ÚvodČeská nejOsobnostFrantišek Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce
Osobnost

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík (8. července 1847 Plánice – 22. ledna 1941 Stádlec u Tábora) byl český technik, průmyslník a vynálezce. Jeho nejznámějším vynálezem oblouková lampa se samočinnou regulací. Vynalezl světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a mnoho dalších zařízení.
Pocházel z ševcovské rodiny, která patřila k nejchudším v Plánici, a jeho studia tak provázel neustálý nedostatek financí. Dodnes tu můžete navštívit Křižíkův rodný domek s malou expozicí. Křižík byl výborný student, ale maturitu nesložil, chyběly mu peníze na povinnou platbu. Na pražskou techniku jej však díky výjimečnému nadání přijali i bez maturity. Byly to opět existenční důvody, které jej přinutily ještě za studií nastoupit do továrny, kde se vyráběla telegrafní a signalizační zařízení. Během následujících let Křižík zdokonalil technické vybavení pro železnice a své vynálezy si nechal patentovat. Nakonec se s rodinou usadil v Plzni a získané peníze investoval do malé dílny na výrobu elektrotechnických zařízení a obloukových lamp. Právě patenty na jejich zdokonalení mu přinesly první úspěchy a také tolik potřebné peníze. Obloukovky slavnostně předvedl v srpnu 1881 v plzeňském divadle při příležitosti oslavy narozenin císaře Františka Josefa.

Záhy se začaly hrnout zakázky ze všech stran. To už se Křižík přestěhoval do Prahy, založil v Karlíně vlastní továrnu. V roce 1891 postavil pro Jubilejní výstavu první pražskou elektrickou pouliční dráhu z Letné na Výstaviště, zajistil osvětlení výstavy a vybudoval slavnou světelnou fontánu, která se stala atrakcí známou po celé Evropě. Byl také první a dodnes zřejmě jediný, kdo se v pražských ulicích projížděl v elektromobilu vlastní konstrukce. V březnu 1896 se Prahou rozjely první vozy Elektrické drobné dráhy Praha–Libeň–Vysočany, kterou zřídila a provozovala soukromá společnost Františka Křižíka. V roce 1903 uvedl do provozu první meziměstskou plně elektrifikovanou dráhu v Rakousku-Uhersku mezi Táborem a Bechyní. Křižíkově firmě rovněž řada měst vděčí za první elektrické osvětlení; vybavil na 130 prvních elektráren u nás, například v Jindřichově Hradci a v Písku.

Český Edison se dožil úctyhodných 93 let; jeho pohřeb v roce 1941, kdy byl jako vůbec první technik pochován na Slavíně na vyšehradském hřbitově.
Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Plánici, městečko v malebném Pošumaví, znají zejména ti, kteří jezdí na dovolenou k blízkému rybníku Hnačov a milovníci technických památek. Právě tady se narodil proslulý elektrotechnik a vynálezce František Křižík (8. července 1847, Plánice – 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora). Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a další zařízení.

Plánice

Plánice

Do pošumavského městečka ležícího východně od Klatov přitahuje turisty rodný domek vynálezce Františka Křižíka, upravený jako muzeum. Můžete také navštívit barokní poutní kostel v Nicově, užít si letní radovánky u rybníka Hnačov a s dětmi se vypravit za drakem do pohádkového lesa u Nalžovských Hor.

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Slavný elektrotechnik a vynálezce František Křižík, zvaný český Edison, zanechal v Česku celou řadu stop. Stál u prvního osvětlení městských ulic v Písku, v Jindřichově Hradci a v dalších městech, s jeho jménem jsou spojeny i tramvaje, elektrárny či první elektrifikovaná trať z Tábora do Bechyně.

Sraz socialistických vozidel v Hnačově

Již 11. Sraz socialistických vozidel se tradičně uskuteční v autokempu Hnačov. Letošní sraz se bude konat v pátek 30. 5. 2025 a sobotu 31. 5. 2025.
Plánice, Plzeňský kraj

1945 – poslední boje o Pošumaví

Posluchače provede archivář a historik muzea Jan Jirák posledními boji o Šumavu a Pošumaví.
Klatovy, Plzeňský kraj

Velikonoce v muzeu Dr. Hostaše v Klatovech

Víkendová tvůrčí dílna s edukačním programem pro děti ve věku 6-12 let.
Klatovy, Plzeňský kraj

Hitler ist kaputt – výstava k 80. výročí ukončení druhé světové války

Výstava věnovaná druhé světové válce a genocidě v jejím průběhu s příběhy obyčejných lidí.
Klatovy, Plzeňský kraj

Klatovská pouť 2025

Město Klatovy pořádá 12. – 13. července 2025 tradiční pouť, v níž kromě pouťových atrakcí nebude chybět ani staročeský jarmark a průvod s obrazem Panny Marie Klatovské.
Klatovy, Plzeňský kraj

Ovčácké slavnosti v Nepomuku

Krajská výstava plemen ovcí a koz, místní výstava drobného zvířectva.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Mezinárodní folklorní festival Klatovy 2025

Mezinárodní folklorní festival v Klatovech patří mezi nejvýznamnější akce tohoto typu v regionu. 30. ročník se uskuteční od 10. do 13. července 2025.
Klatovy, Plzeňský kraj

