Podzemní chodby
pevnosti Josefov, kde byl za 1. světové války zajatecký tábor, byly součástí jejího obranného systému a dnes jsou největší turistickou atrakcí města
Jaroměře. V době svého vzniku, roku
1780, představovaly
nejrozsáhlejší podzemní komplex v Evropě. Podzemní labyrint chodeb měří téměř 45 km. Vojáci sloužící v pevnosti museli prostředí znát natolik dobře, aby se v něm
uměli pohybovat i v naprosté tmě.
Již od počátku zahájení stavby byla pevnost koncipována jako samostatné pevnostní město. Proto se v srdci pevnosti se budete pohybovat po
pravoúhlých ulicích s domovní zástavbou, přes náměstí s kostelem, jehož věž spatříte již z dálky při příjezdu k městu. Svoji velikostí a významem je Josefov srovnatelný například se známým
Terezínem či německým Koenigsteinem. Síla pevnosti spočívala v
mohutnosti opevnění,
palebné síle, takzvaných suchých příkopech, ale také v
důmyslném podzemním bludišti minových chodeb.
Pevnost Josefov byla ve své době ojedninělým projektem, který vyčníval svojí vojensko-technickou vyspělostí, patřil mezi nejvyspělejší pevnosti nejen v habsburské monarchii, ale v celé Evropě.
V případě napadení bylo připraveno tuto dominantu bránit až 12 000 vojáků, k čemuž ale nikdy nedošlo. Když v roce 1866 vypukla válka mezi Habsburskou monarchií a Pruskem, bojištěm se staly východní a severní Čechy. Prusové pevnost jednoduše v bezpečné vzdálenosti obešli. Za
I. světové války byl zde
zajatecký tábor, během
II. světové války sloužila
německé okupantské armádě, poté zde sídlila posádka československé armády. V roce 1968 zabrala kasárna sovětská armáda, která odešla v roce 1991.
Bastion No. I a podzemí
Bastion No. I je vstupní branou do jednoho z nejrozsáhlejších
podzemních obranných systémů v Evropě. Vedle části soustavy minových chodeb je zde možné si prohlédnout úvodní historickou expozici, lapidárium původních soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna a jeho následovníků, obytné kasematy nebo se pokochat působivou vyhlídkou z hradebního valu.
Stálá historická expozice v Josefově
Své poznatky o historii souměstí
Jaroměře a Josefova můžete rozšířit návštěvou nově instalované Stálé historické expozice, kterou naleznete ve druhém patře bývalého c.k. Zásobovacího úřadu na Riegerově náměstí čp. 8. Muzejní expozice představuje prehistorii Jaroměřska a historický vývoj věnného města českých královen Jaroměře a císařské pevnosti Josefova od jejich vzniku do současnosti.
Prostorná expozice se pyšní řadou unikátních exponátů. Za všechny lze uvést mimořádný šest metrů dlouhý dřevěný člun (monoxyl) z 11. století, detailní modely pevnostních bran, historické plány opevnění, bohatý soubor militarií a expozici děl ruských zajatců internovaných v josefovské pevnosti během I. světové války.
Přístup do Stálé historické expozice je bezbariérový, a to pomocí výtahu. Samotná expozice je plně bezbariérová. Provozovatelem muzea je Městské muzeum v Jaroměři.
První vojenskohistorické muzeum M. Frosta
Rozsáhlá sbírka exponátů k válečným událostem z celého světa se nachází v
budově stavebního ředitelství.
Bastion No. X
Bastion No. X je vstupním objektem na prohlídkovou trasu Bastion No. X, Bastion No. IX a Ravelin No. XIV. Na unikátní výstavě můžete spatřit sbírku situačních plánů bastionových pevností v Čechách a hlavně projekčních, účetních a schvalovacích plánů městských i hradebních partií samotné pevnosti Josefov, vytvořených v létech 1780 až 1888, dochovaných ve Vojenském ústředním archivu v Praze.
Další expozicí je „Zdravotnická služba armád za světových válek“, kde můžete vidět operační sál, zubní ordinaci, polní chirurgické pracoviště, přijímací kancelář a pokoj pacientů vybavený původními předměty, a expozice proviantních polních služeb. Provozovatelem Bastionu No. X je spolek KVH Brendy – Josefov.
Bastion No. IX
Unikátní úsek nadzemního i podzemního obranného systému
bastionové pevnosti Josefov, který se řadí k vrcholným dílům fortifikačního stavitelství 2. poloviny 18. století. K vidění je zde stálá výstava je „Josefov za světové války“, která mapuje život místních obyvatel, dále rozsáhlá sbírka traktorů, kanonů a dělostřelecké munice. Vstup do tohoto objektu je v rámci prohlídkového okruhu z Bastionu X. Provozovatelem Bastionu No. IX jsou Ochránci památek pevnosti Josefov.
Ravelin No. XIV
V objektu Ravelinu No. XIV jsou umístěny artefakty vztahující se k historii pevnosti – původní pracovní náčiní, kříž z věže kostela, střelné a bodné zbraně a mnoho dalšího. Pro případné zájemce nabízíme i možnost prohlídky dělostřeleckých kasemat s replikami kanónů z různých období trvání pevnosti.
Provozovatelem Ravelinu No. XIV jsou Ochránci památek pevnosti Josefov.
Expozice Cesta legionáře 2
Československá obec legionářská otevřela v Josefově expozici nazvanou Cesta legionáře 2, která představuje osudy 15 významných legionářů v průběhu první republiky a druhého odboje. Spousta zajímavých fotografií, velké množství uniforem a zbraní nabízí bohatý zážitek jak pro děti, tak pro rodiče. Provozovatelem je Československá obec legionářská, z.s.
Pevnostní kovárna
Na Bastionu XII je k vidění kompletní kovářská dílna s transmisním pohonem, truhlářská i klempířská dílna s mnoha různými stroji a nástroji. Dospělí i děti si mohou vyzkoušet kovářské řemeslo.
Model pevnosti Josefov
V Josefově můžete obdivovat model pana Vladimíra Jirouše, jehož plocha je 34,2 metrů čtverečných v měřítku 1:300. Model stavěl více než 5 900 hodin. Hlavním materiálem je polystyren potažený sádrou. Model zachycuje pevnostní město v časech největší slávy kolem roku 1850.
Bastion IV – Umělecká kolonie
Umělecká kolonie
Bastion IV je spolkem přátel výtvarného umění i jiných uměleckých oborů, který se zároveň snaží působit výchovně v oblasti ochrany přírody a krajiny. Naleznete zde řezbáře, malíře, keramiky, sochaře, měditepce a další umělce.
Josefovské louky
Přijďte obdivovat 80 hektarů mokřadní přírody protkané 5 km stezek s výhledy na polodivoké koně a ptactvo.