ÚvodČeská nejPrůmyslSilonky – punčochy z materiálu, který vynalezl Otto Wichterle
Průmysl

Silonky – punčochy z materiálu, který vynalezl Otto Wichterle

Jsou vynálezy, které zazáří jako kometa a zase rychle zmizí. Jiné ale zůstávají a jejich obliba s lety neklesá. To je případ silonek, dámských punčoch a punčocháčů z umělých vláken, která v polovině 20. století nahradila drahé luxusní hedvábí. Za jejich zrodem stál vědec Otto Wichterle a zlínská firma Baťa.
Otto Wichterle (1913–1998) pocházel ze zámožné rodiny prostějovských podnikatelů. Vystudoval fakultu Chemicko-technologického inženýrství ČVUT v Praze, na škole pak působil až do jejího uzavření roku 1939. Za druhé světové války odešel do Zlína, kde pracoval ve výzkumných chemických dílnách obuvnického impéria Baťa. Firma dala geniálnímu vědci volnou ruku pro výzkumy a Wichterle záhy vypracoval technologický postup výroby polyamidového vlákna. Materiál se zprvu nazýval winop, a to podle tří spolupracovníků Wichterle, Novotný a Procházka, ale nakonec byl vzhledem k podobnosti s již existujícím nylonem zvolen podobně znějící název silon.

Společnost Baťa nechtěla předat vynález nacistům, a tak vývoj silonu za války pozastavila. Silon se nakonec začal vyrábět až v roce 1950 v Plané nad Lužnicí. Nejznámějším domácím výrobcem jemného punčochového zboží se stal závod Elite ve Varnsdorfu, kam se po válce přesunuli nejenom odborníci z punčocháren firmy Baťa ve Zlíně, ale také celá jedna třída absolventů Baťova učiliště v Třebíči. Silonky od kalhot přes punčochy, podkolenky a ponožky až po ťapky vyrábí společnost Elite dodnes, a to od klasiky s rafinovaným zadním švem až po punčochy nejrůznějších barev a designů, například s puntíky, vzorem pepito či vzorem roztrhaných kolen.

Otto Wichterle se po válce vrátil do Prahy, kde působil na vysokých školách, poté na Československé akademii věd a nakonec se stal ředitelem Ústavu makromolekulární chemie. Jeho nejznámějším vynálezem jsou gelové kontaktní čočky.
 
Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.

Jaroslav Heyrovský – český fyzikální chemik, který získal Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský – český fyzikální chemik, který získal Nobelovu cenu

Jaroslav Heyrovský (20. prosince 1890 Praha – Staré Město – 27. března 1967 Praha-Smíchov) je první český laureát Nobelovy ceny za chemii (1959). Akademik Heyrovský byl zakladatelem Polarografického ústavu ČSAV a spoluzakladatel časopisu Collection of Czechoslovak Chemical Communications (1929).

Polarografie Jaroslava Heyrovského – objev oceněný Nobelovou cenou

Polarografie Jaroslava Heyrovského – objev oceněný Nobelovou cenou

K objevu metody polarografie došlo mezi 9. a 10. únorem 1922. O dva roky později, v roce 1924, sestrojil Jaroslav Heyrovský se svým žákem Japoncem M. Shikatou polarograf – přístroj pro automatický záznam křivky závislosti proudu na napětí při elektrolýze roztoku vzorku. Dne 10. prosince 1959 obdržel Jaroslav Heyrovský za svůj objev polarografie Nobelu cenu. Až dosud je jediným českým přírodovědcem, kterému byla tato pocta udělena.

Nanovlákna – unikátní průmyslová technologie z Liberce

Nanovlákna – unikátní průmyslová technologie z Liberce

Dalo by se říci, že Technická univerzita v Liberci je Mekkou nanotechnologií. Jednou z hlavních osobností, díky kterým své pozice na poli nanovláken nebo nanočástic dosáhla, je profesor Oldřich Jirsák. Ten se svým týmem roku 2003 objevil způsob, jak vyrábět nanovlákna ve velkém, průmyslovou cestou.

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

Pro řadu z nás není Merkur jen kemp na Novomlýnských nádržích pod Pálavou nebo jedna z planet sluneční soustavy, ale také název populární kovové stavebnice. Doma je v Polici nad Metují, kde má oblíbená hračka dokonce své vlastní muzeum. V roce 2020 značka oslavila rovných sto let od svého vzniku.

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu Kultura

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.

Obuvnické muzeum ve Zlíně – největší obuvnické muzeum v ČR

Obuvnické muzeum ve Zlíně – největší obuvnické muzeum v ČR

Prostřednictvím více než tisíce exponátů seznámí Obuvnické muzeum ve Zlíně návštěvníky s historií i současností obouvání, vývojem výroby obuvi a dějinami ševcovského řemesla. Nejstarší originály pocházejí z konce 16. století. Zajímavostí jsou opánky z peří pštrosa emu a lidských vlasů.

Kontaktní čočky – vynález Otty Wichterleho

Kontaktní čočky – vynález Otty Wichterleho

Otto Wichterle (1913–1998) byl světově proslulý český vědec a vynálezce, který měl na kontě přibližně 150 vynálezů a patentů. Nejznámější z nich jsou měkké kontaktní čočky, které profesor Wichterle poprvé vyrobil u sebe doma o Vánocích roku 1961 na přístroji, sestaveném z dětské kovové stavebnice Merkur.

Slow fashion – Začni u sebe

Galerie Václava Chada ve Zlíně uvádí výstavu zaměřenou na udržitelnost v módním průmyslu i v každodenním životě. Přehlídku designových modelů Slow fashion: Začni u sebe zahájí vernisáž 12. prosince 2024 v 17 hodin, výstava pak potrvá až do 28. února 2025.
Zlín, Zlínský kraj

Svatopluk Slovenčík – Ticho ateliéru

Galerie Václava Chada na zámku ve Zlíně připravila výjimečnou kulturní událost – výstavu významného malíře Svatopluka Slovenčíka Ticho ateliéru a uvedení stejnojmenné monografie. Výstava, která může být považovaná za vrchol letošního jubilejního roku galerie, potrvá do 14. března 2025.
Zlín, Zlínský kraj

Světlo pro Palacha ve Zlíně

Připomeňte si 19. 1. 2025 odkaz Jana Palacha skrze každoroční světelný happening! Společně vytvoříme přes sedm set metrů dlouhý světelný řetěz ze svíček, který protne náměstí T. G. Masaryka. Setkáme se 19. ledna 2025 v 16 hodin pod Památníkem Tomáše Bati.
Zlín, Zlínský kraj

Festival Zlín žije 2025

Oslavte vysvědčení a začátek prázdnin na největším zlínském pouličním festivalu! Tři dny, čtyři pódia a stovky hudebníků, tanečníků, komunit a workshopů. V roce 2025 se koná od 27. do 29. června.
Zlín, Zlínský kraj

Adventní Zlín 2024

Zažijte kouzlo adventu na zlínských vánočních trzích na náměstí Míru, které se letos ponesou v duchu pohádky Tři oříšky pro Popelku. Náměstí se zahalí do zlatostříbrných tónů a přivítá vás bohatou vánoční výzdobou, vánočním stromem a zářící radnicí se zlatou kometou.
Zlín, Zlínský kraj

Novoroční ohňostroj s programem ve Zlíně

I v letošním roce plánuje město Zlín Novoroční ohňostroj s doprovodným programem.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční Kooperativa Tour

Užijte si sváteční atmosféru s Čechomorem!
Zlín, Zlínský kraj

Bohemian Symphony Orchestra Prague

Dokážete si vůbec představit Vánoce bez melodií a filmů, které k nejoblíbenějším svátkům v roce zkrátka a jednoduše patří? Vydejte se s věhlasným Bohemian Symphony Orchestra Prague na kouzelnou cestu světem stříbrného plátna, prostřednictvím těch nejpodmanivějších skladeb.
Zlín, Zlínský kraj

Galerie Václava Chada ve Zlínském zámku

Galerie Václava Chada si klade za cíl vyplnit mezeru mezi státními galeriemi v regionu, a soukromými komerčními galeristy, nejen ve Zlíně. Ctitelé výtvarného umění se zde mohou seznámit s moderním uměním V. Chada i dalšími zajímavými tvůrci.
Zlín, Zlínský kraj

Zámek Zlín

Zlín je vlastně stále z historického hlediska nový a mladý. Více jak 95 % má své předky jen ve třetí či čtvrté generaci a město má jen pár domů starších sta let, které zůstaly zachovány v původní podobě. Budova zámku se zdmi starými 500 let je jedinou hmotnou spojkou s dávnou minulostí.
Zlín, Zlínský kraj

Zlínská zrcadla – multimediální expozice v sadu Svobody

Volně přístupná expozice vypráví poutavou formou historii města Zlína a jeho obyvatel prostřednictvím atraktivních multimédiálních prvků a nových technologií.
Zlín, Zlínský kraj

Park Komenského ve Zlíně

Park Komenského se nachází u hlavní silnice v centru města vedle bývalé budovy knihovny F. Bartoše. Prostory parku, které nabízejí odpočinek i sportovní vyžití pro děti i dospělé, jsou součástí přístupových cest ke Kulturním a Universitním centru a Prioru.
Zlín, Zlínský kraj

Malované světy – tajná týdenní hra pro děti

Jedná se o dobrodružnou hru rozvíjející fantazii bez použití elektroniky. S dopisy, které budou rodiče tajně vkládat do schránky, dítě prožije vesmírný příběh. Čeká na něj několik akčních úkolů, výzev a vesmírných pokusů. Dopisy obsahují dílky skládanky a po jejím složení podnikne cestu za pokladem.
Zlín, Zlínský kraj

Hanzelkova vila ve Zlíně

Vila Jiřího Hanzelky stojí ve svahu o něco výše než Zikmundova vila a má pyramidální kompozici (završenou dříve ještě z dálky viditelnou americkou vysílačkou Collins na střeše domu). Značně se liší od organizovaného pojetí Zikmundova domu a symbolicky dominuje zástavbě Niv.
Zlín, Zlínský kraj

Swajpni se do Zlína

Přestože zlínská historie sahá až do 14. století, dá se o něm říct, že je to mladé město. Moderní urbanismus a architektura, nové gastronomické koncepty, motorsport i kultura, film, design a umění sem každoročně přiláká desítky tisíc turistů z Česka i zahraničí. Letos i mladé cestovatele.
Zlín, Zlínský kraj

Zóna Zlín – komentované procházky po zlínské architektuře

Toužíte poznat výjimečná místa a architektonické skvosty s nezaměnitelnou atmosférou? Pak se vydejte na prohlídku baťovského Zlína s průvodci, kteří vás seznámí s jeho výjimečností. Kromě architektonicky cenných staveb se seznámíte s typickým baťovským bydlením nebo jedinečným továrním areálem.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Tržiště Pod kaštany ve Zlíně

Tradiční místo s rozmanitou nabídkou regionálních produktů a pestrým doprovodným programem v samém srdci Zlína, kde se lidé potkávají při nákupu kvalitních potravin a občerstvení. Důraz klademe na rozmanitost, kvalitu, zdraví a lokální produkty.
Zlín, Zlínský kraj

Koliba U černého medvěda ve Zlíně

Restaurace nabízí nevšední kulinářské zážitky tradičních, ale i světových specialit připravovaných na otevřeném ohništi, klasickou českou kuchyni i stylové prostředí pro slavnostní příležitosti. Především si tu užijete nezapomenutelnou atmosféru při pravidelných večerech živé hudby.
Zlín, Zlínský kraj

Potrefená Husa Zlín

Potrefená Husa je značková hospoda Pivovaru Staropramen.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Kozlovna Celnice

Restaurace Kozlovna Celnice – originální hospoda Kozlovna Celnice sneopakovatelnou atmosférou, Kvalitní tankové pivo a chutná kuchyně s denním menu ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Bůrger

Martin Terč byl stavař, ale když skončil v nemocnici na JIP, rozhodl se udělat ve svém životě tlustou čáru.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Miomi Foodie

Restaurace potěší příznivce hravých chutí a čerstvých, kvalitních surovina je rozšířena o nové druhy specialit. Naší múzou jsou nutričně vyvážené pokrmy pro každý den. Věříme, že "zdravé" a "chutné" jdou ruku v ruce.
Zlín, Zlínský kraj

Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Přiučte se kuchařskému umění od zkušených mistrů kuchařů, pekařů či cukrářů! Bistrotéka Valachy ve zrekonstruovaném Obchodním domě Zlín není jen místem, kde se výborně najíte, posedíte u dobrých drinků nebo koupíte prvotřídní „jedlé“ produkty. Nachází se zde také pravidelná Škola vaření.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Tom

Asijskou restauraci Tom najdete ve Zlíně a Uherském Hradišti.
Zlín, Zlínský kraj