ÚvodČeská nejKulturníJosef Suk – jeden ze zakladatelů české hudební moderny
Kulturní

Josef Suk – jeden ze zakladatelů české hudební moderny

Josef Suk (4. ledna 1874, Křečovice – 29. května 1935, Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Společně se třemi spolužáky z konzervatoře Karlem Hoffmannem, Oskarem Nedbalem a Otto Bergerem založil České kvarteto, které v letech 1892 až 1934 šířilo slávu české hudby a českých umělců téměř po celém světě.
Sukovy rodné Křečovice jsou malá vesnice v Posázaví. Josef byl nejmladším ze tří dětí křečovického řídícího učitele a regenschoriho Josefa Suka (1827–1913) a Emilie rozené Baumannové (1837–1913), vnučky předchozího křečovického kantora Matěje Českého. Hudba ho obklopovala odmalička: od maminky dostal první housličky (dnes je můžete vidět v Sukově síni v Městském muzeuSedlčanech), začal se učit hře na housle, klavír a varhany, v osmi letech napsal první drobnou skladbu. Sukova cesta ke kariéře profesionálního hudebníka byla rychlá a přímá: vystudoval pražskou konzervatoř, tedy housle u Antonína Bennewitze, klavír u Josefa Jiránka a skladbu u Karla Steckera, od roku 1891 pak u nově jmenovaného profesora mistrovské školy Antonína Dvořáka. Jako mladý začínající houslista žil v domě U Bílého lva, nazývaného také U Pilátů v Žitné ulici, ve stejném poschodí jako Antonín Dvořák. Stal se oblíbeným Dvořákovým žákem, navštěvoval i jeho letní sídlo ve Vysoké u Příbrami a později se oženil s jeho dcerou Otilií (1878–1905). V roce 1901 se jim narodil syn Josef, ale Otilie záhy poté zemřela na následky vrozené srdeční vady. Rodinné neštěstí ovlivnilo tvorbu Josefa Suka až do konce jeho života. K jeho nejznámějším dílům patří serenáda Es dur z roku 1892, symfonická hudba k pohádce Julia Zeyera Radúz a Mahulena a symfonie Asrael, Pohádka léta, Zrání a Epilog. Od roku 1922 byl Suk profesorem skladby na pražské konzervatoři, poté i jejím rektorem.

S životem a dílem známého skladatele se můžete seznámit v Památníku Josefa Suka v Křečovicích. Je umístěný v domku, který skladatelův otec nechal postavit v roce 1895, aby tu jeho syn mohl trávit volný čas, odechnout si po náročných koncertních turné a také v klidu komponovat. Do Křečovic za ním jezdily mnohé osobnosti české hudby, například Antonín Dvořák a později Václav Talich. Sukův syn Josef v domku po otcově smrti zřídil památník, který nyní spravuje Národní muzeumČeské muzeum hudby v Praze. Vedle původního nábytku si prohlédnete Sukův klavír značky Bösendorfer, rodinnou galerii, sbírku porcelánu, medaile i drobné předměty, které si přivážel jako suvenýry z cest.

Křečovice znáte také jako místo, kde režisér Jiří Menzel natáčel film Vesničko má, středisková. Ve scéně o nejlepším pivu ze sedmého schodu je v záběru vidět Sukův hrob, ale skladateli vzdali tvůrci filmu poctu i jinak: když vesnický lékař Rudolf Hrušínský leží v posteli s přeraženými zády, filmovou hudbu vystřídá Sukova Serenáda pro smyčce.
 
Památník Josefa Suka v Křečovicích Kultura

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník v rodišti houslisty a skladatele Josefa Suka (1874–1935) se nachází v domku, kde Josef Suk strávil podstatnou část svého života. Dům nechal postavit jeho otec v roce 1895, aby zde mohl již tehdy známý Josef Suk odpočívat po koncertních cestách.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka Památky

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Na zámku Růžkovy Lhotice si prohlédnete expozici věnovanou hudební tradici na Podblanicku. Zámek patřil v letech 1835-1844 rodičům Bedřicha Smetany a sám skladatel tu několik let pobýval. Zdejší expozice je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby.

