Naučná stezka Bílá Opava

Hory Celá ČR

Zdolejte vrcholy našich nejvyšších hor! Připravte se ale na to, že takové výlety nejsou pro lenochy. Tu a tam sice najdete místa, kam jezdí turistické autobusy nebo lanovky, ale na většinu překrásných horských svahů se jinak než vlastními silami nedostanete. Ale věřte: budete se tam cítit skvěle!

Královna českých hor a mapa republiky

Prvenství drží se svými 1 603 metry Sněžka, nejvyšší hora Krkonoš i celé České republiky. Přes vrchol vede česko-polská hranice, na jižní straně padají její svahy do Obřího dolu, na západě klesají k Úpskému rašeliništi. Nahoru vás dopraví lanovkaPece pod Sněžkou, cestou dolů se můžete zastavit třeba na Luční boudě, která je díky pivovaru Paroháč jednou ze zastávek Krkonošské pivní stezky. Kousek odtud na svazích Studniční hory se nachází jedna z kuriozit Krkonošského národního parku, takzvaná mapa republiky. Sněhové pole, které svým tvarem připomíná bývalé Československo, roztává široko daleko jako jedno z posledních.
 

Na Šumavě zdoláte Everest

Na Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd, žádná lanovka nevede, nahoru se dá vyjít jenom pěšky, vyjet na kole anebo v zimě na běžkách. Jednoduchá cesta nečeká ani na ty, kteří chtějí zdolat Králický Sněžník, Milešovku, Čerchov, Velkou Javořinu a další nejvyšší hory různých pohoří.

Někde ale pro výletníky vymysleli originální zábavu: třeba na Šumavě, kde kromě Plechého, Třístoličníku nebo Poledníku můžete zdolat Šumavský Everest. Stačí vystoupat na osm šumavských vrcholů a bodů, které v součtu svých nadmořských výšek odpovídají skutečné nejvyšší hoře světa.
 

Do vysokých hor s malými dětmi

Chystáte se do hor s dětmi? I pro vás máme tipy na míru včetně tras, které pohodlně zvládnete s kočárkem. Skvělým cílem s úžasnými výhledy na Jeseníky v čele s Pradědem je horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, na Šumavě vás příjemně překvapí cesty lemující Schwarzenberský plavební kanál. Pro pohodlné putování s kočárkem jsou ale nejvhodnější Jizerské hory, kde uprostřed nádherné přírody čeká spousta kvalitních cest – třeba z Nové Louky do Bedřichova anebo z Desné k Protržené přehradě.
Zobrazit více

Hory na mapě


Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.
Karlova Studánka, Moravskoslezský kraj

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku

Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku. Územím, které je od r. 1966 chráněným přírodním výtvorem, můžete projít přes dřevěné lávky a schody.
Rýmařov, Moravskoslezský kraj

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.
Harrachov, Liberecký kraj

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Pod jihovýchodním svahem Oblíku asi 3 km od Modravy v I. zóně Národního parku Šumava leží malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Rašeliniště je pojmenované podle tří rašelinných jezírek a je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.
Modrava, Plzeňský kraj

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.
Kvilda, Jihočeský kraj

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se doslova v oblacích s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.
Dolní Morava, Pardubický kraj

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.
Hrubá Skála, Liberecký kraj

Vrchol Devět skal – nejvyšší vrchol Žďárských vrchů

Devět skal (836 m) je nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. V roce 1976 byl vyhlášen přírodní památkou. Skalní útvar se nachází asi 3,5 km jihovýchodně od obce Herálec.
Křižánky, Kraj Vysočina

Boubínský prales – největší původní les ve střední Evropě

Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale díky lidské činnosti zbyly z původních evropských pralesů jen malé ostrůvky.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Přírodní rezervace Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6000 let. Rašeliništěm vede naučná stezka s překrásnými panoramatickými výhledy.
Janské Lázně, Královéhradecký kraj