ÚvodAktualityVelká jména a události našich dějin: Alois Rašín, hrdina v Masarykově stínu
Památky

Velká jména a události našich dějin: Alois Rašín, hrdina v Masarykově stínu

Poslechněte si audio verzi článku
Atentát: zvláštní slovo, které se v našich dějinách nejčastěji objevuje ve spojení se smrtí následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu 1914 nebo v roce 1942, kdy se jeho obětí stal nenáviděný prominentní nacista a zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Atentát na ministra financí Aloise Rašína z 5. ledna 1923 je jediným dokonaným atentátem na vysokého ústavního činitele v našich dějinách.
První úspěšný atentát v dějinách mladého Československa byl atentát na ministra financí Aloise Rašína 5. ledna 1923. Nebyl ale první: už v roce 1919 se stejnému osudu jen náhodou vyhnul tehdejší předseda vlády Karel Kramář.
 

Rašínova smrt

Vše se odehrálo kolem deváté hodiny ráno 5. ledna 1923, když přední český politik a ministr financí Alois Rašín vycházel ze svého bytu v Žitné ulici 10 v Praze. Svědci uvedli, že se ozvaly dva rychlé výstřely; jedna z kulek uvízla Rašínovi v páteři a poranila mu míchu. Ačkoli ochrnul, přesto ještě několik týdnu bojoval o život v nemocnici v Podolí. Přes veškerou péči lékařů atentát nakonec nepřežil a zemřel po několika týdnech 18. února.

Vrahem byl levicový radikál Josef Šoupal, tehdy sotva dvacetiletý zaměstnanec pojišťovny a rodák z Havlíčkova Brodu. Zjistilo se, že o atentát se pokoušel už v prosinci, ale tehdy se k Rašínovi nedostal. U výslechu uvedl, že chtěl zabít to, co reprezentovalo kapitalismus. Rašínova měnová politika totiž sice pomohla mladému Československu, ale tvrdě dopadla zejména na chudší vrstvy obyvatel, už beztak vyždímané válečnými útrapami.

Rašín byl nejméně populárním členem vlády, na kterého kvůli rostoucí nezaměstnanosti a dalším problémům soustavně útočil tisk, výhrady měl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Servítky si nebrala komunistická propaganda, která Rašína označila za hlavního nepřítele lidu – a tak se Josef Šoupal rozhodl jednat. Z pohledu tehdejších zákonů nebyl plnoletý, a tak místo trestu smrti dostal za svůj zločin „jen“ osmnáct let těžkého žaláře. Ty si odpykával v Kartouzích u Jičína, nicméně za špatné chování si odseděl o dva roky víc. Za protektorátu byl propuštěn, změnil si jméno na Ilja Pravda (variantu Ilja Dněprostroj mu úřady neschválily) a zemřel v roce 1959.
 

Proč bychom měli znát Aloise Rašína?

Alois Rašín se narodil 18. října 1867 v Nechanicích. Jako nejnadanější z devíti dětí pekaře a rolníka studoval na gymnáziích v Novém Bydžově, Broumově a Hradci Králové. Už během vysokoškolských studií se angažoval v politice, v roce 1891 ukončil studium práv. Roku 1894 byl odsouzen v procesu s takzvanou Omladinou a byl vězněn v Plzni-Borech. Už o rok později ale byl amnestován a dostal zpět i titul doktora práv. Znovu o něj přišel za první světové války, kdy se zapojil se do protirakouského odboje, byl zatčen za vlastizradu a odsouzen k trestu smrti. Osvobodila jej amnestie vyhlášená po smrti Františka Josefa I. nastupujícím císařem Karlem I. a po návratu z vězení mu byl již podruhé vrácen titul doktora práv.

Nebyl by to Rašín, kdyby se opět po hlavě nevrhnul do politiky; stal se jedním z mužů 28. října, tedy těch, kteří v Obecním doměPraze vyhlásili vznik republiky a první československý zákon, který sám vytvořil. V první Švehlově vládě nové republiky, jmenované 14. listopadu 1918, Alois Rašín zasedl jako ministr financí a cílem ekonomicky stabilizovat československou ekonomiku. Času měl pramálo; když první parlamentní volby v roce 1920 vyhrála levice, Rašín musel z ministerstva odejít a do křesla ministra financí se vrátil v říjnu 1922. Heslem „Blaho republiky budiž nejvyšším zákonem“ se však mohl řídit už jen několik týdnů…
 

Co připomíná Aloise Rašína?

