ÚvodAktualityKam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.

To nej ze zimních hradů a zámků

zámek HlubokáK návštěvě láká zámek Hluboká, který nabízí soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů zdejšího panství. Pokoje jsou v zimě temperovány a otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. V zimě vítá návštěvníky také zámek Sychrov v Českém ráji. V jeho pokojích si můžete prohlédnout sbírky jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů, Rohanů. Čeká na vás také Královské apartmá, jídelna, kulečníkový sál, knihovna nebo krásná zámecká kaple. Otevřeno je denně od 10 do 14 hodin.

Nekonečnou sezónu prožívají dva oblíbené hrady nedaleko Prahy: Karlštejn a Křivoklát. Hrad Karlštejn má otevřeno v v zimním období v pátek a o víkendu 10 až 15 hodin. Blízký hrad Křivoklát otevírá v zimním období o víkendech od 10 do 14 hodin.

Zámek Zbiroh, který zároveň poskytuje ubytovací služby, Křivoklátje otevřen všem zájemcům celoročně a nabízí dva prohlídkové okruhy. Zámek lze navštívit denně od 10 do 17 hodin. Ani v zimě zámek Slatiňany nespí, od října do března jsou přístupné hostinské pokoje v přízemí zámku a zázemí v podobě historické kuchyně. Trasa vám od čtvrtka do soboty  představí život Františka Josefa z Auerspergu a jeho sourozenců v bouřlivém období konce monarchie a vzniku republiky. Dveře jsou pro vás otevřeny od 9:45 do 15:00 hodin. Na zámku Telč můžete i v zimním období obdivovat zámecké nádvoří a krásnou zahradu a vydat se na prohlídku do zámeckého muzea a depozitáře. Mimořádně se v adventním období otevře také zámek Lednice! Od 16. 12. 2024 do 31. 1. 2025 bude zámek uzavřen (kromě 26. 12. Štěpánské prohlídky). Zahrady a zámecký park jsou volně přístupné. Ti, kteří rádi obdivují zámecké interiéry mohou přijít od února do března vždy víkendech do 10 do 16 hodin na zámek a projít si první prohlídkovou trasu.


Ohřejte se v jeskyních

JeskyněNávštěva jeskyní v zimním období má tu výhodu, že se na ní určitě ohřejete – podzemní prostory mají totiž stálou teplotu okolo 8°C. Přes zimu zůstávají otevřeny například oblíbené Punkevní jeskyně. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.

Otevřeny jsou denně kromě pondělí od 8:40 do 14:00 hodin. O návštěvu jeskyní je i v zimě velký zájem a proto doporučujeme zajistit si rezervaci předem.

JeskyněRezervace je nutná v případě návštěvy Sloupsko-Šošůvských jeskyní, kde se do zajímavého výkladu průvodce zaposloucháte při světle baterek. Vstupy v 10:00 a 13:00 si můžete rezervovat od úterý do neděle. Posledním otevřeným "zástupcem" Moravského krasu je Jeskyně Výpustek. Otevřeno je denně, od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Dozvíte se zde zajímavosti z dob, kdy jeskyně sloužila armádě i z období, kdy byla domovem jeskynních medvědů a lvů.

bozkovské jeskyněAtraktivní zážitky nabízí během zimy Jeskyně Na Špičáku,k terá je přístupná bez objednání každý čtvrtek od ledna do března, a to vždy v 10, 12 a 14 hodin. 

Ve všedních dnech včetně pondělí mají od ledna až do konce března otevřeno Javoříčské jeskyně nedaleko Olomouce, a to od pondělí do pátku v 10 a 13 hodin. Do Bozkovských dolomitových jeskyní, které naleznete u Semil v Českém ráji, můžete přijít přes zimu od úterý do neděle od 9 do 15 hodin.
 

Výpravy do duchovního světa

Broumovský klášterZábavné prohlídky středověké písárny Broumovského kláštera pro malé i velké. Poutní místo Svatá Hora v Příbrami je jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. Prohlídky s průvodcem nabízí i v zimním období. Kromě klasické prohlídky Svaté Hory s průvodcem, která trvá přibližně hodinu, můžete navštívit zajímavé muzeum umístěné částečně v bývalé jezuitské kryptě.

Břevnovský klášter v Praze nabízí prohlídky s průvodcem každou sobotu a neděli. Pro návštěvníky je zpřístupněna bazilika sv. Markéty, krypta z 11. století a prelatura s Tereziánským sálem. Prohlídková trasa trvá přibližně 90 minut. V hlavním městě lze také navštívit Strahovský klášter s historickou knihovnou, a to denně od 9:00 do 17:00 hodin.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody Příroda

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem bylo lovecké sídlo, zmíněné v Kosmově kronice už kolem roku 1109. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo Památky

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Chráněná krajinná oblast Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR Příroda

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Další aktuality

Vypravte se s dětmi za princeznami, Ohnivcem nebo bílou paní

Hrady a zámky již tradičně nabízejí v době letních prázdnin množství kulturních akcí, ale také speciální prohlídky pro nejmladší návštěvníky. Zkrácené dětské prohlídky jsou vedeny zábavnou formou, která potěší i dospělé výletníky. Můžete na ně vyrazit například na zámek Sychrov, Zákupy, Náchod, hrad Grabštejn, Bouzov či zámek v Hluboká.
11. červenec 2025 16:00
Památky

Český permon: když technické památky vyprávějí své příběhy

Věděli jste, že i technické památky mezi sebou každý rok svádějí souboj o prestižní ocenění? Cena Český permon se uděluje osobnostem i institucím, které se výrazně zasloužily o zachování či rozvoj hornických tradic u nás. A výsledkem nejsou jen diplomy na zdi, ale i fascinující místa, která můžete navštívit a dotknout se živé historie pod zemí i nad ní. Objevte s Kudy z nudy hornické poklady Česka, které skrývají víc, než se na první pohled zdá!
11. červenec 2025 12:59
Památky

Objevte československé opevnění: nejzajímavější pevnosti a pěchotní sruby na hranicích

Hledáte tip na letní výlet? Vydejte se na průzkum československého opevnění, které vznikalo zejména ve 30. letech 20. století. Navštivte pevnosti, pevnůstky a tvrze, ve kterých je uložena a představena minulost naší armády. Připravte na velmi nízké teploty v rozmezí od 5° do 10°C. Máte tak ojedinělou příležitost se zchladit, když je horko, nebo se schovat před deštěm v nepříznivém počasí.
10. červenec 2025 21:44
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známá i neznámá česká, moravská a slezská dvojměstí

Co znamená ta divná pomlčka v názvech měst Frýdek-Místek nebo Sedlec-Prčice? Nic jiného, než že jde o jedno z mnoha dvojměstí, tedy samostatných měst, která se kdysi spojila do jediného. Jak to spojování vypadalo a kdy k němu došlo nebo dochází právě teď? Kolik dvojměstí vlastně v České republice máme? A které je nejznámější, největší anebo má nejdelší název?
10. červenec 2025 21:33
Památky

Objevte tajemství hradních a zámeckých kaplí

Kaple v aristokratických sídlech byly vždy nejkrásnějšími a nejreprezentativnějšími prostory. Sloužily k soukromému rozjímání, ale byly také spojeny s významnými okamžiky šlechtického života – s křty, svatbami nebo posledními rozloučeními se zemřelými. Udělejte si netradiční večerní výlet do hradní či zámecké kaple a objevte zajímavé sakrální památky.
10. červenec 2025 16:00
Památky

Věda a historie není nuda: města a vesnice, kde najdete víc hradů, zámků a klášterů

Určitě znáte města, kde mají starší hrad a novější zámek. Co ale spojuje Potštejn, Valašské Meziříčí, Panenské Břežany, Dačice anebo většinu velkých měst? Jsou to místa, kde mají hradů a zámků víc. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy! Společně objevíme nejenom zajímavé turistické kuriozity, ale také města, kde můžete jít ulicemi doslova od kláštera ke klášteru!
8. červenec 2025 22:47
Památky

100 tipů, jak poznat české baroko

Česká barokní krajina, kostely, statky, zámky, usedlosti, ale i drobné sakrální stavby, patří podle některých kunsthistoriků k nejcennějšímu příspěvku, který v oblasti kultury dala Česká země celému světu. Ne nadarmo je soubor našich barokních památek tím nejrozsáhlejším památkově chráněným souborem u nás a nikoli nadarmo chrání jeho notnou část i UNESCO.
8. červenec 2025 21:25
Památky

Nový život starých památek – co dnes zažijete v českých a moravských klášterech aneb klášterní mapa Česka

Ještě před pár desítkami let byly zarostlé, opuštěné, s okenicemi jako zavřenýma očima. Dnes se v jejich zdech znovu ozývají hlasy – ale místo gregoriánských chorálů to bývá jemné cinknutí lžičky o porcelán, zvuk přednášky nebo smích z víkendové svatby. Českým klášterům se vrací život. Ne ten původní, ale nový – civilní, moderní, a občas trochu překvapivý. Vydejte se s Kudy z nudy do klášterů, které chytily druhý dech.
6. červenec 2025 11:42
Památky