ÚvodAktualityKalendář 2024: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie
Životní styl

Kalendář 2024: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kulturní scéna v Česku se stále výrazněji věnuje ekologickým tématům. Ekologický přístup pořadatelů akcí ukazuje, jak se skvěle bavit i plánovat akce šetrné k přírodě. V přehledu festivalů a dalších zajímavých akcí pro rok 2024 najdete tipy na zážitky, které si kladou za cíl vyprodukovat co nejméně odpadu a snížit i ekologickou zátěž a zároveň přispět k lepší a méně znečištěné planetě Zemi. Bavte se udržitelně!

Hudební festivaly v ČR s ekologickým přístupem


Prvním letošním udržitelným festivalem je United Islands of Prague, mezinárodní multižánrový festival, letos pořádaný ve dnech 3. května – 4. května, který si uvědomuje svůj potenciál, ale i svůj dopad na životní prostředí. Vize pořadatelů United Islands of Prague je udržitelný festival, který bere v potaz hlavní pilíře udržitelnosti – ekonomický, sociální, environmentální i kulturní. Organizátoři dbají na zelené energie, veganské občerstvení, bezobalovost, kompenzaci uhlíkové stopy i udržitelnou dopravu. Festival pracuje s dešťovou vodou a využívá kompostovatelné toalety. Třídění odpadu, vratné kelímky a spolupráce s bikesharingovými společnostmi je základ. Dalším festivalem který jde dál v mnoha ohledech, je Rock for PeopleByl například prvním festivalem, kde se objevila stage poháněná vodíkem, nechybí ani solar stage a úsporné osvětlení. Ohleduplná k planetě je také gastro zóna s rozšířenou nabídkou bezmasých jídel i dodavateli z regionu. Letošní ročník Rock for People si v Hradci Králové užijete 12. – 15. června.

Organizátoři festivalu Let it Roll zase zastřešili ekologickou a environmentální iniciativu projektem Rollin’ Green. Na “green pointech” festivalu se vedle papíru a plastu třídí také hliník, bioodpad a gastroodpad. Jídlo je k dostání na bio rozložitelném nádobí z palmových listů a příbory jsou vyrobené z obnovitelných materiálů a po použití kompostovatelné. Letos si festival užijete od 1. do 3. srpna. Na první pohled to zní možná překvapivě, ale o ekologickou zodpovědnost dbá i festival Brutal Assault. Byl vůbec prvním festivalem který přišel v roce 2012 se systémem vratných kelímků a od té doby se posunul mnohem dál. Zajímavostí je spolupráce s organizací Sea Shepherd či vysazování vlastního lesa. Letošní termín festivalu v pevnosti Josefov je 7. – 10. srpna.

Řada dalších festivalů se připojuje do programu Čistý festival od Eko-Komu. Tyto festivaly mají propracovaný systém třídění a recyklace festivalových odpadů, jaký nemá ve světě obdoby. K Čistým festivalům patří například Votvírák Milovice (6. – 9. 6.), Vysočina Fest (4. – 6. 7.), Colours of Ostrva (17. – 20. 7.), Benátská! S Impulzem (25. – 28. 7.), Povaleč (1. – 3. 8.), Chodrockfest (9. – 10. 8.) nebo TurnOFF (22. – 25. 8.).
 

Filmové festivaly, divadelní i sportovní akce

Pozadu nezůstává ani významný event pro Česko, a to Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, který se letos bude konat od 28. června do 6. července. Festival snižuje spotřebu papíru i plastů, třídí a v ulicích potkáte lovce PETek, kteří od lidí vybírají plastový odpad. Po filmových místech v Karlových Varech se navíc mohou návštěvníci přepravovat jízdními koly Specialized. Festival myslí i na sociální tématiku, od roku 2000 je nedílnou součástí projekt Kino bez bariér. Ekologicky šetrný je i Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Jeho 28. ročník má letos termín 25. 10. – 3. 11.  Catering festivalu je vegetariánský a suroviny pochází od lokálních dodavatelů. Omezuje se počet tiskovin, v maximální míře je využita veřejná doprava a sdílená kola. Každý rok je vysazen nový strom.

O ekologickou udržitelnost dbá i festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění Letní Letná. A to jak globálně, tak i lokálně směrem k ochraně a zachování přírodních hodnot ve vytížené a oblíbené oblasti Letné, která dala festivalu jméno i tvář. Posuďte sami jak se jim to daří, ve dnech 15. srpna – 1. září. Mezi další top udržitelné akce u nás patří sportovní akce Zlatá tretra Ostrava (28. května), Prague Pride Festival (5. – 11. srpna), nebo Designblok s prezentací produktů z recyklovatelných materiálů a mnoho dalších. Letošní ročník největšího českého festivalu designu a módy se bude konat 2. – 6. října.
 

Eko festivaly, trhy i světové dny

V průběhu roku můžete navštívit řadu menších i větších akcí reflektujících vztah k životnímu prostředí. Aktuální přehled vždy přinášíme v sekci Udržitelné akce. Po celé republice je také řada ekocenter, zoologických a botanických zahrad a dalších míst plných nejrůznějších aktivit. Největší enviromentální festival v ČR, Ekologické dny Olomouc, pořádá centrum ekologických aktivit Sluňákov. Ve dnech 12. – 27. dubna se zde budou konat besedy, výstavy, workshopy, koncerty. Návštěvníky čeká Edojarmark i  komentované výlety a vycházky zajímavými lokalitami. Další velkou akcí je Ekofest – Den Země v Malešicích v sobotu 20. dubna. O bohatý program se postarají desítky pražských i celostátně působících organizací z oblastí ochrany životního prostředí, přírody a živočichů, udržitelného rozvoje a zdravého životního stylu. Chybět nebude ani tradiční soutěž pro návštěvníky. 

Víkendu otevřených zahrad budou patřit dny 8. a 9. června. Poznejte běžně nepřístupné zahrady, projděte si své oblíbené parky s komentovanými prohlídkami a dalším doprovodným programem. V Brně se v sobotu 29. června uskuteční první ročník festivalu Udrž balanc, zaměřený na hledání rovnováhy v oblasti ekologie a udržitělnosti. Můžete se těšit na workshopy pro malé i velké, přednášky, ručně vyráběné produkty, oblečení i šperky, lokální potraviny a samozřejmě občerstvení. Festival má za cíl inspirovat a nabízet různé pohledy a přístupy k celkově spokojenému životu – ať už se jedná o stravování, nakupování nebo třeba péči o tělo a mysl. Půlstoletí letos oslaví mezinárodní filmový festival Ekofilm, ve dnech 1. – 6. října. Festival každoročně představuje desítky soutěžních filmů z celého světa, zve významné české i mezinárodní hosty a otevírá některé z aktuálních environmentálních témat současnosti. Nabízí přednášky a workshopy s odborníky, diskuze a besedy se zajímavými hosty i tvůrci soutěžních filmů, večerní koncert a další kulturní program. Udržitelně je orientována řada řemeslných i farmářských trhů. Přímo na biopotraviny se zaměřuje pražský Biojarmark, letos v sobotu 5. října. Čeká vás opět více než 20 prodejních stánků s nabídkou bio potravin, nápojů, řadou dobrot a ochutnávek, květin a dalších ekologických produktů. K poslechu a dobré náladě zahraje živá kapela.

Mnoho příležitostí zúčastnit se zajímavých akcí přinášejí světové a mezinárodní dny. Je jich každý měsíc celá řada, připomeňme alespoň některé. V březnu se blíží Světový den vody či Mezinárodní den lesů, v dubnu Mezinárodní den ptactva a Den Země. Květen patří akci Do práce na kole, je Den otvírání studánek i Den soustavy Natura 2000. V červnu se koná Víkend otevřených zahrad a Mezinárodní den ptačího zpěvu. Červenec je měsíc bez plastů a slaví se Světový den ochrany přírody. V srpnu slaví mnohé zoologické zahrady Světový den slonů a řada akcí se koná v rámci Noci pro netopýry. V září je Evropský týden mobility, Mezinárodní den primátů i Evropský den ekologického zemědělství. Říjen slaví Mezinárodní den zvířat i Den stromů. V listopadu je Den zdravého stravování i Týden o vztazích mezi lidmi a zvířaty. V prosinci můžete oslavit pěkným výletem Mezinárodní den hor.
Rockový festival TrutnOFF 2024

22. 8.25. 8.
Rockový festival TrutnOFF 2024

Známý a nejstarší festival svého druhu TrutnOFF se v loňském roce vrátil pod hory na trutnovské Bojiště. Představí se na něm přes šedesát kapel všech žánrů. Trutnoff bude ve znamení oslav 40 ti let od prvního pokusu o nezávislý festival.

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.

Oslavte Mezinárodní den ptačího zpěvu zajímavým výletem

Oslavte Mezinárodní den ptačího zpěvu zajímavým výletem

Zaposlouchejte se do cvrlikání a štěbetání ptáčků – 5. červen je totiž Mezinárodním dnem ptačího zpěvu! Ten se slaví od roku 1984, kdy tuto tradici založil anglický přírodovědec Chris Baines. Postupně se k tomuto pěknému nápadu přidalo dalších 80 zemí světa, včetně České republiky, která tento den ctí od roku 1992. Udělejte si i vy příjemný výlet za ptačím zpěvem do lesů, luk, ptačích rezervací anebo na ornitologické pozorovatelny. Tipy, kam se za veselým štěbetáním našich opeřenců vydat, vám přináší Kudy z nudy.

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2024

25. 10.3. 11.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2024

28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne na přelomu října a listopadu 2024. Festival každoročně uvádí více než 200 filmů, nabízí diskuze se světovými mysliteli v Inspiračním fóru a pestrý doprovodný program.

I lesy mají své dny – oslavte Mezinárodní den lesů pěknou procházkou

I lesy mají své dny – oslavte Mezinárodní den lesů pěknou procházkou

Svět slaví vždy 21. března Mezinárodní den lesů. Oslavte ho také vy pěknou procházkou. Kromě dobrého pocitu z probouzející se přírody také uděláte něco pro své zdraví – celá řada vědeckých studií ukazuje silnou vazbu mezi dostatečným přístupem do přírody a dobrými výsledky ve zdravotních testech. Místa s divokou přírodou přitom nemusíme hledat nějak zvlášť daleko. Kousek divočiny najdete všude tam, kde má příroda dlouhodobě možnost se svobodně vyvíjet, a kde je člověk jen vnímavým, tichým hostem. Přehled takových míst, kde načerpat duševní i fyzické zdraví z přírody najdete dnes v našich tipech.

Světový den vody 2024: Prohlídky vodáren, čistíren a přehrad

Světový den vody 2024: Prohlídky vodáren, čistíren a přehrad

Oslavy Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, jsou tradičně spojeny s množstvím akcí určených pro veřejnost, při kterých je možné navštívit jinak nepřístupná místa spojená s vodou. Motto letošního Světového dne vody je Voda pro mír. Užijte si prohlídky vodáren, čistíren, přehrad a dalších neobvyklých míst. Pozor, některé exkurze se konají i o víkendu před oslavou dne vody.

Designblok 2024

2. 10.6. 10.
Designblok 2024

26. ročník největšího českého festivalu designu a módy. Současným designem se zaplní vybrané prostory od 2. do 6. října 2024.

Chodrockfest 2024

9. 8.10. 8.
Chodrockfest 2024

V domažlickém jezdeckém areálu TJ Start se znovu uskuteční rockový festival Chodrockfest, který má za sebou již několik zdařilých ročníků. Na dvou střídajících se pódiích zahraje ve dnech 9. – 10. srpna téměř dvacítka českých kapel.

Povaleč na zámku Valeč 2024

1. 8.3. 8.
Povaleč na zámku Valeč 2024

Zámek Valeč a jeho areál letos opět hostí festival plný hudby, divadla, workshopů, přednášek, výstav i filmů. Festival Povaleč se na vás těší 1. – 3. 8. 2024.

Let It Roll 2024

1. 8.3. 8.
Let It Roll 2024

Let It Roll je největší festival na světě věnující se hudebnímu žánru drum & bass.

50. mezinárodní filmový festival Ekofilm

1. 10.6. 10.
50. mezinárodní filmový festival Ekofilm

50. ročník festivalu je na obzoru! Připravte se na nejstarší filmový festival o životním prostředí v Evropě, který vás zavede do světa špičkových dokumentů, inspirativních workshopů, přednášek a besed s odborníky a osobnostmi z různých oborů.

Biojarmark na Letné

5. 10.
Biojarmark na Letné

Jediný pražský farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny! V sobotu 5. října se do Prahy vypraví ekofarmáři z celé republiky, aby na dvorku Národního zemědělského muzea představili to nejlepší a nejčerstvější ze své produkce.

Brutal Assault 2024 – Josefstadt v Jaroměři

7. 8.10. 8.
Brutal Assault 2024 – Josefstadt v Jaroměři

Hudební festival Brutal Assault se vrací do Josefova na svůj 27. ročník. Jeden z největších metalových festivalů v Evropě zve opět na různorodý lineup.

Festival Benátská! 2024 v Liberci

25. 7.28. 7.
Festival Benátská! 2024 v Liberci

Jubilejní 30. ročník festivalu Benátská! s Impulsem 2024 se uskuteční 25. – 28. 7. 2024. Jeden z největších hudebních festivalů v zemi se bude konat již tradičně poslední červencový víkend na prosluněných travnatých plochách Veseckého sportovního areálu v Liberci.

Prague Pride 2024

5. 8.11. 8.
Prague Pride 2024

K pražskému létu neodmyslitelně patří festival Prague Pride zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku. Je akcí nejen pro LGBT komunitu, ale pro širokou veřejnost.

Letní Letná 2024 – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění

15. 8.1. 9.
Letní Letná 2024 – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění

Letní Letná – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění proběhne jako již tradičně v Letenských sadech. Dvacátá první Letní Letná to nejlepší z nového cirkusu předvede od 15. srpna do 1. září 2024.

