ÚvodČeská nejHistorickéCoudenhove-Kalergi – rod, který oživil myšlenku sjednocené Evropy
Historické

Coudenhove-Kalergi – rod, který oživil myšlenku sjednocené Evropy

Aristokratický rod Coudenhove pochází z Nizozemí, kde se o něm první zmínky objevují ve 13. století. Do Čech přišli první členové rodiny v době napoleonských válek, k nejznámějším pak patřil Richard Coudenhove-Kalergi (1894–1972), zakladatel myšlenky Panevropy a jeden z duchovních otců dnešní Evropské unie.
Rodina Coudenhove koupila panství Poběžovice v roce 1864. Její nezvyklé jméno vzniklo spojením dvou rodů: František Karel Coudenhove (1825–1893) se oženil s Marií von Kalergi (1840–1877). Ta pocházela z jednoho z nejstarobylejších evropských rodů, který svůj původ odvozoval od byzantské císařské dynastie – a právě jeho vážnost vedla oba syny zmíněného páru, že požádali o spojení jmen, a od roku 1903 tak užívali titul Coudenhove-Kalergi.

Podobně jako otec František Karel se diplomatické kariéře věnoval i syn Jindřich Coudenhove (1859–1906), který v rakouských službách procestoval celý svět. V roce 1892 se v Tokiu oženil s Japonkou Mitsuko Aoyama (1874–1941); byla jednou z prvních Japonek, která přišla do Evropy a dnes ji připomíná jeden z prohlídkových okruhů na zámku Horšovský Týn. Jindřich a Mitsuko měli čtyři syny a dvě dcery. Hrabě je sám vyučoval, aby si od malička zvykaly na rozdílnost jazyků a dokázaly se pohybovat v moderním světě. Znalost jazyků podle něj mohla smazat řevnivost mezi národy, zejména v mnohonárodnostním habsburském soustátí.

Nejpozoruhodnější postavou rodu a nositelem otcových myšlenek byl syn Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi (1894–1972), který se v roce 1923 se stal zakladatelem a prezidentem Panevropské unie se sídlem v Ženevě. Cílem hnutí bylo sjednocení Evropy se společnou měnou i hymnou, hlavním městem pak měla být Praha. Mezi Richardovy přátele patřili T. G. Masaryk i Edvard Beneš, hnutí podporovali i Charles de Gaulle, Winston Churchill, Albert Einstein, Thomas Mann, Konrad Adenauer nebo Otto von Habsburg. Za druhé světové války Richard Mikuláš uprchl před nacisty do Ameriky, na univerzitě v New Yorku přednášel evropské dějiny. Myšlenku sjednocené Evropy, která měla chránit demokratické státy, oživil po válce, v roce 1950 získal jako první cenu Karla Velikého. Na zámku v Poběžovicích by měla vzniknout expozice věnovaná rodu Coudenhove-Kalergi a Panevropskému hnutí.

Neteří Richarda Mikuláše je rakouská novinářka Barbara Coudenhove-Kalergi (*1932, Praha), dcera Gerolfa Coudenhove-Kalergi (1896–1978) a hraběnky Sofie Pálffyové z Erdöd (1901–1976), která vyrůstala na zámku Březnice. Za reportáže o revolučních událostech v Československu byla v roce 1989 vyhlášena ženou roku a oceněna řádem T. G. Masaryka. Rodný kraj a Praha ovlivnily také tvorbu jejího mladšího bratra Michaela (*1937), rakouského malíře.

Z dalších členů rodiny vynikli například Karel Maria Coudenhove (1855–1913) a jeho mladší bratr Max Julius Coudenhove, poslední místodržitelé v Čechách před zánikem Rakouska-Uherska.
Hrad a zámek Horšovský Týn Památky

Hrad a zámek Horšovský Týn

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Rekonstruovaný zámek v Poběžovicích Památky

Rekonstruovaný zámek v Poběžovicích

Ve středu Poběžovic, na mírném návrší, se nachází areál zámku. Po opravách, které zámku navrátí důstojnou podobu významného šlechtického sídla, bude objekt využíván městem. Svoje prostory zde získá také muzejní expozice Panevropského hnutí.