Pochod Klatovský karafiát 2025

Klatovský karafiát je znovuobnovený tradiční turistický pochod s bohatým doprovodným programem v cíli. Různě dlouhé trasy jsou připraveny pro chodce i cyklisty. Přidejte se 17. 5. 2025.
Klatovy, Plzeňský kraj

Muzeum Františka Křižíka v Plánici – život a dílo českého vynálezce

Křižíkovo muzeum nabízí jedinečnou expozici věnovanou životu a dílu významného českého vynálezce a zakladatele elektrotechniky v Čechách Františka Křižíka. Expozice se nachází v rodném domku vynálezce v Plánici na Šumavě.
Plánice, Plzeňský kraj

Křižíkova cesta z Klatov do Nepomuku

Z Plánice přes Nepomuk do Plzně vede dálková turistická cesta značená červenou značkou, tzv. Křižíkova cesta. Celá trasa měří 32,5 km a je určena pro pěší turisty, ale projedou ji i cyklisté na trekových a horských kolech.
Plánice, Plzeňský kraj

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

Nad obcí Kvasetice se nachází zřícenina velké sýpky, nazvané Maxberk. Sýpka je z tereziánské doby a sloužila jako zásobárna obilí v případě neúrody. Do dnešního dne z ní zbyly pouze dvě obvodové zdi.
Plánice, Plzeňský kraj

Poutní kostel v Nicově

Mezi kulturní památky obce Plánice patří poutní kostel Narození Panny Marie v osadě Nicov, ležící 2 km východně od Plánice. Tato barokní stavba je jedním z nejkrásnějších děl proslulého architekta a stavitele K.I.Dienzenhofera.
Plánice, Plzeňský kraj

Vracovská lípa

Památná vracovská lípa je k vidění v osadě Vracov západně od města Plánice nedaleko Klatov.
Plánice, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jana Křtitele ve Zborovech – bývalá románská rotunda

Asi 15 km severně od města Sušice leží malá obec Zborovy. Turisté si zde mohou prohlédnout kostelík sv. Jana Křtitele, původně románskou rotundu z 12. století.
Plánice, Plzeňský kraj

Varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Němčicích – varhany, na které hrál Jakub Jan Ryba

V Němčicích na Klatovsku zachránili varhany, na které hrál v mládí Jakub Jan Ryba. Nástroj z roku 1717 je národní kulturní památkou a sestrojil ho loketský mistr Johann Leopold Burghardt.
Předslav, Plzeňský kraj

Lavičky osobností v Neurazech

Cesta z Neurazů na Rousovy je vyhledávanou procházkovou trasou. K odpočinku slouží lavičky s připomínkou zdejších osobností. Umělecké pojetí laviček a jejich výzdoba je dílem řezbáře Libora Belfína z Výrova u Švihova.
Neurazy, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel – Restaurant Pavlíček

Příjemné prostory na náměstí v obci Plánice v blízkosti sportovního areálu nabízí Hotel a restaurant Pavlíček. Je zde také možnost hry stolního tenisu, šipky a sledování sportovních i jiných pořadů na velkoplošné TV.
Plánice, Plzeňský kraj

Sport Pension Santa Fé

V Plánici, která je vzdálena nedaleko města Klatovy, je k ubytování i sportovním aktivitám k dispozici Sport Pension Santa Fé. Ubytování je vhodné pro sportovní družstva a školy.
Plánice, Plzeňský kraj

Autokemp Hnačov

Kemp Hnačov leží v jihozápadních Čechách nedaleko města Klatovy. Rozkládá se na břehu rybníka o rozloze 68 ha, který je obklopen překrásnými lesy a nádhernou přírodou. Pár metrů od kempu je i Wake park Hnačov pro wakeboarding a vodní lyžování.
Plánice, Plzeňský kraj

Statek česká lípa

Na Klatovsku určitě navštivte Statek česká lípa. Hostinec tu provozoval pan František Hnojský s rodinou už ve třicátých letech, však jsou dodnes k vidění na nádherných fotografiích.
Klatovy, Plzeňský kraj

Penzion Brusinka

V penzionu se nachází 4 pokoje s vlastním sociálním zařízením a satelitní televizí s integrovanou wifi, společenská místnost s plně vybavenou kuchyní, sezením pro všechny ubytované najednou a venkovní terasou s dětským hřištěm. Penzion je plně nekuřácký.
Mochtín, Plzeňský kraj

Restaurace Angusfarm Soběsuky

Angusfarm Soběsuky je rájem hovězích steaků. Díky dokonale vyzrálému hovězímu masu plemene Angus nabízí steaky připravené ze známých i z méně obvyklých partií, jako je oponka, karabáček nebo pupek. Vaří sezónně, lokálně a bez kompromisů.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Pension Angusfarm Soběsuky

Pension je vybudován v půdních prostorách restaurace s venkovskou atmosférou, na jejímž místě již v roce 1674 stála panská krčma. V restauraci máte možnost ochutnat steaky připravené z hovězího masa masného plemene Aberdeen Angus z ekologického chovu farmy Šumavský Angus.
Nepomuk, Plzeňský kraj

Sport Centrum Žinkovy

Sport Centrum Žinkovy. Nabízí školicí a sportovní akce včetně sportovních soustředění v nejrůznějších druzích sportu.
Žinkovy, Plzeňský kraj