ÚvodAktualityŠťastná sedmička: sedm japonských zahrad zve k návštěvě a meditaci
Příroda

Šťastná sedmička: sedm japonských zahrad zve k návštěvě a meditaci

Existuje nespočet zásad a pravidel, jak by měla vypadat správná japonská zahrada. Nejdůležitější ovšem je, aby dělala radost jak svým tvůrcům, tak návštěvníkům. Vydejte se proto s portálem Kudy z nudy na výlety po nejhezčích japonských zahradách a zahrádkách v Česku.

Zahrada japonské hraběnky v Poběžovicích

japonská zahradaMitsuko Aoyama, dcera tokijského obchodníka se starožitnostmi, prý byla první Japonkou, která opustila rodnou zemi a natrvalo se usadila v Evropě. V roce 1895 se provdala za hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi, který v Japonsku působil jako rakousko-uherský konzul. Neměli to jednoduché; zatímco ona musela přestoupit na křesťanství, on se kvůli sňatku musel vzdát diplomatické kariéry. Společně se pak usadili v Poběžovicích, kde se hrabě ujal zanedbaného rodinného sídla. S osudy hraběnky Mitsuko se seznámíte na zámku v Horšovském Týně, v Poběžovicích ji pak připomíná japonská Coudenhove-Kalergi Zen zahrada míru. Podle tvůrců má symbolizovat mír po obou stranách hranice a mezi kontinenty, a kromě toho by měla navozovat pocit soudržnosti s rodinou, úctu k sousedům, domovu a místu, kde žijeme. Přibližně dvacet velkých kamenů, menší kamínky a nejmenší oblázky, symbolizující vodu, pocházejí z místních zdrojů, ale vybíral je japonský architekt Kanji Nomura. Zahrada je volně přístupná.
 

Japonská zahrada na Vysočině

japonská zahrada sněžnéU vstupu do japonské zahrady ve Sněžném, kterou Pavel Šimon začal vytvářet u svého rodinného domu před dvaceti lety, vás přivítá zvací japonská lampa. Tady se můžete rozhodnout, zda se dál budete toulat Vysočinou anebo se podíváte do neobvyklého místa, promyšleného do posledního detailu a budovaného v duchu buddhistických a šintoistických tradic. Například se říká, že cestičky v japonské zahradě nesmí být rovné, protože dobro umí chodit i po klikatých stezkách, že můstky přes jezírka a potoky musí být klenuté a ne rovné, a že ze žádného místa nesmíte vidět celou zahradu, protože každý pohled musí překvapit a odhalit něco nového. Přijeďte si do Sněžného ověřit, nakolik taková pravidla tvůrce zahrady dodržel! Otevřeno je zde denně od 9 do 19 hodin.
 

Japonská zahrada v Říčanech

Aizen ŘíčanyKrásnou japonskou zahradu objevíte v Říčanech. Jmenuje se Aizen a je ideálním místem klidu a relaxace pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od městského ruchu. Můžete se přijít podívat kdykoliv od dubna do října. Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Evropě. Založil ji Ing. Petr Typlt v roce 1998 podle návrhu Takumi Mizokami. Na návštěvníky tu čekají vzácné okrasné dřeviny vysazené kolem rybníčka s koi kapry nebo 100 metrů dlouhý suchý potok. Zahrada je přístupná volně a zdarma. Láká k procházce, odpočinku a můžete si tu udělat třeba i romantický piknik. Otevřeno tu je od dubna do října, vždy od 10:00 do 18:00 hodin, psí kamarádi mohou do areálu na vodítku.
 

Inspirace Japonskem a Čínou v Plzni

pavilon zlatých ryb Zoo PlzeňRaritou plzeňské zoologické zahrady není jen Dinopark či statek Lűftnerka, ale také propojení s botanickou zahradou. Právě v této části objevíte Asijskou zahradu, která postupně vznikala od roku 2004 do roku 2011. Jejím prazákladem byla japonská zahrada Šówa-en, kde se dláždění a mozaiky skládaly z kamenů mnoha barev, tvarů a povrchů; rostliny hrály v celé kompozici jen doplňkovou úlohu. Zahrada se ale postupně rozšířila; přibyla dvě jezírka a dnes tu najdete celou řadu okrasných stromů, keřů a květin, od rododendronů přes cypřišky, javory, zimostrázy a hortenzie až po bambusy, japonský posvátný strom pajehličník přeslenitý nebo jinan dvoulaločný, jehož podoba se za posledních 100 milionů let prakticky nezměnila. Zahrada je otevřená ve stejné době jako zoo. V roce 2020 vyrostla na místě bývalého zahradního domku rodiny Kodetů nová expozice, jejichž dominantou je Pavilon Zlaté rybky v čínském stylu.
 

Japonská zahrada ve zlínské zoo

ZahradaZoo v Plzni není jediná zoo ani jediná botanická zahrada, kde objevíte japonské zahrady či zahrádky. V areálu zoo Zlín-Lešná se můžete projít japonskou zahradou Mu-Shin. V typické suché kamenné horské zahradě objevíte vzácné tři sta let staré borovice drobnokvěté, dovezené přímo z Japonska, nejrůznější tvarované rostliny a také množství kamenů různých tvarů a velikostí. Celek doplňuje řada artefaktů, například kamenné lampy, studánka, klenutý dřevěný most přes Lukovský potok a řada dřevěných laviček. Také sem se podíváte ve stejných otevíracích hodinách jako do zoo.
 

Malé Japonsko v pražské Botanické zahradě

japonská zahrada botanická prahaJaponskou část má i Botanická zahrada v Praze-Troji. Expozici tu tvoří dvě části. První představuje horskou krajinu s chýší a jezírkem. Kameny na chodníčku „tobiiši“ mírně vyčnívají nad úroveň terénu tak, aby si člověk během chůze neumazal boty. Záměrně jsou položeny nepravidelně, jako tomu bývá v přírodě. V klidném zákoutí je umístěna tradiční vysoká zahradní lampa, která vedle své praktické funkce symbolizuje „světlo poznání zaplašující mračna nevědomosti“. Dřevěná čajová chýše poskytuje klid pro odpočinek či meditaci a nádherný výhled do zahrady a na jezírko. Ve druhé, sbírkové části, jsou shromažďovány rostliny pocházející z Číny a Japonska. Základními prvky zahrady jsou voda, kámen a rostliny. Rostliny mají v tradici japonských zahrad svou symboliku. Například javory symbolizují podzim či moudrost. Protikladem k nim jsou slivoně, symbolizující nový život, ctnost a dívčí krásu. Borovice představují věčný život a odolnost, pivoňky vznešenost, bohatství a moc. Botanická v Troji je otevřena denně od 9 do 19 hodin, vstupné je za 150 Kč při nákupu on-line nebo 180 Kč na pokladně.
 

Zahrada přátelství v Uherském Brodě

japonská zahrada uherský brodDokonale utajenou japonskou zahradu pak objevíte na nádvoří ředitelství Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Pro městský úřad ji v roce 1998 navrhli a během několika týdnů vytvořili zahradní architekti z japonského města Tsukiono. Jedná se o suchou zahradu typu karesansui – voda v takové zahradě je pouze naznačena oblázky nebo pískem, velké kameny symbolizují hory, které se směrem do "údolí" postupně zmenšují. Mezi stromy, které jsou v zahradě vysazeny patří například brslen evropský, dřišťál, javor babyka nebo jeřáb břek.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
10 tipů, kam jít v Česku na sushi

10 tipů, kam jít v Česku na sushi

Sushi jako nejznámější tradiční japonský pokrm se stal hitem posledních let na celém světě. Není to pouze zdravé jídlo, ale i životní styl. Ochutnat tuto delikatesu Země vycházejícího slunce můžete v sushi restauraci anebo zvolit jinou variantu: naučit se vyrábět sushi vlastnoručně v některém z kulinářských kurzů. A není vhodnější datum než 18. června – v tento den slaví od roku 2009 milovníci tohoto pokrmu Mezinárodní den sushi!

Kalendář 2025: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Kalendář 2025: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno Památky

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno

Jednotlivé části zahrady reprezentují různé zeměpisné oblasti výběrem charakteristických rostlin. Systém rostlin, kde jsou druhy uspořádané podle čeledí.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Japonská zahrada Aizen v Říčanech Příroda

Japonská zahrada Aizen v Říčanech

Jedna z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Evropě se nachází v malebném prostředí Říčan, přibližně 20 km jihovýchodně od Prahy. Japonskou zahradu v Říčanech založil Ing. Petr Typlt v roce 1998 podle návrhu Takumi Mizokami. Zahrada byla zpřístupněna veřejnosti 7.7.2007.

Japonská zahrada ve Sněžném Příroda

Japonská zahrada ve Sněžném

Japonská zahrada ve Sněžném u Nového Města na Moravě, která se začala budovat v roce 1996, je koncipovaná v duchu budhistických a šintoistických tradic. To se projevuje v postupném budování základních i doplňkových prvků, typických pro asijské zahrady.

Japonská zahrada v zámeckém parku v Poběžovicích Příroda

Japonská zahrada v zámeckém parku v Poběžovicích

Dominantou zámeckého parku v Poběžovicích na Domažlicku se stala japonská kamenná zahrada. Připomíná tak slavnou japonskou hraběnku Mitsuko, která žila na zdejším zámku začátkem 20. století.

Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo Příroda

Japonská zahrada Mu-Shin ve zlínské zoo

Ve zlínské zoo najdete jednu z nejrozsáhlejších japonských zahrad v Česku. Na ploše téměř 1000 m² můžete obdivovat typickou suchou kamennou horskou zahradu. Jejími dominantními prvky jsou tři stoleté exempláře borovice drobnokvěté dovezené přímo z Japonska.

Botanická zahrada v Plzni Letní sporty

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.

Další aktuality

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda

Částečné zatmění Slunce můžeme pozorovat už 29. března

Sobota 29. března 2025 je dnem, kdy nastane částečné zatmění Slunce. I když sluneční kotouč nebude zahalen docela, kosmické podmínky pro pozorování tohoto zatmění z České i Slovenské republiky jsou letos velmi příznivé. Vše ale samozřejmě záleží na aktuálním počasí. Česko i Slovensko se bude nacházet na okraji oblasti, kde je možné březnové zatmění pozorovat: velmi výrazně tentokrát se projeví v Kanadě, Grónsku a na Islandu.
26. březen 2025 19:00
Příroda