ÚvodAktualityZnámé mosty slaví narozeniny – přijeďte na Jarní slavnost do Písku!
Památky

Známé mosty slaví narozeniny – přijeďte na Jarní slavnost do Písku!

  • 10. dubna 2017
Nejenom lidé a zvířata, ale také mosty slaví narozeniny. Jedním z nich letos je Karlův most, nejstarší v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v Česku, založený před 660 lety. Za zmínku stojí i jeho starší kolega v jihočeském Písku, kam můžete v sobotu 15. dubna přijet na Jarní slavnost.
Zatímco o Karlově mostěPraze víme téměř všechno, od položení základního kamene (rok 1357) přes délku (516 m), šířku (9,5 m), výšku nad hladinou Vltavy (13 m) počet oblouků (16) i barokních soch (30) až po příměsi přidávané do malty (vejce, víno), v případě kamenného mostuPísku historici tápou.
 

Kamenný most v Písku a jarní slavnost

Starší bratr Karlova mostu, nejstarší dochovaný most v Čechách a nejvzácnější ve střední Evropě – to je ve zkratce kamenný mostPísku. Říká se mu také Jelení, prý podle toho, kdo na něj jako první vstoupil, ale písečtí mu nejčastěji říkají Starý most. Je kratší (110 m), užší (6,25 m), nižší (6 m nad hladinou Otavy) a má méně oblouků (7) i soch (4) než most Karlův, ale je prokazatelně starší. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1348, kdy císař nařídil, aby pokuty vybírané v Písku směřovaly na jeho údržbu, a když vezmeme v potaz tehdejší technologie a tempo výstavby, můžeme odhadnout dobu založení někdy během druhé poloviny 13. století.

Most tak může slavit narozeniny každý rok a pilně to činí; na něm a na blízkém náměstíčku U Slona probíhají nejrůznější městské slavnosti a sportovní klání. Turistickou sezonu v Písku pravidelně otvírá Jarní slavnost, spojená s Velikonočním jarmarkem řemesel a podvečerním vynášením Zimy; letos jste na most zváni v sobotu 15. dubna. Pro menší je připravená dílnička s malováním vajíček a zvířátek, korálky a pletením pomlázek, pro větší řemeslný jarmark. Pokud přijedete s dětmi, můžete navštívit píseckou Sladovnu s kreativní laboratoří barev. V květnu se sem navíc nastálo vrátí oblíbená interaktivní výstava Mraveniště.
 

Žatec a most, který neexistuje

Už jste slyšeli o Baru, který neexistuje a který je v Brně fenoménem barového života? Podobně by se mohl jmenovat řetězový most v Žatci, od jehož slavnostního otevření v roce 1827 letos uplyne 190 let. Dnes již neexistující nejstarší řetězový most v Čechách, 64 metrů dlouhý a 5,55 metru široký, byl určený pro všechny typy dopravy a vedl přes Ohři v místech dnešního příhradového mostu.

Jeho sláva trvala do roku 1891, kdy prorezavělé kotevní články přestaly být bezpečné a vinou malých kotevních komor se nedaly řádně čistit ani natírat. Pro stále frekventovanější dopravu byl navíc most již příliš úzký a měl malou nosnost. Širší a modernější příhradový most jej vystřídal v roce 1896.
V Žatci ale na svého řetězového krasavce dodnes vzpomínají. Regionální muzeum pečuje o dva dochované články řetězu, vystavené v muzejní budově Staré papírny. Do hlavní budovy v Husově ulici se můžete zajít podívat na model mostu v měřítku 1:30, zhotovený podle dochovaných dobových písemných zpráv, odborných studií i unikátních zobrazení. K vidění bude několik měsíců.
 

Betonový krasavec: Žďákovský most

Přesně před padesáti lety v dubnu 1967 byl uveden do provozu Žďákovský most. Je pojmenovaný podle vesnice zatopené při napouštění Orlické přehrady a začal se budovat současně se stavbou přehradní hráze. S rozpětím mezi patkami 330 m a celkovou délkou 542,91 metrů tehdy šlo o největší jednoobloukový ocelový most na světě, ovšem s výškou 100 metrů nad dnem přehrady a 50 metrů nad hladinou Vltavy je dodnes nejvyšším mostem v Česku. Elegantní stavba se také zapsala do dějin kriminalistiky, kdy z ní v devadesátých letech minulého století pachatelé takzvaných orlických vražd shazovali těla svých obětí zavřená v kovových sudech.

