ÚvodAktualityCestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě
Životní styl

Cestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě

Snad každý chce být v dnešní době aspoň trochu „eko“. Vyrazte proto s dětmi tam, kde na to také dbají. Užijte si setkání se zvířaty, experimenty s přírodními jevy, ekologické zemědělství anebo chůzi naboso. Obdivovat přírodní scenérie, cítit vůni čerstvých i sušených bylinek a naslouchat zvukům lesa mohou díky těmto místům všichni členové rodiny společně. Oslavte také Světový den životního prostředí, který každý rok připadá na 5. června a jeho cílem je rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách a upoutat pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti. Tématem letošního roku je obnova půdy, desertifikace a odolnost vůči suchu.

Liberecký EKOpark

Ekopark LiberecPokud pocházíte z Liberce nebo vás sem cesty zavedly, doporučujeme navštívit srdcový životní projekt táty od dětí. Ten zde zachránil jedno z posledních zelených míst v centru Liberce a proměnil ho na jedinečný lesopark pro širokou veřejnost. EKOPark Liberec propojuje ekologii s přírodou, vzděláváním, volnočasovými aktivitami, kulturou a sportem. Pět kilometrů čtverečních nabízí inspirativní prostředí pro aktivní i relaxační trávení volného času. Tady vaše děti znovu zjistí, že trávit čas offline není nuda.

Když už budete v Liberci, přijďte si do Planetária místní iQlandie obohatit a doplnit znalosti z astronomie, zeměpisu, přírodopisu a fyziky. Prozkoumáte vývoj života, procestujete sluneční soustavou a přesvědčíte se o zázracích noční oblohy.
 

Za zvířátky do návštěvnických center Šumavy

vlci u SrníToužíte-li po úniku do čisté a divoké přírody doporučujeme skvělé turistické okruhy pro rodiny s dětmi po Šumavě. Poskytnou vám nádherné přírodní scenérie a například i pohled do života zdejších zvířat. V Srní můžete pozorovat výběh vlků. Doprostřed vlčího výběhu vede 3-4 m nad terénem 300 m dlouhá lávka spozorovacími přístřešky. Mimo výběhu s vlky se lze vydat po naučné stezce, na které pět informačních panelů přibližuje život šelmy, která v minulosti patřila k běžnému životu místního lesa. V novém návštěvnickém centru naleznete energeticky pasivní dům s rekuperací vzduchu a technologiemi příznivými k životnímu prostředí. Energie je získávána z obnovitelných zdrojů.

rysNedaleko Kvildy najdete Návštěvnické centrum zaměřené na život jelenů. Na budovu pak navazuje naučný okruh o délce 2,5 km a výběh o velikosti skoro 9 hektarů, ve kterém žije až dvanáct kusů jelení zvěře. Na stezce jsou tři vyhlídkové věže, díky kterým mohou návštěvníci sledovat jeleny a laně s nejlepším výhledem. Mimo jelenů žijí v dalším výběhu u Kvildy dva rysové – David a Kate. Oba se v raném mládí dostali do situace, kdy potřebovali lidskou pomoc a péči, a na dvounohé přátele si zvykli, takže nemohli být navráceni zpět do přírody. Davida jako kotě srazilo na Šumavě auto, samička Kate původem z Německa se již narodila v zajetí, a tak je zvyklá na kontakt s lidmi. Za návštěvu stojí také také Soví voliéry v Borové Ladě.
 

Objevte kouzlo vzácných biotopů v Domech přírody

Dům přírody TřeboňskaDomy přírody a další menší informační střediska na vás čekají ve Žďárských vrších, Českém lese, na Blaníku, Českém ráji, Litovelském Pomoraví, Moravském krasu, Moravském krasu – Vavřinci, PoodříSlavkovském lese a Třeboňsku. O těchto chráněných krajinných oblastech se díky Domům přírody dozvíte více i díky 3D filmům a interaktivním expozicím. Novinkou roku 2023 bylo otevření nového Domu přírody v Brdech, v loveckém zámečku Tři Trubky. Brdy jsou rozsáhlým ostrovem horských lesů uprostřed Čech a Dům přírody vypráví o jejich přírodě, legendách i vojenské historii.

Velkou událostí bylo 28. března 2024 otevření Návštěvnického střediska Českého krasu u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Multifunkční objekt skýtá jak zázemí pro Koněpruské jeskyně, tak pro jejich návštěvníky. Mimo pokladen je zde i obchůdek, občerstvení s posezením, herna pro nejmenší či úschovna kol. Nvíc je zde vnitřní i vnější expozice o geologii a živé přírodě chráněné krajinné oblasti​ Českého krasu.

