ÚvodČeská nejHistorickéBrněnský šaman a jeho loutka – unikátní objev z doby lovců mamutů
Historické

Brněnský šaman a jeho loutka – unikátní objev z doby lovců mamutů

V 1891 roce se při hloubení kanálu na křižovatce ulic Francouzské (tehdy Franz-Josef Strasse) a Přadlácké v Brně narazilo na shluk velkých kostí a opracovaných kotoučů. Profesor Alexander Makowsky z německé techniky, vynikající mineralog, botanik a znalec pozůstatků pleistocenních zvířat nechal místo prověřit a objevil mamutí kel a ostatky člověka s mnoha dobovými milodary a "šamanskými" potřebami. Mezi nálezy vyniká soška z mamutoviny, sestavená ze tří částí: hlavy, trupu a levé ruky. Podobné sošky – loutky sloužily šamanům k různým performancím a jako lapače duchů.
Roku 1891 došlo v Brně k překvapivému nálezu – při hloubení kanálu na křižovatce ulic Francouzské (tehdy Franz-Josef Strasse) a Přadlácké ulice se narazilo na shluk velkých kostí a opracovaných kotoučů, které nechal stavbyvedoucí uložit v dřevěné pracovní boudě. Tam ležely dalších 75 dní, než je vyzvednul Alexander Makowsky, profesor německé techniky a vynikající mineralog, botanik a znalec pozůstatků pleistocenních zvířat z brněnských cihelen. Ten pokračoval v dalším výzkumu, když v místě prvního objevu nechal vyhloubit jámu o ploše 8 metrů. V hloubce 4,5 m pak archeologové narazili na metrový kel, spočívající na mamutí lopatce. Hned vedle ležela lidská lebka a okrem zbarvené lidské kosti a šest set kusů třetihorních měkkýšů. Dále zde bylo větší množství až metr dlouhých žeber (údajně z nosorožce), opracované terčíky a rozpadlý kus mamutoviny. Po II. světové válce se tyto objevy dostaly do Moravského zemského muzea.

Ústředním bodem bizarního nálezu byla kostra staršího muže s jasnými stopami kostního zánětu, lidově zvaného kostižer. Ten musel být vrozený, takže pohřbený muž po celý život trpěl značnými bolestmi. Právě z takových psychicky zkoušených jedinců se v té době rekrutovali šamani, čili osoby domněle schopné komunikace s duchy v zájmu svého společenství. Umožňuje jim to stav transu, navozený drogami, rytmem bubnování nebo právě bolestí. Tomu odpovídají také nalezené milodary: ohlazený konec sobího parohu je zřejmě paličkou na buben a dvě mezikruží z opuky jsou typickými šamanskými kruhy, známými i ze Sibiře (kde byly nalezeny ovšem z kovu). Unikátní je sada kotoučků z mamutoviny, mamutích stoliček, kosti a kamene. Na pěti z nich jsou centrální důlky, rovněž na pěti jsou rýhy od středu k okraji, na dalších pak radiální rýžky na obvodu, většinou však sotva viditelné. Zjevně tedy nejde o výzdobu, ale o pohlavní a kosmologickou (snad sluneční) symboliku na předmětech, které nešly nijak upevnit a mohly sloužit jako čarovné nebo věštecké propriety.
 

Šamanova loutka sloužila k lapání duchů

Mezi nálezy vyniká soška z mamutoviny, sestávající ze tří dochovaných částí: hlavy, trupu a levé ruky. Podobné sošky – loutky sloužily šamanům k různým performancím a jako lapače duchů. Soubor kostí největších zvířat, mezi nimiž dominovala lebka mladého nosorožce (dnes žel nedochovaná) a několik klů, jen podtrhoval význam pohřbeného muže, stejně jako kolekce těžko dostupných dentálií (600 třetihorních měkkýšů), jejichž shromažďování muselo trvat celé roky.

Tento jedinečný soubor nemusel být hrobem s milodary, ale mohl představovat též úložiště posvátných a „liturgických“ předmětů, k nimž jakožto schraňované ostatky patřily i kosti mocného šamana. Radiokarbonové datování z oxfordské laboratoře uvádí 23.680±200 let před naším letopočtem, a reálné stáří je ještě o 3 až 4 tisíce let vyšší. Nález, který poodhaluje tajemství pravěkého duchovního života, pochází tedy ze sklonku éry lovců mamutů, a byl svázán s kulturou zvanou gravettien (příp. pavlovien).
Krajinou Pálavy do minulosti a zpět: tipy na místa spojená s archeologií

Krajinou Pálavy do minulosti a zpět: tipy na místa spojená s archeologií

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy. Objevte tato ikonická místa české archeologie i vy a vydejte se za dávnými lovci, do římského tábora i na slovanská sídliště!

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Jeskyně, oppida, hradiště a archeoparky: 10 míst, kde se podíváte do pravěku

Jeskyně, oppida, hradiště a archeoparky: 10 míst, kde se podíváte do pravěku

Pravěké lovce znáte z obrazů Zdeňka Buriana i z muzeí. Co takhle se ale na jejich život podívat zblízka, přímo v místech, kde naši předkové žili? Portál Kudy z nudy pro vás nachystal několik výletů na místa, která patří k významných archeologickým nalezištím dokládajícím způsob života našich předků anebo do archeoparků, kde názorně uvidíte modely staveb a rekonstrukce života dávných obyvatel na našem území.

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Venuše, hlava Kelta, kel z Pavlova, náušnice z Velké Moravy, mumie egyptské princezny anebo meteorit z Opavy: muzea v České republice pečují o řady archeologických skvostů. Podívejte se na Kudy z nudy na prastaré skvosty archeologie, které si můžete prohlédnout v muzeích, archeoparcích či v místech, kde byly poklady nalezeny. Některé z nich jsou starší více než 10 000 let!

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Advent na Moravském náměstí v Brně

Řemeslné výrobky, vánoční ozdoby, oblíbené kluziště i obří vyhlídkové kolo, to je tradiční Advent na Moraváku.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Věstonická věnuše v Brně – mimořádná výstava ke 100. výročí jejího objevení

V roce 2025 uběhne 100 let od nálezu Věstonické venuše, kterou objevil tým českého archeologa Karla Absolona nedaleko jihomoravské obce Dolní Věstonice. Venuši drží Moravské zemské muzeum, které ji v roce 2025 mimořádně vystaví.
Brno, Jihomoravský kraj

Boty – Odraz tradice

Etnografický ústav Moravského zemského muzea a Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáš Bati ve Zlíně zvou do Valochova sálu Dietrichsteinského paláce na výstavu Boty. Odraz tradice. Výstava bude otevřena od 18. 10. 2024 do 13. 4. 2025.
Brno, Jihomoravský kraj

Chorvatské výtvarné umění 20. a 21. století v Moravském zemském muzeu

Smyslem výstavy je představit průřez chorvatským výtvarným uměním 20. a 21. století a seznámit českou uměleckou veřejnost s hodnotami a úspěchy chorvatské výtvarné scény. Představena budou malířská a sochařská díla nejvýznamnějších chorvatských umělců ze sbírek Varaždinského městského muzea.
Brno, Jihomoravský kraj

Příhody lišky Bystroušky – 100 let v Moravském zemském muzeu

Moravské zemské muzeum v Brně připravilo výstavu ve vstupní hale Dietrichsteinského paláce, která připomene sté výročí světové premiéry této slavné Janáčkovy opery v brněnském Národním divadle.
Brno, Jihomoravský kraj

Bohyně

Nová tanečně-hudební inscenace inspirovaná fenoménem bohyní Vojenského uměleckého souboru Ondráš poprvé v Brně!
Brno, Jihomoravský kraj

Bohyně

Nová tanečně-hudební inscenace inspirovaná fenoménem bohyní Vojenského uměleckého souboru Ondráš poprvé v Brně!
Brno, Jihomoravský kraj

