Historie a význam
Světový den životního prostředí byl vyhlášen Organizací spojených národů (OSN) v roce 1972 a od té doby se stal jedním z nejdůležitějších dnů pro zvyšování povědomí o ekologických problémech. Každý rok je zaměřen na určité téma, které reflektuje aktuální environmentální výzvy.
Věděli jste že?
Plasty mají výrazný dopad na naši planetu i na naše zdraví. Jejich nadměrné používání a nevhodné zpracování způsobuje znečištění životního prostředí a oceánů. Plasty se rozkládají velmi pomalu, často trvá stovky let, než se rozloží, což vede k hromadění odpadů a mikroplastů ve vodních ekosystémech a potravinovém řetězci. Navíc mnohé plasty obsahují škodlivé chemikálie, které mohou migrovat do potravin a vody, a tak ohrožovat lidské zdraví. Je důležité snižovat spotřebu plastů a hledat ekologičtější alternativy, abychom chránili životní prostředí a zdraví nás samotných.
Zapojte se!
Řiď se zásadami 4 R – redukuj, opětovně používej, recykluj a obnovuj (z aj. Rethink, Reuse, Reduce, Recycle). Každý z nás může přispět k ochraně planety tím, že se zaměří na minimalizaci používání plastů a aktivně se zapojí do opatření na ochranu životního prostředí.
1.
Redukuj: můžete snižovat spotřebu plastů tím, že například nakupujete u lokálních prodejců na trzích, kde se často používá méně obalů. Můžete také preferovat obchody, které nabízejí možnost nakupovat s vlastními obaly nebo taškami a omezit tak používání jednorázových plastových obalů tzv. bezobalové obchody.
2.
Opětovně používej: Využívat opakovaně láhve na vodu nebo kávu. Můžeme také podporovat obchody, které nabízejí výrobky s možností doplnění na váze nebo do vlastního obalu
3.
Recykluj: V Česku loni každý průměrně vytřídil 42 kilogramů papírů, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů, což nás řadí na 6. místo v EU. Země má více než 272 tisíc barevných kontejnerů na třídění, které jsou v průměru vzdálené necelých 100 metrů od domova, což představuje jen dvě minuty chůze. Statistiky ukazují, že 72 % Čechů třídí odpad, což ročně představuje více než 700 tisíc tun odpadu a zachrání zhruba 25 kilometrů čtverečních přírody. Češi jsou především dobří v třídění papíru, kde více než 90 % končí ve správném kontejneru, což je nad standardem EU, který požaduje jen 60 %. Sklo, plasty a kovy jsou také úspěšně recyklovány, přičemž zpracováno je 75 % skla, 69 % plastů a 55 % kovů.
4.
Obnovuj: Zapoj se můžeš jako dobrovolník do řady iniciativ jako je např. Týden pro krajinu či "Sázíme Česko", která se zaměřuje na vysazování stromů a obnovu české krajiny. Další možností je účastnit se plogingu, což je aktivita spojující běhání s úklidem přírody. Plogging se může praktikovat v lesích, parcích nebo na venkovních trasách po celém Česku.
Česká republika je domovem několika úžasných ekocenter