Colours of Ostrava 2024 – multižánrový hudební festival

17. 7.20. 7.
Colours of Ostrava 2024 – multižánrový hudební festival

21. ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava opět proběhne s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic.

Evropský den ekologického zemědělství

Evropský den ekologického zemědělství

Září je měsíc podzimních sklizní a také nejlepší čas pro biopotraviny a ekologické zemědělství. Evropským dnem ekologického zemědělství je 23. září, ale někdy se zaměření vztahuje na celý měsíc. Čas, kdy dozrává vinná réva, chmel, ovoce i brambory, je nejlepší nejenom pro oslavy sklizně, ale také pro podporu zemědělství a šíření příkladů dobré praxe, inovací a technologického pokroku.

Prohlédněte si netopýry zblízka na Mezinárodní noci pro netopýry

Prohlédněte si netopýry zblízka na Mezinárodní noci pro netopýry

Fascinují vás netopýři, tajemní noční létající savci? Chcete se dozvědět víc o jejich životě, významu, ohrožení i ochraně? Pak navštivte některou z akcí, která provází Mezinárodní noc pro netopýry. Osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů se odehrává pravidelně poslední srpnový víkend.

Sloni mají svátek – přijďte ho s nimi oslavit!

Sloni mají svátek – přijďte ho s nimi oslavit!

Dospělý slon dokáže sežrat 100 až 320 kg potravy za den, dožívá se až 70 let a dokáže chobotem zvednout náklad vážící až jednu tunu. To je jen pár zajímavostí ze života vzácných zvířat, která si každoročně připomínáme 12. srpna. Ten den se totiž slaví Světový den slonů!

Den soustavy Natura 2000

Den soustavy Natura 2000

Natura 2000 je celoevropská soustava chráněných území, jejímž cílem je chránit nejcennější přírodní bohatství Evropy a zachovat je pro další generace, slaví svátek každoročně 21. května.

Mezinárodní den veganství

Mezinárodní den veganství

Vegani mají svůj svátek přesně měsíc po Světovém dni vegetariánství (1. října). 1. listopadu 1944 totiž byla založena Veganská společnost ve Velké Británii, a při padesátém výročí jejího vzniku se začal každoročně 1. listopadu slavit i Mezinárodní den veganství.

Mezinárodní den zvířat

Mezinárodní den zvířat

Chovatelé i milovníci zvířat po celém světě slaví 4. října Mezinárodní den zvířat. Datum bylo zvoleno symbolicky podle úmrtí svatého Františka z Assisi (1182–1226), patrona všech němých tváří, který se celý život věnoval opuštěným a nemocným zvířatům. Svátek se slaví již od roku 1931, v České republice poprvé proběhl v roce 1994.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajů přináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!
9. červenec 2024 15:52
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?
5. červenec 2024 9:00
Životní styl

10 tipů na zlaté brány, uličky, stezky a trasy aneb ve stínu a na výsluní

Zlato je krásný, cenný a lesklý kov, obestřený spoustou legend a pověstí. Když je něco zlaté, je to pro nás vzácné, ceněné a působivé, od Zlaté Prahy až po Zlaté Hory. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která zvoní zlatem – třeba k Zlaté bráně, do Zlaté uličky i do Zlaté ulice, do kláštera Zlatá koruna, po zlatých stezkách anebo na rozhlednu Zlatý chlum!
1. červenec 2024 10:37
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
30. červen 2024 10:36
Životní styl

Procházky se psy v Praze, na hradech a zámcích a v zoo

Pes je členem vaší rodiny a na výletě bez něj to prostě není ono? Na Kudy z nudy myslíme i na čtyřnohé kamarády a nachystali jsme pro ně i pro vás pár tipů na výlet. Poradíme vám nejenom kam vyrazit do přírody, ale i třeba na hrad, zámek či do zoo a pár dalších zajímavých vychytávek.
28. červen 2024 15:00
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!
26. červen 2024 8:49
Životní styl

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!
25. červen 2024 6:13
Životní styl

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Osobnosti

Které osobnosti vás okouzlily v loňském roce? Do jihočeského Trocnova zamířili ti, kteří chtěli navštívit Památník Jana Žižky; místo leží kousek od Borovan. Prohlídku interaktivní expozice s řadou zajímavých prvků doplňuje stezka po okolí, která mapuje dobu husitství. Vede kolem základů Žižkova dvorce k okraji lesa a k mohyle, třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce, a dál až k místu údajného Žižkova narození. Pozornosti se těšilo i Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích nebo Památník Edvarda Beneše v Sezimově Ústí.
22. červen 2024 8:38
Životní styl