Šťastná sedmička: sedm japonských zahrad zve k návštěvě a meditaci

Šťastná sedmička: sedm japonských zahrad zve k návštěvě a meditaci

Existuje nespočet zásad a pravidel, jak by měla vypadat správná japonská zahrada. Nejdůležitější ovšem je, aby dělala radost jak svým tvůrcům, tak návštěvníkům. Vydejte se proto s portálem Kudy z nudy na výlety po nejhezčích japonských zahradách a zahrádkách v Česku.

Karavanem od jara do zimy: křížem krážem přes zaniklé vsi Českého lesa

Karavanem od jara do zimy: křížem krážem přes zaniklé vsi Českého lesa

Fenoménem Českého lesa jsou zaniklé obce. Putování po takových místech nabízí spousty podnětů k přemýšlení o historii a lidské nesnášenlivosti. Jejich objevování je ale zároveň silně návykové: navštívíte jednu osadu, tam se dozvíte o druhé a třetí, a postupně se obsah vašich cestovatelských plánů rozroste na spoustu víkendů a dovolených. Podobně se rozvíjí i náš výlet – ale neváhejte, jsou to skvělá místa, zejména pro dobrodružnější povahy.

Japonská zahrada v zámeckém parku v Poběžovicích Příroda

Japonská zahrada v zámeckém parku v Poběžovicích

Dominantou zámeckého parku v Poběžovicích na Domažlicku se stala japonská kamenná zahrada. Připomíná tak slavnou japonskou hraběnku Mitsuko, která žila na zdejším zámku začátkem 20. století.

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

Památky po celém Česku se začínají otevírat návštěvníkům. Vaše prohlídky hradů a zámků se nemusí nést jen ve stylu „hezky česky“. Kdo chce vidět kousek exotiky, tomu na portálu Kudy z nudy nabídneme historické zbraně bojovníků z blízkého i dálného východu, nábytek, porcelán, zahrady a dokonce i pavilony a drobné stavby, inspirované exotickými asijskými zeměmi. Interiéry hradů, zámků a dalších objektů se otevřou 25. května, do zahrad a parků můžete zavítat již od 11. května.

Poběžovice

Poběžovice

V malebném městě na úpatí Českého lesa dlouhá staletí žili pospolu Němci, Češi a Židé; pestrá minulost se dnes zrcadlí v přehlídce historických památek. Najdete tu raně barokní zámek, pozdně gotický kostel a židovský hřbitov, v okolí pak láká zřícenina středověkého hradu a areál kláštera v Pivoni.

Horšovský Týn

Horšovský Týn

Město ležící severně od Domažlic láká návštěvníky především na prohlídky velkolepého renesančního zámku. Za vidění stojí také historické jádro s řadou gotických a renesančních domů, anglický park s několika drobnými stavbami, několik kaplí na okolních návrších a rozhledna.

Dianin dvůr v Českém lese – zřícenina zámečku Dianahof Památky

Dianin dvůr v Českém lese – zřícenina zámečku Dianahof

V těsné blízkosti německých hranic v Českém lese, objevíte ruiny Dianina dvora, loveckého zámečku ze začátku 19. století. Nachází se u turistického hraničního přechodu Švracava (Schwarzach), v katastru obce Rybník.

Betlémské světlo 2024 – kostel Všech Svatých v Horšově

Betlémské světlo.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Vánoční jarmark a živý betlém Horšovský Týn

Po celý den na náměstí jarmark a doprovodný program. Prodej ryb, vánočních stromků, rukodělných výrobků, dárkového zboží. Bohaté občerstvení. Na horní částí náměstí kulturní program. Od 17 hodin na nádvoří zámku Živý betlém. Srdečně zve Městské kulturní zařízení Horšovský Týn.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Večer s cimbálovkou Kunovjan

Koncert, tančírna a degustace s povídáním o víně z Vinařství Medek.
Domažlice, Plzeňský kraj

Divadelní představení – Až naprší a uschne

Divadelní společnost Háta nabídne další skvělé představení
Domažlice, Plzeňský kraj

Rozsvícení vánočního stromu v Domažlicích

Tradiční rozsvícení stromku.
Domažlice, Plzeňský kraj

Mirka Novak & Ivan Audes Trio

Vánoční klubový večer aneb české vánoční písně a koledy v jazzrockovém hávu.
Domažlice, Plzeňský kraj