JazzFestBrno 2025

Od začátku února do května nabídne JazzFestBrno celkem dvanáct koncertů velkých světových jazzových hvězd i vystoupení s klubovou atmosférou z řady Club Life ve stylovém prostředí Cabaretu des Péchés.
Brno, Jihomoravský kraj

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.
Brno, Jihomoravský kraj

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.
Brno, Jihomoravský kraj

Morava ve 20. století – expozice Moravského zemského muzea

Nová stálá expozice Moravského zemského muzea Středoevropská křižovatka mapuje novodobé dějiny a reflektuje zásadní události Moravy od Rakouska-Uherska až do Evropské unie. Moravu líčí jako středoevropskou křižovatku.
Brno, Jihomoravský kraj

Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku je české experimentální divadlo založené v roce 1967. Prezentuje se neobvyklými autorskými inscenacemi a výjimečnými divadelními počiny. Pravidelně hostuje na českých a zahraničních scénách, účastní se festivalů a samo je pořádá.
Brno, Jihomoravský kraj

Centrum experimentálního divadla v Brně

CED zastřešuje činnost tří unikátních, umělecky autonomních scén, které produkují a celoročně uvádějí odvážná umělecká díla – Divadla Husa na provázku, HaDivadla a platformy pro performativní umění Terén.
Brno, Jihomoravský kraj

Biskupský dvůr v Brně

V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.
Brno, Jihomoravský kraj

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Vyzkoušejte si jaké to je být vědcem! V Biskupském dvoře v Brně, v původních historických prostorách Hospodářské společnosti, v níž Gregor Johann Mendel přes třicet let aktivně působil, na vás čeká zajímavá interaktivní expozice. Představuje Mendela a jeho dílo v kontextu dnešní genetiky.
Brno, Jihomoravský kraj

Exit Brno 2090 – venkovní úníková hra

Celou hrou vás bude provázet interaktivní mobilní aplikace, které vás provede po neznámé trase od stanoviště ke stanovišti. Během cesty budete řešit nejrůznější hádanky a šifry, cíl je přitom jednoduchý – dostat se co nejrychleji na konec.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Kavárna Air Cafe

Kromě ovoce a zeleniny se na Zelném trhu v Brně nachází také okouzlující kavárna Air Cafe, jenž vzdává hold československým letcům, kteří hrdinně bojovali za 2. světové války v britském královském letectvu. Atmosféru doplňují dobové fotografie i vzácné artefakty z výstroje našich letců.
Brno, Jihomoravský kraj

Hotel Anybody v Brně – nejkouzelnější místo v ČR, kde se můžete ubytovat

Brněnský podnik Anybody slibuje podobně nepředvídatelné zážitky i v prostředí hotelu. Podle ankety Amazing Places se brněnský zážitkový hotel stal nejkouzelnějším místem v České republice, kde se můžete ubytovat.
Brno, Jihomoravský kraj

Bistro Domovina na Zelném trhu v Brně

Nové bistro Vietnamských baget a Little Saigonu.
Brno, Jihomoravský kraj

Le Marché v Brně

Le Marché je francouzská restaurace v centru Brna na Zelném trhu.
Brno, Jihomoravský kraj

EFI Hostinec Zelňák

Nachází se na krásném Zelném trhu v budově divadla Reduta. K pohodové atmosféře přispívají i stolní hry, které jsou v hostinci k zapůjčení zdarma.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Podnik café bar v Brně

Café bar je místem, kde můžete v klidu pracovat, vychutnat si ranní kávu a dát si snídani, kterou podávají až do 14 hodin.
Brno, Jihomoravský kraj

Būcheck Brno

Co najdete na Zelném trhu? Přece Būcheck, který zde parkuje od úterý do soboty. Otevírá v 11:30 a zůstává otevřen až do vyprodání zásob.
Brno, Jihomoravský kraj

Restaurant l´Eau Vive

V centru Brna najdete misijní restauraci l´Eau Vive, která připravuje francouzskou kuchyni.
Brno, Jihomoravský kraj