7 věcí, které nevíte o… Národním muzeu v Praze

7 věcí, které nevíte o… Národním muzeu v Praze

Už více než 200 let poznávají Češi svět s Národním muzeem v Praze. Víte ale, že impozantní novorenesanční budova na Václavském náměstí nebyla prvním sídlem muzea anebo že muzeum má celou řadu poboček v Praze i mimo hlavní město? Pojďte se s ním seznámit na Kudy z nudy!

Seznamte se: 19. března má svátek Josef

Seznamte se: 19. března má svátek Josef

Blíží se 19. březen a je nejvyšší čas vymyslet dárek pro vaše přátele a blízké jménem Josef, Pepa, Pepík, Jožka, Jožin, Jozífek, Pepin nebo Pepíno. Mezi námi jich žije asi 150 tisíc a do roku 1951 bylo jméno Josef nejčastějším křestním jménem v Čechách i na Moravě. Se kterými Josefy se setkáte na Kudy z nudy?

Výlety pro samotáře: poznejte středočeské Neveklovsko

Výlety pro samotáře: poznejte středočeské Neveklovsko

Říkáte si, že výlet pro samotáře ve středních Čechách, které jsou hojně využívány turisty z hlavního města, snad ani neexistuje? Přesto vám ukážeme klidný kout Středočeského kraje, který mnozí přehlíží, když spěchají za známějšími turistickými cíli. Neveliké město Neveklov najdete mezi dvěma řekami: Vltavou a Sázavou. Jeho okolí je obklopeno lesy s rozhlednami, koupacími místy na Slapech, drobnými rybníky, a hlavně pěknou krajinou, kde není rozhodně „hlava na hlavě“.

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

S Kudy z nudy slavíme Rok české hudby 2024. Tradice se zrodila ze souhry náhod, protože v letopočtech končících čtyřkami si připomínáme nespočet výročí známých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Se kterými se na Kudy z nudy můžete seznámit podrobněji?

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Výlet za Josefem Sukem okolo Křečovic

Josef Suk starší (4. ledna 1874 Křečovice – 29. května 1935 Benešov) byl český skladatel, houslista a pedagog, žák a zeť Antonína Dvořáka. Byl velkým lyrikem české hudby na přelomu pozdního romantismu a moderny 20. stol. Spolu s Vítězslavem Novákem byl nejvýraznějším představitelem Dvořákovy kompoziční školy a jedním ze zakladatelů české hudební moderny.

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Víte, že první skladba, která zazněla po přistání na Měsíci, byla Novosvětská symfonie? Jejího autora Antonína Dvořáka známe jako jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, ale co víme o jeho životě a místech, kde žil a tvořil? Portál Kudy z nudy vás zve na výzvědnou cestu okolím Prahy i jejím centrem na kole.

Sedlčanskem za nádhernými rozhledy

Sedlčanskem za nádhernými rozhledy

Zvlněná krajina úchvatných výhledů, rozhleden a zelených kopců, i skal nad řekou Vltavou – to jsou Sedlčanské výhledy. Vypravte se na nejkrásnější rozhledny a vyhlídky na kole nebo pěšky venkovskou kopcovitou krajinou, která dýchá duchem našich předků jako byl Josef Suk, nebo Jakub Krčín. Nechejte se ohromit Sedlčanskými výhledy.

Městské muzeum Sedlčany Kultura

Městské muzeum Sedlčany

Založení muzea v Sedlčanech úzce souvisí s přípravou Národopisné výstavy českoslovanské v Praze v polovině devadesátých let 19. století. Najdete zde expozice na témata pravěk, středověk, Jakub Krčín, cechovní místnost, novověk, národopis a Sukova síň.

