Zdroj foto: Obec Doupě

Doupě

Obec Doupě leží 6 km severně od historického města Telč, uprostřed malebné přírody, v kraji plném lesů. Jméno vesnice vzniklo ze staročeského slova dúpě, což znamenalo, že sídlo leží v místě připomínajícím doupě, v uzavřeném dole.
Obec Doupě se nachází v turistické oblasti Javořičsko – Telčsko, asi 6 km severně od Telče v údolí Třešťského potoka. Ves se poprvé připomíná k roku 1580, v telčském urbáři. Na území obce leží starobylý hrad Roštejn, založený podle svého jména (Rosenstein) pány z Hradce po roce 1339, kdy získali od krále telčské zboží. Ves Doupě byla od 16. století součástí telčského panství až do roku 1849. Z obce pochází kamenická rodina Foitů. S osudy sochaře a cestovatele Františka Vladimíra Foita se lze seznámit v expozici telčského muzea.

V samotné obci Doupě můžete navštívit přírodní rezervaci Doupský a Bažantka, směrem ke hradu Roštejn narazíte na přírodní památkü Šilhánky, Roštejnskou oboru s naučnou stezkou, nebo přírodní rezervaci Roštýnská obora. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití.

Aktivity v obci Doupě

Hrad Roštejn

Pozdně gotický hrad se zvedá na skalnatém vrchu ve výšce 677 m n. m v romantické krajině Javořických vrchů u vsi Doupě. Jeho název odpovídá erbu rodiny, zlaté pětilisté růži – původní označení hradu bylo německé Rosenstein (růžový kámen), později Roštýn.
Doupě, Kraj Vysočina

Přírodní rezervace Roštýnská obora

V okolí hradu Roštejn a západně od něj, asi 2 km severně od obce Doupě v Jihlavských vrších, se nachází přírodní rezervace s rozsáhlým komplexem bučin, které jsou pozůstatkem bývalé Roštejnské obory.
Doupě, Kraj Vysočina

Roštejnská obora

Bývalá panská Roštejnská obora byla založena majiteli telčského panství nejpozději ve druhé polovině 16. století kolem centrálně položeného původně strážního hradu Roštejna. V roce 2006 byla část obory obnovena.
Doupě, Kraj Vysočina

Naučná stezka Roštejnská obora

Naučná přírodovědná stezka vede krásným lesním prostředím přírodní rezervace Roštýnská obora a obnovenou historickou oborou. Stezka je dlouhá 2 kilometry a má 11 zastavení. Je zaměřena na les, přírodu a myslivost.
Doupě, Kraj Vysočina

Inspirace na výlety z oblasti Javořičsko – Telčsko


Za domácími betlémy do Třeště na Vysočině

V Třešti na Jihlavsku patří k zavedeným vánočním zvyklostem stavění betlémů, ostatně jako na mnoha místech naší vlasti. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích. Co už tak obvyklé není, je, že místní betlémáři své krásné rodinné betlémy vždy o Vánocích ukazují každému, kdo je chce vidět. V Třešti tak vznikla Betlémská cesta třešťskými domácnostmi, která zavede zájemce do dvaceti domácností.

S kolem kolem Telče

Do Telče se vydejte nejen za renesančními památkami, zapsanými na seznamu UNESCO. Tenkorát si vezměte i kolo a vyzkoušejte zajímavý výlet, při kterém poznáte i okolí tohoto půvabného městečka na Vysočině.

Pohádkový výlet z Telče na Babí horu

Vypravte se z Telče na vrch Babí hora, ke které se váže pověst o lidské chamtivosti. Cestou si prohlédnete nejen pohádkové město zařazené na Seznam památek UNESCO, ale také expozici kamenictví a soustavu lomů nedaleko Sumrakova.

Z Telče do Dačic a zpět

Z náměstí v Telči, obehnaného hradbou měšťanských domů, vás na cestu vyprovodí z daleka viditelná věž sv. Jakuba. Příjemnou krajinou se projedete do Dačic, kde si můžete prohlédnout zámek. Při cestě zpět do Telče vás přes Kostelní Vydří a Kostelní Myslovou poravede značení Greenway Řemesel a vyznání. Okružní trasa je dlouhá 35 km s převýšením 510 metrů a je ideální pro silniční nebo trekové kolo.