ÚvodČeská nejPřírodníLípa – český národní strom
Přírodní

Lípa – český národní strom

Své národní stromy má řada zemí na celém světě. Pro Českou republiku je takovým stromem lípa, symbol ochrany, pomoci a lásky. Její květy líbezně voní, široká koruna poskytuje stín a ochranu. Oblíbili si ji už staří Slované a máme ji rádi dodnes: stačí připomenout tradici Lip republiky, vysazovaných v roce 1918 při vzniku Československé republiky, i v roce 2018 při stém výročí samostatnosti.
Lípa je rozšířená po celém mírném pásu severní polokoule, kde se vyskytuje asi 30 až 40 druhů. V České republice jsou původní jen dva druhy, lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) a lípa malolistá neboli srdčitá (Tilia cordata). Lípy se dožívají až tisíce let a některé stromy provází zajímavé příběhy.

Už staří Slované věřili, že lípy dokážou odehnat zlé duchy. Naši předkové je vysazovali kolem kapliček a křížků, zavěšovali na ně obrázky Panny Marie. S lipovým dřevem také rádi pracovali řezbáři, uplatnění našlo při výrobě nábytku, dřeváků, hudebních nástrojů, kolébek i rakví. Anebo betlémů: z lipového dřeva jsou vyřezané například postavičky slavného Třebechovického betlému.

Oficiálním národním symbolem se lípa stala na Všeslovanském sjezdu v Praze v roce 1848. Byla to reakce na frankfurtský sněm, kde byl jako symbol velkoněmectví zvolen dub. Některé slovanské národy sice mají jiné národní stromy, ale pro Čechy, Slováky, Lužické Srby a Slovince je dodnes národním stromem lípa. Lipové ratolesti najdete na standartě prezidenta, státní pečeti, vojenských uniformách a bankovkách.

A jak je tomu v jiných státech? Někde byl národní strom (případně stromy) určen dokonce zákonem, jinde referendem, většinou ale jde o nepsaný zvyk. Například pro Rakousko je národním stromem borovice, pro Maďarsko akát, pro Švédsko je to bříza a pro Norsko smrk. Dub patří k nejoblíbenějším, jako svůj národní strom jej kromě Německa má Baskicko, Británie, Bulharsko, Estonsko, Francie (společně s platanem), Chorvatsko, Irsko, Kypr, Litva (společně s břízou), Lotyšsko (společně s lípou), Lucembursko, Itálie a Moldavsko (obě země společně s olivovníkem), Polsko, Rumunsko, Řecko (s olivovníkem a vavřínem) a Srbsko.
 
Výlety za památnými stromy: poznejte příběhy našich nejzajímavějších lip

Výlety za památnými stromy: poznejte příběhy našich nejzajímavějších lip

Že je lípa českým národním stromem je známá věc. Víte ale, od kdy je považována za jeden ze symbolů České republiky? Prozradíme vám i to, která lípa je u nás nejstarší nebo která z našich lip má nejmohutnější kmen. Většina starobylých stromů má i svůj originální příběh – a až si některou z lip budete prohlížet zblízka, určitě si na něj vzpomenete.

Zpívající Lukasova lípa Příroda

Zpívající Lukasova lípa

Zpívající lípa je obdivuhodný památný strom, jeden z nejmohutnějších u nás. Pověst vypravuje, že na konci 17. století se v její dutině ukryl místní hospodář, který zde přepisoval zakázané knihy a písně a při tom si je prozpěvoval. Znělo to, jako kdyby zpíval přímo sám strom.

Podzimní výlet do přírody: Tipy, kam vyrazit za památnými stromy

Podzimní výlet do přírody: Tipy, kam vyrazit za památnými stromy

Stromů se staletou historií je v české kotlině spousta. Pojďte se tedy vydat s portálem Kudy z nudy na výlet do stínu staletých větví, které pamatují to, co mnohý smrtelník už dávno zapomněl. Přinášíme vám několik tipů na zajímavé naučné stezky skrz prastaré lesy i na samotné vzrostlé stromy, které na svém místě rostou už dlouhou řadu let.

Lípy, duby, tis, borovice, jabloň i sedmihlavá saň: kde najdete vítěze ankety Strom roku?

Lípy, duby, tis, borovice, jabloň i sedmihlavá saň: kde najdete vítěze ankety Strom roku?

Od roku 2002, kdy se poprvé pořádala anketa Strom roku, se sešlo už více než tisíc návrhů. Poradíme vám, kde je najdete a jaké příběhy je provázejí. Stromem roku 2019 se stala Chudobínská borovice, která vyhrála i v anketě Evropský strom roku. Loni byla vítězkou roku 2020 jabloň kožená reneta z Machova. Novým vítězem 20. ročníku populární ankety pro rok 2021 se stala Zpívající lípa z obce Telecí na Svitavsku. Od veřejnosti dostala 2 635 hlasů. Druhé místo obsadil strom s přízviskem Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic na Frýdeckomístecku se ziskem 1 783 hlasů. Bronz slaví v Brně, kdy uspěl Smrk ztepilý na ulici Ramešova díky podpoře 944 hlasů. Ve zpoplatněném hlasování lidé poslali celkem 7 256 hlasů.

Stromem roku 2021 je Zpívající lípa z Telecí

Stromem roku 2021 je Zpívající lípa z Telecí

Ve 20. ročníku populární ankety Strom roku pořádané Nadací Partnerství zvítězila Zpívající lípa z obce Telecí na Svitavsku. Od veřejnosti dostala 2 635 hlasů. Druhé místo obsadil strom s přízviskem Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic na Frýdeckomístecku se ziskem 1 783 hlasů. Bronz slaví v Brně, kdy uspěl Smrk ztepilý na ulici Ramešova díky podpoře 944 hlasů. Ve zpoplatněném hlasování lidé poslali celkem 7 256 hlasů. Díky tomu se podařilo vybrat bezmála čtvrt milionu korun, který Nadace Partnerství rozdělí jako grant mezi letošní finalisty a Stromy hrdiny.

Stromem roku 2016 je Lípa na Lipce

Stromem roku 2016 je Lípa na Lipce

Lípa z Lipky u Horního Bradla zvítězila mohutnou přesilou hlasů v letošním ročníku ankety Strom roku. Mohutná lípa je opředena řadou pověstí – říká se, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že v jejím stínu odpočíval učitel národů Jan Amos Komenský. Velikán s obvodem kmene osm metrů stojí na kopci u Horního Bradla, odkud je nádherný výhled na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.

Stojanova lípa v Beňově Příroda

Stojanova lípa v Beňově

Mohutná lípa dominující návsi vesničky Beňov u Přerova dostala jméno po zdejším slavném rodákovi. Arcibiskup Antonín Cyril Stojan se mimo jiné významně zasloužil o založení poutních a exercičních domů v Hostýně a na Velehradě.

Lípa u Svaté Anny v Břežanech Příroda

Lípa u Svaté Anny v Břežanech

Lípa u Svaté Anny je památný strom u vsi Břežany, severozápadně od Horažďovic.

Šestikmenná lípa v Zámrsku Příroda

Šestikmenná lípa v Zámrsku

Mohutný kmen lípy v Zámrsku tvoří šest spojených kmenů. Je pravděpodobné, že vznikl zmlazováním. Původní ztrouchnivělý strom byl v minulosti seříznut na pařez a po jeho obvodu vyrostly nové výhony, dnešní kmeny.

Lipová alej republiky v Hlincích na Plzeňsku Příroda

Lipová alej republiky v Hlincích na Plzeňsku

Obce a města oslavují 100 let od vzniku ČSR nejen výsadbou stromů republiky, ale i alejemi republiky. Jedna taková vznikla v obci Hlince na Plzeňsku.

Památná kapistránská či svatovítská lípa v Jemnici Příroda

Památná kapistránská či svatovítská lípa v Jemnici

Na severovýchod od kostela sv. Víta v Jemnici při hranici bývalé klášterní zahrady stojí památná lípa a ze žádných historických pramenů se nedovíme, kdy byla do země zasazena.

Tisíciletá lípa v Tatobitech Příroda

Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tatobitská Lípa velkolistá je památným stromem, který roste na prahu Českého ráje v obci Tatobity v Libereckém kraji. Lípa stojí u silnice směrem na Žernov, naproti domu s číslem popisným 86. Obvod jejího kmene je přes devět metrů a do její dutiny se vejde asi 11 dospělých lidí.

Pekelská lípa II. u Stráže nad Ohří Příroda

Pekelská lípa II. u Stráže nad Ohří

Pekelská lípa II. je památný strom, solitérní lípa velkolistá v Doupovských horách. Strom roste v nadmořské výšce 495 m ve svahu nad levým břehem Pekelského potoka.

Vavřinecké lípy v Domažlicích Příroda

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Skupina stromů Vavřinecké lípy leží jihozápadně od města Domažlice. Stromy navazují na alej lemující přístupovou cestu z Domažlic na Vavřineček.

Tisíciletá lípa v Klokočově – nejstarší lípa v ČR Příroda

Tisíciletá lípa v Klokočově – nejstarší lípa v ČR

Památná lípa velkolistá v Klokočově se nazývá také Královská nebo Karlova je chráněna od roku 1976. Dosahuje výšky 23 m a obvod kmene měří necelých 9 m (890 cm). Patří k nejstarším stromům na našem území, lteré pamatují dobu před tisíci lety.

Hřebenské lípy Příroda

Hřebenské lípy

Nedaleko jezera Medard na Sokolovsku najdete památné hřebenské lípy. Dvojice lip je situována ve svahu pastviny spadající k prameništi jihovýchodně od posledních domů v Hřebenech. Jedná se o velmi pěknou solitéru, kdy lípy vytváří za olistění společnou korunu.

Lípa Kapucínka – živá pamětnice Příroda

Lípa Kapucínka – živá pamětnice

Lípa Kapucínka dostala svůj název podle tvaru listů. Dle pověsti se kroutí na památku zdejších mnichů, kteří byli oběšeni roku1420. Výška stromu je 35 m, obvod kmene měří 5,1 m. Stáří lípy se odhaduje na cca 400 let.

Třísovská lípa v Holubově Příroda

Třísovská lípa v Holubově

V obci Holubov na okraji Blanského lesa roste památný strom – košatá lípa srdčitá, které se přezdívá rožmberská. Strom je pozoruhodný nejenom svým stářím, ale také celkovou mohutností – roste celých 36 metrů do výšky a obvod jeho kmene měří 704 cm.

Jiřická lípa – strom, pod nímž kázal Jan Želivský Příroda

Jiřická lípa – strom, pod nímž kázal Jan Želivský

V malebné vesničce Jiřice nedaleko Humpolce najdete přírodní zajímavost – stařičkou vykotlanou lípu. Strom patří k nejcennějším památným stromům v ČR jehož stáří se odhaduje na 800 let. Strom je dutý a jeho dutina pojme až 10 osob.

Torzo Žeberské lípy – nejstaršího stromu centrálního Krušnohoří Příroda

Torzo Žeberské lípy – nejstaršího stromu centrálního Krušnohoří

Přírodní klenot rostl až do roku 2020 nedaleko Vysoké Pece na Chomutovsku, kousek od zámku Jezeří. Přídomek žeberská získala dle zříceniny Starý Žeberk. Strom byl nejstarším na Mostecku, jeho věk se odhadoval na 900 let.

Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné Příroda

Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné

Lípa v osadě Kotel na první pohled zaujme svou rozložitou korunou a vykotlaným kmenem s několika otvory. Tisíciletá lípa byla vždy pevně spjatá s historií osady a jejích obyvatel. Roku 2009 zvítězila v anketě Strom roku.

Lípa Jana Gurreho v Římově Příroda

Lípa Jana Gurreho v Římově

Lípa roste v zahradě u římovského kostela již 670 let. Měla tak být přítomna i božskému zjevení v roce 1626, na jehož základě navrhl jezuita Jan Gurre u římovského statku vystavět loretánskou kapli a kostel sv. Ducha. Lípa je nejstarší a nejmohutnější památný strom okresu České Budějovice.

Lípa srdčitá v Chabech – první památný strom v Praze Příroda

Lípa srdčitá v Chabech – první památný strom v Praze

Lípa v Chabech, také známá jako Chabská lípa, je nejstarší žijící lípou v Praze.

Vejdova lípa – nejmohutnější strom v ČR Příroda

Vejdova lípa – nejmohutnější strom v ČR

Nejmohutnější lípou na území České republiky je Vejdova lípa, jejíž obvod kmene měří 1225 cm. Věk lípy není přesně znám, uvádí se 600 i 850 let. Jisté je, že bude starší než obec Pastviny (vznik r. 1513), v jejíž katastru roste.

Praskoleská lípa v Mrákotíně Příroda

Praskoleská lípa v Mrákotíně

Dutá lípa v Praskolesích nedaleko Telče na Jihlavsku je jeden z nejmohutnějších stromů v republice. Je stará zřejmě osm set let a do její dutiny se vejde i dvanáct lidí. Navrchu je ukrytá zvonička. Obvod kmene má přes 9,5 m a měří 23 m. Do dutiny se údajně vejde až 12 lidí.

Hej mistře, vstaň bystře!

Výstava betlémů poličska a bysterska!
Polička, Pardubický kraj

Osvětlený dům Polička

I letos se rozsvítí vánoční domeček pana Doležala v Poličce. Každoročně přitahuje stovky návštěvníků a vykouzlí úsměv na tváří nejen malým dětem ale i dospělým.
Polička, Pardubický kraj

Silvestr na Chrudimce

Ani letos se nezapomnělo na tradice, a tak se 30. prosince 2024 uskuteční již 41. setkání turistů u pramene Chrudimky.
Hlinsko, Pardubický kraj

Výroba adventních věnců

Už máte svůj adventní věnec? My si ho každý rok vyrábíme a dělá nám pak o to větší radost. Přijďte si ho s námi vyrobit i Vy a společně si užijeme krásnou adventní atmosféru.
Fryšava pod Žákovou horou, Kraj Vysočina

Voňavá adventní dílna

Adventní dílna na Medlově s tématem “Vyrábění voňavých dárků” doplněná tématickou prožitkovou přednáškou “Co možná nevíte o vůních”.
Fryšava pod Žákovou horou, Kraj Vysočina

Medlovský adventní jarmark

Přijďte si k nám na Medlov vychutnat tu pravou atmosféru vánočního jarmarku.
Fryšava pod Žákovou horou, Kraj Vysočina

Prohlídka hotelu s majitelem

Srdečně zveme na prohlídku hotelu s majitelem Janem Piskořem.
Fryšava pod Žákovou horou, Kraj Vysočina

Silvestr na Medlově

Silvestr na Medlově je pojem! Proč?
Fryšava pod Žákovou horou, Kraj Vysočina

Zpívající Lukasova lípa

Zpívající lípa je obdivuhodný památný strom, jeden z nejmohutnějších u nás. Pověst vypravuje, že na konci 17. století se v její dutině ukryl místní hospodář, který zde přepisoval zakázané knihy a písně a při tom si je prozpěvoval. Znělo to, jako kdyby zpíval přímo sám strom.
Telecí, Pardubický kraj

Cesta Terezy Novákové

Trasa o délce 6 km připomíná milovaný kraj spisovatelky Terezy Novákové. Vychází z vlakové stanice Borová u Poličky, obchází Betlémský kopec a končí v obci Telecí.
Telecí, Pardubický kraj

Excalibur na Luckém vrchu

Pozvedněte slavný meč krále Artuše! V prostředí Českomoravské vysočiny na Luckém vrchu se můžete nejen pokochat malebnou krajinou Ždárských vrchů, ale také si zde můžete zkusit štěstí při vytažení meče ze skály.
Telecí, Pardubický kraj

Osmiboká roubená stodola v Pusté Rybné

Polygonální stodola je nově opravena a tvoří jednu z dominant obce. Dle tradice byla prvním shromaždištěm tolerovaných církevníků a místem vysluhování svaté večeře páně pod obojím způsobem.
Pustá Rybná, Pardubický kraj

Kostel svaté Markéty v Borové

Kostel sv. Markéty se nachází v malebné části Českomoravské vrchoviny na dolním konci obce Borová.
Borová, Pardubický kraj

Chalupa pod lípou v Krásném

Naleznete zde ukázku řešení stavebního celku v návaznosti na chalupu původní lidové architektury s přírodní zahradou. Pěstitelská část zahrady nabízí plodiny pro tradiční českou kuchyni. Za stodolou je malý ovocný sad s květnatou loukou.
Krásné, Kraj Vysočina

Naučná stezka Březiny

Naučná stezka Březiny má dvě části. Kukyho les a Literárně naučnou stezku Březiny. Obě jsou hravé a interaktivní, vhodné pro rodiny s dětmi.
Březiny, Pardubický kraj

Selská usedlost v Borovnici u Jimramova

Samostatně stojící selská usedlost v Borovnici u Jimramova vykazuje mimořádně vysoké architektonické a historické kvality a představuje pozoruhodnou ukázku velkého vesnického stavení z druhé poloviny 19. století s uzavřeným dvorem a výrazně reprezentativním charakterem.
Borovnice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Horská chata Lucký vrch

Lucký vrch leží v nadmořské výšce 739 metrů. Je častým cílem turistických výletů a při dobrém počasí odsud lze dohlédnout až na Jeseníky. Nachází se zde horská chata.
Telecí, Pardubický kraj

Grillraut na Luckém vrchu

Výlet na jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst Českomoravské vysočiny spojený s výhledy na Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky a Žďárské vrchy a zakončený rautem grilovaných specialit z jehněčího i jiného masa a pstruhů, ochutnávkou místních specialit jako sýrů z místní mléčné farmy a čerstvě nadojeného mléka, produktů místního medaře.
Polička, Pardubický kraj

Pekárna Borová u Poličky

Pekárna Borová vyrábí poctivé pekařské a cukrářské výrobky z přírodních produktů, bez konzervantů a barviv. Borovský kulatý chléb byl oceněn značkou Regionální potravina Pardubického kraje.
Borová, Pardubický kraj

Camp Borová

Kemp rodinného typu, který nabízí ubytování v chatách a apartmánech a místa na stany a karavany. K dispozici je bazén.
Polička, Pardubický kraj

Evangelická fara Daňkovice

Evangelická fara v Daňkovicích nabízí jednoduché ubytování pro rodinnou či skupinovou rekreaci. Fara disponuje 11 lůžky, 2 přistýlkami a 2 matracemi.
Daňkovice, Kraj Vysočina

Lesní bar před Lominkou

Až půjdete ze skalní vyhlídky Prosíčka směrem k Javorku, nepřehlédněte Lesní bar před Lominkou, který nabízí skvělé osvěžení uprostřed parného letního dne.
Javorek, Kraj Vysočina

Penzion a restaurace Selský dvůr v Daňkovicích

Selský dvůr v Daňkovicích je penzion s restaurací v klidném prostředí Žďárských vrchů obklopen čistou přírodou. Penzion s celoročním provozem je ideální pro velké skupiny ale i pro jednotlivce, kteří si přijedou odpočinout na Vysočinu.
Daňkovice, Kraj Vysočina

Samoobslužný výčep U Trakaře

Při vaší cestě Javorkem třeba na krásnou Prosíčku už nemusíte spoléhat na otevírací dobu Hospůdky U trakaře. Připravili si tady pro vás samoobslužný výčep, který je pro návštěvníky otevřený každý den až do 22:00 hod.
Javorek, Kraj Vysočina