Moderní návštěvnické středisko pro národní přírodní památku Hodonínská Dúbrava vzniká v Hodoníně. Dům přírody se staví v části zvané Bažantnice nedaleko ZOO Hodonín. Jádrem budoucího návštěvnického střediska Dům přírody Hodonínské Dúbravy je vnitřní expozice. Jednotlivé exponáty budou prezentovat témata  navzájem tematicky propojená a podněcovat vědomí návštěvníků o souvislostech přírodních dějů a lidské činnosti ve starém dubovém lese – Hodonínské Dúbravě. Maskotem Domu přírody byl zvolen brouk roháč obecný, jeden z největších brouků, který žije v Evropě a který ke svému přežití potřebuje trouchnivějící kmeny, klády a pařezy listnatých stromů, nejčastějí dubu.

V červnu 2024 by měl být otevřen Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích, který vzniká z bývalého archeologického muzea. Expozice bude umístěna ve zcela novém podzemním prostoru, zrekonstruovaný původní objekt bude sloužit jako zázemí. Plánované expozice budou představovat jak Pálavu, tak nížiny pod ní. Představí je jako prostor, kde člověk již po tisíce let svou činností zásadně ovlivňuje mimořádnou pestrost společenství rostlin, živočichů, i zdejší krajinu.
 

Ekologické farmy a statky

farma stráníFandíte hospodaření bez chemických látek? Navštivte levandulový statek v Bezděkově nedaleko Úsova. Nezaměnitelná vůně levandule se na statku s bio certifikací line nejen mezi řádky deseti tisíc rostlin levandule v polích, ale také Levandulovou kavárnou, kterou můžete navštívit celoročně. Dalším nádherným místem, kde se pěstují levandule je levandulová farma Strání, která hospodaří v čisté přírodě Bílých Karpat ekologickým zemědělstvím. Pěstuje se zde levandule, bylinky, ovoce a zelenina, ze kterých poté farmáři vyrábí džemy, pomazánky, sirupy a suší ovoce i bylinky. Nabízí k prodeji také sazenice.

ovceRodinná farma v obci Držovice se nachází se necelé 3 km od městečka Úštěk. Na farmě žijí kozy a ovce, pozemky i hospodářská zvířata jsou zařazena do ekologického zemědělství. Farma nabízí především ovčí a kozí sýry. Od ledna 2010 nese veškerá zdejší produkce označení BIO. Nepoužívá se zde žádná chemie pro ošetřování půdy, rostlin ani zvířat. V Krušných horách se v nadmořské výšce 820 m n. m. nachází obec Klíny, kde naleznete jedno z nejvýše položených ekocenter v ČR Ekofarma Klouček Klíny. Jeho součástí je malá farma zaměřená na ekologické zemědělství i výchovu dětí a mládeže k ekologii. Nabízí například programy se zvířaty a výuku zapomenutých řemesel.

prasátkaV Milínově na Plzeňsku provozují manželé Moulisovi pěknou agroturistickou atrakci – jejich farma se speciálně zaměřuje na dětskou pedagogiku a návštěvníkům prakticky představuje život na farmářské usedlosti. Děti se zde nejen seznámí s tím, jak se například vyrábí máslo nebo peče chléb, ale celý postup si navíc mohou vyzkoušet sami – i s následnou ochutnávkou. Farma pana Sklenáře vznikla ze školního statku v Sasově u Jihlavy. Je to velký areál, který umožňuje provozovat řadu činností. Kromě chovu prasat, což je stěžejní činnost této farmy, se věnuje také chovu skotu, ovcí a koní. V posledních letech se farma pustila také do pěstování krmných plodin, pohanky, brambor, cibule a sóji.
 

Bylinky, sušené ovoce, květiny a bioprodukty

květomluvaPřes 100 let stará sušírna na ovoce a byliny sv. Františka, bělokarpatské louky a na vysokém hájku rozesetá políčka pro byliny a jedlé květy. To krásný kousek valašské krajiny, kde vše vzniká – bylinky, bylinné výrobky a bioprodukty rodiny Fryzelkových z Květomluvy. Vše si zde sami zpracovávájí a vyrábí. Celá výroba i použité obaly jsou dělány tak, aby co nejméně poškozovaly životní prostředí a pokud možno ho obohacovaly a rozvíjely. Většina výrobků je zhotovena v limitovaném počtu. Je to z důvodu, že množství vypěstovaných nebo posbíraných valašských bylin je omezené a u některých výrobků se používají jen čerstvé byliny.

country lifeV Nenačovicích u Berouna najdete ekocentrum Archa, které zahrnuje ekofarmu, biopekárnu, velkoobchod se vzorkovou prodejnou, ale i vzdělávací středisko pro studenty Institutu životního stylu. Sídlo firmy vzniklo přestavbou bývalého kravína na nízkoenergetickou budovu a přistavěním nové části, která má parametry pasivního domu. Celý provoz je zaměřen na minimální ekologickou náročnost. Společnost Country Life byla založena v roce 1991 a přinesla první biopotraviny na tehdejší československý trh. Biopotraviny jsou pěstovány s ohledem k přírodě a lidskému zdraví.

sonnentorFirma Sonnentor v Čejkovicích se v České republice věnuje už bezmála 30 let zpracování biobylin a biokoření. Z těchto voňavých surovin prvotřídní kvality potom vyrábí lahodné biočaje. Pro všechny zvídavé návštěvníky a návštěvnice je připravena zážitková exkurze v nové budově "Solis se zeleným srdcem". Nová ekologická budova v sobě zahrnuje zpracování bylin, výrobu porcovaných a sypaných čajů, moderní zázemí i novou zážitkovou exkurzní trasu. Návštěvníci zde mají jedinečnou možnost zblízka si prohlédnout novou výrobu porcovaných čajů a vidět, jak se ručně balí speciální objednávky. V areálu firmy najdete také nádhernou bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, kde se vše pěstuje bez hnojiv a další chemie. Ve zdejší zahradě najdete bylinky, které svatá Hildegarda také používala – jsou to například pelyněk, dobromysl, levandule, mateřídouška, yzop, šalvěj a další. Najdete zde i úkryty pro zvířecí pomocníky, jako jsou hmyz, ještěrky, ježci a jiné, kterým ubývá prostor v krajině.

zahrady myšlínPřijeďte si odpočinout do zahrad v Myšlíně u Mnichovic, dát si výbornou kávu, domácí limonády nebo koláče a vyberte si zeleninu nebo ovoce pěstované s láskou a bez chemie. V zahradách si můžete nakoupit produkty dle sezóny (sazeničky, zelenina, ovoce), domácí vajíčka, ale i vychutnat si výbornou kávu, domácí limonády či koláčky. A věnovat se také aktivnímu odpočinku –  užít si příjemnou procházku po loukách, vydat se k několikasetletému Žižkovu dubu, nebo absolvovat třeba i cyklovýlet po okolí.

vlčihorská zahradaCentrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých. Hostětínskými lákadly jsou první kořenová čistírna odpadních vod v regionu, restaurovaná sušírna ovoce, solární kolektory, výtopna spalující dřevní štěpku, na níž jsou napojeny téměř všechny domácnosti ve vsi, bio-moštárna zajišťující využití úrody jablek ze širokého okolí, užití slámy coby tepelné izolace, využívání energie slunce (12 solárních kolektorů a 3 fotovoltaické elektrárny), začlenění dřevěných soch do krajiny a úsporné a minimálně rušící veřejné osvětlení.

V severních Čechách doporučujeme navštívit Vlčihorskou zahradu – postupně v ní téměř po celý rok rozkvétají stovky květů. Prozkoumejte ji v různých ročních obdobích a sledujte, jak se ráz zahrady mění. Kromě výroby kosmetiky tu najdete také vlídné místo zasvěcené aromaterapii a přírodě, kde si můžete odpočinout a načerpat novou energii i inspiraci.
 

Kde si užijete chůzi naboso?

bosé nohyNedaleko Hradčan v Praze si můžete vyzkoušet chůzi po takzvaném bosém chodníku. Zážitkovou stezku z přírodních materiálů najdete v parku Maxe van der Stoela v Praze 6. Bosým nohám můžete dopřát chůzi po dřevě, oblázcích a jiných přírodninách.

