Strážný

První písemná zmínka o šumavské obci Strážný pochází z roku 1689, tehdy nesla název Kuschwarda. Vznikla na trase vimperské zlaté stezky, která spojovala bavorský Pasov s českým vnitrozemím. Své jméno dostala podle nedalekého hradu Kunžvart, který po staletí střežil bezpečnost jak na Zlaté stezce, tak na samém pomezí Českého království.
Městys Strážný se nachází v turistické oblasti Šumava. Má bohatou historii připomínající obec (dnes městys) jako jedno z odpočívadel vimperské Zlaté stezky, kudy proudily karavany soumarů s naloženým zbožím. Strážný tak  patřil mezi velice významné obchodní tepny. V roce 1833 Strážným procházela mezinárodní silnice Prahy do Pasova a v provozu zde byla jedna z prvních autobusových linek v Čechách. S rozvojem dopravy se ze Strážného stala druhá největších obec na Šumavě (po Železné Rudě). Bávala zde škola, pošta, hotely, obchody se smíšeným zbožím, mlýn Dammmühle a dílny zabývající se výrobou nástrojů pro domácnost (např. řešeta nebo dřevěné nádobí) a další služby.
 
V květnu 1945 tu proběhly boje mezi americkou a německou armádou. Po roce 1945 bylo původní německé obyvatelstvo vystěhováno, v roce 1948 byl uzavřen hraniční přechod a území postupně ovládla Pohraniční stráž. Městečko začalo upadat, řada domů byla zbourána. V srpnu 1965 byl odstřelen i památkově chráněný kostel Nejsvětější Trojice. Osady Dolní Cazov, Dolní a Horní Světlé Hory, Silnice a Stodůlky (část Stodůlek se nazývala Žďárek) zanikly.

Dnes je městys Strážný příjemným místem k rekreaci, stranou hlavních středisek cestovního ruchu na Šumavě a přece ne od nich daleko. Nachází se zde řada památek a zajímavých míst – za vidění stojí Mariánská kaple na vrchu Vyhlídka (901 m), zřícenina hradu Kunžvart, Slunovratové kameny, skalní útvar na vrchu Homole i zbytky pohraničních opevnění. V údolí řeky Řasnice naleznete zbytky bývalé vodní nádrže Strážný z roku 1543, v nedalekých mokřadech byla vyhášena přírodní rezervace Hliniště. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní a turistické vyžití – zdejší lesy dopřejí své bohatství sběračům lesních plodů a houbařům, cyklisté, turisté a v zimě běžkaři zde najdou velké množství značených tras NP Šumava. Vydat se odtud mohou například do Lenory a k Soumarskému mostu, do Českých Žlebů, na Stožec a do Haidmühle. Směrem k nedaleké hranici na jih od městečka vede Zlatá stezka, která za Kunžvartským sedlem (877 m) prochází pod Silnickou horou (998 m) a vrchem Pomezný (1002 m) ke státní hranici. Prvním městečkem za ní je Vorderfirmiansreut. Západním směrem vedou trasy Via Czechia – jižní (Cesta Českem) a zelená značka údolím potoka Časná na dosti vzdálené Knížecí Pláně. Severním směrem, do vnitrozemí, vás cesty zavedou k Horní Vltavici a do Polky u Teplé Vltavy.

Aktivity v městysi Strážný

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Na zalesněném hřebenu zvaném Homole západně od Strážného nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory je skalní útvar, na kterém jsou dva uměle postavené masivní kameny. Jejich německý název zní Heidensteine, nebo též Heidenmicheln – pohanští obři.
Strážný, Jihočeský kraj

Skiareál Strážný – centrum pro letní i zimní vyžití

Městys Strážný, ležící uprostřed Šumavy, představuje centrum nejen pro letní vyžití, ale také pro zimní aktivity. Právě v souvislosti se zimními sporty přichází Skiareál Strážný se širokou nabídkou, která uspokojí zejména rodiče a jejich děti.
Strážný, Jihočeský kraj

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.
Strážný, Jihočeský kraj

Šumavská příroda v okolí Strážného odkrývá tajemství dávné historie

Zavítejte do okolí Strážného a prozkoumejte zdejší krajinu, která ukrývá svá tajemství. Během cesty je možné narazit na tajemná až mystická místa s kořeny v hluboké historii, spadající do období, kdy území Šumavy obývali Keltové.
Strážný, Jihočeský kraj

Rybník Weiher ve Strážném – nejstarší sypaná hráz ve střední Evropě

Nejstarší sypaná hráz rybníka Weiher z 15.-16. století na ploše 150 ha ve střední Evropě-
Strážný, Jihočeský kraj

Zbytky pohraničních opevnění v okolí Strážného na Šumavě

Pokud patříte mezi milovníky vojenské historie a většinu známých míst s touto tematikou jste již navštívili, máme zde pro vás tip na další výlet. V okolí Strážného na Šumavě se nacházejí zbytky pohraničních opevnění, která byla budována po druhé světové válce na hranicích tehdejšího Československa.
Strážný, Jihočeský kraj

Kaple Panny Marie ve Strážném

Obec Strážný (dříve Kunžvart) vznikla v 17. století pod stejnojmenným vrchem. V blízkosti procházela Zlatá stezka, k její ochraně byl koncem 13. století postaven hrad. Nad městysem se tyčí na Kamenném vrchu kaple Panny Marie z roku 1834. Její zajímavostí je, že má oltář otočený směrem na východ.
Strážný, Jihočeský kraj

Ženijní můstek americké armády ve Strážném na Prachaticku

Dvě mohutné železné lávky se nachází poblíž Strážného na Prachaticku. Tudy vstoupila do Československa americká armáda při osvobozování na konci druhé světové války.
Strážný, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v městysi Strážný

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…
Strážný, Jihočeský kraj

Dvůr Lískový vrch – penzion a restaurace

Dvůr Lískový vrch nabízí ubytování v nových apartmánech v šumavské přírodě. Klid, odpočinek, výlety do okolního Národního parku Šumava a nové zážitky – to je Dvůr Lískový vrch. Místo pro vaši relaxaci a aktivně strávenou dovolenou.
Strážný, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Šumava


Šumavským podhůřím na Klostermannovu rozhlednu a Královský kámen

Udělejte si výlet v podhůří Šumavy okolím Javorníku a na pověstmi opředený Královský kámen. Co vás na trase čeká? Projdete se okolím Javorníku, který měl v oblibě i šumavský spisovatel Karel Klostermann a poznáte zblízka pestrou krajinou plnou lesů, luk a pastvin s krásnými výhledy do okolí. U kapličky sv. Antonína Paduánského můžete vyzkoušet své znalosti o přírodě a na vrcholu Javorníku vystoupáte po 197 schodech na vrchol Klostermannovy rozhledny. Za pěkného počasí odtud lze pozorovat i vrcholky Alp. Dále půjdete přes Královský kámen, kde se podle pověsti ukryl český král prchající před nepřátelským vojskem. Cesta vás zavede i na hranici přírodní památky Tejmlov, která chrání zachovalé louky a pastviny s výskytem vzácných rostlin a živočichů, včetně několika druhů orchidejí.
trasa Pošumavím do Vacova, Cesty krajinou

Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Prachatice jsou krásné historické město s ještě krásnějším náměstím. Pro svou polohu na samém okraji hor bývají nazývány brána Šumavy. Navštivte tento kout České republiky a určitě vás nezklamou kulturní památky, romantické procházky starobylými uličkami, ani výlety po prachatickém okolí.

Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Šumavu k jezerům, vodopádům a na rozhlednu

Užíváte si volno na Šumavě a přemýšlíte, kde se dá po kopcích jezdit s kočárkem? Máme pro vás nejlepší tipy pro výlety s dětmi, kam můžete vzít hlavě ty nejmenší. Tentokrát jsme totiž na Kudy z nudy mysleli hlavně na ně, na miminka, batolata a předškoláky od dvou do šesti let.
na Šumavu s dětmi, Výlety pro děti

Pěšky i na kole Šumavou na Čertovo a Černé jezero

Nádhernou šumavskou krajinu v okolí ledovcových jezer odnedávna opěvují spisovatelé, básníci a hudebníci. Všichni, kdo sem jednou zavítali, se pravidelně vrací, aby načerpali energii sálající z vodních hladin i okolních lesů. Na procházky Šumavou si určitě nezapomeňte přibalit dalekohled. Bude se vám hodit na vyhlídkách a při troše štěstí uvidíte také divokou zvěř.