ÚvodVýletyCesty poznáníProcházka po nejzajímavějších židovských památek Prahy!

Procházka po nejzajímavějších židovských památek Prahy!

Přestože židovské památky představují skutečné historické a architektonické skvosty, často je míjíme bez povšimnutí a dovnitř vcházejí hlavně návštěvníci ze zahraničí. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat nejzajímavější synagogy a židovské hřbitovy v hlavním městě.
Kdysi největší středoevropské ghetto v prostoru dnešního Starého Města a JosefovaPraze už dávno neexistuje. Nevzala ho voda ani zub času, ale asanace. Trvala od roku 1895 až do začátku první světové války a čtvrť poblíž Staroměstského náměstí proměnila tak, jak si staroměstští radní přáli – v reprezentativní část města bez úzkých křivolakých uliček. Řada památek nenávratně zmizela, například z devíti synagog se jich dochovalo jen šest. Nedochovala se ani vinohradská synagoga, jedna z nejhonosnějších a největších v Evropě, poškozená bombardováním za druhé světové války. To, co zbylo, ale rozhodně stojí za bližší prozkoumání.
 

Pět staroměstských synagog

Staronová synagogaStaronová synagoga v Červené ulici s typickým zubatým štítem je nejstarší dochovanou synagogou ve střední Evropě a druhou nejstarší na světě. S dobou vzniku kolem roku 1270 toho pamatuje opravdu hodně a nepřetržitě slouží původním účelům přes sedm set let. Druhá nejstarší synagoga pražského židovského města je Pinkasova z roku 1535 v Široké ulici. Dnes tu najdete Památník obětí nacistické perzekuce, zřejmě nejpůsobivější prostor Židovského muzea. Na stěnách někdejší synagogy je ručně přepsáno téměř 80 tisíc jmen českých a moravských Židů, kteří se stali obětí nacistického běsnění.

Jen o pár desítek let mladší je Maiselova synagoga, do současné novogotické podoby přestavěná na přelomu 19. a 20. století, z konce 17. století pak pochází Klausová synagoga. Možná někam mezi ně by zapadla předchůdkyně Španělské synagogy ve Vězeňské ulici, která byla v roce 1868 kompletně přestavěna v novorenesančním stylu s vnitřní výzdobou, inspirovanou slavnou španělskou Alhambrou.
 

…jedna utajená a jedna nejbarevnější

JeruzalémskáBez ohledu na víru a vyznání můžete navštívit všech pět staroměstských synagog. Utajená a nepřístupná pro vás zůstane jedině Vysoká synagoga v areálu židovské radnice, která slouží pouze duchovním a náboženským účelům. Případné zklamání vám bohatě vynahradí Jeruzalémská synagoga v Jeruzalémské ulici, zvaná též Jubilejní.

Nejmladší a zároveň nejbarevnější pražská synagoga, postavená v netradičním pseudomaurském slohu kombinovaném se secesí, byla dokončena roku 1906 jako náhrada za tři synagogy, stržené při asanaci.
 

Nejstarší židovský hřbitov a jedna půvabná budova

Starý židovský hřbitovPřehlídka pražských židovských památek by nikdy nebyla kompletní bez návštěvy Starého židovského hřbitova, který cestovatelský magazín National Geographic řadí mezi deset turisticky nejzajímavějších hřbitovů světa. Byl založen v první polovině 15. století a nejstarší náhrobek z roku 1439 patří učenci a básníkovi Avigdoru Karovi, který mimochodem zažil pogrom roku 1389 a napsal elegii na památku jeho obětí. Pohřbívat se sem přestalo až v roce 1787 na základě výnosu císaře Josefa II.

ulici U Starého hřbitova, která pohřebiště lemuje na severovýchodní straně, stojí malebná pseudorománská budova s věžičkou. Je to bývalá márnice a obřadní síň pražského Pohřebního bratrstva Chevra kadiša, uvnitř najdete pokračování expozice ze sousední Klausové synagogy.
 

Starý a nový židovský hřbitov

RucePodobně jako Olšanské hřbitovy i žižkovský židovský hřbitov na rozhraní Žižkova a Vinohrad vznikl po morové epidemii v roce 1679. Sloužil až do roku 1890, dnes z něj ale najdete pouhý zlomek; zchátralý a neudržovaný areál se na počátku šedesátých let proměnil v Mahlerovy sady a dnes v parkové části stojí věž televizního vysílače s úžasným výhledem na město.

Roli hlavního židovského hřbitova převzal nový židovský hřbitov, desetkrát větší než Starý židovský hřbitov v Josefově. K nejnavštěvovanějším místům patří vedle hrobu Franze Kafky náhrobky spisovatelů Maxe Broda a Oty Pavla.