Králíci z klobouku Bob a Bobek je český kreslený
Večerníček, který se začal natáčet roku 1978. V osmi sériích vzniklo postupně celkem 91 dílů, od čtvrté série pod názvem
Bob a Bobek na cestách. Na scénářích pracovali
Vladimír Jiránek, Jaroslav Pacovský, jeden ze zakladatelů
Divadla Járy Cimrmana Jiří Šebánek a
Pavel Šrut. Hlas králíkům propůjčil
Josef Dvořák a hudbu složil
Petr Skoumal.
Jejich příběhy začínají na louce, kde Bob a Bobek žijí v kouzelnickém klobouku kouzelníka Pokustona. Protože
Bob a Bobek jsou skutečné mediální hvězdy, mají kromě jiného i svůj oficiální web. Tam se dočtete, že Pokuston bydlel v maringotce, jejíž obsah jednoho dne při hledání své kouzelnické hůlky kompletně vyházel na louku. Hůlku našel, ale klobouk i s králíky zapomněl na louce a odjel. A tady začíná příběh Boba a Bobka, kteří se od té chvíle museli postarat sami. A jde jim to znamenitě: oba králíci mají originální nápady, občas dělají neplechy a rozhodně to nejsou kladní hrdinové typu Mirek Dušín. A jak je rozlišíte? Snadno. Větší Bob sice je velmi chytrý, ale zdaleka není tak šikovný a nápaditý jako menší Bobek, k němuž se často chová jako pečlivý a milující rodič.
Autorem kreseb byl celou dobu
Vladimír Jiránek (1938–2012), kreslíř a karikaturista na volné noze. Během své kariéry spolupracoval s řadou novin, časopisů i knižních vydavatelství. Podílel se také na tvorbě mnoha různých televizních pořadů nebo počítačové hry. Jeho jméno dnes nese i planetka objevená astronomy v roce 1997 a v roce 2005 obdržel od prezidenta republiky medaili do zásluhy. Po jeho smrti převzal štafetu oficiálního kreslíře Boba a Bobka ilustrátor
Martin Krejčí (*1971).
Kromě Večerníčku se Bob a Bobek objevili i na kazetách, CD a v řadě knih. V roce 2015 se poprvé stali maskoty
hokejového Mistrovství světa konaného v
Praze a
Ostravě. Protože si je zamiloval celý svět, znovu se vrátili i při hokejovém šampionátu 2024, kde naši hokejisté získali titul Mistrů světa.
Zajímavosti o Bobovi a Bobkovi
- Příběhy Boba a Bobka se výrazně změnily po čtvrté sérii, protože jejich klobouk najednou uměl létat. Vstříc svým dobrodružstvím vyrážejí Bob a Bobek z louky u Třeboně.
- V roce 2013 obsadily příběhy Boba a Bobka třetí místo v anketě o nejoblíbenější Večerníček historie.
- Aby hlasy Boba a Bobka zněly každý jinak a králíky od sebe charakterové odlišily, použili tvůrci jednoduchý trik: zrychlení nahraného hlasu a tím změnu intonace i výšky hlasů. Proto musel Josef Dvořák při nahrávání mluvit velmi pomalu, aby mu po zrychlení nahrávek bylo rozumět.
- Hlášky „Vstávat a cvičit“ nebo „Já mám ještě noc“ zlidověly a používají se v běžné řeči.
- Neúnavní maskoti, kteří svými kreacemi nadchli české i zahraniční publikum, měli při MS 2024 na dresech čísla 20 a 24, která společně tvořila letopočet pořádání šampionátu.
- Plyšáci Bob a Bobek měli takový úspěch, že v roce 2024 byli vyprodaní už pátý den šampionátu.
- Bob a Bobek byli první maskoti s televizním původem, kteří nevznikli speciálně kvůli mistrovství světa v ledním hokeji.