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech Kultura

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech ve specializaci oboru paleontologie dokumentuje celou oblast Barrandienu, ve specializaci na železářství dokumentuje Rokycansko, Plzeňsko a Berounsko, v oboru botanika i Brdy a Křivoklátsko.

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů Památky

Procházka historií Sedlčan – do města památek a krajiny balvanů

Město Sedlčany leží ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Stezka lesního muže u Sedlčan Letní sporty

Stezka lesního muže u Sedlčan

Jak sám název stezky napovídá, trasa vede lesem, a to od rozcestí Pod Kolihovy do Křečovic. Provází ji zelená značka a celá trasa měří 11,5 km. Je určena pro pěší, ale zvládnou jí i odvážlivci na trekovém či horském kole.

20 tipů, kam jít za hudbou

20 tipů, kam jít za hudbou

Kam za hudbou, na koncert, kde poznat jedinečné hudební expozice? Žádný strach o to je postaráno. Máme pro vás tipy od klasiky až po jazz. A rozhodně na místa, kde se určitě nudit nebudete… Tipy na jednotlivé koncerty naleznete v našem kalendáři akcí.

Sedlčany

Sedlčany

Sedlčany leží v kraji s řadou balvanů, skalek a skal na rozmezí středních a jižních Čech. Okolní oblasti si vysloužily nevšední názvy jako Český Merán nebo Česká Sibiř. Na náměstí si v budově radnice můžete prohlédnout expozice městského muzea, k výletu láká zřícenina obřího větrného mlýna.

Václav Talich – významný český dirigent 20. století

Václav Talich – významný český dirigent 20. století

Václav Talich (28. května 1883, Kroměříž – 16. března 1961, Beroun) byl jedním z nejproslulejších českých dirigentů 20. století. Dvacet let stál v čele České filharmonie a v jejím čele oslnil Evropu na slavném turné v listopadu 1935, kdy orchestr navštívil Velkou Británii, Francii a Belgii.

Jaroslav Ježek – legenda moderní taneční a jazzové hudby

Jaroslav Ježek – legenda moderní taneční a jazzové hudby

Tmavomodrý svět, Život je jen náhoda, David a Goliáš, Babička Mary anebo Nebe na zemi: to je jen malý výběr známých písní hudebního skladatele Jaroslava Ježka (25. září 1906, Praha-Žižkov – 1. ledna 1942, New York). Jeho hudba provázela divadelní hry Osvobozeného divadla a filmy Voskovce a Wericha. Ti na něj vzpomínali jako na perfektního hudebníka, věrného kamaráda, veselého člověka a „ukrutného legracistu.“

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea Kultura

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Expozice s názvem Dějiny atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů, které společně vypráví poutavý příběh naší historie.

Josef Božek – konstruktér prvního českého parovozu

Josef Božek – konstruktér prvního českého parovozu

V září 1815 se v pražské Stromovce odehrálo úžasné představení prvního vozu poháněného parním strojem. Pražanům ho předvedl známý mechanik a vynálezce Josef Božek (28. února 1782 Běry, Polsko – 21. října 1835 Praha). Po samohybu Francouze Cugnota šlo teprve o druhý exemplář na evropské pevnině. Sestrojením parovozu Božek položil základní kámen rozvoje motorismu v českých zemích.

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

Národní muzeum v Praze je největším muzeem České republiky. U jeho zrodu před více než 200 lety stály soukromé sbírky osvícených aristokratů, dnes pokrývá všechny oblasti lidského poznání. Podobně jako pro jiná velká světová muzea je i pro Národní muzeum charakteristická zvídavost, touha poznat lidskou historii, osvěta, důkladný výzkum a sdílení znalostí s vámi, pozornými návštěvníky.

Vydejte se s námi po stopách našich známých skladatelů

Vydejte se s námi po stopách našich známých skladatelů

Rok 2020 je v hudebním světě rokem Ludwiga van Beethovena, před 250 lety se v Bonnu narodil věhlasný vídeňský klasik. Výročí 250 let od narození tohoto génia hudební historie si letos připomínají i hudební instituce u nás. Vydejte se spolu s námi po stopách autora Rusalky, Prodané nevěsty, Lišty Bystroušky a dalších slavných hudebních velikánů naší minulosti.

Memoriál Generála Custera s Václavem Vydrou

Již 20. ročník akce Memoriál Generála Custera s hercem Václavem Vydrou, se odehraje 17.8. od 10h v malebné vesničce Všetice u Benešova. Těšit se můžete na opravdu bohatý program, kde si každý přijde na své. Zažijete rekonstrukci bitvy u Little Bighornu, mezi vojáky 7. kavalerie a indiánů.
Netvořice, Středočeský kraj

Vánoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec

Prosincové prohlídky Skanzenu Vysoký Chlumec přiblíží dobová řemesla a atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století.
Vysoký Chlumec, Středočeský kraj

Svět muzikálů

Divadelní pořad.
Bystřice, Středočeský kraj

Večerní prohlídka zámku Konopiště

Večerní prohlídka zámku Konopiště s názvem Habsburkové domovem i v českých zemích.
Benešov, Středočeský kraj

Večerní prohlídka zámku Konopiště

Večerní prohlídka zámku Konopiště s názvem Habsburkové domovem i v českých zemích.
Benešov, Středočeský kraj

Zvěřinové soirée na Konopišti

Exkluzivní zážitková akce "Zvěřinové soirée".
Benešov, Středočeský kraj

Alamode – Šaty dělají člověka

Od 29. března do 28. listopadu 2024 můžete ve výstavních prostorách na Jižní terase zámku Konopiště navštívit výstavu Alamode s podtitulem Šaty dělají člověka. Expozice přibližuje rokokové odívání a společenský život vznešené společnosti v době Marie Terezie.
Benešov, Středočeský kraj

Zámecký advent na Konopišti

Zámek bude vyzdoben vánočními dekoracemi ze zámeckých depozitářů, ve slavnostní jídelně bude stejně jako za časů arcivévody Františka Ferdinanda d´Este stát vánoční stromeček.
Benešov, Středočeský kraj

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník v rodišti houslisty a skladatele Josefa Suka (1874–1935) se nachází v domku, kde Josef Suk strávil podstatnou část svého života. Dům nechal postavit jeho otec v roce 1895, aby zde mohl již tehdy známý Josef Suk odpočívat po koncertních cestách.
Křečovice, Středočeský kraj

Kostel sv. Lukáše v Křečovicích

Farní kostel svatého Lukáše je dominantou obce Křečovice, která se proslavila natáčením filmu Vesničko má, středisková.
Křečovice, Středočeský kraj

Za historií i filmovými místy do obce Křečovice – výlet za místy z filmu Vesničko má středisková

Zasněný doktor Skružný, žárlivec Turek, svérázný řidič náklaďáku Pávek i mentálně zaostalý Otík, který mu nechtěně připravoval jednu horkou chvilku za druhou, žili v Křečovicích na Sedlčansku. Poznáte zde jejich chalupy, kostel i hospodu.
Křečovice, Středočeský kraj

Rozhledna Drahoušek u Osečan

Vrch Drahoušek se vypíná asi 3 km východně od vesnice Osečany na Sedlčansku ve středních Čechách do výšky 504 m. n. m. Zdobí ho futuristicky vyhlížející rozhledna vysoká 48 metrů. Navštívit ji lze pouze v letním období.
Sedlčany, Středočeský kraj

Psané skály na Slapech

Nad strmým údolím potoka Mastníku, 3 km před jeho ústím do Slapské přehrady, vystupují na pravém břehu v několika patrech skalní stěny. V nejvyšším patře se nachází místo, kde je skála doslova popsána nápisy. Na místo uprostřed skal vede příkrá turistická cesta.
Křečovice, Středočeský kraj

Trapistický Klášter Naší Paní nad Vltavou v Poličanech u Křečovic

Klášter Naší Paní nad Vltavou v Poličanech u Křečovic postavily trapistky (řád cisterciáků přísné observance). Poutníci se zde mohou zastavit na nákup originálních produktů z kláštera či využít služeb zdejšího domu pro hosty a prožít několik dní v tichu a klidu.
Neveklov, Středočeský kraj

Zámek Osečany

Patrně ve 2. polovině 16. století byla původní tvrz přestavěna na renesanční zámek. Později bylo sídlo barokně upraveno, v letech 1850-60 získalo novogotické prvky. Dvoupatrová trojkřídlá budova s malou vížkou je veřejnosti přístupná. K zámku přiléhá rozlehlý park s několika menšími objekty.
Osečany, Středočeský kraj

Vyhlídka Na Vrchovnici – jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu

Vyhlídka Na Vrchovnici patří k jedněm z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu, v tomto případě na hladinu Slapské přehrady. K místu nedaleko obce Blažim vede zelená turistické značka.
Neveklov, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Wellness rezort You&Me

Resort je určený pro klid a relaxaci v přírodě. Absolutní soukromí a diskrétnost.
Prosenická Lhota, Středočeský kraj

Glamping Slapy

Netradiční ubytování u Slapské přehrady, které spojuje přírodu, dobrodružství kempování a pohodlí hotelového resortu. Čekají vás perfektně vybavené glampingové stany s ložnicemi, kuchyní i koupelnou, ve výjimečné přírodní lokalitě přímo u pláže Slapské přehrady.
Křečovice, Středočeský kraj

Juniorcamp Nová Živohošť

Juniorcamp Nová Živohošť se nachází v jedné z nejkrásnějších lokalit na pravém břehu Slapské přehrady, přibližně 60 km od Prahy, nedaleko městečka Neveklov v okrese Benešov.
Neveklov, Středočeský kraj

Hotel Hrazany – wellness a relax hotel v Sedlčanech

Zařízení Hotelu Hrazany v Sedlčanech a vybavení pokojů uspokojí klientelu, která hledá pohodlí domova a po náročném pracovním dni, nebo týdnu relaxaci v klidném prostředí uprostřed zeleně. K dispozici je ubytování, stravování, wellness služby, ale i vyžití při vnitřních i venkovních aktivitách.
Sedlčany, Středočeský kraj

Hotel Laguna

Hotel Laguna se nachází přímo na břehu přehradní nádrže Slapy, na kterou nabízí neopakovatelný romantický výhled z terasy.
Čím, Středočeský kraj

Glampit Tiny house

Bořená Hora u Štětkovic je místo s mimořádně působivou atmosférou. Rozlehlá zahrada, ve které se nacházejí ovocné stromy, poskytující stín i prostor pro hry. Je jen na vás, zda vyrazíte na túry v nádherné Středočeské krajině nebo se oddáte klidu a odpočinku.
Štětkovice, Středočeský kraj

Vinotéka a vinný sklep Na Kovárně – za vínkem do Jablonné nad Vltavou

Stylová vinotéka s vlastním vinařstvím nabízí šestnáct druhů stáčených vín a širokou nabídkou lahvových vín od výjimečných vinařů. Dále si zde můžete dopřát vyzrálé pravé rumy, stáčenou i lahvovou medovinu, med, pivo, čerstvou kávu a mnoho dalšího.
Jablonná, Středočeský kraj

Lesní tábořiště Nebřich

Lesní tábořiště Nebřich leží na břehu Slapské přehrady, asi 45 km jižně od Prahy. Vyznačuje se klidným a stinným lesním prostředím s vzrostlými stromy i křovinatým podrostem. Pobyt v Lesním tábořišti tak má oproti jiným kempům o něco blíž k táboření ve volné přírodě.
Neveklov, Středočeský kraj