Voda z lesních tišin, to je název, který nejdete na potoce Klučná mezi Karlovou Vsí a Roztoky, ve známém Údolí hříchu na Křivoklátsku. Nacházejí se zde tři lesní prameny a Kneippovy lázně. Malebnou krajinou prochází 5 km dlouhá okružní Stezka bosou nohou z rakouské obce Schrattenberg k Valticím. Po cestě je umístěno celkem 12 zastávek, na kterých se můžete projít bosi po kůře, šiškách, písku, kamenech, balancovat na vratkém mostě z dřevěných trámů, odpočinout si na dřevěných lehátkách a kochat se pohledem do širokého okolí.

kneipDíky Zážitkovému chodníku u Bezručova pramene v Lázních Jeseník máte možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Všem zájemcům se doporučuje procházka po tomto chodníku naboso.

Na Grádelském potoce u Železné Rudy najdou zájemci chodník pro koupel nohou s akupresurou. Takzvaný Kneippův chodník tam vybudovaly Lesy České republiky na zelené značené stezce, která vede z centra Železné Rudy na Grádl.
 

Výstavy a expozice

Přírodou, ekologií i zemědělstvím se zabývají expozice Národního zemědělského muzea. V Praze najdete moderní a interaktivní expozice Zemědělství, Voda v krajině, Myslivost, Rybářství či zábavnou Gastrohernu. Navštívit můžete střešní terasu s malým políčkem a překrásným výhledem na Prahu, i malou muzejní farmu. Muzeum českého venkova najdete také v prostorách empírového zámku Kačina, na zámku Ohrada se dozvíte něco o lesnictví, myslivosti a rybářství a ve Valticích o vinařství, zahradnictví a životním prostředí.

V Drobovických muzeích se ještě do 21. června můžete dozvědět něco více o tříděném odpadu na výstavě Brána recyklace. V Děčíně představuje venkovní panelová výstava Neodcházím, jen se měním – Příběh lesa vývoj smrkových lesů Českosaského Švýcarska za posledních 100 let. Výstava potrvá do 30. 6. 2024. Fascinující tajemství přírody a odpovědi na mnohé otázky odhaluje výstava Okna do přírody v Muzeu Říčany. Jak asi vypadají kameny uvnitř a jak se spolu domlouvají mravenci? Na otázky, které napadají děti i dospělé, vám výstava odpoví do 1. září 2024

Chráněnou krajinnou oblast Beskydy přibližuje do 30. listopadu 2024 výstava Beskyde, Beskyde, kdo po tobě 50 let ideTrezoru přírody v Horní Lidči. Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech představuje do 6. října 2024 na velkoformátových panelech komiks o životě a životním prostředí vydry a jejích vodních ne/kamarádech Čus vydrus. A pod zem se podíváte na výstavě Kořeny ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně. Ponořte se do tajemné říše kořenů a zažijte zde to, co zažívá třeba krtek. Výstava potrvá do 5. ledna 2025.
Světový den životního prostředí

Světový den životního prostředí

Oslavte přírodu a udržitelnost v Česku! Světový den životního prostředí, který připadá na 5. června, je globální oslavou přírody a udržitelnosti. Tento den je příležitostí nejen k zamyšlení nad stavem naší planety, ale také k aktivnímu zapojení do ochrany životního prostředí. V České republice se při této příležitosti koná celá řada akcí a aktivit, které můžete navštívit a podpořit tak dobrou věc.

Ekofarma U Kotyků – agroturistika v Krkonoších Životní styl

Ekofarma U Kotyků – agroturistika v Krkonoších

Ekofarma se nachází na úpatí Krkonoš v nadmořské výšce 450 m, v těsné blízkosti města Jilemnice, které je právem nazýváno branou Krkonoš. Hosté se mohou pohybovat v celém areálu ekofarmy a mohou se i zapojit do různých prací a poznat tak nepoznané.

Dům přírody Bílých Karpat Příroda

Dům přírody Bílých Karpat

Dům přírody Bílých Karpat je nově vybudované moderní návštěvnické středisko chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Naleznete zde interaktivní expozici se spoustou prvků.

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří Příroda

Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Návštěvnické středisko Dům přírody Poodří je součástí Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. Naleznete zde mnoho prvků, které vás zavedou do malebné krajiny Poodří a expozice s živými zvířaty potěší nejenom malé návštěvníky.

Ekologické Centrum Veronica Hostětín Zážitky

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Sušírna sv. Františka – Květomluva, bio byliny a sušené ovoce Životní styl

Sušírna sv. Františka – Květomluva, bio byliny a sušené ovoce

Přes 100 let stará valašská sušírna na ovoce a byliny sv. Františka, bělokarpatské louky a na vysokém hájku rozesetá políčka pro byliny a jedlé květy. To je náš milovaný kousek valašské krajiny, kde vše vzniká – naše bylinky, naše výrobky, ale i my Fryzelkovi z Květomluvy.

