Zdroj foto: Hodonínský deník

Dolní Bojanovice

Obec Dolní Bojanovice leží nedaleko Hodonína, na říčce Prušánka, v úrodné krajině jižní Moravy ve vinorodém Dolnomoravském úvalu. První písemná zmínka o existenci osady se objevuje v darovací listině v roce 1196. Obec původně patřila pánům z Kunštátu. Pro Dolní Bojanovice je charakteristické, že lidové a duchovní tradice jsou spolu úzce spjaté a jsou až dosud každodenní součástí života obyvatel.
dolní bojanoviceObec Dolní Bojanovice se nachází v turistické oblasti Slovácko, asi 8 km západně od Hodonína. Název obce je odvozen od původnícho staroslovanského jména Bojan a koncovka -ice značí "ves lidí Bojanových". Původním zdrojem obživy místních obyvatel bylo zemědělství, zvláště vinařství má v obci staletou tradici. O tom, že Bojanovský ryzlink býval jedním z nejlepších v Rakousko-Uhersku svědčí  písemný doklad z roku 1738. V roce 1905 bylo v Dolních Bojanovicích založeno rolnicko-vinařské družstvo „Zádruha“, první na hodonínském okrese a v českých zemích vůbec.

Kroje v Dolních Bojanovicích oblékají všechny generace, zvláště pak při slavnostech a kulturních, církevních nebo rodinných příležitostech. Kolem 40 žen obléká kroj každou neděli do kostela a některé starší ženy dokonce nosí kroj denně. Ve dvou třetinách domácností v obci se nachází kroj, či několik krojů a jde většinou o kroje pořízené v posledních desetiletích a pečlivě udržované. Početně jde asi o 800 krojů.
 

Malý Vatikán a lidově-religiozní tradice

Dolním Bojanovicím se přezdívá v regionu "malý Vatikán" či "moravský Vatikán", a to kvůli zdejší vysoké religiozitě. Nahrává tomu i to, že zdejší lidové zvyky se prakticky odvíjí podle církevního roku. Ten začíná na svátek sv. Štěpána, kdy jsou svobodnou chasou zvoleni stárci, ti se starají o akce chasy po celý rok. Mezi příležitosti, ke kterým Bojanovští oblékají kroj patří Štěpánská koleda chlapců, novoroční mše za účasti krojovaných dívek, krojový ples, dětský krojový ples, Velikonoční svátky s chozením chlapců po šlahačce.

Během léta a podzimu pokračuje církevně-folklorní rok v červnu Slavnost Božího těla poutní Slavnost Božského srdce. Nejvýznamnější událostí roku jsou Svatováclavské hody a Hodky s vinobraním. Hody se zahajují už čtyři týdny předem a to krojovanou zábavou tzv. Zahráváním hodů. V ten čas se koná i starodávný vinařský zvyk Zarážání hory. Hody se slaví poslední zářijovou neděli a začínají slavnostní mší ke cti patrona farnosti sv. Václava. Hodové pondělí patří „ženáčům“. Při odpolední zábavě ženáči „pasují“ do svých řad mladé muže, kteří se od posledních hodů oženili. Hody končí v úterý obchůzkou krojovaných chlapců s kapelou a koňským povozem a večerní muzikou. Hodky se slaví v neděli týden po hodech krojovanou zábavou, při které se otevře „hora“ a symbolicky začne vinobraní. Církevní rok pak končí štěpánskou koledou s novými stárky.
 

Památky a zajímavosti Dolních Bojanovic

Slovácká chalúpkaZastavte se v Dolních Bojanovicích a dopřejte si zde pohodový pobyt. Dominantou obce je kostel sv. Václava. První zmínka o kostele pochází z roku 1398, dnešní podobu dostal kostel v roce 1734. Důležitou stavbou je Slovácká chalupa, postavená v 1. čtvrtině 19. stol., která je nejstarším stavením z původního osídlení vesnice. Slovácká chalupa je památkově chráněná a od roku 2007 slouží jako stálá muzejní expozice rolnického bydlení z konce 19. stol. Součástí vesnice jsou vinné sklepy s typickými žúdry bohatě malované slováckými ornamenty a dvě kapličky podobně ornamenty vyzdobené. Jednou z nejtalentovanějších maléreček byla v 70. až 80. letech 20. stol. Hedvika Fukalíková, autorka většiny maleb a sgrafit, dnes v malování pokračuje její dcera Eva Sejáková.

Navštívit tu můžete i další zajímavé turistické cíle: Pivovar Mazák, Statek Hrabínka, Vinařství Jiří Uherek, pramen Kohútek s vynikající pitnou vodou, Vinařství Salajka, Vinařství Lekavý a vinařskou uličku v ulici Vinařská s typickými sklepy. Zde naleznete bojanovský sklep U Kaňů, Vinacz, OK Vinařství & Vinný bar a Šebestovo vinařství. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní vyžití zejména cyklistům, kteří zde naleznou velké množství tras.

Aktivity v obci Dolní Bojanovice

Statek Hrabínka – jízda na koni

Nabízíme vyjížďky na koních pro úplné začátečníky i pokročilé jezdce.
Dolní Bojanovice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v obci Dolní Bojanovice

Vinařství Jiří Uherek

Vinařství Jiří Uherek se nachází v Dolních Bojanovicích na Slováckém Podluží. Vinařství založil v roce 2007 majitel a technolog v jedné osobě Ing. Jiří Uherek. Vyrábí především kvalitní přívlastková vína se svěží kyselinkou a výrazným aroma. Zajímavá jsou zdejší vína ve znamení 4 živlů.
Dolní Bojanovice, Jihomoravský kraj

Pivovar Mazák

Pivovar Mazák vyrábí pivo klasickou technologií pouze z přírodních surovin: vody, sladu, chmele a kvasnic. Pivo Mazák je nefiltrované a nepasterizované.
Dolní Bojanovice, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.