  • V Žitné 10Praze 2, na domě, ve kterém Alois Rašín žil a před kterým byl postřelen, jeho osudy připomíná pamětní deska.
  • Praze nese Rašínovo jméno část vltavského nábřeží a v několika městech jej připomínají názvy ulic.
  • Alois Rašín je pohřbený v Praze-Dejvicích na hřbitově Šárka u kostela sv. Matěje. Jeho smrt posloužila jako podnět k přijetí nepopulárního zákona na ochranu republiky, který čekal již delší dobu na své schválení.
  • V září 1899 se Alois Rašín oženil s Karlou Janskou. Je vám její jméno povědomé? Není divu, jejím bratrem byl Jan Janský, pozdější objevitel krevních skupin.
  • Na dvacetikorunové bankovce z roku 1926 byl na jedné straně Alois Rašín, na druhé Milan Rastislav Štefánik. Na podzim 2017 vypsala Česká národní banka soutěž na návrh nové stokoruny, kterou tentokrát Rašín měl sám pro sebe. Stávající stokorunu ale bankovka nenahradila, šlo jen o speciální edici k výročí sta let budování československé měny. .
  • Po stopách Aloise Rašína Prahou se můžete vydat třeba při jedné z vlastivědných vycházek Prahou.
  • Za zmínku stojí i to, že sídlem první československé vlády byl Pražský hrad, Ministerstvo financí tehdy nesídlilo na Letné, ale v Clam-Gallasově paláci na Starém Městě, sídlem národního shromáždění bývalo dnešní Rudolfinum a advokátní kancelář Aloise Rašína měla adresu Křemencova 1. Kousek odtud ve stejné ulici láká k zastavení známý pivovar U Fleků.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Tančící dům v Praze Památky

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea Gurmánská turistika

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea

Restaurace U Fleků je poutním místem pražských a českých pivařů, jedna z nejnavštěvovanějších hospod v naší republice a nepochybně je i nejznámější pražskou hospodou. Dnes je také místem kulinářských zážitků.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Podskalská celnice na Výtoni Kultura

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou Letní sporty

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou

Jedna z nejoblíbenějších pražských cyklostezek, kde si lze také skvěle zajezdit na kolečkových bruslích vede po pravém pravém břehu Vltavy z Mánesa okolo Podolské vodárny, nádraží Praha – Modřany, ke Zbraslavskému mostu a dále přes osadu Jarov do Vraného nad Vltavou.

Kovařovicova vila pod Vyšehradem Památky

Kovařovicova vila pod Vyšehradem

Třípodlažní Kovařovicova vila byla postavena na místě zbořené schwarzenberské cihelny. Autorem projektu je architekt Josef Chochol, který využil půdorysně zvláštní, nepravidelnou parcelu a dům zasadil do kubisticky projektované zahrady. Majitelem byl stavitel Bedřich Kovařovic.

Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí v Hořicích Příroda

Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí v Hořicích

Dominanta východočeského města Hořice stojí na hřebeni Hořického chlumu v nadmořské výšce 408 metrů. Z vyhlídkového ochozu je možné za dobré viditelnosti spatřit celé panorama Krkonoš.

Clam-Gallasův palác v Praze Památky

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Vycházky v Hořicích – procházka do Svatogothardské Lhotky Zážitky

Vycházky v Hořicích – procházka do Svatogothardské Lhotky

Jedním z cílů při návštěvě Hořic může být procházka do Svatogothardské Lhotky, která je na velmi krátkém úseku přímo nabitá zajímavostmi. Vycházku lze začít na Gothardě u památníku s reliéfem prvního československého ministra financí Dr. Aloise Rašína, pravděpodobně díla Marie Wagnerové-Kulhánkové.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží Památky

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejcennější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Karel Kramář – první premiér Československé republiky

Karel Kramář – první premiér Československé republiky

První ministerský předseda Československé republiky Karel Kramář (27. prosince 1860, Vysoké nad Jizerou – 26. května 1937, Praha) byl pravicový politik, za Rakouska-Uherska předák mladočeské strany a poslanec Českého zemského sněmu (1894–1913). V roce 1918 po vyhlášení samostatného Československa se stal premiérem vůbec první československé vlády.

Alois Rašín – ministr financí v první vládě Československé republiky

Alois Rašín – ministr financí v první vládě Československé republiky

Rašínovo nábřeží v Praze, několik pamětních desek a ulice v několika městech připomínají národohospodáře, finančníka a politika Aloise Rašína (18. října 1867, Nechanice – 18. února 1923, Praha). Byl jedním z mužů 28. října, kteří stáli u zrodu Československa, napsal text prvního zákona o zřízení samostatného státu a o pět let později se stal jedním z mála našich politiků, kteří zemřeli na následky atentátu.

Koruna česká – oficiální měna České republiky

Koruna česká – oficiální měna České republiky

Československo bylo po zániku Rakouska-Uherska jedinou nástupnickou zemí, která si ponechala název měny po zaniklé monarchii, jen místo rakouské koruny měla korunu československou. Leckomu se tehdy v roce 1919 název koruna jako symbol monarchie, království či císařství nelíbil. Kdyby ovšem došlo na některý z tehdejších návrhů, mohli jsme platit sokoly, hřivnami, rašíny nebo dokonce řepou.

Největší česká zlatá mince a druhá největší mince světa,

Největší česká zlatá mince a druhá největší mince světa,

Unikátní zlatá mince o váze 130 kilogramů má nominální hodnotu 100 milionů korun. Vyrobena byla v roce 2019 při příležitosti 100. výročí samostatné československé měny.

Usedlost Kotlářka v Košířích Gurmánská turistika

Usedlost Kotlářka v Košířích

Kotlářka v pražských Košířích je stylová, nově zrekonstruovaná viniční usedlost, jejíž historie se traduje již od 15. století, kdy zde zakořenila rodinná vinice po dobu více než tří staletí.

Další aktuality

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už posedmnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. Od 9. do 15. července 2025 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a na dvůr holešovického Holportu na ostrově Štvanice. Vstup na festival je tradičně zdarma.
9. červenec 2025 15:32
Zážitky, Praha

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha

Fascinace rostlinami a příběhy živoucích pokladů: Botanická zahrada v Troji zve na letní výstavu

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji připravila na letní období lákavý program. Od 4. července do 31. srpna se na výstavě Fascinace rostlinami: Příběhy živoucích pokladů seznámíte se světem rostlin, které v průběhu dějin lidstvo obzvláště lákaly a jejich pěstování způsobilo hotový poprask. Ve výstavním sále i ve venkovních expozicích bude možno procházet historií pěstování vzácných nebo cizokrajných rostlin v našich klimatických podmínkách. Výstavu doprovodí i živé exponáty a historické artefakty spojené s dovozem a pěstováním rostlin. Během léta si návštěvníci užijí i rozkvetlou zahradu plnou letniček a letních trvalek.
9. červenec 2025 8:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moře u Mělníka – 6. ročník festivalu dobrého jídla, divadla a hudby, Aperol Spritz & Prosecco Festival 2025 – Beroun, Mirai Summer Fest, Prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym, Bluestone Fest 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. červenec 2025 6:02
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
8. červenec 2025 10:02
Kultura, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha

Tradiční Francouzský trh se letos bude konat opět na Kampě

Francouzský trh v Praze je na začátku léta oblíbenou a očekávanou akcí. Na francouzské speciality, hudbu i atmosféru se můžete těšit i letos, a to 10. až 13. července 2025. Po několika letech se opět vrací na tradiční místo, nedaleko Karlova mostu, na náměstí Na Kampě! Mimo francouzských lahůdek zde naleznete všemožné dobroty z celé Evropy.
7. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha