Objevte místa, kde to voní medvědím česnekem
Lužní lesy se vyznačují vysokou hladinou spodní vody a periodickým zaplavováním, díky čemuž hostí rozmanité druhy vzácných rostlin, živočichů a hmyzu, které jinde nežijí. V létě se tyto lesy promění v neprostupné džungle s mnoha močály, liánami a zpívajícími ptáky.
Během záplav mají lužní lesy schopnost pojmout mnohem větší množství vody než přehrady, což pomáhá chránit okolní vesnice a města před devastující silou vody.
V lužních lesích se typicky vyskytují obojživelníci, ptáci vázaní na vodu a stromy, které snesou dlouhodobé zamokření, jako jsou třeba orsej jarní, bledule jarní, sněženka a česnek medvědí.
Přírodní park Mikulčický luh představuje lužní krajinu o rozloze 8 km² kolem řeky Moravy a zahrnuje přírodní rezervaci Skařiny, která je hnízdní kolonií volavek popelavých a čápů bílých.
Oblast při soutoku řek Morava a Dyje v nejjižnějším cípu Moravy se přezdívá Moravská Amazonie díky její nádherné přírodě s hlubokými lužními lesy bez zásahu civilizace.
Přírodní památka Trnovec, rozkládající se severozápadně od Kněžpole, obsahuje lužní les a starý ovocný sad.
Národní přírodní rezervace Vrapač je komplex přirozeného ekosystému lužního lesa, s periodicky zaplavovanými rameny a vodními živočichy, chráněná pro svou unikátnost ve střední Evropě.
Naučná stezka Nové Zámky vychází z národní přírodní rezervace Vrapač.
V národní přírodní rezervaci Libický luh na jaře rostou souvislé koberce česneku medvědího.
Přírodní památka Dobříńský háj chrání oblast s hojným výskytem vzácných druhů hmyzu a rostlin, jako je sněženka podsněžník.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.