ÚvodAktualityKdyž milujete Královéhradecko: magická skalní města, hradecká nábřeží a zámky české Loiry
Památky

Když milujete Královéhradecko: magická skalní města, hradecká nábřeží a zámky české Loiry

Láká vás Hradec Králové s bohatou nabídkou atrakcí, magická skalní města Adršpachu, Teplických skal a Broumovských stěn anebo Orlické hory s nepřeberným množstvím cyklotras pro pohodáře i bikery? Tohle všechno nabízí Královéhradecko, oblíbený cíl výletů v aktivním duchu. Která místa stojí za bližší seznámení? To vám prozradí Kudy z nudy.

Hradec Králové láká na toulky po nábřeží

Léto v Hradci Králové zve k procházkám po městě i k toulkám po nábřežích. Najdete tu místa pro romantická nicnedělání na zklidnění mysli a osvěžení těla, ale užít si můžete i nejrůznější akce. Zvuk saxofonů doprovází Nábřežní jazzovou pouť, na gastroakci Poznej svého farmáře obhlédnete širokou nabídku regionálních potravin anebo komentované vaření s ochutnávkou. Milovníky páry potěší Nábřeží paromilů, kde přehlídku technických památek, hasičských stříkaček, veteránů, lokomotiv a modelů parních strojů zpestřuje flotila parníčků i dětská železnice. Během roku se můžete vypravit na atraktivní noční prohlídky Bílé věže, které se konají vždy jednou do měsíce.
 

Adršpach po ránu i navečer

Kamenný Strážce skal, Cukrová homole, Gotická branka a Sloní náměstí, Krakonošova ložnice, Čertův most anebo Starosta se Starostovou, to jsou nejznámější útvary skalního města Adršpach. Neodmyslitelně k němu patří také vodopády, zřícenina skalního hradu Adršpach, vyhlídkové plavby na pramicích nebo zatopená pískovna před vstupem do skal. Pokud se chcete vyhnout davům dalších návštěvníků, musíte se do skal vypravit v časných ranních nebo podvečerních hodinách, anebo si vybrat méně navštěvované trasy. Nezapomeňte také, že je třeba se před návštěvou skalního města registrovat a vyplatí se koupit si vstupenku a parkovné předem on-line (registrace je nezbytná v letních měsících od června do konce srpna). Pro vedlejší Teplické skály jsou charakteristické souvislé skalní stěny, jejichž výška v některých místech přesahuje 70 m, štíhlé skalní věže, převisy, tajemné jeskyně a úzká údolí sevřená mezi skalami. Lístky do skal si můžete pořídit on-line, rezervační systém v Teplických skalách není zaveden.
 

Česká Loira a další zámky

Francie má Loiru, Česko řeku Orlici: spojte poznávání života šlechtických rodů se zábavou a putujte po šesti panských sídel, která spojuje česká Loira aneb řeka Orlice. Která to jsou? Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, renesanční zámek Častolovice, renesanční zámek Doudleby nad Orlicí s bohatou sgrafitovou výzdobou, barokní zámek Potštejn, hrad Potštejn a hrad Litice. Návštěvu české Loiry doplňuje turistická hra, spojená s oblíbeným sbíráním razítek do hrací karty; tu společně s mapkou získáte na všech šesti historických sídlech nebo v informačních centrech. Ale jsou tu samozřejmě další šlechtická sídla, jejichž paty česká Loira neomývá, například zámek NáchodPiccolominskou zahradou a medvědáriem, zámek Hrádek u Nechanic postavený ve stylu windsorské gotiky anebo romantický zámek v Novém Městě nad Metují.
 

Orlické hory pěšky i na kole

Hustá síť cyklotras a rozmanité terény, ty rovinaté pro rodiny s dětmi a horské a dálkové trasy pro náročnější: to jsou hlavní důvody, proč se Orlické hory a Podorlicko řadí mezi nejatraktivnější cyklistické destinace. Na kole pohodlně projedete například po Jiráskově cestě, která vede téměř přes celý hlavní hřeben Orlických hor, a podíváte se na nejvyšší vrchol Velkou Deštnou, ke Kunštátské kapli, k Zemské bráně anebo k dělostřelecké tvrzi Hanička. Krásná je také cyklistická trasa z Olešnice v Orlických horách do Dobrošova. Začíná u turistické chaty Čihalka, která je již tradičně výchozím bodem řady cyklistických výletů. Od Čihalky se vydáte dolů do Olešnice, města, které mimo jiné proslavil unikátní Utzův mechanický betlém. Z Olešnice vede vcelku pohodlná část cesty po silnici na Nový Hrádek. Trasa vede dále k říčce Olešence a do údolí Peklo, z obce Lipí pak zpět na Dobrošov. Další moc krásnou trasou je údolí Tiché Orlice z Ústí nad Orlicí až do Chocně anebo okruh okolo Broumovských stěn po trase Police nad Metují – Suchý Důl – Křinice – BroumovMartínkoviceBožanov.
 

Rozhlédněte se!

Zastavte se na místech s krásnými výhledy na Královéhradecko a vychutnejte si chvíle „právě tady a teď“, které se už nikdy nebudou opakovat. Výhledy plné tiché krásy, klidu a pohody, které doslova pohladí po duši, si vychutnáte třeba z věží kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově (ano, to jen ten slavný kostel s prosklenou střechou) nebo z věže kostela sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří. Vystoupat můžete i na rozhlednu na Anenském vrchu anebo po unikátním kamenném schodišti poutního místa Homole téměř až k nebesům.

 

S Boženou Němcovou do Babiččina údolí

babiččino údolíNávratem do dětství se snadno může stát výlet do Babiččina údolí, do míst popsaných v knížce Babička spisovatelky Boženy Němcové. Patří mezi nejznámější výletní místa Královéhradecka; po prohlídce zámku Ratibořice se vydejte k Panskému hostinci, sousoší babičky s dětmi a Rudrovu mlýnu. Ještě o kousek dál leží Staré Bělidlo, vybavené dobovým lidovým nábytkem a zařízením ze sbírek Muzea Boženy Němcové v České Skalici, a Viktorčin splav. Údolím vás provede naučná stezka, vedoucí z Ratibořic až ke zřícenině hradu Rýzmburk. Spisovatelku a její dílo připomíná také Domek Boženy NěmcovéČerveném Kostelci.
 

Pevnost Josefov

Skutečným unikátem Královéhradecka je barokní pevnost Josefov, ojedinělá památka fortifikační architektury na soutoku řek Metuje, Úpy a Labe. Jejím vzdáleným dvojčetem je Terezín, ale jinak nic podobného v Česku nenajdete. Prohlédněte si tajuplné podzemí osvětlené svícemi a projděte se pevnostním městem s pravoúhlou sítí ulic a klasicistním vojenským kostelem na centrálním Masarykově náměstí. Za vidění stojí i model pevnosti na Bastionu IV., Lapidárium s originály soch Matyáše Bernarda Brauna anebo park se sochou císaře Josefa II., v dobách jehož vlády Josefov vyrostl. Je zde i prvorepubliková expozice vojenskohistorického muzea, Muzeum Československé obce legionářské, prostory bývalé posádkové ošetřovny v Bastionu č. 10 anebo pevností kovárna.
 

Broumovský klášter a tajemství Turínského plátna

klášter broumovNechte se okouzlit divokou krásou krajiny Kladského pomezí a Broumovska a také samotným Broumovem s překrásným klášterem. Otevřeno je celý rok a kromě běžných prohlídek se můžete těšit na interaktivní prohlídky skriptoria, nejrůznější klášterní trhy a další překvapení. K pokladům kláštera patří kopie Turínského plátna, objevená v 90. letech minulého století v klášterním kostele sv. Vojtěcha nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem. Navštívit můžete i opatský kostel sv. Vojtěcha, přestavěný z původně gotické podoby na kostel barokní, knihovnu obsahující kolem 17 000 svazků knih či sakristii se vzácným intarzovaným nábytkem.
 

Kostely kolem Broumova lákají na genius loci

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené v letech 1709-1743 na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Soubor církevních památek nazvaný Broumovská skupina kostelů se letos zapsal mezi národní kulturní památky. Udělejte si výlet k některým z nich. Objevíte úžasné stavby s mimořádným geniem loci. Přijeďte si prohlédnout třeba kostel sv. Markéty v Šonově, kostel sv. Barbory v Otovicích nebo kostel sv. Máří Magdalény v Božanově. Každé léto se koná v kostelech série koncertů klasické hudby pojemenovaná Za poklady Broumovska.
 

Krajinou bez lidí

Fascinující historie a nádherná krajina lákají na Královéhradecko tisíce výletníků. Hledáte klidnější místa, kde se vyhnete davům? Zkuste přelidněný Adršpach nahradit méně vyhledávanými Teplickými skalami anebo se vypravte ke kapli na HvězděBroumovských stěnách a ke kamenným slavenským hřibům. Vyšplhejte na rozhlednu na Ruprechtickém Špičáku v Javořích horách anebo prozkoumejte pásmo Jestřebích hor se slují Čapkova proslulého loupežníka Lotranda. Další méně známá skalní města čekají ve skalním labyrintu na Ostaši s Kočičím hrádkem a určitě vás nezklamou ani Jiráskovy skály nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.
Rozhledna Anna na Anenském vrchu Příroda

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Na Anenském vrchu v Orlických horách stojí od roku 2010 opět rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple. V roce 2024 prošla rekonstrukcí a je opět přístupná.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe Letní sporty

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku Památky

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Zámek Doudleby nad Orlicí Památky

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

Kočičí hrádek v Kočičích skalách Příroda

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu Památky

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí Památky

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru Kultura

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, patřící rodině Kinských, je místem pro poznání, zábavu i odpočinek. Empírový zámek v anglickém parku nabízí prohlídkový okruh Život v biedermeieru, výstavy v Galerii Kinský, koncerty a festivaly. V areálu najdete dětské hřiště a u něho oblíbenou Toniovu kavárnu.

Bílá věž v Hradci Králové Památky

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je třetí největší zvon v republice – zvon Augustin.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody Příroda

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Zatopená pískovna v Adršpachu Příroda

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují Příroda

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury Památky

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené Příroda

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené

Divoká a Tichá Orlice se v Albrechticích nad Orlicí spojují v jednu řeku, která dále teče směrem na Hradec Králové jako Orlice spojená. Řeka má dostatek vody po celý rok a její spouvání je vhodné i pro začátečníky. Podél řeky je množství pěkných pláží a břehy bývají hlinité.

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice Příroda

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Chráněným přírodním výtvorem a oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík.

Tichá Orlice – nejkrásnější řeka východních Čech Příroda

Tichá Orlice – nejkrásnější řeka východních Čech

K nejkrásnějším řekám východních Čech patří řeka Tichá Orlice. Je jednou ze dvou zdrojnic řeky Orlice. Řeka si poklidně meandruje ve vysokých hlinito-písčitých březích lemována stromy. U vodáků se těší velké popularitě hlavně celoročně sjízdný dolní úsek u Ústí nad Orlicí.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky Příroda

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách Příroda

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu Příroda

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Pod Křížovým vrchem si můžete projít naučnou stezku, která je obohacena interaktivními prvky na informačních panelech. Jedná se o strmý kopec s několika skalními věžemi. Pojmenován je podle křížové cesty, která byla vytvořena v 17. století.

Vraní hory – malebné kopce ve stínu Krkonoš Příroda

Vraní hory – malebné kopce ve stínu Krkonoš

Pokud byste chtěli hledat Popelku mezi českými pohořími, pak jsou to nepochybně Vraní hory, které se vypínají východně od známých Krkonoš. Osmikilometrové pohoří s nejvyšším vrcholem Špičákem (887 m n. m.) se rozkládá na východ od Žacléře.

Viktorčin splav v Ratibořicích Příroda

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav je romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem. Místo připomíná dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy.

Poutní místo Homole Památky

Poutní místo Homole

Víte, kde jsou schody, které vedou do nebe? Leží blízko hradu Potštejna, nedaleko Kostelce nad Orlicí. Ve skutečnosti nevedou až do nebe, ale k poutnímu kostelu Panny Marie Bolestné na vrch Homole, dominantu zdejšího kraje.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové Kultura

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů Památky

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové Kultura

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí Památky

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.

Cesta Boženy Němcové Letní sporty

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové je červeně značená turistická značka vedoucí z Náchoda do České Skalice a přes Červený Kostelec do Chvalkovic. Cestou pěší turisty zavede do Babiččina údolí, k Barunčině škole či do Muzea Boženy Němcové. Trasa měří 40,5 km.

Hrad Vízmburk – podkrkonošské Pompeje Památky

Hrad Vízmburk – podkrkonošské Pompeje

Babiččino údolí v Kladském pomezí, to nejsou jen zámek Ratibořice a Staré bělidlo. Pokud se vydáte proti proudu řeky Úpy, narazíte na zříceninu hradu Vízmburk nazývanou také Východočeské Pompeje. V 70. letech 20. století byl znovuobjeven při archeologickém výzkumu.

Zřícenina hradu Rýzmburk u České Skalice Památky

Zřícenina hradu Rýzmburk u České Skalice

Nemnohé pozůstatky hradu Rýzmburka ze 13. století se ukrývají na skále nad Babiččiným údolím. Na konci 17. století byl kámen z hradu použit jako stavební materiál pro altán i pro Ratibořický zámek. Do dneška se dochovaly jen zbytky zdí, brána a historická sklepení.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor Příroda

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Jestřebí hory Příroda

Jestřebí hory

Jestřebí hory, součást Žacléřské vrchoviny, jsou většinou zalesněný asi 19 km dlouhý hřeben. Probíhá ve směru od východu k západu mezi údolím Metuje u Hronova a údolím Petříkovického potoka. Nejvyšší vrchol Žaltman se stejnojmennou rozhlednou nabízí nádherný pohled do širokého okolí.

Expozice Královské město nad soutokem Kultura

Expozice Královské město nad soutokem

Hradec Králové je místem s dlouhou historií, která nepostrádá dramatická období a zvraty. V nové expozici Muzea východních Čech v Hradci Králové jsou představeny nejstarší dějiny královského města od pravěku až do poloviny 18. století.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují Příroda

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují Příroda

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Další aktuality

Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: vstup zdarma pro děti po celý listopad

Měsíc listopad přináší paletu zářivých podzimních barev, a to si žádá vyrazit do přírody. Stezka korunami stromů Krkonoše zve rodiny s dětmi k její návštěvě a po celý měsíc nabízí využití speciální nabídky na vstup na stezku pro děti do 14 let zdarma. Vstupné platí pouze dospělí.
30. říjen 2024 12:09
Příroda, Královéhradecký kraj

Pomozte krkonošské zvěři i lesům!

Každý rok na podzim pořádá Správa Krkonošského národního parku sbírku plodů, které poslouží právě k přikrmování zvěře v zimě. Jinak tomu není ani letos. Milovníci přírody mohou přinést jablka, usušené kaštany a žaludy nebo tvrdé pečivo do informačních center KRNAPu v Harrachově, Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a ve Vrchlabí.
30. říjen 2024 9:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zombie prohlídky s koncem pohanského léta vás čekají v Dětenicích

Pro návštěvníky zámecký resort Dětenice po celý rok představuje realitu středověku prožitou na vlastní kůži. Lákadlem nejen pro děti je zámek, kde každou sobotu a neděli od 10 do 17 hodin ožívají nadpřirozené bytosti. Prohlídka zámku při svíčkách v doprovodu upíra nemusí být to pravé ořechové pro slabší povahy, a strašidla číhající v zámeckých komnatách pravděpodobně zvýší tep i těm odvážnějším.
28. říjen 2024 11:10
Zážitky, Královéhradecký kraj

Užijte si tradiční výlov největšího rybníka na Jičínsku – Zrcadla u Kopidlna

O víkendu 2. a 3. listopadu 2024 se bude lovit největší rybník Jičínska – Zrcadlo v Mlýnci. Hned ráno hned za svítání roztáhnou rybáři sítě a desítky postav v gumových pláštích a vysokých botách se vydají do studeného rybníka. Pomalu zatáhnou sítě, aby dostali ryby na břeh. Občerstvení bude zajištěno a nebude chybět ani možnost zakoupení ryb na hrázi rybníka.
27. říjen 2024 9:38
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Strašidla lákají na krkonošskou Stezku korunami stromů děti i rodiče

Od pátku 25. října do neděle 27. října 2024 se stala Stezka korunami stromů v Janských Lázních domovem strašidel. V rámci oslavy Halloweenu je pro děti i dospělé připraven bohatý program, včetně strašidelné výzdoby celé stezky. Strašidelnou atmosféru si budou moci po všechny tři dny návštěvníci vychutnat i po setmění, protože po celý víkend bude prodloužena otevírací doba až do 20:30 hodin.
25. říjen 2024 18:00
Příroda, Královéhradecký kraj

V pevnosti Josefov zavírají sezónu

Navštivte pevnost Josefov a vraťte se o 200 let zpět, mezi rakouské minéry, dělostřelce a pěchotu. Velitelství pevnosti vyhlašuje na pondělí 28. října 2024 bivakování, manévry a slavnostní ukončení sezóny se sejmutím pevnostního praporu!
25. říjen 2024 10:00
Památky, Královéhradecký kraj

Přijďte na Týden duchů do Safari Parku – čeká na vás strašidelná stezka

Dýňové menu pro zvířata i lidi, Strašidelnou stezku pro malé odvážlivce a oblíbené dlabání dýní nabízí oblíbený Týden duchů, který se koná 26. až 3. 11. 2024. Během akce je připraven bohatý program. Komentovaná setkání u zvířat ukážou lidem, že dýně mohou zvířata skvěle pobavit. A zájemci se mohou těšit na komentované výpravy do jedinečného Muzea koster!
23. říjen 2024 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Sezóna na krkonošských loukách pomalu končí

Hospodáři právě dokončují práce na jednotlivých loukách. Mezi poslední z nich patří tradičně shánění stád pasených zvířat, případně přesekávání nedopasků. Zvířata jsou z lokalit odvážena v závislosti na počasí, množství hmoty na pastvě a celkové úživnosti louky pro stáda. Na krkonošských loukách se tradičně pasou ovce, krávy, kozy, ale i koně nebo lamy!
23. říjen 2024 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj