ÚvodAktualityNejlepší muzea soutěže Gloria musaealis 2017
Kultura

Nejlepší muzea soutěže Gloria musaealis 2017

  • 17. května 2018
Šedesát dva muzeí a galerií, devadesát devět projektů a tři hlavní kategorie, vesměs s přívlastkem muzejní: výstava roku, publikace roku a počin roku, se sešly na startovní čáře již XVI. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis. Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů pro letošní dovolenou.
Kamenná muzea a galerie vám neutečou, ale protože soutěžní ročník probíhal od 1. ledna 2017 do 28. února 2018, z oceněných výstav už stihnete jen několik (letos byly ceny uděleny i novým stálým expozicím) – přesto právě výstava roku s 43 přihlášenými projekty byla nejsilněji zastoupenou kategorií. Pojďme proto prozkoumat zejména Muzejní počiny roku se patnácti přihlášenými projekty.
 

Muzejní počin roku

Muzeum Karlovy VaryNa první zlaté metě zazářilo Muzeum Karlovy Vary. U příležitosti 150. výročí založení muzea prošla budova muzea zásadní rekonstrukcí, která umožnila vytvořit dvě poschodí nových multimediálních a interaktivních expozic prezentujících bohatost sbírkového fondu s důrazem na slavné místní lázeňství. Moderní muzeum se tak stává otevřeným prostorem pro setkávání.
 
Druhou příčku obsadilo Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, a to za projekt "Příběh jednoho pokladu". Pomocí filmového příběhu o unikátním nálezu pokladu ze starší doby bronzové seznamuje muzeum návštěvníky s náročnou prací muzejních odborníků. Díky tomu můžete podrobně sledovat jednotlivé úkony vedoucí k záchraně vzácných předmětů datovaných na počátek 2. tisíciletí př. n. l. a nahlédnout tak pod ruce archeologů i restaurátorů.

Třetí místo patří Uměleckoprůmyslovému museu v Praze, které poršlo nákladnou a poměrně dlouhou revitalizací. Budova muzea, stavba architekta Josefa Schulze, se dočkala potřebné rekonstrukce a oživení. Nejprve byl vybudován nový centrální depozitář, který umožnil vystěhovat sbírkový fond z nevyhovujících prostor. Díky tomu bylo pak možno více než zdvojnásobit výstavní plochu a vytvořit nové prostory pro návštěvníky.
 

Muzejní publikace roku

Zkušenost ExiluZ jednačtyřiceti projektů soutěžících v kategorii Muzejní publikace roku udělila odborná porota první místo Památníku národního písemnictví za publikaci "Zkušenost exilu: Osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu". Publikace vydaná v česko-rusko-anglické mutaci mapuje fenomén exilu z bývalého carského Ruska do meziválečného Československa v celé jeho šíři z hlediska národnostního i profesního složení exulantů. Díky vstřícnosti tehdejší vlády se nově vzniklý stát stal jednou z hlavních zemí mnohonárodnostního proudu exulantů, skutečným "Ruskem mimo Rusko".

Zahradní umění první republikyDruhé místo ladí s letošním 100. výročím vzniku republiky – získalo jej Národní zemědělské muzeum, za publikaci "Zahradní umění první Československé republiky a její zahradníci" autorů Stanislava Ottomanská, Šárka Steinová, Roman Zámečník (eds.). Sté výročí vyhlášení samostatné Československé republiky oslavilo muzeum publikací, která je výsledkem pětiletého výzkumu věnovaného analýze a vývoji zahradní a krajinářské architektury u nás v tomto období. Představuje zahradně-architektonickou tvorbu, zahradnictví a zahradnické závody, zahradnické školství, příslušná periodika a školkařství.

Poštovní schránkaTřetím oceněným je Technické muzeum v Brně za publikaci "Umění emailu: Technika smaltu" autorky Pavly Stöhrové. Publikace pojednává o problematice smaltu/emailu v celé šíři podob zpracování i vývoje a obsahuje také informace o konzervování a restaurování. Zaměřuje se na využití smaltu v současné výtvarné tvorbě a věnuje se i pokusům o záchranu a oživení této tradice na severní Moravě.

Zvláštní ocenění v této kategorii udělila odborná porota Poštovnímu muzeu za publikaci "200 let poštovní schránky" autora Jana Kramáře. Publikace vypovídá o všestranném využití poštovní schránky jako všeobecně dostupného nástroje všedního dne, jehož historický vývoj se završuje právě ve chvíli, kdy jeho uplatnění začíná zvolna ustupovat. Kniha sleduje proměny schránek od prostých dřevěných typů po dnešní poštovní automaty.
 

Muzejní výstava roku

Lesní říše prastaráJak už bylo řečeno, některé oceněné výstavy již bohužel nestihnete, ale letos bylo oceněno také několik nových stálých expozic. A možná, že jste některou z krátkodobých výstav navštívili a může vás hřát dobrý pocit, že jste byli svědky zajímavé akce. A tak jen letem světem uveďme, že první místo putuje do Muzea Novojičínska za výstavu "Říše prastará, mocná i zkrocená: Les na Kravařsku mezi středověkem a industrializací". Výstava zaujala originálním mezioborovým pohledem na dějinné proměny vztahu mezi člověkem a lesem. Lesní říše na Kravařsku zde byla představena v široké škále antropologických významů.

Život na BlatechDruhé místo získalo Husitské muzeum v Táboře za stálou expozici "Život na Blatech a Kozácku", zpřístupněnou dne 23. června 2017. Expozici však v Táboře nehledejte, najdete ji ve Smrčkově domě v Soběslavi. Třetí místo patří Národnímu technickému muzeu v Praze za výstavu "Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně", uspořádanou ve dnech 10. května 2017 až 4. března 2018. 

Zvláštní ocenění v této kategorii patří Muzeu hlavního města Prahy, za stálou expozici "Praha Karla IV.: Středověké město", zpřístupněnou 2. prosince 2017. Expozice přibližuje netradičním způsobem stavební vývoj Prahy v době vlády Lucemburků, zejména císaře Karla IV., a také všední život Pražanů před sedmi sty lety.
 

Zvláštní ceny

Západočeské muzeum v PlzniJako řada dalších soutěží i Gloria musaelis uděluje zvláštní ocenění. Některá již znáte, další putuje do Západočeského muzea v Plzni, za projekt "Rekonstrukce historické expozice Umělecké řemeslo / Užité umění". Rekonstrukcí budovy, která původně sloužila Záložnímu úvěrovému ústavu, získala galerie výrazně lepší podmínky pro všechny oblasti své činnosti.

Dalším oceněným muzeem je Moravské zemské muzeum za výstavu "Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě", uspořádanou ve dnech 10. září 2017 a trvající až do 30. prosince 2018. Zvolená prezentace evokuje představu o původním vzhledu sbírkových institucí a ukazuje nejzajímavější exponáty všech 18 odborných oddělení muzea

Voják první světováA konečně v rámci XVI. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musealis byla udělena i Cena Českého výboru ICOM, a to Jihočeskému muzeu v Českých Budějovicích za výstavu "První světová válka: Léta zkázy a bolesti", probíhající ve dnech 12. listopadu 2017 až 11. listopadu 2018. Výstava uchopila téma války s aktuální naléhavostí. Ukázala, za jakých podmínek ze zmaru a zkázy vznikla Československá republika. Skvěle postavená prezentace ukazující projevy a dopady války na Českobudějovicku je provázena mimořádně propracovaným a působivým programem pro dospívající mládež.
Muzeum Novojičínska Kultura

Muzeum Novojičínska

Muzeum Novojičínska je dnes institucí sídlící v renesančním objektu Žerotínského zámku v Novém Jičíně, ale současně spoluutvářenou řadou poboček, jejichž činnost sahá od předhůří Beskyd až k moravskoslezské hranici při městě Fulnek.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Západočeské muzeum v Plzni Kultura

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni spravuje více než dva miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti. Novorenesanční budova muzea byla postavena v letech 1896 -1899 podle návrhu Josefa Škorpila a dodnes patří k nejkrásnějším dominantám historického jádra Plzně.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy Památky

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Památník národního písemnictví ČR Kultura

Památník národního písemnictví ČR

Památník národního písemnictví je zřízen za účelem získávat, shromažďovat, trvale uchovávat a zpřístupňovat veřejnosti sbírky muzejní povahy. Veřejnosti je otevřeno několik poboček PNP v Petschkově vile v Bubenči, kam se přestěhoval ze Strahova, v letohrádku Hvězda či v zámku Petrkov.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum Prahy je od června 2020 do jara 2025 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko Památky

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Veselská blata tvoří několik vesnic u Veselí nad Lužnicí, které si zachovaly původní ráz ve stylu selského baroka – Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř a Záluží. Typickou stavbou je selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána.

Blatské muzeum v Soběslavi – Smrčkův a Rožmberský dům Kultura

Blatské muzeum v Soběslavi – Smrčkův a Rožmberský dům

Blatské muzeum v Soběslavi je součástí Husitského muzea v Táboře. Sídlí ve dvou renesančních budovách: ve Smrčkově domě a Rožmberském domě, který v roce 2024 prochází rekonstrukcí a je uzavřen.

Muzeum Karlovy Vary Kultura

Muzeum Karlovy Vary

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV. Kultura

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Týnské ulici je ve správě Muzea Prahy. Prohlédnete si zde expozici zaměřenou na proměnu Prahy v době panování Karla IV., která věrně přiblížuje podobu měst a život jejich obyvatel v lucemburské době.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora Památky

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Poštovní muzeum v Praze Kultura

Poštovní muzeum v Praze

Sběratelé i zájemci historie známek mohou navštívit Poštovní muzeum v Praze, kde si prohlédnou např. expozici poštovních známek, unikátů i padělků, známky nejstarší, ale i specializované sbírky a dopisy s otisky razítek.

Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od listopadu do března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech od 10 do 15 hodin. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
21. listopad 2024 7:58
Památky, Karlovarský kraj

Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

Vysílač na Klínovci v Krušných horách se stal v roce 1968 místem vzdoru a boje za svobodu slova. Po čtyři dny se dařilo jeho osádce vysílat v srpnu '68 necenzurované informace o okupaci Československa. Vysílání bylo ukončeno rozstřílením veškerého vybavení, obsluze se podařilo uprchnout. Díky pohnuté historii o boji za svobodu nyní ikonické stavba Krušných hor bojuje o prestižní titul evropského dědictví EHL – European Heritage Label.
19. listopad 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Ať už letos zimní hory s dětmi teprve plánujete anebo máte už vybráno, seznam tipů portálu Kudy z nudy vám určitě přijde vhod. Prozradíme vám nejenom to, kde si užijete spousty radovánek s prcky i většími dětmi, ale nabídneme i zábavná místa v okolí a letošní novinky na horách.
15. listopad 2024 16:40
Zimní sporty, Karlovarský kraj

Věda a historie není nuda: za historií evropského lázeňství do Císařských lázní v Karlových Varech

Příběh Císařských lázní v Karlových Varech sice začíná na přelomu 19. a 20. století, ale pokračuje i v současnosti. Reprezentativní lázeňská budova láká na zajímavé prohlídky, navíc koncertní sál v budově více než sto let starých lázní se v roce 2024 stal vítězem České ceny za architekturu. Vypravte se s Kudy z nudy do jednoho z ikonických míst v Karlových Varech!
12. listopad 2024 9:26
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 1. listopadu 2024. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
20. říjen 2024 9:33
Zážitky, Karlovarský kraj

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, byla by škoda nepodívat se i po okolí.
20. říjen 2024 9:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

Výlet do Karlových Varů by nebyl kompletní bez návštěvy sklárny Moser. Cestu za kouzlem křišťálu můžete pojmout jako návštěvu sklářské huti, do prodejní galerie anebo muzea. Během prohlídky muzea poznáte více než 160 let historie sklárny od nejstarší tvorby po současné kolekce i známé majitele luxusních křišťálových děl Moser. Uvidíte i poutavý film přibližující krásu a jedinečnost sklářského řemesla a v případě zájmu budete mít k dispozici audio průvodce, který vám umožní vlastní tempo prohlídky.
19. říjen 2024 12:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny jsou jako stvořené ke společným zážitkům a relaxaci v Karlovarském kraji. Vezměte děti a užijte si dostatek sněhu na svazích i běžkařských tratích, postavte si parádního sněhuláka a s úsměvy objevujte vše nové.
18. říjen 2024 17:00
Zážitky, Karlovarský kraj