Fenomén Jan Blažej Santini-Aichel

Geniální architekt – jedinečný styl – barokní gotika
Nápaditá architektura, která vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou: to jsou stavby Jana Blažeje Santiniho, českého geniálního architekta a zakladatele barokní gotiky. Některé jeho stavby jsou zapsané na seznamu UNESCO. Jeho rukopis lze potvrdit na 80 místech napříč Českem!

Po stopách Jana Blažeje Santini‑⁠Aichela

V roce 2023 si připomínáme 300 let od úmrtí Jana Blažeje Santini‑⁠Aichela (1677–1723), českého architekta italského původu působícího v Čechách a na Moravě v první čtvrtině 18. století. Architekta s výjimečným postavením ve vývoji evropské barokní architektury. Autora se širokým rejstříkem realizovaných projektů, a to od klášterů, poutních míst, kostelů a kaplí přes šlechtické paláce nebo hospodářské dvory. Do nich vpisoval své znalosti historických souvislostí, číselné symboliky, geometrie, prostoru nebo světla. Jeho jméno spojujeme s barokní gotikou, stylem důvtipně prolínajícím monumentální gotiku s barokní dynamičností. Stylem, který do architektury vtiskl duchovní dědictví barokní doby a který je v Santiniho podání dodnes stále dokonale přesvědčivý.

Objevte známá i neznámá díla Jana Blažeje Santiniho-Aichela

Výstavy a akce Fenomén Santini Celá ČR

Vyberte si ze série uměleckých produkcí, výstav, instalací, koncertů a mimořádných prohlídek. Objevte svět linií, kterými proniká světlo.