Technická památka a zároveň významná dopravní stavba se nyní opravuje; rekonstrukce by měla skončit na podzim, ale pokud se v létě chystáte na dovolenou na Orlickou přehradu, chodníky pro pěší už by mohly být přístupné.
 
Jedinečný Stádlecký řetězový most Památky

Jedinečný Stádlecký řetězový most

U obce Stádlec v jižních Čechách najdete poslední empírový řetězový most v České republice, který je také ojedinělým mostem tohoto druhu v Evropě. 157 metrů dlouhý a 6 m široký most bývá častým místem turistických procházek, cykloturistiky a oblíbeným objektem pro fotografy.

Most v Podolsku – brána do nebe Památky

Most v Podolsku – brána do nebe

Hlavní silnice z Písku do Tábora překonává hluboké vltavské údolí Podolským mostem. Na obou koncích se nachází parkoviště a na levém břehu je navíc upravena vyhlídka. Ve době svého vzniku patřil Podolský most k největším mostům v Evropě.

Duhový most v Bechyni Památky

Duhový most v Bechyni

V Bechyni se klene nad hlubokým údolím železobetonový obloukový most dokončený roku 1928 podle projektu Ing. E. Viktory. Svým devadesátimetrovým rozpětím a výškou třicet osm metrů nad hladinou Lužnice skutečně připomíná oblouk duhy, kterou slunce zapomnělo v lužnickém údolí.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR Památky

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Zajímavé mosty v Děčíně Památky

Zajímavé mosty v Děčíně

V Děčíně se nachází několik zajímavých mostů přes řeky Ploučnici a Labe. Jedná se např. o velmi strmý most – Ovčí lávku, řetězový most pod Děčínským zámkem či kamenný most přes Ploučnici.

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka Památky

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Roku 1967 překlenul Žďákovský most vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou. V době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku.

Další aktuality

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2025

V sobotu 12. dubna 2025 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
6. duben 2025 11:45
Letní sporty, Jihočeský kraj

Hrad Rožmberk otevírá nově upravenou trasu o členech rodu Buquoyů

Na jihu Čech se dnes poprvé v letošní sezóně otevřel milovníkům památek hrad Rožmberk. Návštěvníky láká nejen na věž Jakobínku, ale také na nově reinstalovaný prohlídkový okruh v 1. patře. Touto proměnou získaly jednotlivé místnosti zpět podobu Buquoyského rodového muzea, jež vzniklo v polovině 19. století z iniciativy hraběte Jiřího Jana Jindřicha Buquoye. Každá z místností nyní nese příběh některého z členů tohoto rodu.
5. duben 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Jihočeské památky lákají na pestrou sezónu

První dubnový víkend otevírá brány památek i v Jihočeském kraji! Návštěvníci si během letošní sezóny vychutnají nejen prohlídky s průvodci, ale také oblíbené tradiční kulturní akce. Přijďte odhalit hradní a zámecká tajemství i letošní novinky v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, na Červené Lhotě anebo Landštejně.
3. duben 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 5. dubna 2025 opět otevírá do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak nejspíše až do příštího roku.
3. duben 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa Národního parku Šumava spustí 1. dubna 2025 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě v úseku od Soumarského mostu do Pěkné si vodáci užijí od 1. května do 31. října 2025. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
31. březen 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Objevte turistickou oblast Písecko-Blatensko

Písecko – Blatensko, jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje, je turistickou oblastí jako stvořenou k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Výlety okolím Písku a Blatné mimořádným zážitkem po celý rok. Oblast ovšem nabízí také poznávací tour po méně známých cílech, které se halí do roušky tajemna pod značkou noir. Okusit lze energii megalitického kruhu u Slabčic, Obětního kamene u Kadova anebo navštívit pietní místo Lety u Písku. Unikátní pohled do krajiny nabízí rozhledna Jarník v píseckých lesích.
29. březen 2025 12:11
Zážitky, Jihočeský kraj

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 29. března až 13. dubna 2025 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
29. březen 2025 5:44
Kultura, Jihočeský kraj

Nový Památník v Letech u Písku připomíná tragédii Romů a Sintů během holokaustu

V Letech u Písku v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách začíná v dubnu hlavní sezóna. Po zimě se od 3. 4. 2025 otevře Návštěvnické centrum s novou stálou expozicí a chybět nebudou ani pietní akce v průběhu roku. Navštívit lze jak venkovní Stezku paměti, tak vnitřní expozici Paměť místa a místo paměti. Komentovaná prohlídka k zahájení sezony je pro návštěvníky zdarma. Opakovat se bude také v termínu 5. 4. 2025 od 15 hodin.
29. březen 2025 2:15
Památky, Jihočeský kraj