ÚvodČeská nejHistorickéVáclav Hájek z Libočan – nejznámější český kronikář, kterému nesmíme věřit všechno
Historické

Václav Hájek z Libočan – nejznámější český kronikář, kterému nesmíme věřit všechno

Václav Hájek z Libočan (konec 15. století, Libočany u Žatce – 18. března 1553, Praha) byl nejproslulejší český kronikář své doby. Proslavil se jako autor slavné Kroniky české, která fascinovala generace čtenářů barvitým líčením dějin Čech od bájných dob až po začátek 16. století. Byla čtivá a oblíbená, ale nespolehlivá: Hájek si často realitu přikrášloval nebo přímo vymýšlel.
Rodina Václava Hájka patřila k nižší šlechtě. Stal se knězem a kazatelem, zprvu utrakvistickým, později katolickým. Vystřídal řadu působišť: byl děkanem na Karlštejně a ve Zlonicích, farářem v kostele Povýšení sv. KřížeRožmitálu pod Třemšínem, kanovníkem kapituly na Vyšehradě i oblíbeným kazatelem v kostele svatého Tomáše na Malé StraněPraze.
 
Na svém nejslavnějším díle, jímž je Kronika česká, patrně začal pracovat v době, kdy byl farářem na Tetíně. Psal ji několik let a barvitě v ní popisoval české dějiny od roku 644, kdy podle něj začalo slovanské osídlení českých zemí. Kronika končí korunovací Ferdinanda Habsburského v roce 1527. Česky psaná kronika se stala obrovským hitem nejen mezi učenci, ale i mezi prostými lidmi. Její barvitý, čtivý jazyk byl plný dramatických scén, legend a příběhů. Navzdory nepřesnostem byla Kronika česká dlouho nejpopulárnějším dílem o české historii i klíčovým zdrojem poznání českých dějin. Až moderní historikové ji začali systematicky rozporovat.
 
Na co přišli? I když Václav Hájek poctivě čerpal informace z řady pramenů, tedy českých i cizích kronik, listin a zemských desek, často si historické skutečnosti přibarvoval nebo dokonce zcela vymýšlel. Tam, kde chyběla fakta, přišly na řadu lidové tradice, pověsti a autorská fantazie. Proto i když v dalších staletích z Hájkova životního díla často čerpali další autoři, moderní historie hodnotí Kroniku českou spíše jako literární dílo než přesný historický pramen. I tak ale Hájek zůstává výraznou postavou české kultury a jeho jméno se dodnes objevuje v debatách o počátcích české historie – byť s varováním, že mu nelze věřit úplně všechno.
 
Největší mystifikátor mezi českými kronikáři prožil poslední roky v klášteře dominikánek v Praze na Starém Městě, kde roku 1533 zemřel.
Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Klášter a kostel sv. Tomáše na Malé Straně Památky

Klášter a kostel sv. Tomáše na Malé Straně

Kostel svatého Tomáše na Malé Straně stojí už téměř 800 let. Jedinečný architektonický celek v sobě spojuje tři stavební epochy – gotiku, renesanci a baroko. V kryptě kostela je pochována řada významných lidí a vztahuje se k němu i působení jednoho z nejznámějších kronikářů Václava Hájka z Libočan.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem a dominantou Starého Rožmitála je kostel Povýšení sv. Kříže. Spolu s bránou, farou a kaplankou je kostel také chráněnou kulturní památkou. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Zlonice

Zlonice

Městys Zlonice najdete ve Středočeském kraji, asi 6 m od Slaného. První písemná zmínka o městyse pochází z roku 1318. K městysu dále patří čtyři vesničky – Tmáň, Břešťany, Lisovice a Vyšínek. Název sídla vznikl odvozením z osobního jména Zloň.

Tetín

Tetín

Prozkoumejte obec Tetín ležící asi 2 km jihovýchodně od Berouna a nabídku turistických atraktivit. Tetín je nejen památným místem našich dějin. Je také oblíbeným turistickým cílem s vyhlídkami, archeologickým nalezištěm, vzácnými kostely i muzeem. Své místo zde má i horolezectví a lomy a těžba. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem

Město leží v jihozápadní části Brd na úpatí vrchu Třemšína (827 m). Měli byste navštívit kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále, kde jako ředitel kůru a kantor působil J. J. Ryba, autor České mše vánoční, projít se alejí Johanky z Rožmitálu a nahlédnout také do rožmitálských muzeí.

Nová radnice na Mariánském náměstí – Den otevřených dveří 2025

Na státní svátek 28. října můžete navštívit Novou radnici na Mariánském náměstí.
Praha 1, Praha

Vertikální struktura – dílo Stanislava Kolíbala na Mariánském náměstí

Na Mariánském náměstí v Praze bylo za přítomnosti samotného, téměř stoletého umělce Stanislava Kolíbala odhaleno dílo Vertikální struktura. Na náměstí bude k vidění do 13. září 2025.
Praha 1, Praha

Umění aktivismu v Městské knihovně v Galerii hlavního města Prahy

Výstava Umění aktivismu zkoumá protestní a angažované umění v českých zemích zejména po roce 2008 (v kontextu mezinárodních hnutí jako Occupy Wall Street, Black Lives Matter, Me Too, Women Life Freedom, Fridays for Future, Extinction Rebellion atd.).
Praha 1, Praha

Vyšehrad sakrální – komentovaná vycházka

Tisíc let víry a ticha. S průvodkyní Jaroslavou nejprve navštívíme vyšehradskou baziliku sv. Petra a Pavla, kde se gotika potkává s dekorativností secese.
Praha 1, Praha

3KinoFest – Polský filmový festival 2025

Největší přehlídka polské kinematografie, Polish Film Festival Prague, letos proběhne v termínu od 10. – 16.11. 2025 v kinosálech Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí a komorních prostorách 3Kino Centrály.
Praha 1, Praha

Tono Stano – fotografická výstava v Galerii hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy zve v termínu 16. 4. – 24. 8. 2025 do výstavního prostoru v Městské knihovně v Praze na výstavu fotografií známého fotografa Tona Stana.
Praha 1, Praha

Kosmas 900 – výstava v pražském Klementinu

Národní knihovna ČR zve k příležitosti 900 let od úmrtí kronikáře Kosmy k návštěvě unikátního výstavního projektu Kosmas 900 v pražském Klementinu. Přijďte si připomenout autora nejstarší české kroniky.
Praha 1, Praha

Domovní znamení Malé Strany – komentovaná prohlídka

Jaké příběhy vyprávějí červený lev nebo černý slon? Vydejte se s námi objevovat legendy o světcích, stopy slavných umělců a fascinující osudy výjimečných osobností.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.
Praha 1, Praha

Prohlídková trasa Nová radnice – páternoster tour

Vstupte do světa technického dědictví a objevte kouzlo výtahu páternoster. Naše prohlídková trasa vás zavede do jedinečného prostředí, kde budete mít příležitost seznámit se s i s prostory Nové radnice. Připojte se k nám a zažijte výlet do minulosti, kde technika a historie kráčejí ruku v ruce.
Praha 1, Praha

Páternoster v budově magistrátu v Praze

Historie výtahů páternoster sahá do konce 19. století, kdy se objevil jeden z prvních výtahů tohoto druhu v Londýně. Páternoster, kterým se pyšní budova Nové radnice, je úplně prvním výtahem tohoto typu v Česku a datuje se do roku 1911.
Praha 1, Praha

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.
Praha 1, Praha

Divadlo Říše loutek Praha

Loutkové amatérské divadlo Říše loutek bylo založeno akad. soch. Vojtou Suchardou v roce 1920. Od roku 1928 soubor sídlí v nových prostorách, vybudovaných jako součást nové budovy Městské knihovny v Praze, v Žatecké ulici.
Praha, Praha

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.
Praha, Praha

Galerie v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.
Praha 1, Praha

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace George Prima Steak

George Prime Steak, ztělesnění amerického stylu steakhousu, se nachází v srdci pražského Starého Města. Posláním restaurace je vždy podávat perfektní steak.
Praha 1, Praha

Emblem Hotel – luxus na kraji Staroměstského náměstí

Pětihvězdičkový Emblem Hotel stojí v centru Prahy, 300 metrů od Staroměstského náměstí. Nabízí střešní terasu s panoramatickým výhledem na centrum Prahy.
Praha 1, Praha

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.
Praha 1, Praha

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha

La Finestra In Cucina – restaurace v samotném centru Prahy

Kuchařské kurzy pro milovníky italské kuchyně. Naučte se techniku přípravy vašich oblíbených jídel a spolu s kuchaři z restaurací La Finestra a Aromi a z obchodu La Bottega di Aromi objevte kouzlo gastronomických zážitků.
Praha 1, Praha

Brasileiro U Zelené žáby – brazilská restaurace v Praze

Originální brazilské churrasco-rodizio rodiny Ambiente v centru Prahy. Dát si zde můžete grilované jihoamerické hovězí maso, dobroty ze salátového baru, caipirinhu či brazilské dezerty. Vše funguje na principu "sněz, co můžeš".
Praha 1, Praha

Hostel Franz Kafka

Stylový Hostel Franz Kafka se nachází v samém centru Prahy, jen pár metrů od Staroměstského náměstí. Výzdoba interiéru je inspirovaná dílem Franze Kafky.
Praha 1, Praha

Whisky Restaurant, Bar & Museum

Whiskey Restaurant, Bar & Museum je velkolepým místem kombinujícím restauraci, bar a jednu z nejširších kolekcí whisk(e)y na světě. Naleznete nás přímo v historickém centru města vedle Staroměstského náměstí v rozlehlých podzemních prostorách na rohu Kaprovy a Maiselovy ulice.
Praha 1, Praha