Zdroj foto: FB obec Dříteč

Dříteč

Obec Dříteč najdete na levém břehu řeky Labe, asi 8 km severně od Pardubic. První zmínka o obci pochází z roku 1229.
obec DřítečObec Dříteč se nachází v turistické oblasti Pardubicko. Poprvé se obec zmiňuje v písemných pramenech k roku 1229, kdy osada Dříč (Drzieczie) přešla z rukou vladyky Časty do držení Opatovického kláštera. Jeho Benediktíni dali tehdy mýtit původně silně zalesněný kraj, aby měli pro rozrůstající se klášter peníze a veškeré potřeby. Dnes tu můžete navštívit zajímavé turistické cíle nebo si dopřát odpočinek v Cedrus Spa – saunovém světě či Golf & Spa Resortu, k hrací golfu láká Golf Resort Kunětická Hora. V obci si prohlédnete také starobylý kostel sv. Petra a Pavla, zajímavou památkou je i pomník obětem 1. světové války. Dřítečí prochází Svatojakubská cesta (Východočeská větev) a cyklisté budou znát Hradubickou a Labskou stezku – obě prochází náměstím.
 

Husovi vzbouřenci, císařští vojáci i návštěva Josefa I. a Sisi

obec dřítečZ doby husitské se dochovalo zajímavé svědectví – místní občané se 25. června 1421 zúčastnili památečního tábora na Kunětické hoře, aby společně s celým okolím projevili sílu jako Husovi stoupenci. Po burcujícím projevu husitského kněze Ambrože vzali útokem Hradec Králové. Stejně tak napadli i klášter v Opatovicích, který byl pod velením Diviše Bořka z Miletína vypálen. V roce 1464 přešla obec do držení Jiříka z Poděbrad, po něm Dříteč převzali jeho synové. V té době se v oblasti hojně zakládaly rybníky, čímž se Jiříkovi synové zadlužili a panství prodali v roce 1490 Vilému z Pernštejna, jehož rod si za sídlo zvolil pardubický zámek. V době rozkvětu se na celém území rozléhalo až 225 rybníků!

obec dřítečPo Bílé Hoře, roku 1625, museli zdejší obyvatelé přejít na katolickou víru, kdo tak neučinil, byl přinucen. Také třicetiletá válka (1618-1648) přinesla velké utrpení. Osady kolem Pardubic byly pustošeny a vypalovány, navíc musely živit vojáky obou táborů. Roku 1641 přezimovala ve Dřítči velká část císařského vojska. Až v josefínské době nastala úleva a nevolnická robota se změnila v roční poplatek, rok 1848 přinesl zrušení roboty. V roce 1866 ale vypukla pro změnu prusko-rakouská válka a obcí prošlo na 10 000 mužů utíkajícího rakouského vojska. Veselejší událost nastala v roce 1874, když Dříteč navštívil sám císař Josef I. s Alžbětou (stalo se tak při honbě na jelena). Na konci 19. století měla obec 63 domů s 438 obyvateli. Mnoho z nich bylo posláno do I. sv. války, na jejich počest stojí uprostřed obce pomník Svobody, jako jeden z prvních tohoto druhu na pardubickém okrese. Po druhé světové válce v roce 1945 se hodně obyvatel odstěhovalo na výzvu vlády do pohraničí. Dnešní podoby a rozměrů nabyla Dříteč na konci 20. století.

Aktivity v obci Dříteč

Cedrus Spa – saunový svět nedaleko Kunětické Hory

Nechte se hýčkat a rozmazlovat v unikátním konceptu saunového světa jehož hlavním motivem je návrat k samotným kořenům saunování. Velkorysý prostor, privátní sauny, saunové ceremoniály, venkovní ochlazovací bazén, saunový bar, ruská baňa.
Dříteč, Pardubický kraj

Hradubická stezka mechu a perníku: cyklostezka Hradec Králové – Pardubice

Cyklostezka na levém břehu Labe slouží pro rekreační jízdy obyvatel i pro občasný pojezd správce toku Labe. Stezka mechu a perníku má mít celkem 23 kilometrů, dokončená by mohla být v sezóně 2025. Zatím lze využít hotové části Hradce Králové – Vysoké nad Labem a Dříteč – Němčice – Kunětická hora.
Dříteč, Pardubický kraj

Golf Resort Kunětická Hora – multifunkční sportovní areál

Nabídka služeb a sportovních aktivit resortu Golf & Spa Kunětická Hora, které areál poskytuje, je dostatečně široká pro všechny věkové i výkonnostní kategorie rekreačních i výkonnostních sportovců.
Dříteč, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v obci Dříteč

Golf & Spa Resort Kunětická Hora

Multifunkční areál Golf & Spa Resort Kunětická Hora naleznete v obci Dříteč v Pardubickém kraji. Hotel nabízí luxusní ubytování.
Dříteč, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pardubicko


Hřebčín a zámek v Kladrubech nad Labem a Pardubice, hlavní město koní

Velkou pardubickou coby nejtěžší závod kontinentální Evropy zná snad každý, ale víte, že v roce 2020 Pardubice ponesou putovní titul Evropské město koní? Zveme vás na dostihy, na projížďky i na prohlídky hřebčína v Kladrubech nad Labem, do domova starokladrubských koní.
Výlet krajinou hřebčína v Kladrubech nad Labem, Za památkami UNESCO

Výlet na Pardubicko – do prastarého hřebčína za bílými kladrubáky

Prohlídky hřebčína, stájí, zámku a kočárovny, šplhání na rozhlednu a nakonec procházka rozlehlými pastvinami, kde uvidíte stáda vzácných starokladrubských koní včetně hříbat – to všechno zažijete při výletu do Kladrub nad Labem, do místa, kde všemu vládnou koně.
Kladruby nad Labem, Pěšky po Česku

Na výlet na Velkou pardubickou s Josefem Váňou

Josef Váňa starší (* 20. října 1952 Slopné) je český dostihový jezdec, chovatel a trenér. Josef Váňa je žokej, trenér, fenomén dostihových drah a koňák každým coulem. Na startu Velké pardubické, nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy, stál celkem šestadvacetkrát. Osmkrát ji vyhrál jako jezdec, devětkrát jako trenér vítězného koně a je jen málo rekordů, které mu ve statistikách unikají.

S dětmi za zvířátky na Pardubicko

Už jste někdy byli ve Vysokém Chvojnu? Jestliže je vaše odpověď záporná, tak to musíte napravit. Najdete zde nejen krásné arboretum, ale především pozorovatelnu vysoké zvěře, ale také výběh bizonů! Krátká procházka se bude určitě líbit jak dětem, tak dospělým.
Vysoké Chvojno, Výlety pro děti