ÚvodAktualitySlavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu: poznejte jedno z nejhezčích míst Šumavy
Kultura

Slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu: poznejte jedno z nejhezčích míst Šumavy

  • 17. července 2019
Pro ty, kdo nechali srdce na Šumavě, je to možná trochu nepochopitelné, ale pořád existuje dost lidí, kteří v horách na jihozápadě Čech nikdy nebyli. Pokud k nim patříte a právě teď váháte, do které části Šumavy zamířit, využijte slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu, které se letos konají v sobotu 20. července 2019.
Šumava je rozsáhlá a vybrat si to pravé místo pro víkendový pobyt nebo týden dovolené je složité. Slavnosti kolem Schwarzenberského plavebního kanálu se odehrávají v oblasti Jeleních vrchů, tedy v její jižní části. Snadno se sem dostanete z Lipna, ubytování můžete hledat také kolem Prachatic a Volar anebo ještě blíž, třeba v Horní Plané, Stožci, Želnavě nebo v Nové Peci.
 

Hiršperské a Jelenovršské slavnosti

Pokud chcete vidět ukázkové plavení dřeva na Schwarzenberském plavebním kanálu, slavnostní průvod, folklorní a pohádková vystoupení z jižních Čech a Horních Rakous a další programy, přijeďte v sobotu 20. července na Hiršperské slavnosti anebo v neděli 25. srpna na Jelenovršské slavnosti. Budou se odehrávat u plavebního kanálu, v amfiteátru a na dalších místech osady Jelení / Jelení Vrchy, původně nazývané Hiršperky. Slavnost začíná v 11:30 zahájením Hiršperského dne s programem připraveným spolkem Svobodný Hiršperk na Jeleních Vrších u Hrbků (čp. 13)

I na šumavské poměry se však jedná o místo mimořádně odlehlé, vede sem jen úzká silnička stoupající z Nové Pece údolím Jezerního potoka a pro cyklisty Spálená cestaOvesné.

Ať už pojedete autem, autobusem, na kole anebo pěšky, čekají vás pěkné pohledy jak na Hvozd, Perníkový vrch, Jelenskou horu a další vrcholky Jeleních vrchů, tak na pásmo Želnavských hor, nejvyšší vrchol na české straně Šumavy Plechý (1 378 m) a Smrčinu (1 338 m).
 

Příběh slavného kanálu

Dřevařskou osadu Jelení založil kníže Josef II ze Schwarzenberku na konci 18. století, když se dřevo z lesů kolem česko-bavorských a česko-rakouských hranic začalo splavovat do nížin. To umožnil právě plavební kanál, vybudovaný podle projektu Josefa Rosenauera.

Tehdy se mu říkalo Krumlovsko-Vídeňský, protože dopravoval dřevo z krumlovského panství do hlavního města monarchie, dnes jej známe jako Schwarzenberský plavební kanál.
Podrobně se s ním seznámíte v expozici na Jeleních Vrších anebo přímo v terénu. Kanál má navzdory délce zhruba 44 kilometrů minimální sklon a prakticky ve všech úsecích ho lemuje pohodlná cesta, která od Jeleních Vrchů jedním směrem vede k jeho začátku na úbočí legendární hory Třístoličník (1 302 m), opačným směrem pak míří k Lipnu a dál do Rakouska.

Kousek od Jeleních Vrchů na břehu vodního díla stojí Rosenauerova kaple a ještě o kousek dál narazíte na akvadukt (GPS 48.7795589N, 13.9051797E), kterým kanál překonává Koňský potok.
 

Tunel, Medvědí kámen a výlety

Byla by škoda spěchat s návratem, protože kolem Jeleních Vrchů leží spousta zajímavých míst. K těm nejhezčím patří téměř půl kilometru dlouhý vodní tunel Schwarzenberského plavebního kanálu, jehož oba konce zdobí půvabné kamenné portály. Horní, který se nad korytem tyčí jako středověké hradní cimbuří, se skrývá nedaleko v lese u rozcestí několika turistických a cyklistických tras, spodní v renesančním stylu najdete přímo u Jeleních Vrchů – ostatně právě tady se ukázkové plavení dřeva odehrává.

Napříč Jeleními vrchy vede Medvědí stezka, která připomíná historii plavení dřeva a zavede vás i k Medvědímu kameni / Bärensteinu, památníku posledního šumavského medvěda. Stezka míří z Ovesné na Jelení Vrchy a končí v Černém Kříži.

