ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… bankách
Kultura

7 věcí, které nevíte o… bankách

Poslechněte si audio verzi článku
PIN, číslo účtu, bezpečnostní schránka, čerpání půjčky nebo hypotéka – tahle slova známe víc než dobře. Další položky bankovního slovníku ale zní trochu tajemně, namátkou akreditiv, anuita, kontokorent, likvidita nebo phising. Dokonale se v nich vyznají banky a bankéři, ostatně proto je máme. Co o bankách ale víme a nevíme? Jak stará je Česká národní banka? Která banka je nejstarší, nejkrásnější, nejpohádkovější nebo nejtajemnější?

1. První moderní banka



Definice je jasná: banka je instituce, která poskytuje finanční služby. Shromažďuje peníze, která dává k dispozici formou úvěru, a tím umožňuje pohyb financí v ekonomice. Ačkoli zprávy o prvních bankách máme už z Babylonie přibližně z 18. století před naším letopočtem, za první novodobou banku se považuje ta, která byla založena roku 1609 v nizozemském Amsterdamu. Kromě vkladů prováděla směnečné transakce, později začala poskytovat úvěry, a kromě toho jejím hlavním úkolem bylo stahovat z trhu nekvalitní mince. Už tehdy lidé zkrátka od banky očekávali jistotu, spolehlivost a bezpečnost.
 

2. Nejstarší bankovní instituce



Nejstarší banku, která funguje dodnes, ale musíme hledat jinde: v Itálii. Banka Monte dei Paschi di Siena svou historii odvozuje od charitativní makléřské společnosti, založené roku 1472, ale v současné podobě vznikla roku 1624. V původní historické budově sice je galerie, ale banka své služby klientům poskytuje dodnes a dokonce patří k největším v Itálii.
 

3. Vznik Československé národní banky



Československá republika sice vznikla 28. října 1918, ale Československá národní banka byla ustavena až v dubnu 1926. Podobně jako v jiných oblastech mladý stát jistou dobu zachovával instituce z dob Rakousko-Uherska. Předchůdkyní dnešní České národní banky tak byla Rakousko-uherská banka, která v českých zemích působila již od roku 1816. Jméno ulice Na Příkopě, kde dnes stojí budova centrály České národní banky, připomíná, že tudy vedly hradby Starého Města a hradební příkopy, zasypané v 18. století. Dnešní budova podle projektu Františka Roitha vznikla v letech 1935–1942 a ve své době byla nejmodernější a nejpřepychověji vybavenou bankovní budovou v Praze.
 

4. Jak to funguje aneb Návštěvnické centrum ČNB

Jak to všechno funguje, proč je inflační cíl 2 %, jak rozhoduje bankovní rada a co můžeme udělat my sami pro stabilitu finančního trhu? Odpovědi poskytne Návštěvnické centrum České národní banky. V rámci podpory finanční a ekonomické gramotnosti jde o dosud největší počin centrální banky. Kromě expozice Lidé a peníze mapující naši měnovou historii od jejích prvopočátků až do současnosti se můžete těšit na interaktivní výstavu, workshopy, semináře a výstavy.
 

5. První bankomat

To, co bankám dřív trvalo celé týdny nebo měsíce, se nyní dá zařídit během hodin či minut. Jedním z nejviditelnějších příkladů jsou bankomaty, „samoobsluhy“ vydávající hotovost – samozřejmě jen držitelům platebních karet. Ačkoli se s takovou službou experimentovalo už dřív, první bankomat byl uveden do provozu v roce 1967 v pobočce Barclays Bank v severním Londýně; automat, který je na místě prvního bankomatu, nechala banka při jeho padesátiletém výročí pozlatit. Historicky první bankomat v Česku spustila 1. prosince 1989 Česká spořitelna v centru Prahy na Václavském náměstí.
 

6. Nejtajemnější banka

Která to je? Co třeba Pictet, tajná švýcarská banka pro nejbohatší lidi světa, založená v roce 1805? V průběhu více než dvou století byla vždy obestřena tajemstvím a diskrétně se starala o majetek velmi bohatých; dnes dohlíží na více než 600 miliard franků. V jejím čele se během celé její historie vystřídalo pouze 43 mužů, přičemž každý z nich dostává odměnu více než 20 milionů franků ročně. Bankovní dům Pictet je patrně ještě nedostupnější než kouzelnická Gringottova banka, střežená kouzly i skřety, kteří v ní pracují. Z knížek spisovatelky J. K. Rowlingové a filmů ji znají všichni fanoušci Harryho Pottera a na vlastní oči ji můžete vidět ve Filmových studiích za Londýnem: je tu hlavní síň banky s křišťálovým lustrem, úřednickými stolky, zlaťáky a samozřejmě skřety s jejich kouzelnými brky.
 

Není banka jako banka…

Mezi bankovními institucemi se dají najít skutečné architektonické skvosty – namátkou to je budova České spořitelny v Rytířské ulici v Praze, nejstarší finanční ústav v Česku, bývalá Legiobanka od Josefa Gočára anebo budova bývalého Záložního úvěrního ústavu v Hradci Králové, postavená podle návrhu architekta Osvalda Polívky v letech 1911–1912. Tu si můžete prohlédnout opravdu do nejmenších detailů, sídlí v ní totiž Galerie moderního umění.
Věda a historie není nuda: Česká koruna, mince a bankovky jako neotřelé pozvánky na výlety

Věda a historie není nuda: Česká koruna, mince a bankovky jako neotřelé pozvánky na výlety

Mušle, skleněné korálky, úlomky kostí, plátno, hřivny, duhovky, denáry, groše, tolary, zlaťáky, české koruny anebo bitcoiny: co je lidstvo lidstvem, používá k placení všechno možné. Pojďte se s Kudy z nudy podívat do dávné historie platidel i dnešní reality, a na bankovky a mince, které nám leží v peněženkách.

Svět bankovek Oldřicha Kulhánka v Návštěvnickém centru ČNB

27. 3.28. 2.
Svět bankovek Oldřicha Kulhánka v Návštěvnickém centru ČNB

Seznamte se s dílem věhlasného českého grafika a autora našich bankovek Oldřicha Kulhánka v Návštěvnickém centru České národní banky.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze Kultura

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Kam zdarma do muzea? Přehled výletů za kulturou bez koruny v kapse

Kam zdarma do muzea? Přehled výletů za kulturou bez koruny v kapse

V předjaří, kdy je počasí vrtkavé, nastává ideální čas na návštěvu muzea, galerie i dalších památek. A každého z nás potěší, když ušetří nějakou tu korunu. Proto vám v dnešních tipech poradíme, kam zajít do muzea a nezaplatit přitom vůbec nic (anebo pouze symbolické vstupné). Nabídky přináší nejen Praha, ale i Brno, Liberec nebo Olomouc. Ze široké nabídky si určitě vybere každý, avšak vybírejte pečlivě – některá místa otevírají zdarma pouze v určité dny.

Návštěvnické centrum ČNB Kultura

Návštěvnické centrum ČNB

Návštěvnické centrum ČNB představuje svět peněz a ekonomiky pro celou rodinu. Expozice a programy České národní banky vás provedou historií a současností naší měny.

Česká národní banka a její historická budova v Praze Památky

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Budova ČNB vznikala podle projektu Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro Živnostenskou banku. Pětipatrová stavba působí svou frontou do ulice Na Příkopě přímo monumentálně. Uvnitř budovy se ukrývá expozice Lidé a peníze a Za měnou v Praze.

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně Zážitky

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

Budova Anglobanky v Pardubicích Památky

Budova Anglobanky v Pardubicích

V Pardubicích lze nalézt množství staveb od význačných architektů 20. století. Především centrum města je jimi protkané. Podle projektu Josefa Gočára byla po druhé straně Zelené brány postavena v letech 1924 až 1925 Anglobanka, dnes Komerční banka.

Červený Jelen – největší restaurace v Praze Gurmánská turistika

Červený Jelen – největší restaurace v Praze

Býval to barokní palác s nádhernou zahradou, malá oáza v centru Prahy plná života. Pak se ovšem oáza zamkla do trezoru anglo-československé banky, v okolí vyrostly další banky, hotely, kanceláře, obchodní domy.

Krása ve skle a kovu v Brně – expozice československých a českých mincí Jiřího Harcuby Kultura

Krása ve skle a kovu v Brně – expozice československých a českých mincí Jiřího Harcuby

Výstava „Krása ve skle a kovu“ představuje dílo jednoho z nejvýznamnějších tvůrců československých a českých mincí Jiřího Harcuby (1928–2013), které odkázal ČNB.

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze Památky

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

V pražské ulici Na poříčí najdete budovu Legiobanky (palác Archa), která je prvotřídní ukázkou rondokubismu v Praze. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět. Budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923.

Koruna česká – oficiální měna České republiky

Koruna česká – oficiální měna České republiky

Československo bylo po zániku Rakouska-Uherska jedinou nástupnickou zemí, která si ponechala název měny po zaniklé monarchii, jen místo rakouské koruny měla korunu československou. Leckomu se tehdy v roce 1919 název koruna jako symbol monarchie, království či císařství nelíbil. Kdyby ovšem došlo na některý z tehdejších návrhů, mohli jsme platit sokoly, hřivnami, rašíny nebo dokonce řepou.

Největší zlatá mince – největší mince světa, vyrobená gravírováním

Největší zlatá mince – největší mince světa, vyrobená gravírováním

Unikátní zlatá mince o váze 130 kilogramů,. Vyrobena byla v roce 2019 při příležitosti 100. výročí samostatné československé měny.

Expozici ČNB Lidé a peníze si prohlédnete v Praze i Brně

Expozici ČNB Lidé a peníze si prohlédnete v Praze i Brně

Unikátní výstava Lidé a peníze, která prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách, je k vidění již několik let v České národní bance v Praze a těší se stále velkému zájmu veřejnosti. Před nedávnem ČNB připravila podobnou stálou výstavu i v historických prostorách své pobočky v Brně. Ta nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

Pasáž českého designu v Praze Kultura

Pasáž českého designu v Praze

Pasáže najdeme v každé evropské metropoli. Někdy spojují dva zcela odlišné světy, ale vždy jsou zkratkou. O spojení dvou dimenzí jde i v unikátním projektu České národní banky Pasáž českého designu.

Česká spořitelna – nejstarší finanční ústav v České republice

Česká spořitelna – nejstarší finanční ústav v České republice

Spořitelna byla založena skupinou pražských velkoobchodníků a šlechticů již v roce 1825. Zajímavostí je, že jejím prvním sídlem byla v Praze budova Zemského sněmu (dnešní Poslanecká sněmovna).

Denárový poklad z Chýště – poklad století

Denárový poklad z Chýště – poklad století

Ohromily svou kvalitou, ražebním leskem a početností – 1669 mincí a mincovních zlomků, které tisíc let ukrývala zem nedaleko Chýště na Pardubicku, právem dostaly označení poklad století. Soubor stříbrných denárů z doby počátků české státnosti, objevený náhodným nálezcem v roce 2015, se spolu s fragmentem keramické nádoby, byl roku 2020 zapsán mezi kulturní památky.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura