se na svou pouť do světa na zkušenou vydal ze středočeského hradu Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou. Pohádku si můžete vychutnat o vánočních svátcích na televizi Nova.


Skanzen nebo podzemí, vše v srdci Čech

skanzen přerovPro dokonalé vyznění filmového příběhu jsou podstatná i prostředí venkovských statků, jeskyní či lomů, která dotvářejí příběhy venkovských lidí. Ani o těchto Vánocích nebude chybět pohádkový příběh Z pekla štěstí, který uvede televize Nova. Scény ze statku, na němž pracuje čeledín Honza a zamiluje se zde do krásné Markýtky, byly natáčeny ve skanzenu v Přerově nad Labem. Štáb využil i okolní louky, na nichž Honza odmítne náklonnost nemilosrdné Dory.

Čertovskou atmosféru dokreslí také pohádka Čertí brko, kterou můžete vidět 30. prosince v České televizi. Prostředí filmového pekla v ní představuje Chrustenická šachta na Berounsku. Filmový štáb využil i nedaleké Koněpruské jeskyně a lom Alkazar v Českém krasu.
Český Grand Canyon – Velká Amerika Příroda

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců Příroda

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Chráněná krajinná oblast Český kras Příroda

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny Příroda

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny

Jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách se nachází na pravém břehu Jevanského potoka mezi obcemi Louňovice, Vyžlovka, Jevany, Černé Voděrady a Struhařov. Hlavním předmětem ochrany jsou kyselé a květnaté bučiny s typickou flórou a faunou.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů Kultura

Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů

Po téměř třiceti letech od pádu komunistického režimu získala Zdeňka Mašínová rodný statek svého otce Josefa Mašína v Lošanech. Ve stejném roce vznikl zapsaný spolek, jehož cílem bylo vytvořit na tomto místě veřejně přístupný Památník tří odbojů. Otevřen je od roku 2022.

Lom Homolák u Berouna Příroda

Lom Homolák u Berouna

Lom Homolák se nachází nedaleko obce Vinařice na Berounsku, asi 4 kilometry od Koněpruských jeskyní. Samotný lom je nepřístupný, ovšem ze zelené značky spojující obce Tobolka a Vinařice, se nad lomem nachází pěkné vyhlídkové místo.

Vápencový lom Alkazar u Berouna Příroda

Vápencový lom Alkazar u Berouna

Opuštěný vápencový lom Alkazar (Hostim I) nedaleko Berouna je dobře známý všem romanticky založeným turistům i vodákům. Dříve býval hojně navštěvovaný trampy, dnes hlavně horolezci a často jej využívají také filmaři.

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn Památky

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn

Hrad Pirkštejn založil Jindřich z Lipé v první polovině 14. století jako součást hradeb městečka Rataje nad Sázavou.

Důlní expozice Chrustenická šachta Památky

Důlní expozice Chrustenická šachta

Chrustenická šachta je expozice důlní techniky. Důl patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (západně od Prahy). Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV. Památky

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus Památky

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem Památky

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Zámek Libouň Památky

Zámek Libouň

Zámek v Libouni, původně gotická tvrz, je úzce spjat s historií kláštera premonstrátek v Louňovicích pod Blaníkem, který byl založen v roce 1149. Na tvrzi s dvorem seděli tzv. nápravníci, kteří museli vykonávat určité služby klášteru. V současné době slouží zámek k ubytování a je zde i restaurace.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie Památky

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Poděbrady

Poděbrady

Do osudů lázeňského města na Labi se zapsalo několik panovníků, ovšem hlavní roli hrál Jiří z Poděbrad. Toho připomíná hlavní náměstí Krále Jiřího i expozice Polabského muzea s Památníkem krále Jiřího v místním zámku. K lázním patří také moderní kolonáda, voda z léčivých pramenů a křupavé oplatky.

Velvary

Velvary

Město bývalo důležitou zastávkou na staré obchodní cestě z Prahy do Roudnice nad Labem a do Saska. Proslavila je písnička Ó, Velvary, dokumentující dávný zločin, a také vajíčka, která prý Velvarští poslali na stavbu Karlova mostu do Prahy – uvařená natvrdo, aby se cestou nerozbila.

Tankodrom Milovice – centrum adrenalinové zábavy Zážitky

Tankodrom Milovice – centrum adrenalinové zábavy

Tankodrom Milovice je multifunkční areál, nabízející široké využití. Na ploše 200 ha si můžete vyzkoušet jízdu vojenskou technikou, exotickým Hummerem anebo adrenalinovou zábavu ve formě paintballu, airsoftu či lasershotu.

Mělník

Mělník

Mělník není jen centrum vinařství se zámkem a historickým centrem zčásti obklopeným hradbami. To nejzajímavější se tady totiž skrývá pod zemí, ať už jde o zámecké vinné sklepy, vinařskou expozici v muzeu, městské podzemí s unikátní studnou anebo kostnici pod chrámem sv. Petra a Pavla.

Rataje nad Sázavou

Rataje nad Sázavou

Vodáci, milovníci Posázaví, historických památek, trampové a také hráči počítačové hry Kingdom Come: Deliverance, ti všichni znají Rataje nad Sázavou. V městečku v údolí řeky Sázavy si prohlédnete zámek s muzeem a hrad Pirkenštejn, další zajímavosti objevíte v okolí.

Louňovice pod Blaníkem

Louňovice pod Blaníkem

Městečko ve středních Čechách, v krajině, kde se jako mozaika střídají pole, lesy, louky a rybníky, je východiskem výletů na legendární vrch Blaník. Legenda o vojsku, spícím v nitru hory, provází i další místa v okolí, lákavým cílem je bývalý zlatý důl a Dům přírody Blaníku.

Jevany

Jevany

Zapadlou vísku v lesích, která si žila svým životem, proměnilo k nepoznání 20. století. Jevany zasáhl cestovní ruch a výstavba letních sídel; jednou z prvních celebrit byla spisovatelka Gabriela Preissová, která si roku 1906 nechala postavit vilu od věhlasného architekta Josefa Fanty.

Buštěhrad

Buštěhrad

Buštěhrad znáte, i když jste v něm možná nikdy nebyli. Jméno města zaznívá v názvu Buštěhradské dráhy, která v druhé polovině 19. století zamířila z Prahy přes Kladno do Chomutova. S Buštěhradem přitom trať nemá nic společného, nejbližší nádraží leží v sousedních Vrapicích.

Další aktuality

Kam na sjezdovky ve Středních Čechách? Poznejte místa, kde se dá lyžovat v okolí Prahy

Když jsou dobré sněhové podmínky, mohou se lyžaři ze středních Čech anebo Prahy věnovat zimním radovánkám na sněhu v místech, které mají doslova za humny. K dispozici je jim sjezdovka Chotouň u Jílového nebo vlek v Mnichovicích. Díky zasněžovacímu systému, který umí vyrábět sníh i při plusových teplotách se jezdí na Monínci zpravidla již od konce listopadu.
21. prosinec 2024 8:00
Zimní sporty, Středočeský kraj

V Průhonickém parku je hezky i v zimě

Kouzelná příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města láká ty, kteří si udělají pěknou procházku, i v zimním období. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě je totiž krásný v kterékoliv roční době. Až do 6. ledna 2025 zde můžete navíc navštívit výstavu Kouzlo zimních aranžmá s Vánočním stromem přání, která se nachází v Galerii Natura na Malém nádvoří průhonického zámku. S dětmi pak určitě zavítejte na pohádkovou zimní procházku po místech, kde se natáčely známé české pohádky!
16. prosinec 2024 19:38
Příroda, Středočeský kraj

Za Českou mší vánoční J. J. Ryby se vypravte do Rožmitálu pod Třemšínem

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zaznívá v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem. Udělat si výlet po stopách České mše vánoční můžete nejen o Vánocích.
16. prosinec 2024 10:00
Kultura, Středočeský kraj

Chybí vám tip na výlet pro poslední den v roce? Kolínská řepařská drážka bude v provozu

Projeďte se po historické úzkorozchodné řepařské trati! Vláček vyráží na Silvestra 31. 12. 2024, vlaky budou taženy dieselovou lokomotivou s pravidelným odjezdem v 9:45, 11:00, 12:15, 13:30, 14:45 a v 16:00 hodin. Kolínská řepařská drážka byla postavena v roce 1894. Byla jednou z prvních úzkorozchodných železnic v Čechách a vůbec první, která byla využívána ke svážení cukrové řepy.
15. prosinec 2024 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

Hrad Karlštejn zve na adventní prohlídky

Hrad Karlštejn můžete navštívit i v zimním období, kdy je většina českých hradů a zámku uzavřena. Karlštejn je v tomto období otevřen o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Zatímco v létě bývá v obležení turistů, v zimě si Karlštejn užijete se vším všudy. Prohlídky nazvané Advent na Karlštejně probíhají až do 6. ledna 2025.
14. prosinec 2024 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

Láká vás romantika noci na zámku? Vyzkoušejte některé ze středočeských sídel

Sen mnoha romantických duší si můžete splnit na některém z mnoha zámků středních Čech. Zámecké pokoje jako z pohádky nabízí například zámek Loučeň, Liblice, Lobeč a spousta dalších historických památek, které snoubí kouzlo starých časů s moderním designem a pohodlím. Kam se vydat na pobyt pod baldachýnem či kazetovým stropem vám poradí Kudy z nudy.
13. prosinec 2024 14:47
Ubytování, Středočeský kraj

Během adventního víkendu se otevře zámek Lány

Během stříbrného adventního víkendu se mimořádně otevřou dveře zámku Lány, na nádvoří příchozí potěší i malý vánoční trh. Stane se tak ve dnech 14. a 15. prosince 2024. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost, jak si prohlédnout reprezentační prostory letního prezidentského sídla a navíc vánočně vyzdobeného! Vstup do areálu zámku je zdarma, na komentované prohlídky se platí vstupné.
13. prosinec 2024 10:30
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Dobříš láká na adventní interaktviní prohlídky i zimní procházku parkem

Zámek Dobříš připravil na letošní adventní čas pro své návštěvníky speciální prohlídky. Moderní expozice zámku zachycuje dějiny Colloredo-Mannsfeldů od počátků takřka po současnost. Součástí jsou projekční plátna, multimediální velkoplošné displeje, autentické fotografie a nahrávky i klasické historické exponáty. Tradiční muzejní styl doplňuje digitální obsah, návštěvníci si mohou prohlídkovou trasu projít bez průvodce, za pomoci dotykových obrazovek, audio-guidů či QR kódů. K nejzajímavějším exponátům kostýmy a uniformy, například autentická uniforma námořního důstojníka Hieronymuse Colloredo-Mannsfelda. Neméně atraktivní je pro návštěvníky procházka francouzským parkem, který zůstává otevřený i v zimě, za příznivých povětrnostních podmínek a za snížené jednotné vstupné 40,- Kč. Celoročně je přístupný také anglický park u zámku Dobříš.
11. prosinec 2024 9:49
Zážitky, Středočeský kraj