Pokud pojedete na kole, nad Černým Křížem se můžete vydat po lesní cestě údolím Hučivého potoka; v mapách je značená jako Hučinská cesta. Míří k hornímu gotickému portálu vodního tunelu, odkud stoupá dál a výš k Plešnému jezeru.

Od hráze Plešného jezera můžete po zážitkové naučné stezce Duch pralesa vystoupat po okraji Jezerní stěny k pomníku spisovatele Adalberta Stiftera a dál až na vrchol Plechého; na necelých dvou kilometrech zdoláte převýšení přibližně 300 metrů.

Cesta plná dalekých výhledů čeká na ty, kteří se z Plechého vypraví na Třístoličník, místo, kde se setkávaly pasovské, rakouské a české hranice a kde podle legend stávaly tři kamenné trůny. Z Třístoličníku vede značená trasa do Nového Údolí, odkud se vlakem přes Černý Kříž můžete vrátit do civilizace.
Schwarzenberský plavební kanál Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy Příroda

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě Příroda

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy Kultura

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu Památky

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu

Rosenauerova kaple se nachází přibližně 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 23. listopadu 2024 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 23:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci mnoha vzorků vín z Itálie, Španělska, Rakouska, Německa a samozřejmě i z Moravy.
19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Kdysi zakázaný pravý břeh Lipna odkrývá unikátní přírodu a historické skvosty

Kdysi z velké části zakázaný a téměř neprodyšně uzavřený pravý břeh lipenského jezera nedaleko hranice s Rakouskem dnes odkrývá návštěvníkům svou unikátní přírodu a historické skvosty v celé kráse. Kouzlo této oblasti s řadou obnovených či stále ještě obnovovaných kulturních památek ocení hosté napříč generacemi, a co je podstatné: celoročně.
16. listopad 2024 15:00
Příroda, Jihočeský kraj

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Táborská zoo vítá nové vzácné přírůstky – lva bílého a mývala severního

Místo svatého Martina na bílém koni mají v Zoo Tábor bílého lva. Tito vzácní savci se v přírodě vyskytují jen v počtu přes deset jedinců. Na začátku listopadu táborská zoo přivítala lva Gandalfa. Dorazil s samicí Aishou, jejíž zbarvení je standardní. Zoo pro ně postavila nový výběh. Dvojice více času tráví v teple v ubikaci, přesto je možné je zahlédnout i venku. Zoo Tábor je otevřena v listopadu každý víkend od 9 do 16 hodin.
15. listopad 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v pondělí 18. listopadu 2024 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2025. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Obyvatelé i návštěvníci krajského města si znovu užijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin. Loni malebné adventní městečko inspirované jihočeskou architekturou ocenil britský deník The Times, který Českobudějovický advent zařadil mezi deset nejkrásnějších adventních trhů v Evropě.
14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Husa upečená dozlatova podávaná se zelím a knedlíky, ale také další tradiční speciality, jako je například kaldoun, to jsou neodmyslitelné komponenty svatomartinských hodů. Období od 6. do 17. listopadu 2024 nebude pro jihočeské husy úplně veselý, ale koho naopak rozveselí, jsou všichni milovníci dobrého jídla. Tradiční Svatomartinské husí menu naplánovala řada restaurací na Českobudějovicku v jižních Čechách. Restauratéři zvou na husí pokrmy po celý týden. Svou návštěvu si předem zarezervujte, volné kapacity jsou často během týdne, ale také v neděli.
4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Na hradě v Nových Hradech bude probíhat v sobotu 26. října 2024 již tradiční podzimní hradní slavnost. Můžete se těšit na hrané příběhy, Svatohubertskou mši, ukázky praktické lovecké hudby, vábení zvěře, sokolníky, loveckou kynologii, prohlídky hradu a mnoho dalšího.V pondělí 28. října bude na Nových Hradech také otevřeno! A na prohlídku můžete zavítat až do neděle 3. listopadu 2024.
26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

V Hluboké nad Vltavou se během svátečního víkendu 26. až 28. října 2024 bude konat řada velmi zajímavých akcí spojených s rybářským řemeslem. Areál loveckého zámku Ohrada vás v sobotu 26. října pozve na tradiční Rybářský den a v pondělí 28. října se bude na hrázi nedalekého Munického rybníka konat slavností program k letošnímu výlovu. Rybáře při práci zde zastihnete po celou domu rybářských prací na rybníce, tedy od 27. do 29. října, program je však připraven pouze na sváteční den 28. října 2024.
25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj