ÚvodAktualityVýlety za památnými stromy: poznejte příběhy našich nejzajímavějších lip
Příroda

Výlety za památnými stromy: poznejte příběhy našich nejzajímavějších lip

Že je lípa českým národním stromem je známá věc. Víte ale, od kdy je považována za jeden ze symbolů České republiky? Prozradíme vám i to, která lípa je u nás nejstarší nebo která z našich lip má nejmohutnější kmen. Většina starobylých stromů má i svůj originální příběh – a až si některou z lip budete prohlížet zblízka, určitě si na něj vzpomenete.
lípaUž od pradávných dob se lípa stala pro svou vůni, půvabnou korunu i vlídný stín symbolem ochrany, pomoci a lásky. Lidé věřili, že dokáže odehnat zlé duchy a svou energií zbaví člověka chmurných myšlenek. Navíc se lípy dožívají velmi vysokého věku, což naše předky také fascinovalo. Lípa byla proto uctívána indoevropskými kmeny odedávna, stejně jako dub, který s lípou tvořil dokonalou dvojici – lípa zastávala roli ženského prvku, dub pak mužského.

Na konci 19. století byl však dub silně spojován s německým národem, zatímco lípa se slovanským. Pouto se definitivně přetrhlo v Praze roku 1848, kdy se konal Všeslovanský sjezd. Na něm se lípa stala oficiálně stromem všech Slovanů a Češi ji od té doby považují za národní strom.
 

Lípy, které pamatují 1000 let

Tisíciletá lípa v KlokočověZa jednu z nejstarších lip se považuje Tisíciletá lípa v Klokočově na Vysočině. Údajně bývala jedním ze stromů, které fungovaly jako směrník v pralesních mokřadech Libické obchodní stezky spojující Čechy a Moravu. Už ve 14. století šlo o velmi starý strom, který zaujal císaře Karla IV. Na jeho počest se někdy nazývá také Královská nebo Karlova. Tradice praví, že zde král odpočinul na cestě k léčivému prameni v Modletíně.
 
Tatobitská LípaTatobitská Lípa velkolistá roste na prahu Českého ráje v obci Tatobity v Libereckém kraji. Strom se objevuje na vlajce a znaku obce. V roce 2016 stala druhým nejkrásnějším stromem Evropy. Obvod kmene Tatobitské lípy je přes devět metrů a do její dutiny se vejde asi 11 dospělých lidí.
 
Lípa v osadě Kotel na Českolipsku na první pohled zaujme svou rozložitou korunou a vykotlaným kmenem s několika otvory. Tisíciletá lípa byla vždy pevně spjatá s historií osady a jejích obyvatel. Strom byl zasažen v průběhu věků několika požáry, ale pokaždé se jej podařilo zachránit. Do dutiny se vměstná dvacet dospělýchosob.
 

Lípa Jana Gurreho v Římově

Lípa Jana Gurreho v ŘímověLípa v zahradě u římovského kostela sv. Ducha roste, kvete a svými plodovými lístky léčí již dobrých 670 let. Jako třistaletý strom byla údajně přítomna zjevení, na jehož základě navrhl jezuita Jan Gurre postavení loretánské kaple a kostela sv. Ducha u tehdejšího římovského statku — s úctou ke stromu stavbu naplánoval tak, aby lípa zůstala zachována.

Lípa je nejstarší a nejmohutnější památný strom okresu České Budějovice. Do 12 metrů vysoké duté lípy se v roce 1996 vměstnalo 51 lidí.
 

Památná lípa v Kamenici nad Lipou

lípa v Kamenici nad LipouV zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou byla roku 1248 vysazena lípa, která dnes patří mezi památné lípy města. Kamenická lípa, symbol obce, na první pohled zaujme svými vodorovnými větvemi. Roku 1824 byla košatá koruna památné lípy sražena bleskem. Dodnes z ní přetrvává torzo kmene se dvěma přízemními větvemi, které je odborně ošetřováno, později byl okolo ní postaven pavlán se zábradlím.

Lípa měla v minulosti údajně 19 dlouhých větví, na nichž byl umístěn taneční parket zámeckého panstva. Dle pověsti si na plošině lípy zatančil i sám Jan Žižka. V těsném sousedství lípy roste její dcera, která se v budoucnosti stane nositelkou rodu.
 

Žeberská lípa v Krušnohoří

žeberská lípaPřírodní klenot – Žeberská lípa, roste nedaleko Vysoké Pece na Chomutovsku, kousek od zámku Jezeří. Přídomek žeberská získala dle zříceniny Starý Žeberk.

Strom je nejstarším na Mostecku, jeho věk se odhaduje až na 900 let. Z dávných věků přežívá dodnes jako obrůstající torzo, krásné romantické a opředené pověstí o dívce, která v nouzi našla v dutině této lípy ochranu.
 

Hadí královna z Jeseníků

Hadí královnaOpravdu raritní lípa s mohutnými kořenovými náběhy, je stromem s největším obvodem kmene v CHKO Jeseníky. Co do obvodu kmene nemá soupeře v širokém okolí. Je vysoká 24 metrů a obvod jejího kmene má úctyhodných 9 metrů.

Svou přezdívku Hadí královna dostala lípa podle pověsti, která vypráví, že kdysi k ní přišel chalupník, aby si nabral pár kamenů na opravu svého dvora. Když jeden z nich odvalil, objevil se pod ním bílý had se zlatou korunkou. Chalupník hada o korunku okradl, ale záhy přišel o hospodářská zvířata i střechu nad hlavou. Navíc kmen stromu je podivně zakroucený tak, jako by se po něm vinuli hadi.
 

Vejdova lípa – nejmohutnější strom v ČR

vejvodova lípaNejmohutnější lípou na území České republiky je Vejdova lípa, jejíž obvod kmene měří 1225 cm. Věk lípy není přesně znám, uvádí se 600 i 850 let. Jisté je, že bude starší než obec Pastviny (vznik r. 1513), v jejíž katastru roste. Kmen stromu je dutý, v 70. letech byla zakryta šindelovou stříškou. Dnes je volně přístupná, kmen stromu obejme 11 dospělých lidí.
 
Strom je opředen mnoha pověstmi – jedna z nich vypraví o malém pasáčkovi, který spadl do dutiny. Od té doby se v noci ozývalo se stromu sténání a v koruně se objevovalo světlo. Vše ustalo, když se kmen otevřel a bylo možné do něj vstoupit. Lidé tam pak našli z pasáčka už jen kostru. Dutina stromu se otevřela někdy počátkem 20. století a podle dobového hlášení četnické stanice se tam pohodlně vešel stůl a čtyři židle.
 

Lukasova lípa završila pomyslný kruh 20 let ankety Strom roku

Strom roku 2021, Zpívající lípa nebo také Lukásova lípa patří mezi nejmohutnější a nejstarší stromy České republiky a je památná. Sedával pod ní Alois Jirásek i Tereza Nováková, její příběh měl v plánu zhudebnit Bohuslav Martinů. Její stáří je odhadováno na více jak 700 let.

V pověsti se dále vypráví o tom, že když opisoval žalmy, zpíval si je, a poněvadž byl hluchý, sám je neslyšel. Zpěv se nesl z dutiny vysoko do koruny a zazníval střídavě ze všech stran. Díky ozvěně ve veliké dutině nabýval zvláštního zabarvení, které působilo o to víc tajemně právě v noci, kdy stařeček knihy opisoval. Odtud pochází název Zpívající lípa. Odkaz lípy žije i dál. V roce 2000 byl vysazen první potomek Zpívající lípy, který pod stromem vyklíčil z lipového semínka. Od té doby byla zasazena dvacítka semenáčků a další jsou připraveny k výsadbě. Rostou u místní školy, v pražském arboretu potomků významných stromů na Vyšehradě, ale také v anglickém Bristolu i jinde.
Vejdova lípa – nejmohutnější strom v ČR Příroda

Vejdova lípa – nejmohutnější strom v ČR

Nejmohutnější lípou na území České republiky je Vejdova lípa, jejíž obvod kmene měří 1225 cm. Věk lípy není přesně znám, uvádí se 600 i 850 let. Jisté je, že bude starší než obec Pastviny (vznik r. 1513), v jejíž katastru roste.

Valdštejnská lipová alej v Jičíně – nejstarší dochovaná historická alej v ČR Příroda

Valdštejnská lipová alej v Jičíně – nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Jedním ze symbolů města Jičín je Valdštejnova lipová alej, která byla vysazena Albrechtem z Valdštejna. Při slunovratech na jednom konci aleje slunce vychází, na druhém zapadá.

Lípa na Lipce u Horního Bradla Příroda

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa srdčitá, která pamatuje osm století, je 27 metrů vysoká a obvod jejího kmena činí 802 cm. Místo, v kterém roste, patří k historicky cenné lokalitě s renesančním zámečkem Lipka, ze kterého jsou nádherné výhledy na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.

Vracovská lípa Příroda

Vracovská lípa

Památná vracovská lípa je k vidění v osadě Vracov západně od města Plánice nedaleko Klatov.

Pekelská lípa II. u Stráže nad Ohří Příroda

Pekelská lípa II. u Stráže nad Ohří

Pekelská lípa II. je památný strom, solitérní lípa velkolistá v Doupovských horách. Strom roste v nadmořské výšce 495 m ve svahu nad levým břehem Pekelského potoka.

Vavřinecké lípy v Domažlicích Příroda

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Skupina stromů Vavřinecké lípy leží jihozápadně od města Domažlice. Stromy navazují na alej lemující přístupovou cestu z Domažlic na Vavřineček.

Bohdanečská lípa Příroda

Bohdanečská lípa

Lípu v Lázních Bohdanči vysadili 28.10. 1968 s obavami v městě plném okupantů. Tato lípa se probojovala do finále ankety Strom roku 2018 a vyhrála druhé místo.

Lípa svobody u pomníků ve Kdyni Příroda

Lípa svobody u pomníků ve Kdyni

Lípu Svobody vysadili lidé z Kdyně v den výročí bitvy na Bílé hoře, tedy 8. listopadu 1918. V roce 2018 se strom probojoval do finále ankety Strom roku.

Lipová alej republiky v Hlincích na Plzeňsku Příroda

Lipová alej republiky v Hlincích na Plzeňsku

Obce a města oslavují 100 let od vzniku ČSR nejen výsadbou stromů republiky, ale i alejemi republiky. Jedna taková vznikla v obci Hlince na Plzeňsku.

Lípa srdčitá v Chabech – první památný strom v Praze Příroda

Lípa srdčitá v Chabech – první památný strom v Praze

Lípa v Chabech, také známá jako Chabská lípa, je nejstarší žijící lípou v Praze.

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách Památky

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách

Stáří lípy velkolisté v Dolní Moravici na Bruntálsku se odhaduje na 400 – 500 let. Lípa je vysoká 24 metrů a obvod má úctyhodných 9 metrů. Stromu se říká Hadí královna.

Lípa u Svaté Anny v Břežanech Příroda

Lípa u Svaté Anny v Břežanech

Lípa u Svaté Anny je památný strom u vsi Břežany, severozápadně od Horažďovic.

Památné lípy v Kněždubu Příroda

Památné lípy v Kněždubu

U kostela v malé slovácké obci Kněždub je chráněna skupina památných stromů.

Lípa v Kuklíku u Chobotského dvora Příroda

Lípa v Kuklíku u Chobotského dvora

20 metrů vysoká lípa malolistá roste u Chobotského dvora. Obvod kmene měří přes 9 metrů.

Zpívající Lukasova lípa Příroda

Zpívající Lukasova lípa

Zpívající lípa je obdivuhodný památný strom, jeden z nejmohutnějších u nás. Pověst vypravuje, že na konci 17. století se v její dutině ukryl místní hospodář, který zde přepisoval zakázané knihy a písně a při tom si je prozpěvoval. Znělo to, jako kdyby zpíval přímo sám strom.

Lípa Kapucínka – živá pamětnice Příroda

Lípa Kapucínka – živá pamětnice

Lípa Kapucínka dostala svůj název podle tvaru listů. Dle pověsti se kroutí na památku zdejších mnichů, kteří byli oběšeni roku1420. Výška stromu je 35 m, obvod kmene měří 5,1 m. Stáří lípy se odhaduje na cca 400 let.

Praskoleská lípa v Mrákotíně Příroda

Praskoleská lípa v Mrákotíně

Dutá lípa v Praskolesích nedaleko Telče na Jihlavsku je jeden z nejmohutnějších stromů v republice. Je stará zřejmě osm set let a do její dutiny se vejde i dvanáct lidí. Navrchu je ukrytá zvonička. Obvod kmene má přes 9,5 m a měří 23 m. Do dutiny se údajně vejde až 12 lidí.

Hřebenské lípy Příroda

Hřebenské lípy

Nedaleko jezera Medard na Sokolovsku najdete památné hřebenské lípy. Dvojice lip je situována ve svahu pastviny spadající k prameništi jihovýchodně od posledních domů v Hřebenech. Jedná se o velmi pěknou solitéru, kdy lípy vytváří za olistění společnou korunu.

Lípa ve Stráži nad Ohří Příroda

Lípa ve Stráži nad Ohří

Lípa ve Stráži roste v centru obce, v proluce před budovou čp. 6, vlevo od hlavní komunikace z Ostrova do Klášterce nad Ohří, nad levým břehem Ohře.

Zádvorská lepa: Lípa z Velkých Opatovic – poslední ze sester Příroda

Zádvorská lepa: Lípa z Velkých Opatovic – poslední ze sester

Lípa z Velkých Opatovic na Blanensku zůstala jako jediná z 16 Stromů svobody, které v Opatovicích vysázeli v roce 1918 na počest vzniku Československa.

Šestikmenná lípa v Zámrsku Příroda

Šestikmenná lípa v Zámrsku

Mohutný kmen lípy v Zámrsku tvoří šest spojených kmenů. Je pravděpodobné, že vznikl zmlazováním. Původní ztrouchnivělý strom byl v minulosti seříznut na pařez a po jeho obvodu vyrostly nové výhony, dnešní kmeny.

Lípa na hradě Sádek u Třebíče Příroda

Lípa na hradě Sádek u Třebíče

Ve starobylých zdech zámku Sádek roste asi 250 let stará lípa srdčitá. Hrad je opředen několika pověstmi a skutečnými historickými příběhy, v nichž velkou roli hrají právě stromy.

Stojanova lípa v Beňově Příroda

Stojanova lípa v Beňově

Mohutná lípa dominující návsi vesničky Beňov u Přerova dostala jméno po zdejším slavném rodákovi. Arcibiskup Antonín Cyril Stojan se mimo jiné významně zasloužil o založení poutních a exercičních domů v Hostýně a na Velehradě.

Lípa Jana Gurreho v Římově Příroda

Lípa Jana Gurreho v Římově

Lípa roste v zahradě u římovského kostela již 670 let. Měla tak být přítomna i božskému zjevení v roce 1626, na jehož základě navrhl jezuita Jan Gurre u římovského statku vystavět loretánskou kapli a kostel sv. Ducha. Lípa je nejstarší a nejmohutnější památný strom okresu České Budějovice.

Hořiněveské lípy – pamětnice bitvy u Hradce Králové Příroda

Hořiněveské lípy – pamětnice bitvy u Hradce Králové

Hořiněveské lípy jsou památné lípy malolisté rostoucí na vrchu Tumplac (320 m n. m.), asi 1 km jihovýchodně od obce Hořiněves. Stáří lip je odhadováno na více než 500 let. Během války r. 1866 mezi Prusy a Rakušany lípy určovaly směr postupu II. pruské armády.

Tisíciletá lípa v Tatobitech Příroda

Tisíciletá lípa v Tatobitech

Tatobitská Lípa velkolistá je památným stromem, který roste na prahu Českého ráje v obci Tatobity v Libereckém kraji. Lípa stojí u silnice směrem na Žernov, naproti domu s číslem popisným 86. Obvod jejího kmene je přes devět metrů a do její dutiny se vejde asi 11 dospělých lidí.

Jiřická lípa – strom, pod nímž kázal Jan Želivský Příroda

Jiřická lípa – strom, pod nímž kázal Jan Želivský

V malebné vesničce Jiřice nedaleko Humpolce najdete přírodní zajímavost – stařičkou vykotlanou lípu. Strom patří k nejcennějším památným stromům v ČR jehož stáří se odhaduje na 800 let. Strom je dutý a jeho dutina pojme až 10 osob.

Památná lípa v zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou Příroda

Památná lípa v zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou

V zámecké zahradě v Kamenici nad Lipou byla roku 1248 vysazena lípa, která dnes patří mezi památné lípy města. V roce 1998, k výročí 750 let města, byla v zámecké zahradě vysazena dcera této lípy.

Třísovská lípa v Holubově Příroda

Třísovská lípa v Holubově

V obci Holubov na okraji Blanského lesa roste památný strom – košatá lípa srdčitá, které se přezdívá rožmberská. Strom je pozoruhodný nejenom svým stářím, ale také celkovou mohutností – roste celých 36 metrů do výšky a obvod jeho kmene měří 704 cm.

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch Příroda

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch

Čtyřřadá lipová alej vedoucí ke kostelu na Uhlířském vrchu byla vysázena v letech 1766 až 1770. Na vrcholku Uhlířského vrchu je poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné a je odsud nádherný výhled do okolí. U horní části aleje poutníky ke svatostánku provází velice originální křížová cesta.

Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Přihlaste jej do ankety Strom roku 2024!

Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Přihlaste jej do ankety Strom roku 2024!

Již po třiadvacáté můžete rozhodnout o tom, které stromy budou bojovat o titul Strom roku 2024. Pokud znáte strom, který si zaslouží pozornost, či potřebuje péči, podělte se o jeho příběh a nominujte ho do letošního ročníku ankety. Sběr nominací začal 2. 4. až bude pokračovat až do 19. 5. 2024. Vyhlášení nominované dvanáctky proběhne během měsíce června. Podat návrh může kdokoliv – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Finalisté pak budou soutěžit o titul Strom roku 2024 v online hlasování od 22. července do 6. října 2024. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.

Tisíciletá lípa v Klokočově – nejstarší lípa v ČR Příroda

Tisíciletá lípa v Klokočově – nejstarší lípa v ČR

Památná lípa velkolistá v Klokočově se nazývá také Královská nebo Karlova je chráněna od roku 1976. Dosahuje výšky 23 m a obvod kmene měří necelých 9 m (890 cm). Patří k nejstarším stromům na našem území, lteré pamatují dobu před tisíci lety.

Lípa – český národní strom

Lípa – český národní strom

Své národní stromy má řada zemí na celém světě. Pro Českou republiku je takovým stromem lípa, symbol ochrany, pomoci a lásky. Její květy líbezně voní, široká koruna poskytuje stín a ochranu. Oblíbili si ji už staří Slované a máme ji rádi dodnes: stačí připomenout tradici Lip republiky, vysazovaných v roce 1918 při vzniku Československé republiky, i v roce 2018 při stém výročí samostatnosti.

Bohumilická alej Příroda

Bohumilická alej

Asi 6 km severně od města Vimperk v Jihočeském kraji se nachází Bohumilická alej. Její stromy lemují cestu vedoucí z Bohumilic do Bošic. Toto památné stromořadí je tvořené lípami srdčitými a velkolistými. Lip je celkem 76 a jejich věk je odhadován na 150 let.

Lucký vrch a Lukásova lípa Příroda

Lucký vrch a Lukásova lípa

Trasa celodenního pěšího výletu turistickou oblastí Českomoravské pomezí vede z Poličky až na Lucký vrch, který otvírá nádherné výhledy na Žďárské vrchy, které patří k nejzachovalejším přírodním územím u nás. Poté zamíříte do Telecího k pověstmi opředené Lukásově lípě.

Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné Příroda

Kotelská lípa – tisíciletá lípa v osadě Kotel u Osečné

Lípa v osadě Kotel na první pohled zaujme svou rozložitou korunou a vykotlaným kmenem s několika otvory. Tisíciletá lípa byla vždy pevně spjatá s historií osady a jejích obyvatel. Roku 2009 zvítězila v anketě Strom roku.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda