ÚvodČeská nejKulturníAhoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy
Kulturní

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Kolikrát za den někoho pozdravíte? A jaké pozdravy používáte? Používáte širokou škálu od běžného „Dobrý den“ přes ahoj, čau a nazdar až po retro „má úcta“, případně saturninovské „no maucta“? Na Kudy z nudy víme nejenom to, jak pozdravy ahoj a nazdar vznikly, ale také jak se exotické pozdravy čau, čus nebo servus dostaly do češtiny. Navíc vám prozradíme, že pozdravy mají dokonce svůj den: 21. listopadu celý svět slaví Mezinárodní den pozdravů.

Ahoj

Častý český pozdrav "ahoj" bývá z etymologického hlediska vysvětlován jako zkratka latinského zvolání "Ad HOnorem Jesu" čili "Ku slávě Ježíšově". Zkratka A.H.O.J. se používala na moři mezi námořníky celého křesťanského světa, jako pozdrav jiné lodi (dorozumívací řečí bývala latina).

Jiná teorie mluví o ryze anglickém původu slova: výraz „Ahoe“ či „A hoy“ ("loďka") používali angličtí námořníci – zvolání se často na moři ozývalo ze strážního koše.

Jak se zkratka AHOJ či zvolání „loďka“ dostalo do slovníku země, která nemá moře a námořníků v ní žije poskrovnu, není jasné. Snad za to mohou vodáci a trampové, kteří si z vnitrozemí vzdálené moře chtěli přiblížit alespoň pozdravem.
 

Nazdar

Z vynálezu pozdravu „nazdar“ by leckdo podezříval sokoly aneb členy České obce sokolské. Ano, skutečně jde o sokolský pozdrav, ale sokolové ho jen převzali. Ryze český pozdrav „nazdar“ se začal užívat při sbírkách na vybudování Národního divadla v Praze, kdy se příspěvky na jeho stavbu vkládaly do pokladniček s nápisem „Na zdar Národního divadla“. Vybírat se začalo v dubnu 1851, sokolský pozdrav byl schválen současně s praporem v roce 1862, kdy vznikl pražský Sokol.

Češi, kteří si ze všeho tropí šprťouchlata, k pozdravu Nazdar vymysleli humorně laděnou parafrázi „Na Žďár!“, na kterou se odpovídá v podobném duchu: „Nažďár, nažďár, taky nemáš zuby?“ 
 

Čau

Cizokrajně znějící pozdrav má svůj původ v italštině a jde o počeštěnou verzi pozdravu „ciao“. Traduje se, že do České republiky pronikl v 50. letech díky italskému filmu Velká modrá cesta, který se pozdravy „ciao“ jen hemžil. Ve skutečnosti ho již dřív zpopularizoval Ernest Hemingway v románu Sbohem, armádo. Do českých zemí prý „čau“ dorazilo dokonce už během 19. století přes Vídeň od rakouských vojáků sloužících v severní Itálii. Původ hledejme v benátské výslovnosti pozdravu vostro schiavo (= váš otrok), což by odpovídalo starému českému „služebníček“. 
 

Skol

Skol je lyžařský pozdrav (v cyklistické verzi by mohl znít „z kol!“) a podle lingvistů pochází z norského „skaal“, což je obdoba přípitkového „na zdraví“. I pozdrav „skol“ provází stará historka, že ji do Čech přivezl všestranně nadaný sportovec Josef Rössler-Ořovský coby tradiční pozdrav od norských lyžařů, ve skutečnosti ovšem jen špatně pochopil bujaré severské přípitky.
 

Retro

Sem patří prastaré zvolání Pozdrav pánbůh (dnes se používá, když někdo kýchne), na což se odpovídalo Dejžto pánbůh, romantické ruku líbám a má úcta anebo pozdrav socialistického Československa čest práci, zkracovaný na „čest“ – vesměs obraty z filmů pro pamětníky. Mezi další pamětnické pozdravy se dá započítat i čus, počeštěná forma dodnes užívaného německého „tschüs“, anebo přátelský pozdrav servus. Ten zase pochází z latinského slova "servus", tedy služebník, otrok.
#světovéČesko a deset zastavení u svobodných zednářů

#světovéČesko a deset zastavení u svobodných zednářů

Úhelník a kružítko, kladivo a zednická lžíce, krychle, hvězda, lebka, Měsíc, Slunce a vševidoucí oko: to je jen výčet z mnoha známých zednářských symbolů. Určitě jste o nich už slyšeli, ale víte, kde narazíte na jejich stopy ve střední Evropě?

