ÚvodČeská nejHistorickéJosef Jungmann – jazykovědec, který obohatil češtinu o tisíce nových slov
Historické

Josef Jungmann – jazykovědec, který obohatil češtinu o tisíce nových slov

Básník, lingvista a překladatel Josef Jungmann (16. července 1773, Hudlice – 14. listopadu 1847, Praha) byl vedoucí osobností českého národního obrození. Spolu s Josefem Dobrovským je považován za tvůrce moderní češtiny. Sestavil monumentální pětisvazkový Slovník česko-německý, v němž shromáždil více než 120 tisíc slov, náš jazyk obohatil o tisíce nových výrazů a překlady světových literárních děl položil rovněž základy českého básnického jazyka.
Josef Jungmann se narodil jako šestý z deseti dětí chudého venkovského ševce a kostelníka Tomáše Jungmanna a jeho ženy Kateřiny v Hudlicích u Berouna; v jeho rodném domě můžete navštívit Památník Josefa Jungmanna. Studoval v Praze a právě během studií filozofie a práv si začal uvědomovat lásku k rodnému jazyku. Česky se v té době hovořilo téměř už jen na venkově, v úřadech, školách a kostelech zněla němčina. Ta se stávala i jazykem vzdělanců; všeobecně se totiž mělo za to, že „chudým“ českým jazykem se nedají psát vědecká a odborná díla. Právě v takové době si Jungmann vybral těžký úkol: vzkřísit, očistit a zachránit češtinu, ubohou, odstrkovanou a odsouzenou téměř k zapomnění.

V šestadvaceti letech Jungmann nastoupil jako učitel češtiny na gymnázium v Litoměřicích a o rok později se oženil. Jeho vyvolenou se stala devatenáctiletá Johanna Nepomucena, která sice pocházela ze starobylého českého rodu Světeckých z Černčic, ale když se seznámili, česky vůbec neuměla. Prožili spolu pětačtyřicet šťastných let; Jungmann ji oslovoval Janičko, měli šest dětí a čtyři z nich se dožily dospělosti: Josef, řečený Joza, Johana aneb Hanenka (kterou měl otec nejraději), Anna, řečená Anenka a Kateřina neboli Katynka.
Jungmann učil na gymnáziu a na bohosloveckém učilišti češtinu a českou literaturu, rétoriku a poezii.

V Litoměřicích také vznikla velká část jeho překladů, jimiž položil základy českého básnického jazyka – Miltonův Ztracený ráj, Chateaubriandova povídka Atala, Goethovy a Schillerovy básně. Psal i vlastní práce, například první českou romanci o Oldřichovi a Boženě, a pobyt v národnostně smíšeném městě využil ke sběru podkladů pro své nejznámější dílo: monumentální pětisvazkový Slovník česko-německý.

Jungmann na něm pracoval přes třicet let, shromáždil více než 120 tisíc slov, a rozšířil češtinu o tisíce nových výrazů. Díky Jungmannovi dnes používáme slova jako vzduch, touha, ohon, divoch, předmět, zeměpis, hvězdárna, vražda nebo vyzvědač.

Slovník dokončil již v Praze coby profesor a později ředitel gymnázia v Klementinu, kde svou vizi krásného českého jazyka předával dál mladší generaci; k ní patřili F. L. Rieger, F. L. Čelakovský, František Palacký a mnozí další. Slovník česko-německý vyšel v pěti dílech v letech 1834 až 1839 (jen pro zajímavost, měl 4689 stran) a stal se pádným argumentem, že čeština je živý bohatý jazyk, rovnocenný jiným.

Právě díky mravenčí práci na slovníku se Jungmann jako jeden z mála českých vlastenců dožil slávy a poct již za svého života. Stal se členem Královské české učené společnosti, byl zvolen rektorem pražské univerzity, císař Leopold mu daroval zlatý prsten a povýšil jej do rytířského stavu. Když byl v roce 1838 zvolen děkanem filozofické fakulty, úřad mu předal bratr Antonín Jungmann, doktor medicíny, a slavnostní mši sloužil třetí bratr Jan, člen křížovnického řádu. Tři bratři Jungmannové obrozeneckým rodičům sloužili jako zářný příklad pro lelkující potomky, že i děti z prosté venkovské chalupy mohou vlastní pílí dosáhnout cílů nejvyšších.

Bez nejslavnějšího díla se neobešel ani Jungmannův pohřeb: rakev s patriarchou českého jazyka, nesenou na olšanský hřbitov, zdobil místo věnců a stuh otevřený první díl slovníku a prostá vavřínová snítka.

Praze Josefa Jungmanna připomíná pomník na Jungmannově náměstí a blízká Jungmannova ulice, jeho jméno je uvedeno v galerii 72 osobností na fasádě historické budovy Národního muzea. V rodných Hudlicích u Berouna zve k prohlídce Památník Josefa Jungmanna a jeho jméno nese gymnázium v Litoměřicích.
Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.

S osobností na procházku: po Praze s architektem Josefem Fantou

S osobností na procházku: po Praze s architektem Josefem Fantou

Na přelomu 19. a 20. století byl architekt Josef Fanta (1856–1954) jednou z vůdčích osobností nově nastupujícího směru, secese. Právě v té době se zrodily jeho nejznámější stavby, k nimž se vydáme na procházku s Kudy z nudy. Začít samozřejmě nemůžeme jinde než u nejznámější a největší, na pražském Hlavním nádraží. V nejpůsobivějším interiéru vznikla kavárna, kde by byl hřích se nezastavit – jmenuje se totiž přímo podle svého tvůrce: Fantova kavárna.

Kubistická procházka Prahou

Kubistická procházka Prahou

V pražské architektuře má unikátní zastoupení kubismus, umělecký sloh, který se především uplatnil v sochařství a malířství. Skvostem mezi pražskými kubistickými domy je Dům U Černé Matky Boží na nároží Celetné ulice a Ovocného trhu, dílo architekta Josefa Gočára z let 1911–1912.

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

Při pozorném pohledu objevíte na fasádě Národního muzea v Praze řadu skvostů. Rekonstrukce jí vrátila světlejší barvu, jakou měla na konci 19. století, zlato rozzářilo dvě zadní kopule, na jejichž pozlacení našim předkům chyběly finance. Vrátily se také vlajkové stožáry, které musely ustoupit stavbě metra. Podobně jako kdysi je i nyní do opraveného pláště budovy zlatým písmem vepsáno 72 jmen osobností české historie.

Výlet na Karlovo náměstí v Praze za přírodovědcem Janem Svatoplukem Preslem

Výlet na Karlovo náměstí v Praze za přírodovědcem Janem Svatoplukem Preslem

Jan Svatopluk Presl (4. září 1791 Praha – 6. dubna 1849 Praha) byl rakouský a český vysokoškolský pedagog, profesor zoologie a mineralogie. Na Jana Svatopluka Presla byste si měli vzpomenout pokaždé, když zabrousíte do přírodovědy. Je totiž autorem české terminologie hned v několika oborech. Bez něj bychom například neznali klokany, hrochy, rejsky či pásovce, uchytil se i výraz zeměkoule nebo Preslovy názvy prvků a minerálů.

S osobností na procházku: do Peruce s Josefem Jungmannem

S osobností na procházku: do Peruce s Josefem Jungmannem

Peruc na Lounsku, spojovaná s dávnou pověstí o Oldřichovi a Boženě, byla oblíbeným výletním místem už v době národního obrození. Jedním z těch, kteří místu udělali skvělou reklamu, byl Josef Jungmann (1773–1847). Nebyl totiž jen autorem česko-německého slovníku, ale také první české romance.

30 tipů, kde najdete památníky významných osobností

30 tipů, kde najdete památníky významných osobností

Máte rádi českou historii? Zajímají vás příběhy konkrétních lidí, nejen suchá fakta? Po celé ČR se nachází památníky věnované osudům zajímavých a důležitých Čechů, které je třeba si i nadále připomínat. Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku zajímavých míst.

Památník Josefa Jungmanna v Hudlicích Památky

Památník Josefa Jungmanna v Hudlicích

Rodný dům a památník Josefa Jungmanna se nachází poblíž návsi, v centru obce Hudlice.

HudliceFest 2025

6 .ročník jednodenního hudebního festivalu, který se uskuteční v sobotu 21.6.2025  od 13.00 ve sportovním areálu v Hudlicích.
Hudlice, Středočeský kraj

Foukání vánočních ozdob a rozsvícení vánočního stromu ve sklárně Rückl

Přijďte si spolu s námi užít zahájení Adventu tvořením krásných dárků a rozsvítit v Nižboru vánoční stromeček. Vaše výrobky vám poté budou během adventního času připomínat krásné chvíle strávené ve sklárně společně s vašimi blízkými a nebo je můžete věnovat jako originální vánoční dárek.
Nižbor, Středočeský kraj

Mikulášská nadílka ve sklárně Rückl

Zažijte kouzlo večerní sklárny spolu s námi, Mikulášem, čertem a andělem. Večerní atmosféra dodá tomuto setkání jedinečnost – světlo ohně v pecích spolu s třpytem křišťálových výrobků vytvoří nezapomenutelný zážitek.
Nižbor, Středočeský kraj

Tvořivé adventní soboty ve sklárně Rückl

Adventní soboty ve sklárně Rückl jsou ideální příležitostí, jak si užít chvíle klidu obklopeni krásou křišťálu. Přijďte si vytvořit jedinečné vánoční ozdoby a svícny – ať už jako památku nebo originální ručně foukaný, broušený či malovaný dárek. Prožijte s námi kouzelnou předvánoční atmosféru.
Nižbor, Středočeský kraj

Tvořivé adventní soboty ve sklárně Rückl

Adventní soboty ve sklárně Rückl jsou ideální příležitostí, jak si užít chvíle klidu obklopeni krásou křišťálu. Přijďte si vytvořit jedinečné vánoční ozdoby a svícny – ať už jako památku nebo originální ručně foukaný, broušený či malovaný dárek. Prožijte s námi kouzelnou předvánoční atmosféru.
Nižbor, Středočeský kraj

Zámecký svatomartinský košt

Město Králův Dvůr a vinotéka Ajeto vás zvou v sobotu 23. listopadu 2024 od 12:00 hodin na Zámecký svatomartinský košt.
Králův Dvůr, Středočeský kraj

Mikulášská na Plzeňce

Kulturní dům Plzeňka v Berouně pořádá v sobotu 7. prosince 2024 Mikulášskou.
Beroun, Středočeský kraj

Advent na hradě Točník

Přijeďte prožít vánoční dobovou atmosféru na hrad Točník. 30.11-1.12.2024 se budeme moc těšit na vaši návštěvu na první adventní víkend. Čeká vás dobové tržiště,vánoční koncert v kapli a zábava po celý adventní víkend.
Točník, Středočeský kraj

Památník Josefa Jungmanna v Hudlicích

Rodný dům a památník Josefa Jungmanna se nachází poblíž návsi, v centru obce Hudlice.
Hudlice, Středočeský kraj

Hudlická skála v Hudlicích

Skála je typickou ukázkou buližníkových skalek, zvaných jinak sluky, nebo cizím slovem monadnoky. Patří k přírodním zvláštnostem berounského regionu.
Hudlice, Středočeský kraj

Rozhledna Máminka

Nová rozhledna Máminka na Hudlicku. Nosná konstrukce rozhledny je navržená ve tvaru trojbokého jehlanu, prostorová příhradovina z borovicové hloubkově impregnované kulatiny.
Hudlice, Středočeský kraj

Myslivna Na Králi v obci Svatá

Myšlenka na vznik Sokola se zrodila ve středočeské obci Svatá. Na myslivně, kde se Tyrš s Fügnerem setkali, visí pamětní deska.
Svatá, Středočeský kraj

Keltské hradiště Stradonice

Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.
Nižbor, Středočeský kraj

Přírodní památka Vraní skála u Zdic

Vraní skálu u Svaté nedaleko středočeských Zdic tvoří okolo 20 metrů vysoký skalní blok, který byl vypracován erozí do pozoruhodných tvarů. Místo je jedinečné dalekým kruhovým výhledem.
Svatá, Středočeský kraj

Rozhledna Děd u Berouna – do odvolání uzavřena

Rozhledna na Dědu u Berouna je od podzimu 2022 pro velmi špatný stav do odvolání uzavřena. Město plánuje její rekonstrukci.
Beroun, Středočeský kraj

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.
Nižbor, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Cukrárna a kavárna pod Zámkem

Kavárna s posezením a dětským koukem se nachází v ulici Křivoklátská pod nižborským zámkem. Je vyhlášená výrobou dortům cukroví a makronek. Vše je zde dělané poctivě a s láskou.
Nižbor, Středočeský kraj

Nádražní výletní restaurace Zastávka Nižbor

Před pár lety chátrající dřevěný železniční sklad – "magacín" – z roku 1876 se rozhodl zachránit a změnit herec Tomáš Hanák. V současné době tady provozuje vyhlášenou restauraci.
Nižbor, Středočeský kraj

Ubytování v Zastávce Nižbor

U vyhlášené restaurace Zastávka v Nižboru, která vznikla ze skladu na nádraží, je možné se i stylově ubytovat v několika vagonech.
Nižbor, Středočeský kraj

Hotel Ok1 v Berouně

Hotel Ok1 se nachází se nedaleko dálnice D5. Má dobrou dostupnost do Prahy, na letiště, na hrady Karlštejn, Křivoklát apod. Sportovní vyžití v okolí – aquapark, golf, cyklostezky. Pro děti Crazygolf anebo Chaloupkovi medvědi na Městské hoře. Možné exkurze do sklárny nebo pivovaru.
Beroun, Středočeský kraj

Glamping v Levandulovém údolí

Přijeďte na "kempovací" louku u BIO Levandulových polí pro energii na vápencových mořích. Ubytování zde nabízí uklidňující aromaterapii, klidnou mysl a imunitu z čisté přírody. Osvěžit se můžete studniční minerální vodou a v restauraci v dubové hale ochutnat skvělé pokrmy a BIO nápoje.
Chodouň, Středočeský kraj

Hotel Parkán

Hotel Parkán byl postaven v roce 1994 který se nachází v centru města Berouna.
Beroun, Středočeský kraj

Hotel Grand Beroun

Hotel Grand nabízí kvalitní ubytování a kongresové prostory až pro 200 osob v centru města Berouna. Celková kapacita hotelu řetězce Best Western je 100 pokojů vybavených tv, satelitem, telefonem, elektronickým zámkem, wi-fi připojením, minibarem, trezorem a vysoušečem vlasů.
Beroun, Středočeský kraj

Kavárna Mezi Dvorky v Berouně

Klidné místo v centru Berouna jen pár kroků z berounského Husova náměstí se vchodem z Biřické ulice na Vás dýchne přátelskou atmosférou a pohodou. V zimě je dvorek zastřešen a k pohodlí zákazníků přispívají ohřívače a deky.
Beroun, Středočeský kraj