„Ochrániti, co jest ochrany hodno, zachrániti v každém druhu nebezpečí jak životy lidské, tak i majetek spoluobčanů dobrovolně, neohroženě a nezištně.“ Tak znělo heslo
Pražského dobrovolného sboru ochranného, který vznikl 8. prosince 1857. U jeho zrodu stál
Antonín von Päumann (1802–1870), tehdejší
pražský policejní ředitel. Záchranka se stala vzorem pro podobné organizace v dalších městech, například v
Opavě a
Olomouci.
První oficiální sídlo sbor získal až v říjnu 1890 v dolní části
Václavského náměstí. Záchranka získala první dopravní prostředky – kromě
kočárů šlo například o lodě od pana Mayera ze
Střeleckého ostrova – a rovněž byla zavedena nepřetržitá služba, která trvá doposud. Během dalších desetiletí se plně profesionalizovala a stala se průkopníkem v poskytování neodkladné přednemocniční péče.
A jak vypadají statistiky? Záchranka má nyní v hlavním městě asi 25 výjezdových základen a její vozy najezdí ročně 2,5 milionu kilometrů. Operátoři každý rok přijmou téměř 230 tisíc tísňových volání a v terénu zasahují u 142 tisíc událostí; letečtí záchranáři mají na kontě průměrně 760 zásahů ročně. U případů s nejvyšší naléhavostí jsou posádky na místě do osmi minut, v 95 procentech případů dorazí do 15 minut. Za rok záchranáři ošetří 14 tisíc dětí a 15 tisíc úrazů způsobených pády, podle instrukcí operátorek po telefonu nebo v péči posádek se ročně narodí asi 60 dětí.
Aby vás na cestách nejenom s
Kudy z nudy překvapily jen příjemné věci, o to se stará
aplikace Záchranka. Jako bakalářskou práci ji při studiu biomedicíny na brněnském Vysokém učení technickém vymyslel
Filip Maleňák. Funguje od roku 2016 a v kritické situaci stačí po jejím otevření pouze stisknout po dobu tří vteřin nouzové tlačítko. Tím se odešle nouzová zpráva s informací o vaší přesné poloze a zároveň se vytočí linka 155 – na jednoduché trojčíslí si totiž v šoku a stresu řada lidí nevzpomene. Aplikace, která představuje smysluplné využití moderních technologií pro záchranu lidských životů, je ke stažení zdarma na GooglePlay a AppStore. Už si ji stáhly statisíce lidí a mnozí si už ověřili, že Záchranka v mobilu nebo chytrých hodinkách usnadní řešení krizové situace a může rozhodnut o tom, zda se k vám složky integrovaného záchranného systému dostanou včas.