ÚvodČeská nejHistorickéKoruna česká – oficiální měna České republiky
Historické

Koruna česká – oficiální měna České republiky

Československo bylo po zániku Rakouska-Uherska jedinou nástupnickou zemí, která si ponechala název měny po zaniklé monarchii, jen místo rakouské koruny měla korunu československou. Leckomu se tehdy v roce 1919 název koruna jako symbol monarchie, království či císařství nelíbil. Kdyby ovšem došlo na některý z tehdejších návrhů, mohli jsme platit sokoly, hřivnami, rašíny nebo dokonce řepou.
Koruně ale její název zůstal, a dokonce první soubor bankovek nově založené republiky se řadil mezi nejkrásnější platidla na světě. Spolupracovali na nich například Alfons Mucha, Max Švabinský, Otto Gutfreund a další významní umělci. Kromě krásy ovšem bankovky vynikaly i tím, že se daly snadno padělat.

První československou bankovku vydala Národní banka Československá 1. října 1926 a sešli se na ní dva tragicky zesnulí ministři první československé vlády premiéra Karla Kramáře: lícová strana zobrazovala prvního československého ministra vojenství Milana Rastislava Štefánika, rubová ministra financí Aloise Rašína. Oba státníci se na dvacetikoruny, tentokrát již kovové, znovu vrátili ve zvláštní emisi pamětních dvacetikorun v říjnu 2018 (Štefánik) a v lednu 2019 (Rašín).

Na bankovkách se také objevoval první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk či Jan Žižka. Husitský vojevůdce byl zobrazen například na bankovce v hodnotě 25 Kč v druhé polovině 50. let, autora Karla Svolinského ale kritizoval prezident Zápotocký, že jeho Žižka „vypadal jako tulák“. Nejčastěji zobrazovaný motiv na našich bankovkách je Pražský hrad s katedrálou sv. Víta a panorama Prahy; na současných platidlech zdobí padesátikorunové mince i rubovou stranu pětitisícovky, kde seskupení nejznámějších pražských gotických a barokních staveb doplňují domovní znamení a náhrobní kameny ze starého židovského hřbitova.

Po rozdělení Československa a měnové odluce v roce 1993 je naším platidlem místo koruny československé koruna česká. Slovo pochází z latinského slova corona, které označuje korunu či věnec na hlavě, je také symbolem vlády panovníka nad určitým územím. Korunami se platí také v Dánsku, na Faerských ostrovech a v Grónsku, na Islandu, v Norsku a Švédsku. Před přijetím Eura ji používali i na Slovensku a v Estonsku.

Autorem současných bankovek z roku 1993 je grafik Oldřich Kulhánek. Tisícikoruna s Františkem Palackým a s novými ochrannými prvky získala ocenění Světová bankovka roku 2008, udělované Mezinárodní asociací odborníků zabývajících se hotovostí (IACA).
 
Největší zlatá mince – největší mince světa, vyrobená gravírováním

Největší zlatá mince – největší mince světa, vyrobená gravírováním

Unikátní zlatá mince o váze 130 kilogramů,. Vyrobena byla v roce 2019 při příležitosti 100. výročí samostatné československé měny.

7 věcí, které nevíte o… bankách

7 věcí, které nevíte o… bankách

PIN, číslo účtu, bezpečnostní schránka, čerpání půjčky nebo hypotéka – tahle slova známe víc než dobře. Další položky bankovního slovníku ale zní trochu tajemně, namátkou akreditiv, anuita, kontokorent, likvidita nebo phising. Dokonale se v nich vyznají banky a bankéři, ostatně proto je máme. Co o bankách ale víme a nevíme? Jak stará je Česká národní banka? Která banka je nejstarší, nejkrásnější, nejpohádkovější nebo nejtajemnější?

#světovéČesko a královská mincovna v Kutné Hoře: místo, kde vzniklo středověké Euro

#světovéČesko a královská mincovna v Kutné Hoře: místo, kde vzniklo středověké Euro

Až pojedete do Kutné Hory, zařaďte do programu návštěvu Vlašského dvora. Stojí tu sice už 700 let, ale docela nedávno skončila nákladná rekonstrukce, která vám bývalou královskou mincovnu s královským palácem představí tak, jak jste je dosud neviděli. Těšit se můžete například na interaktivní expozici mincovnictví anebo nový park s hornickou skluzavkou a vodními hříčkami.

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně Zážitky

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze Kultura

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Krása ve skle a kovu v Brně – expozice československých a českých mincí Jiřího Harcuby Kultura

Krása ve skle a kovu v Brně – expozice československých a českých mincí Jiřího Harcuby

Výstava „Krása ve skle a kovu“ představuje dílo jednoho z nejvýznamnějších tvůrců československých a českých mincí Jiřího Harcuby (1928–2013), které odkázal ČNB.

Svět bankovek Oldřicha Kulhánka v Návštěvnickém centru ČNB

Seznamte se s dílem věhlasného českého grafika a autora našich bankovek Oldřicha Kulhánka v Návštěvnickém centru České národní banky.
Praha 1, Praha

Adventní Staré Město – komentovaná prohlídka

Pojďte se s námi projít Starým Městem, podívat se na spoustu památek, které přímo zosobňují Vánoce v Praze – Prašnou Bránu, Týnský chrám, Staroměstskou radnici, Karlův most.
Praha 1, Praha

Vánoční nostalgie 2024

Rok dopředu je připraven další galakoncert Vánoční nostalgie a to už 14. ročník. Tentokrát se uskuteční v neděli 15.12.2024 od 18 hodin v Divadle Hybernia.
Praha 1, Praha

Karel Svoboda – Největší filmové hity

Koncert věnovaný filmové hudbě Karla Svobody nabídne jeho nejznámější melodie doprovázené projekcí záběrů z ikonických filmů a seriálů.
Praha, Praha

Kurz kreativního šití pro děti

Kurz šití je speciálně určený pro děti ve věku od 9 do 12 let. Ideální je pro všechny, kteří mají zájem o šití a chtějí se naučit něco nového, rozvíjet své dovednosti, vyjádřit svou kreativitu a realizovat svůj projekt.
Praha 1, Praha

Kurz kreativního šití pro dospělé

Zveme všechny nadšence a nadšenkyně na náš kurz Kreativního šití pro dospělé, který je určen pro všechny, kteří se chtějí zdokonalit v náročnějších šicích technikách.
Praha 1, Praha

Tvorba přírodního adventního zimního věnce

Na tomto workshopu Vás Anna a Monika z ateliéru Verbaskum naučí uvázat zelený korpus a ozdobit jej čistě ekologicky, bez tavné pistole a dalších plastů.
Praha 1, Praha

Marek Šilpoch – I Have Seen Things You Wouldn’t Believe

Site-specific výstava I Have Seen Things You Wouldn’t Believe je jakousi upřímnou sondou do života Marka Šilpocha, osobní zpovědí starého ega, příběhem o pokřivených ideálech umělce žijící v konzumní společnosti, o splněným snech hnaných chtíčem o zničení a znovu nalezení sama sebe a nových hodnot.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Návštěvnické centrum ČNB

Návštěvnické centrum ČNB představuje svět peněz a ekonomiky pro celou rodinu. Expozice a programy České národní banky vás provedou historií a současností naší měny.
Praha 1, Praha

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Budova ČNB vznikala podle projektu Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro Živnostenskou banku. Pětipatrová stavba působí svou frontou do ulice Na Příkopě přímo monumentálně. Uvnitř budovy se ukrývá expozice Lidé a peníze a Za měnou v Praze.
Praha 1, Praha

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.
Praha 1, Praha

Pasáž českého designu v Praze

Pasáže najdeme v každé evropské metropoli. Někdy spojují dva zcela odlišné světy, ale vždy jsou zkratkou. O spojení dvou dimenzí jde i v unikátním projektu České národní banky Pasáž českého designu.
Praha 1, Praha

Divadlo Hybernia – muzikálová scéna v centru Prahy

Významné muzikálové divadlo sídlí v Domě U Hybernů, který na první pohled upoutá zajímavou empírovou podobou.
Praha 1, Praha

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.
Praha 1, Praha

Kampus Hybernská

Kampus Hybernská je komplex domů a dvůr v Hybernské ulici č. 4, kde se setkává kreativita, umění, inovace a akademický svět. Probíhají zde přednášky, performance, koncerty, výstavy, projekce, diskuze a další akce pro širokou veřejnost.
Praha 1, Praha

Jan Čejka Gallery

Originálně pojatý prostor je situován v kulturním kampusu Filosofické fakulty v centru Prahy. Galerie má ambici stmelovat výrazné talenty, studentskou komunitu a veřejnost s již etablovanými umělci, teoretiky a sběrateli.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Kavárna Kampus

Kavárna Kampus otevřela po rekonstrukci v polovině března 2024, pod taktovkou Kampusu Hybernská. Přijďte si odpočinout v oáze uprostřed centra Prahy. Dejte si kávu, limonádu nebo ochutnejte slané i sladké dobroty od rodinného podniku Šťastná koza.
Praha 1, Praha

Kavárna Obecní dům

Secesní Kavárna Obecní dům je právem řazena mezi nejkrásnější pražské kavárny. Nachází se v přízemí Obecního domu a její interiér je pro každého návštěvníka skutečným zážitkem
Praha 1, Praha

Plzeňská pivnice v Obecním Domě v Praze

Plzeňská pivnice v pražském Obecním domě naplno navázala na svou slavnou prvorepublikovou tradici.
Praha 1, Praha

Restaurace Obecní dům

Nejkrásnější secesní restaurace v České republice je opět otevřena široké veřejnost. Pevně věříme, že moderní česká kuchyně a výborně ošetřené plzeňské pivo budou základem pro spokojenost všech hostů. Těšíme se na vaši návštěvu a doufáme, že se k nám budete vracet.
Praha 1, Praha

Americký bar v Obecním domě v Praze

Americký bar na vás jistě zapůsobí neopakovatelnou atmosférou, ve které si můžete vybírat ze široké nabídky koktejlů, špičkových destilátů nebo šampaňského. Americký bar je nejstarším barem v Praze a druhým nejstarším barem v Evropě.
Praha 1, Praha

Bistro Sensa v Senovážné ulici

Sensa Fine Food Bistro je dostatečně elegantní na důležité pracovní schůzky a zároveň ideálně neformální pro posezení s přáteli. Ochutnejte třeba grilovanou chobotnici s pastinákovým pyré nebo Gyoza dim sum knedlíčky s pomerančovou omáčkou.
Praha 1, Praha

Bistro U Býka – československý gastro koncept otevírá své dveře v Praze

V novém Bistru U Býka, nacházejícím se na Hybernské ulici v centru Prahy, nabízí široký sortiment masných produktů, ryb a delikates od slovenského výrobce a distributora Tauris.
Praha 1, Praha

Tretter's Obecní dům

American Bar – Americký bar je nejstarším barem v Praze a druhým nejstarším barem v Evropě.
Praha 1, Praha