Radka Fišarová – Cherchez La Femme

Tříkrálový koncert známé šansoniérky.
Domažlice, Plzeňský kraj

Roháči z Lokte

Folkový večer s Roháči.
Domažlice, Plzeňský kraj

Hrad a zámek Horšovský Týn

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Zámecký park Horšovský Týn

Svou rozlohou vzácných dřevin patří zámecký park v Horšovském Týnu k nejvýznamnějším parkům v západních Čechách. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku dotváří a oživuje několik staveb.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn – uzavřeno

Věž kostela sv. Petra a Pavla, na náměstí v Horšovském Týně, je vysoká 38 m a umožňuje návštěvníkům po vystoupení 98 schodů překrásnou vyhlídku po okolním kraji. V současné době není věž veřejnosti přístupná.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Nedaleko města Horšovský Týn na Šibeničním vrchu, kde stávala kaple Panny Marie Lurdské, byla v roce 2010 vybudována rozhledna. Dřevěná hranolová věž vysoká 21,5 metru poskytuje dokonalý výhled na město, jeho okolí a pásmo Šumavy a Českého lesa a je celoročně volně přístupná veřejnosti.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Městská památková rezervace Horšovský Týn

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1953 díky svým zachovalým památkám. Většina domů s gotickými základy byla přestavěna po velkém požáru na počátku 18. století a ukazují prvky lidového baroka.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Klidná řeka s množstvím starých jezů, které nejsou udržovány. Většinou se začíná sjíždění řeky v Horšovském Týnu a končí v Plzni. Nejhorší je poslední jez v Plzni, který se musí přenášet v délce 1 km. Řeka je vhodná pro vodáky začátečníky.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Naučná stezka Královská rokle v Horšovském Týně

Naučná stezka Lesů ČR „Královská rokle“ představuje asi 3 km dlouhý procházkový okruh zámeckým parkem přes známou Královskou rokli. Stezka začíná a končí u letohrádku v parku a spojuje město Horšovský Týn s místními lesy.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Loretánská kaple v Horšovském Týně

Loretánská kaple v Horšovském Týně byla založena roku 1584 baronem Kryštofem mladším Popelem z Lobkovic. Lobkovic postavil loretánskou kapli jako připomínku své cestu do italské Lorety.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Komfortní rodinný hotel Gurmán v těsném sousedství zámku – Horšovský Týn. Nejnáročnějším zákazníkům můžeme nabídnout zámecké či královské apartmá s výhledem na zámek a vybavením pro prožití těch nejkrásnějších chvil.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Zámecká restaurace Horšovský Týn

Vychutnejte si zámeckou atmosféru v Horšovském Týnu a přijďte ochutnat skvělou kuchyni. Šikovní kuchaři vám v nově vybudované kuchyni připraví předkrmy, polévky, saláty, minutky i hlavní jídla české i zahraniční kuchyně.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Penzion a restaurace Parkur Horšovský Týn

Penzion s restaurací se nachází v centru městečka Horšovský Týn s krásným zámkem. Součástí penzionu je také prodejna jezdeckých a chovatelských potřeb.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Penzion U Nádraží

Penzion se nachází nedaleko historického centra města Horšovský Týn a nabízí ubytování ve čtyřech pokojích a jednom apartmánu.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Restaurace Konšelský šenk v Domažlicích

V historickém domě v Domažlicích středověkého založení s pozdější barokní přestavbou je umístěna restaurace s tradičními evropskými pokrmy.
Domažlice, Plzeňský kraj

Viola Domažlice

Nově zrekonstruovaný rodinný komplex Viola se nachází v blízkosti historického centra města Domažlice, v samém srdci Chodska.
Domažlice, Plzeňský kraj

Kulturní centrum – Pivovar Domažlice

Ve zrekonstruované historické budově sladovny z konce 19. století najdete dnes: galerii Hvozd s prosklenými lávkami, komunitní centrum, klub, knihovnu se vzdělávacím centrem, Městský pivovar Domažlice s pivnicí, restauraci. Pote hyjtu!
Domažlice, Plzeňský kraj

Hotel Zlatá včela v Domažlicích

Tříhvězdičkový hotel Zlatá včela se nachází přímo v centru historicky významného města Domažlice v západních Čechách, nedaleko hranice se Spolkovou republikou Německo. Hotel Zlatá včela jde cestou luxusu a kvality za přijatelné ceny a nabízí svým návštěvníkům nadtandartní ubytování a služby.
Domažlice, Plzeňský kraj