ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Poslechněte si audio verzi článku
Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
Na začátku byla akce, kterou American Heritage Magazine později popsal jako jeden z nejpozoruhodnějších happeningů v historii demokracie. Životní prostředí dostal jednou provždy do centra politické pozornosti americký senátor Gaylord Nelson, který se myšlenkou ochrany přírody a životního prostředí zabýval od roku 1962. Naplnit se ji podařilo o osm let později, když se na jaře 1970 uskutečnila celonárodní všelidová manifestace v zájmu životního prostředí. A protože v té době zároveň probíhaly ve školách a univerzitách po celých Spojených státech amerických demonstrace proti válce ve Vietnamu, obrovský všelidový protest zahrnul obě témata. O rok později začala svátek slavit OSN a postupně se připojily další země celého světa, a to bez ohledu na světadíly, víru či národnost. V roce 1990 se Den Země poprvé slavil i u nás.
 

Kde slavit Den Země?

Chcete Den Země slavit společně s ostatními? Vyberte si některou z mnoha akcí na portálu Kudy z nudy – tradičně se slaví o víkendu nejbližším k 22. dubnu třeba na Kampě či ve Středisku ekologické výchovy Toulcův dvůrPraze, v domě obnovy tradic, ekologie a kultury DOTEK a přírodní zahraděHorním Maršově, v Říčanech, v zoologické zahradě v Liberci, v parku na Kraví hoře v Brně, v areálu Kovozoo ve Starém Městě anebo v Babiččině údolí.
 

Oslavte Den Země úklidem

Tradiční součástí Dne Země je i celonárodní akce Ukliďme Česko. Jejím hlavním koordinátorem je Český svaz ochránců přírody, a i když leckde už oficiálně proběhla, nic vám nebrání zorganizovat ji v malém – třeba jen pro vaši ulici, sídliště nebo obec, vyčistit kousek lesa, studánku nebo potok. Udělat něco pro přírodu přece můžeme kdykoliv během roku.

Uklízení se ale nevztahuje jen na pohozené odpadky. Stále víc lidí si Den Země přenáší i do svého šatníku, do spíží anebo do světa počítačů. Podle odborníků už nyní úložiště dat a jejich chlazení odčerpává pětinu veškeré vyrobené energie a patří tak k největším světovým znečišťovatelům. Kudy z toho ven? Třeba právě digitálním úklidem, při němž ze svých elektronických zařízení smažete zbytečné informace a aplikace. Zařízení pak fungují rychleji a na uklizené obrazovce se budete lépe orientovat.
 

Ekologicky a zodpovědně

Den Země můžete brát také jako zajímavý inspirační tip k výletům tam, kam jste se zatím nepodívali – třeba k bližšímu seznámení s ekologickými programy a expozicemi, do některého z ekocenter, Domů přírody a záchranných stanic zvířat, anebo třeba na ptačí pozorovatelny.

Ať už si vyberete neobvyklé muzeum Včelí svět v Hulicích, sad a přírodní zahradu u centra Veronica v Hostětíně, ptačí ráj u Lednických rybníků, zábavní a poznávací park Eden na Vysočině anebo prohlídku Krkonošského centra environmentálního vzdělávání zvaného KRTEK v Zámeckém parku ve Vrchlabí, všude se dozvíte, jak naší zemi pomoci, aby se jí s námi žilo lépe. Záleží na vás, zda zvolíte například třídění odpadu, recyklaci nebo šetření energií a energetickými zdroji, ale důležité je jedno: každá maličkost se počítá.
 

Víte, že…?

  • Česká premiéra Dne Země se odehrála v roce 1990. Podle Wikipedie byl jednou z prvních oslav studentský happening s Matkou Země a Blanickými rytíři. Ti byli pozváni, aby pomohli naší zemi od odpadů, klimatických změn a konzumního stylu života.
  • Nejnovější data, která Google zveřejnil u příležitosti letošního Dne Země, ukazují, že zájem o udržitelnost roste i mezi českými uživateli Map Google. Mnohem častěji než před rokem jsme vyhledávali například nabíjecí stanice pro elektromobily, sběrné dvory nebo místa pro pobyt v přírodě.
  • Češi také rádi navštěvují farmářské trhy. Z jejich hodnocení na Mapách Google sestavila společnost žebříček těch, které uživatelé v Česku hodnotili nejlépe. Na pomyslném prvním místě se umístil Zeleninový trh v Českých Budějovicích, další příčky obsadily Farmářské trhy na Kulaťáku a Farmářské tržiště na NáplavcePraze.
  • Pokud se Den Země rozhodnete oslavit procházkou, mezi nejoblíbenější místa podle Čechů v Mapách Google patří údolí Bílé Opavy v Jeseníkách, Kyjovské údolí v Českém Švýcarsku, Pustý hrádek u hradu Kašperk či vrch PlešivecBrdech.
  • Koho překvapí, že Praha patří mezi 50 světových měst s největším počtem míst k procházkám a výletům? Samotné Česko se navíc podle údajů z Map Google řadí mezi země s největším počtem turistických oblastí na obyvatele. Jizerské hory a Orlické hory mají víc recenzí než například Švýcarské Alpy a patří také k nejlépe hodnoceným na světě.
Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze Životní styl

Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr, středisko ekologické výchovy, tvoří komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje) a přírodní areál o rozloze 10 ha zahrnující sad, pole, louku, lužní les a také mokřad.

Dům Dotek Zážitky

Dům Dotek

Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury – sídlí v objektu bývalé barokní fary, v současné době zrekonstruované na ekologicky šetrnou budovu.

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově Příroda

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově

Zahrada respektuje původní sad starých odrůd jabloní a hrušek, v zelinářské části tradiční druhy zeleniny a bylinek, které se využívají ve zdejší kuchyni. Dále je zde okrasná část, divoký koutek, herní prvky, úkryty pro různé živočichy a jezírko.

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí Zážitky

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu – Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan Příroda

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR v Hrachově u Sedlčan si vás zve na návštěvu. V rámci exkurze v záchranné stanici navštívíte expozici volně žijících živočichů či sladkovodních ryb, aktuální výstavu nebo aktivity pro děti.

Ekocentrum Trkmanka Zážitky

Ekocentrum Trkmanka

Ekocentrum Trkmanka s environmentální vzdělávací zahradou vzniklo rekonstrukcí budovy bývalého Zámečku (dříve novorenesanční tvrze) a vytvořilo tak zázemí pro realizaci ekologického vzdělávání, výchovy, osvěty a environmentálního poradenství.

Terénní ekologická základna v Krásném Buku Ubytování

Terénní ekologická základna v Krásném Buku

Terénní základna pro ekologickou výchovu Buk (TZ Buk) se nachází v Krásné Lípě. Slouží k ubytování skupin dětí, mládeže i dospělých. Má výhodnou polohu, vzhledem k faktu, že Krásná Lípa je sídlem Správy Národního parku České Švýcarsko.

Třeboňská záchranná stanice a přírodní učebna Příroda

Třeboňská záchranná stanice a přírodní učebna

Expozice trvale handicapovaných zvířat je celoročně volně přístupná, od května do září je možno absolvovat placenou komentovanou prohlídku s průvodcem.

Ekocentrum Prales ve Kbelích Příroda

Ekocentrum Prales ve Kbelích

Ekocentrum Prales, neboli Pražské lesní středisko, vzniklo jako místo pro komunitní setkávání, rekreaci a procházky Pražanů a zároveň jako další základna střediska Ekologická výchova s ekovýchovnými programy.

Naučná stezka po varnsdorfských stromech Letní sporty

Naučná stezka po varnsdorfských stromech

Častými zastávkami výletníků jsou kromě klasických historických památek i památky přírodní. Mezi nimi vynikají památné stromy, ale i stromy, které svou krásou i mohutností upoutávají pozornost kolemjdoucích. Město Varnsdorf nabízí hned několik takovýchto stromů a novou naučnou stezku.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí Příroda

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích Zážitky

Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích

Nahlédněte do činnosti organizace zaměřené na ochranu volně žijících živočichů a jejich biotopů a ekologickou výchovu veřejnosti. Posláním stanice je péče o zraněné volně žijící živočichy, jejich léčení a opětovný návrat do volné přírody.

Lesní ekostezka Švagrov u Vernířovic Příroda

Lesní ekostezka Švagrov u Vernířovic

Naučná stezka vytvořená hluboko v jesenických lesích vybízí každého návštěvníka k ochraně vzácné horské přírody. Stezka je dlouhá přibližně pět kilometrů a lze ji projít pěšky i na kole.

Naučná stezka Dymník Příroda

Naučná stezka Dymník

Poznat přírodní krásy a zákoutí blízkého okolí centra Šluknovského výběžku – města Rumburk v Ústeckém kraji můžete na trase Naučné stezky Dymník. Trasa naučné stezky v délce více než 4 kilometry tvoří přirozený vycházkový okruh, který začíná a končí u rumburského letního koupaliště.

Naučná stezka Javorník na Šumavě Příroda

Naučná stezka Javorník na Šumavě

Trasa naučné stezky Javorník vede po úbočí stejnojmenného kopce ležícího asi 6 km západně od Vacova a 12 km severozápadně od Vimperka na území CHKO Šumava.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
20. listopad 2024 12:34
Životní styl

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
20. listopad 2024 7:25
Životní styl

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

První adventní neděle, která letos připadá na 1. prosince 2024. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Jednotlivým adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.
19. listopad 2024 11:00
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Delta Dunaje, krásné středověké malované kláštery, vesnice s opevněnými kostely v Transylvánii, vysoké hory a nekonečné lesy, zachovalé hrady, malebné skanzeny anebo historické centrum města Sighişoara, kde se narodil valašský kníže Vlad III. aneb předloha upíra ze slavného románu Drákula: je tolik věcí, které milujeme v Rumunsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme na Balkán, do jedné z turisticky neprávem opomíjených zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rumunsko!
14. listopad 2024 7:23
Životní styl

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.
13. listopad 2024 14:00
Životní styl

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!
12. listopad 2024 13:23
Životní styl

Světový den udržitelné dopravy: zkuste cestovat ekologicky

Oslavte Světový den udržitelné dopravy, který připadá na 26. listopad! Je to ideální příležitost pro změnu – připojte se k celosvětové výzvě a vydejte se na krátkou či dalekou cestu po Česku ekologicky. Ať už pojedete vlakem, na kole nebo využijete MHD, každá volba pomůže nejen přírodě, ale i vám – ušetříte čas, stres a užijete si cestování z jiného úhlu. A jak se po Česku pohybovat, a přitom myslet na planetu, vám poradí Kudy z nudy!
11. listopad 2024 12:00
Životní styl