ÚvodAktualitySlavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu: poznejte jedno z nejhezčích míst Šumavy
Kultura

Slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu: poznejte jedno z nejhezčích míst Šumavy

  • 17. července 2019
Pro ty, kdo nechali srdce na Šumavě, je to možná trochu nepochopitelné, ale pořád existuje dost lidí, kteří v horách na jihozápadě Čech nikdy nebyli. Pokud k nim patříte a právě teď váháte, do které části Šumavy zamířit, využijte slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu, které se letos konají v sobotu 20. července 2019.
Šumava je rozsáhlá a vybrat si to pravé místo pro víkendový pobyt nebo týden dovolené je složité. Slavnosti kolem Schwarzenberského plavebního kanálu se odehrávají v oblasti Jeleních vrchů, tedy v její jižní části. Snadno se sem dostanete z Lipna, ubytování můžete hledat také kolem Prachatic a Volar anebo ještě blíž, třeba v Horní Plané, Stožci, Želnavě nebo v Nové Peci.
 

Hiršperské a Jelenovršské slavnosti

Pokud chcete vidět ukázkové plavení dřeva na Schwarzenberském plavebním kanálu, slavnostní průvod, folklorní a pohádková vystoupení z jižních Čech a Horních Rakous a další programy, přijeďte v sobotu 20. července na Hiršperské slavnosti anebo v neděli 25. srpna na Jelenovršské slavnosti. Budou se odehrávat u plavebního kanálu, v amfiteátru a na dalších místech osady Jelení / Jelení Vrchy, původně nazývané Hiršperky. Slavnost začíná v 11:30 zahájením Hiršperského dne s programem připraveným spolkem Svobodný Hiršperk na Jeleních Vrších u Hrbků (čp. 13)

I na šumavské poměry se však jedná o místo mimořádně odlehlé, vede sem jen úzká silnička stoupající z Nové Pece údolím Jezerního potoka a pro cyklisty Spálená cestaOvesné.

Ať už pojedete autem, autobusem, na kole anebo pěšky, čekají vás pěkné pohledy jak na Hvozd, Perníkový vrch, Jelenskou horu a další vrcholky Jeleních vrchů, tak na pásmo Želnavských hor, nejvyšší vrchol na české straně Šumavy Plechý (1 378 m) a Smrčinu (1 338 m).
 

Příběh slavného kanálu

Dřevařskou osadu Jelení založil kníže Josef II ze Schwarzenberku na konci 18. století, když se dřevo z lesů kolem česko-bavorských a česko-rakouských hranic začalo splavovat do nížin. To umožnil právě plavební kanál, vybudovaný podle projektu Josefa Rosenauera.

Tehdy se mu říkalo Krumlovsko-Vídeňský, protože dopravoval dřevo z krumlovského panství do hlavního města monarchie, dnes jej známe jako Schwarzenberský plavební kanál.
Podrobně se s ním seznámíte v expozici na Jeleních Vrších anebo přímo v terénu. Kanál má navzdory délce zhruba 44 kilometrů minimální sklon a prakticky ve všech úsecích ho lemuje pohodlná cesta, která od Jeleních Vrchů jedním směrem vede k jeho začátku na úbočí legendární hory Třístoličník (1 302 m), opačným směrem pak míří k Lipnu a dál do Rakouska.

Kousek od Jeleních Vrchů na břehu vodního díla stojí Rosenauerova kaple a ještě o kousek dál narazíte na akvadukt (GPS 48.7795589N, 13.9051797E), kterým kanál překonává Koňský potok.
 

Tunel, Medvědí kámen a výlety

Byla by škoda spěchat s návratem, protože kolem Jeleních Vrchů leží spousta zajímavých míst. K těm nejhezčím patří téměř půl kilometru dlouhý vodní tunel Schwarzenberského plavebního kanálu, jehož oba konce zdobí půvabné kamenné portály. Horní, který se nad korytem tyčí jako středověké hradní cimbuří, se skrývá nedaleko v lese u rozcestí několika turistických a cyklistických tras, spodní v renesančním stylu najdete přímo u Jeleních Vrchů – ostatně právě tady se ukázkové plavení dřeva odehrává.

Napříč Jeleními vrchy vede Medvědí stezka, která připomíná historii plavení dřeva a zavede vás i k Medvědímu kameni / Bärensteinu, památníku posledního šumavského medvěda. Stezka míří z Ovesné na Jelení Vrchy a končí v Černém Kříži.

Pokud pojedete na kole, nad Černým Křížem se můžete vydat po lesní cestě údolím Hučivého potoka; v mapách je značená jako Hučinská cesta. Míří k hornímu gotickému portálu vodního tunelu, odkud stoupá dál a výš k Plešnému jezeru.

Od hráze Plešného jezera můžete po zážitkové naučné stezce Duch pralesa vystoupat po okraji Jezerní stěny k pomníku spisovatele Adalberta Stiftera a dál až na vrchol Plechého; na necelých dvou kilometrech zdoláte převýšení přibližně 300 metrů.

Cesta plná dalekých výhledů čeká na ty, kteří se z Plechého vypraví na Třístoličník, místo, kde se setkávaly pasovské, rakouské a české hranice a kde podle legend stávaly tři kamenné trůny. Z Třístoličníku vede značená trasa do Nového Údolí, odkud se vlakem přes Černý Kříž můžete vrátit do civilizace.
Hiršperský den 2025 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

12. 7.
Hiršperský den 2025 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

Již čtvrtá letošní ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanále. Přijďte se podívat na netradiční akci, kde uvidíte, jak se plavilo dříví před stovkami let. Hiršperský den se koná 12. července 2025.

Schwarzenberský plavební kanál Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy Příroda

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě Příroda

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy Kultura

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu Památky

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu

Rosenauerova kaple se nachází přibližně 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.

Další aktuality

Zámek Kratochvíle provoní stovky květin

Skvostné květinové vazby vyzdobí a provoní od soboty 24. do neděle 1. června 2025 zámek Kratochvíle. Po roce budou opět zámek zkrášlovat stovky živých květů – název letošní výstavy zní "Harmonie květin". Prohlídku výstavy lze absolvovat v rámci běžných prohlídek zámku.
23. květen 2025 10:00
Památky, Jihočeský kraj

Na Lipně se budou o víkendu prohánět dračí lodě

Jaký by to byl start do nové letní sezóny na Lipně, kdyby na hladině vltavské přehrady chyběly dračí lodě? Letos se tohoto scénáře určitě bát nemusíte, naopak. Závod dračích lodí Lipno Dragon Boat Race 2025 se uskuteční od pátku 23. 5. do soboty 24. 5. a bude se jednat již o 18. ročník oblíbené akce na vodě!
21. květen 2025 12:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Přívozy na přehradě Lipno už zase jezdí

Přívozy přes Lipenskou přehradu zahájily od května provoz. Využít tak lze spoje mezi Horní Planou a Bližší Lhotou a mezi Frymburkem a Frýdavou. V tuto dobu již také jezdí oblíbený letní přívoz na trase Dolní Vltavice – Kyselov. Lodní doprava výrazně zkracuje cestu v oblasti turistům i obyvatelům, kteří jinak musí celou lipenskou nádrž objíždět.
20. květen 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – cisterciácký klášter Vyšší Brod, podzemní chodby v Týně nad Vltavou, zámek Bechyně, tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
18. květen 2025 9:57
Památky, Jihočeský kraj

Poznejte hrady, zámky a kláštery kolem Vltavy od Šumavy do Středního Povltaví

Jižní Čechy i Střední Povltaví nabízí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.
18. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Jižní Čechy lákají na turistické novinky a neobjevené skvosty

Jižní Čechy skrývají řadu nových či méně známých míst, která stojí za to objevit. Jsou to místa s příběhem, atmosférou, a často i s kapkou kouzla – ideální pro ty, kdo hledají zážitky mimo hlavní proud. Vedle letošních novinek se do pozornosti dostávají i zapomenuté památky a neobjevené kouty regionu, které čekají na svou chvíli. Nové turistické trasy, netradiční expozice, herní zážitky i návraty k historii vytvářejí pestrou mozaiku, která potěší romantiky, rodiny s dětmi i zvídavé jednotlivce.
17. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Užijte si jarní dny na Lipně – s jarem se na přehradu vrátila i lodní doprava

Na Lipně je pořád co dělat: můžete navštívit nejen Stezku korunami stromů Lipno, která je otevřena každý den, ale i spoustu další aktivit. Vydat se můžete na kola nebo inliny na Jezerní cyklo-bruslařskou stezku podél jezera. A pokud si budete chtít užít trochu relaxu, pak určitě nevynechejte Aquaworld Lipno. Ve stejné budově se pak nachází i Hopsárium Lipno, kde se mohou děti vyřádit za každého počasí. Po zimní odstávce začaly fungovat i zdejší přívozy mezi Horní Planou a Bližší Lhotou. O víkendech na hladinu Lipna, mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví, vyplouvají i turistické lodě. A od května jezdí také přívoz na Kyselov.
14. květen 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Poznejte regionální značku Třeboňsko regionální produkt

Z návštěvy Třeboňska si můžete od roku 2025 odvézt první certifikované výrobky označené jako "Třeboňsko regionální produkt". Poznáte je podle loga, které našlo inspiraci v pěticípé rožmberské růži modré barvy. Vybírat lze ze široké škály regionální dobrot i řemeslných výrobků, jako jsou dřevěné hračky, pivo, zelenina a ovoce, sirupy, džemy, chleby, přírodní kosmetika či vajíčka. Třeboňsko patří k rozlohou menším regionům, ale unikátní krajina, kterou již od 14. století proměňovaly technicky dokonalé stavby rybníků a kanálů a doplňují architektonické perly zámků, církevních staveb i zachovalá města a vesnické usedlosti, je dokladem, že život v souladu s přírodou nemusí být v rozporu s produkčním hospodařením, a kreativitu lze projevit v nejrůznějších oborech.
14. květen 2025 10:00
Zážitky, Jihočeský kraj