Rysí výběh nedaleko Kvildy Příroda

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Vlčihorská zahrada Příroda

Vlčihorská zahrada

Přijměte pozvání k nám do Vlčí Hory v severních Čechách. Kromě výroby kosmetiky tu vytváříme také vlídné místo zasvěcené aromaterapii a přírodě, kde si můžete odpočinout a načerpat novou energii i inspiraci.

Pasíčka – záchranná stanice a geopark Příroda

Pasíčka – záchranná stanice a geopark

Záchranná stanice, geopark a ekocentrum Pasíčka na okraji Železných hor. Najdete nás nedaleko Boru u Skutče. Geopark a cesta do pravěku, hlava T-Rexe, kostra dinosaura či model sopky a stezka suchou nohou mezi vodou. A samozřejmě záchranná stanice s expozicí hendikepovaných zvířat z naší přírody.

Dům přírody Českého ráje Kultura

Dům přírody Českého ráje

Pro návštěvníky Domu přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova je připravena interaktivní expozice, kde prostřednictvím smyslového vnímaní představujeme fenomény nejstarší chráněné krajinné oblasti České republiky a zároveň chceme probudit úctu k přírodě tohoto jedinečného území.

Biofarma Sasov Životní styl

Biofarma Sasov

Bio farma v Sasově u Jihlavy se věnuje chovu prasat, skotu, ovcí a koní. V posledních letech nabízí bio vepřové i vyzrálé bio hovězí maso z venkovního chovu a vlastních faremních jatek, bio uzeniny z vlastního masa, stejně jako bio brambory.

Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky Příroda

Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů Příroda

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Zahrady Myšlín u Mnichovic – relaxační eko farma Životní styl

Zahrady Myšlín u Mnichovic – relaxační eko farma

Hledáte ideální klidné místo pro relax a načerpání energie? Navštivte nás na naší relaxační eko farmě Zahrady Myšlín. Podzim nazdobil statek i jeho okolí do nádherných barev. Procházku po okolí můžete zakončit v naší zimní kavárně v prostorách stylové chalupy! Otevřeno čtvrtek až neděle 10-16 hod.

Dům přírody Žďárských vrchů Zážitky

Dům přírody Žďárských vrchů

Dům přírody sídlí v obci Krátká, v historickém statku č. p. 2, z druhé poloviny 19. století. Název obce nemůže být výstižnější a možná i díky své velikosti si svůj původní ráz zachovala natolik, že byla vyhlášena Vesnickou památkovou rezervací.

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku Příroda

Soví voliéra na Borových Ladech – největší voliéra v Česku

Venkovní voliéry pro pěvce a skupinu sov běžně žijících na Šumavě. Nad hlavami vám tu bude poletovat dvacet různých sov. Součástí jsou expoziční panely a pozorovací kukátka. Sovy jsou bezplatně zapůjčeny ze zoologických zahrad v Hluboké nad Vltavou a v Plzni.

Rybí líheň u Borových Lad Příroda

Rybí líheň u Borových Lad

Jednou z hlavních činností Rybí líhně Správy NP a CHKO Šumava, se sídlem v Borové Ladě, je chov původních a v ekosystému NP Šumava žádoucích rybích druhů. Tímto chovem se zajišťuje přirozená druhová i věková rovnováha rybích společenstev.

Kozí a ovčí farma Držovice Životní styl

Kozí a ovčí farma Držovice

Rodinná farma v obci Držovice se nachází se necelé 3 km od městečka Úštěk. Na farmě žijí kozy a ovce, pozemky i hospodářská zvířata jsou zařazena do ekologického zemědělství. Farma nabízí především ovčí a kozí sýry.

Levandulový statek Bezděkov Životní styl

Levandulový statek Bezděkov

Lukášovi a Veronice, kteří žijí na statku v Bezděkově přišlo líto nevyužívat okolní pole smysluplně a rozhodli se na něm vysázet levanduli a pole přihlásit k bio certifikaci. Dnes zde najdete prosperující statek, kam můžete přijít na prohlídku, krámeček a v obci Levandulovou expozici a galerii.

Dům přírody Blaníku Kultura

Dům přírody Blaníku

Nedaleko Krasovic pod horou Velký Blaník stojí Dům přírody Blaníku. Představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku.

První volnočasový EkoPark Liberec Životní styl

První volnočasový EkoPark Liberec

Příroda, ekopobyt, dokonalé sepětí s přírodou, aktivní odpočinek a relaxace, to vše je hlavní prioritou EkoParku v Liberci.

Kalendář 2024: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kalendář 2024: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kulturní scéna v Česku se stále výrazněji věnuje ekologickým tématům. Ekologický přístup pořadatelů akcí ukazuje, jak se skvěle bavit i plánovat akce šetrné k přírodě. V přehledu festivalů a dalších zajímavých akcí pro rok 2024 najdete tipy na zážitky, které si kladou za cíl vyprodukovat co nejméně odpadu a snížit i ekologickou zátěž a zároveň přispět k lepší a méně znečištěné planetě Zemi. Bavte se udržitelně!

Dům přírody Hodonínské Dúbravy Příroda

Dům přírody Hodonínské Dúbravy

V Hodoníně, v části zvané Bažantnice, nedaleko Zoo, vyrostlo moderní návštěvnické středisko pro národní přírodní památku Hodonínská Dúbrava.

Dům přírody Českého krasu Příroda

Dům přírody Českého krasu

Návštěvnické středisko Českého krasu vzniklo u Koněpruských jeskyní, v geologicky pozoruhodném území národních přírodních památek Kotýz a Zlatý kůň nad velkolomem Čertovy schody. Nový Dům přírody se otevřel na Velikonoce 2024.

Dům přírody Brd Zážitky

Dům přírody Brd

Návštěvnické a informační centrum vzniklo roku 2023 v areálu loveckého zámečku Tři Trubky u Strašic na Rokycansku. Expozice je umístěna v exteriéru areálu, zejména v jeho hospodářských budovách.

Ekocentrum Vydra v Třeboni – záchranná stanice pro volně žijící živočichy Příroda

Ekocentrum Vydra v Třeboni – záchranná stanice pro volně žijící živočichy

V expozici záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni jsou umisťována jen ta zachráněná zvířata, která se již z důvodu nějakého trvalého hendikepu nemohou navrátit zpátky do přírody.

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči Památky

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči

Třebíčské science centrum Alternátor nabízí spojení zábavy, tvůrčí činnosti i vzdělání pro školní třídy i širokou veřejnost. Objevte expozice Věda na kouli, Cesta elektřiny, Plnou parou vpřed, expozice o lese, obuvnictví a vesmíru.

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé Kultura

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé

Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry, písečné duny nebo třeba Dračici? Uhodnete která ryba má psí zuby či odkdy jsou v Třeboni lázně? To všechno a ještě daleko víc se dozvíte v návštěvnickém středisku CHKO Třeboňsko s moderně pojatou expozicí "Krajina a lidé".

Padesát let v Trezoru: Beskyde, Beskyde, kdo po tobě 50 let ide?

27. 4.30. 11.
Padesát let v Trezoru: Beskyde, Beskyde, kdo po tobě 50 let ide?

Nejedná se o zakázaný film, ale o jedinečnou výstavu „Beskyde, Beskyde, kdo po tobě 50 let ide“ dostupnou pro všechny. Shrnuje 50 let existence CHKO Beskydy a ukazuje nejen přírodní cennosti. K vidění je až do konce listopadu v Trezoru přírody v Horní Lidči.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Výstava Kořeny – Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

14. 2.5. 1.
Výstava Kořeny – Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Svět kořenů je plný barev, příběhů a překvapení. Po překročení bludného kořene se zmenšíte a ocitnete se pod zemí, v půdě. Výstava Kořeny ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně potrvá od 14. 2. 2024 do 5. 1. 2025.

Rok motýlů 2024: upozorňuje na celkový problém úbytku hmyzu

Rok motýlů 2024: upozorňuje na celkový problém úbytku hmyzu

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlašuje rok 2024 Rokem motýlů. Během roku budou po celé České republice probíhat zajímavé aktivity, díky kterým se veřejnost dozví více o této pozoruhodné skupině hmyzu i o možnostech jejich ochrany.

Záchranná stanice Huslík Příroda

Záchranná stanice Huslík

Posláním záchranné stanice Huslík je podpora druhové rozmanitosti živočichů v krajině a lidských sídlech ve východní části Středočeského kraje (Nymburk, Kolín, Český Brod, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště) a části Královéhradeckého kraje (Jičín).

Stezka bosou nohou ve Valticích Příroda

Stezka bosou nohou ve Valticích

Nevšední turistickou atrakci najdete od května 2013 ve Valticích. Okružní trasa o délce necelých 5 km vede ze sousední rakouské obce Schrattenberg k Valticím – k romantické stavbě Kolonáda na nejvyšším bodě Lednicko – valtického areálu.

Ekocentrum Trkmanka Zážitky

Ekocentrum Trkmanka

Ekocentrum Trkmanka s environmentální vzdělávací zahradou vzniklo rekonstrukcí budovy bývalého Zámečku (dříve novorenesanční tvrze) a vytvořilo tak zázemí pro realizaci ekologického vzdělávání, výchovy, osvěty a environmentálního poradenství.

Park Maxe van der Stoela v Praze Příroda

Park Maxe van der Stoela v Praze

Park o rozloze 2,5 hektaru vznikl na křížení Patočkovy, Myslbekovy a Střešovické ulice. Jde o prostor, kde se zčásti v minulosti nacházelo staveniště tunelu Blanka. Dnes tuto oázu klidu s radostí využívají obyvatelé přilehlého okolí.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích Příroda

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

Kneippovy lesní lázně na potoce Klučná Příroda

Kneippovy lesní lázně na potoce Klučná

Voda z lesních tišin, to je název, který nejdete na potoce Klučná ve známém Údolí hříchu na Křivoklátsku. Nacházejí se zde tři lesní prameny a Kneippovy lázně.

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích Zážitky

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Navštivte místo, kde roste radost už tři desítky let. V tomto voňavém návštěvnickém centru firmy Sonnentor objevíte kouzlo výroby biočajů a biokoření a zažijete radost na vlastní kůži.

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích Kultura

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích je návštěvnickým střediskem chráněné krajinné oblasti Pálava. Moderní expozice představuje druhovou pestrost vzácných rostlin i živočichů oblasti a ukazuje, jak lidé po tisíciletí utvářeli zdejší krajinu svým hospodařením.

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou Zážitky

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě je jedním z nejstarších lesnicko-loveckých muzeí v Evropě.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa Příroda

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Ekocentrum Čapí hnízdo Příroda

Ekocentrum Čapí hnízdo

Ekocentrum Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku je od června 2012 otevřeno veřejnosti. Prohlédnout si zde můžete expozice divokých handicapovaných zvířat, exotická zvířat nebo se vydat na naučnou stezku mezi velká hospodářská zvířata.

Ekopark Starý Světlov – ukrytá perla nedaleko Luhačovic Příroda

Ekopark Starý Světlov – ukrytá perla nedaleko Luhačovic

Během půldenního výletu uvnitř ekoparku oceníte bezprostřední kouzlo panenského přírodního prostředí s rozmanitou faunou a florou, zatímco vaše děti v tu samou chvíli budou dovádět na speciálních herních prvcích ze dřeva anebo studovat naučné a zábavné informační panely podél významných míst.

Dům přírody Slavkovského lesa Zážitky

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov Příroda

Dům přírody Litovelského Pomoraví – Sluňákov

Unikátní expozice o přírodě Litovelského Pomoraví pod širým nebem. V rozlehlém 15 ha parku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Areál je místem, kde se dá vnímat přírodní dění všemi smysly, je volně přístupný, vhodný pro kočárky, cyklisty i vozíčkáře.

Budova Solis se zeleným srdcem v Sonnentoru Zážitky

Budova Solis se zeleným srdcem v Sonnentoru

Sluneční areál Sonnentor se rozšířil o budovu, která je nejen moderní a krásná, ale splňuje také nejnáročnější ekologické aspekty. Inspirativní místo je plné pozitivní energie a pohody. Její součástí se stala také zážitková exkurze výrobou bio-čajů.

Farma Moulisových v Milínově Životní styl

Farma Moulisových v Milínově

Ekologická farma v obci Milínov je místem kde se děti na několik hodin "vytrhnou" ze zaběhlých kolejí života ve městě. Vyzkoušejí si činnosti spojené s životem na statku a navíc ochutnají vlastnoručně zhotovené polotovary.

Dům přírody v Českém lese Zážitky

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Kneippův chodník na Grádelském potoce u Železné Rudy Lázně a wellness

Kneippův chodník na Grádelském potoce u Železné Rudy

Na Grádelském potokce u Železné Rudy najdou zájemci chodník pro koupel nohou s akupresurou. Takzvaný Kneippův chodník tam vybudovaly Lesy České republiky na zelené značené stezce, která vede z centra Železné Rudy na Grádl.

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník Příroda

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Díky Zážitkovému chodníku u Bezručova pramene máte možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Všem zájemcům se doporučuje procházka po tomto chodníku naboso.

Knajpoviště Semanín – otužte se potoční vodou Příroda

Knajpoviště Semanín – otužte se potoční vodou

Jedním ze zajímavých zastavení Semanínské naučné stezky je zdejší knajpoviště – systém dřevěných nádrží určený k otužování. Své jméno dostalo podle bavorského pátera a léčitele Sebastiana Kneippa, průkopníka celostní medicíny. Mezi jeho léčebné metody patřila mimo jiné i studená voda.

Ekofarma Klouček Klíny Životní styl

Ekofarma Klouček Klíny

V Krušných horách se v nadmořské výšce 820 m n. m. nachází obec Klíny, kde naleznete jedno z nejvýše položených ekocenter v ČR. Jeho součástí je malá farma zaměřená na ekologické zemědělství i výchovu dětí a mládeže k ekologii. Nabízí například programy se zvířaty a výuku zapomenutých řemesel.

Levandulová farma Strání – levandule z Bílých Karpat Životní styl

Levandulová farma Strání – levandule z Bílých Karpat

Levandulová farma v čisté přírodě Bílých Karpat hospodaří v ekologickém zemědělství. Pěstuje se zde levandule, bylinky, ovoce a zelenina, ze kterých poté farmáři vyrábí džemy, pomazánky, sirupy a suší ovoce i bylinky. Nabízí k prodeji také sazenice.

Chaloupky Kněžice Příroda

Chaloupky Kněžice

Ekocentrum, které přibližuje dětem i dospělým život v přírodě, propaguje zdravý životní styl, šetrnou péči o krajinu, pořádá řadu akcí na popularizaci ochrany životného prostředí. Ubytovací kapacita 50 lůžek, pořádáme především ekologické výukové programy pro školy, Den Země, Ovčí den...

Ekologická kozí farma Zerlina – farmářem na zkoušku i řemeslné workshopy Životní styl

Ekologická kozí farma Zerlina – farmářem na zkoušku i řemeslné workshopy

Poznejte současné Valašsko a fungování ekologické kozí farmy. Na kozí farmě Zerlina poznáte koloběh života bio farmy a přijet sem můžete také na řemeslný workshop, na kterém si vyrobíte pravou pasteveckou hučku, tak typickou pro horskou oblast Valašska.

Ekocentrum Country Life Archa v Nenačovicích u Berouna Zážitky

Ekocentrum Country Life Archa v Nenačovicích u Berouna

V Nenačovicích u Berouna najdete ekocentrum Archa, které zahrnuje ekofarmu, biopekárnu, velkoobchod se vzorkovou prodejnou, ale i vzdělávací středisko pro studenty Institutu životního stylu.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
20. listopad 2024 12:34
Životní styl

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
20. listopad 2024 7:25
Životní styl

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

První adventní neděle, která letos připadá na 1. prosince 2024. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Jednotlivým adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.
19. listopad 2024 11:00
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Delta Dunaje, krásné středověké malované kláštery, vesnice s opevněnými kostely v Transylvánii, vysoké hory a nekonečné lesy, zachovalé hrady, malebné skanzeny anebo historické centrum města Sighişoara, kde se narodil valašský kníže Vlad III. aneb předloha upíra ze slavného románu Drákula: je tolik věcí, které milujeme v Rumunsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme na Balkán, do jedné z turisticky neprávem opomíjených zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rumunsko!
14. listopad 2024 7:23
Životní styl

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.
13. listopad 2024 14:00
Životní styl

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!
12. listopad 2024 13:23
Životní styl

Světový den udržitelné dopravy: zkuste cestovat ekologicky

Oslavte Světový den udržitelné dopravy, který připadá na 26. listopad! Je to ideální příležitost pro změnu – připojte se k celosvětové výzvě a vydejte se na krátkou či dalekou cestu po Česku ekologicky. Ať už pojedete vlakem, na kole nebo využijete MHD, každá volba pomůže nejen přírodě, ale i vám – ušetříte čas, stres a užijete si cestování z jiného úhlu. A jak se po Česku pohybovat, a přitom myslet na planetu, vám poradí Kudy z nudy!
11. listopad 2024 12:00
Životní styl