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

#světovéČesko a silvestrovské výlety k Uchcánku, Flusárně a do Kokotína

Určitě znáte hit kapely Yo Yo Band, kde se zpívá o Pičíně, Kozomínu a Řitce. Přesně do takových míst se dnes vydáme na výlet. Blíží se Silvestr a vtipnou fotkou s cedulkou z rozcestníku nebo od studánky uděláte radost sobě i kamarádům. A co teprve dětem!?

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

#světovéČesko aneb delší i krátké výlety k vodopádům

Na několika výletech k vodopádům si přijdou na své nejen vyznavači dobrodružství, ale i romantici a milovníci přírody. Všechny totiž leží stranou od hlavních cest, takže vás čeká trocha hledání a hezké překvapení na konci. A jeden leží skutečně hodně daleko!

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Výlet k originálnímu Stonehenge u anglického Salisbury je aktuálně "kapku z ruky", ale víte, že v Česku objevíte několik napodobenin a celou řadu obdobných artefaktů? Rozdíl je jediný: nevznikly před mnoha tisíci let, ale celkem nedávno. Určitě se vám ale budou líbit a přátelům můžete poslat hádanku: víte, kde to je? Naplánujte si výlet na zajímavé místo!

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

Cyklisté, pěší turisté i milovníci památek, vína a historie: ti všichni mají rádi Pálavu. Bílá vápencová skaliska uvidíte z okolní z rovinaté krajiny z obrovské dálky a přitáhnou vaši pozornost jako spolehlivý magnet. A rozhodně nebudete litovat!

#světovéČesko láká k výletům na magické stolové hory

#světovéČesko láká k výletům na magické stolové hory

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíše než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, například slavnou Stolovou horu u Kapského Města. Ta je kapku z ruky, zato Malá a Velká Hejšovina v polských Stolových horách jsou pohodlně dosažitelné z Broumovska. Königstein a další kopce v Saském Švýcarsku pohodlně uvidíte například z Děčínského Sněžníku, krále našich stolových hor.

#světovéČesko a Lidový rok: sklizeň úrody aneb od dožínek po ochutnávky mladého vína

#světovéČesko a Lidový rok: sklizeň úrody aneb od dožínek po ochutnávky mladého vína

Na konci léta a začátku podzimu přichází čas sklízet (a také ochutnávat) úrodu. Pro naše předky to byla nejdůležitější část roku a když se na polích a v lukách, v sadech a vinicích urodilo, byla to také skvělá příležitost k oslavám. Bujarým, voňavým a plným muziky, dobrot a skvělého pití.

#světovéČesko a výpravy kouzelnou přírodou do prastarých evropských pralesů

#světovéČesko a výpravy kouzelnou přírodou do prastarých evropských pralesů

Když se řekne prales, kdekdo si představí neprostupnou africkou džungli plnou exotických zvířat. Pralesy ale najdete i v Evropě, a dokonce pradědečky všech chráněných divočin a rezervací pevninské Evropy máme u nás v jižních Čechách. Jmenují se Žofínský a Hojnovodský prales.

Srdce je chrám: Kučerová – Pinkava – Komm

V Císařské konírně Pražského hradu bude od 15. listopadu 2024 do 16. března 2025 otevřena výstava tří autorů různých generací pracující s reflexí lidského prožívání, zkušenosti a paměti v oblasti vizuálního umění.
Praha 1, Praha

Starý královský palác zblízka – komentovanéá prohlídka na Pražském hradě

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Starý královský palác zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Katedrála sv. Víta zblízka – komentovaná prohlídka

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Katedrála sv. Víta zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst se zvláštní památkovou ochranou.
Praha 1, Praha

Prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce Pražského hradu

Správa Pražského hradu nabízí zájemcům prohlídku románského a gotického podlaží Starého královského paláce. S průvodcem se podíváte do expozice Příběh pražského hradu a do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Festival minipivovarů na Pražském hradě

Další ročník degustační akce roku – Festival minipivovarů na Pražském hradě.
Praha 1, Praha

Hudba Hradní stráže a Policie ČR na Pražském hradě

Hudba Hradní stráže a Policie ČR opět rozezní Španělský sál na Pražském hradě koncertem Symfonický band hraje symfonický jazz.
Praha 1, Praha

Tříkrálový průvod Prahou 2025

Historickým centrem Prahy projde v pátek 3. ledna 2025 průvod v čele s třemi králi na velbloudech. Připomene legendu o putování tří mudrců do Betléma za nově narozeným Ježíškem.
Praha 4, Praha

Středoevropská rally v Česku 2025

Mistrovství světa FIA v rally (WRC) je sportovní událost nejvyšší úrovně, kterou sledují fanoušci po celém světě a představí region tří zemí celosvětovému publiku.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.
Praha 1, Praha

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.
Praha 1, Praha

Expozice historie poštovních služeb na Pražském hradě

Česká pošta a Kancelář prezidenta republiky na Pražském hradě otevřely expozici historie poštovních služeb. Ve třech tematických celcích přibližuje dějiny hradní pošty i poštovních služeb obecně, známkové motivy Pražského hradu a tradici prezidentského portrétu na známkách.
Praha 1, Praha

Mrákotínský monolit na Pražském hradě

Obelisk na Pražském hradě či též Mrákotínský monolit je vysoký štíhlý čtyřboký monolitický komolý jehlan stojící na třetím hradním nádvoří v blízkosti Starého proboštství odhalený u příležitosti výročí 10 let od vzniku Československa v roce 1928.
Praha 1, Praha

Reprezentační prostory Pražského hradu

Mezi reprezentační prostory Pražského hradu patří například Španělský sál, Rudolfova galerie či Sloupová síň s Rothmayerovým sálem.
Praha 1, Praha

Stálá expozice Hradní stráže na Pražském hradě

Expozice umístěná ve třech patrech věže Mihulka představuje historii i současnost Hradní stráže a historický vývoj jejích předchůdců. Historií provede návštěvníky prostřednictvím řady exponátů a dobových scén.
Praha 1, Praha

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu

Vydejte se za nevšedním výhledem na jižní věž chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška dosahuje téměř 100 metrů. Připravte se však na náročný výstup, za výhledem budete muset překonat skoro 300 schodů.
Praha 1, Praha

Prašná věž – Mihulka

Prašná věž Mihulka byla vystavěna Benediktem Rietem koncem 15. století jako nejmohutnější dělová bašta nového hradního opevnění. Dle tradice zde v době Rudolfa II. zde byla císařská alchymistická laboratoř.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Restaurace Vikárka se nachází se v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Naleznete zde poctivou restauraci, kde si vychutnáte chuť tradiční české i mezinárodní kuchyni.
Praha 1, Praha

Pražská čokoláda – čokoláda s motivy Prahy

Česká rodinná firma s 11-ti letou tradicí se specializuje na výrobu originálních, luxusních čokoládových delikates v obalech s motivy Prahy. Specialitou je Český nugát z mandlí a medu, který v roce 2015 získal ocenění Great Taste.
Praha 8, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha

Hotel Nerudova 211

Na Malé Straně, v samém srdci Prahy, se nachází v barokní budově Hotel Nerudova 211.
Praha 1, Praha

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha

Apartmány U Zlaté podkovy

Lákají vás pražské památky, historie a pověsti? Ubytujte se v historické residenci. Dle pověsti roku z 993 měl v tomto místě Boleslav II. boží vnuknutí a založil zde Břevnovský klášter. V našich útulných apartmánech si vychutnáte romantickou atmosféru Královské cesty.
Praha 1, Praha

Restaurace U Zlaté podkovy v Praze

Restaurace U Zlaté podkovy na bízí skvělé staročeské speciality i moderní kuchyni. Kapacita restaurace je 50 osob. Kapacita zahrádky je 30 osob.
Praha, Praha

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha