ÚvodCo chcete dělat?PřírodaPřírodní zajímavosti
Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Přírodní zajímavosti Celá ČR

Poznejte přírodní zajímavosti, unikáty a rarity, které Česko nabízí! V bohaté přehlídce přírodních zajímavostí najdete řadu neobvyklých a jedinečných míst: bludiště skalních měst, vodopády, kaňony, rašeliniště protkaná úzkými chodníčky, kamenné pokličky i strže, kde i v létě objevíte led a sníh.

Unikáty v Česku

Co jinde objevíte jen stěží anebo vůbec? Třeba Hromnické jezírko s načervenalou vodou, která je slabým roztokem kyseliny sírové, proto v ní nenajdete žádné živočichy, anebo kamenná slunceČeském středohoří. Mezi rarity se řadí i bioferrata, stezka věnovaná skalní rostlinné říši v botanické zahradě v Bečově na Teplou, anebo vrch Boreč, z jehož vrcholu stoupá i v krutých mrazech teplá pára. V okolí puklin s unikajícím vzduchem se neudrží sníh a zvláštní mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám, které nesnášejí teploty pod nulou.

Kouzlo kamenných i jedlých hub

Nekorunovanými královnami přírodních unikátů jsou Kokořínské pokličky, skalní útvary při ústí Kokořínského dolu nedaleko Mšena, které vypadají jako přerostlé houby. Jen o kousek dál leží oblast Jestřebických pokliček a v Broumovských stěnách zase objevíte na mnoha místech trsy dokonale vymodelovaných slavenských hřibů. Pokud chcete vidět místo, kde rostou skutečné houby, vypravte se do šumavských Stach; na náměstí u kostela Navštívení Panny Marie tu mají unikátní hříbkovou rezervaci.
 

Jaro: čas vyrazit ven

Na jaře se vydejte do údolí a luk plných bledulí, například do údolí Chlébského potoka na Svratecku, do Písteckého lesa nebo do přírodní rezervace Králova zahrada poblíž České Třebové. Domovem chráněných bledulí je rovněž přírodní památka Hersica a několik míst na Vysočině, zejména přírodní rezervace Jechovec, Blatná hráz u Želetavy a Staré Ransko ve Žďárských vrších. Podobnou raritou a vyhledávaným cílem jarních výletů jsou koniklecové louky v Brně, na Ptáčovském kopečku a Kobylinci u Třebíče.
 

Léto: čas koupání

Máte rádi pískovny a lomy? Pak si můžete užít koupání v pískovně Mlékojedy anebo ve Veselských pískovnách, v pískovně Baraba, v jezeru Konětopy, zatopené pískovně s průzračnou vodou, v Mašovickém lomu u Znojma nebo v zatopeném lomu Šífr u Svobodných Heřmanic. Skutečným zázrakem je Kamencové jezeroChomutově, jediné na světe. Rozpuštěný kamenec brání růstu vodních řas a sinic, proto se tu celou letní sezonu budete koupat v čisté vodě.
 

Podzim: čas pro lovce krásných záběrů

Nejkrásnější podzimní procházky a místa k fotografování vás čekají tam, kde jsou smíšené nebo listnaté lesy, hory s dostatkem vyhlídek a skalní města. Najdete je třeba kolem Děčínského Sněžníku, v Labských pískovcích nebo divukrásné krajině Českého Švýcarska. Nádherné záběry můžete ulovit v Českém středohoří s impozantními sopečnými kužely; nezapomeňte ani na nejhezčí labské a vltavské vyhlídky. Za pohádkovými podzimními scenériemi se vydejte také na Šumavu a na jižní Moravu do krajiny plné zlátnoucích vinic.
 

Když zima čaruje

Některé přírodní zajímavosti se dají pozorovat jen v zimě, protože k jejich vzniku je potřeba sníh a mráz. Nechte se inspirovat k výletu fantastickými útvary v ledové jeskyni Víl, ledové jeskyni u Naděje či v jeskyni Pekárna, barevnými Brtnickými ledopády v Českém Švýcarsku anebo ledopády Pulčínských skal na Valašsku. Mezi unikáty se řadí i ledová stěna ve Víru na Vysočině, uměle vytvořený ledopád sloužící k nácviku ledového lezení, anebo ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku.
Zobrazit více

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje. Leží v nadmořské výšce 270 m, vzdálená od sebe jen několik metrů. Každé z nich měří přibližně 30 m a zaujímá plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní památku.
Skryje, Středočeský kraj

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.
Karlštejn, Středočeský kraj

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.
Veselí nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Jezírko Maledivy v kaolinovém lomu

V kaolinovém lomu nedaleko Nepomyšle bývalo několik modrých jezírek přezdívaných Maledivy. V současnosti jsou jezírka zasypána, zbylo zde pouze jedno malé, které má bílou barvu a jeho hloubka nepřekračuje 1 metr. Vstup je sem zakázaný, jedná se o soukromý pozemek společnosti Sedlecký kaolin a.s.
Nepomyšl, Ústecký kraj

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.
Karlova Studánka, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!
Srní, Plzeňský kraj

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku

Naučná stezka Rejvíz se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci rozprostírající se v severovýchodní části Hrubého Jeseníku. Stezka v délce cca 3 km vede do středu největšího moravského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku.
Zlaté Hory, Olomoucký kraj

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Lom Homolák u Berouna

Lom Homolák se nachází nedaleko obce Vinařice na Berounsku, asi 4 kilometry od Koněpruských jeskyní. Samotný lom je nepřístupný, ovšem ze zelené značky spojující obce Tobolka a Vinařice, se nad lomem nachází pěkné vyhlídkové místo.
Vinařice, Středočeský kraj

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku

Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku. Územím, které je od r. 1966 chráněným přírodním výtvorem, můžete projít přes dřevěné lávky a schody.
Rýmařov, Moravskoslezský kraj

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.
Skalná, Karlovarský kraj

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.
Lipnice nad Sázavou, Kraj Vysočina