ÚvodAktualitySlavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu: poznejte jedno z nejhezčích míst Šumavy
Kultura

Slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu: poznejte jedno z nejhezčích míst Šumavy

  • 17. července 2019
Pro ty, kdo nechali srdce na Šumavě, je to možná trochu nepochopitelné, ale pořád existuje dost lidí, kteří v horách na jihozápadě Čech nikdy nebyli. Pokud k nim patříte a právě teď váháte, do které části Šumavy zamířit, využijte slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu, které se letos konají v sobotu 20. července 2019.
Šumava je rozsáhlá a vybrat si to pravé místo pro víkendový pobyt nebo týden dovolené je složité. Slavnosti kolem Schwarzenberského plavebního kanálu se odehrávají v oblasti Jeleních vrchů, tedy v její jižní části. Snadno se sem dostanete z Lipna, ubytování můžete hledat také kolem Prachatic a Volar anebo ještě blíž, třeba v Horní Plané, Stožci, Želnavě nebo v Nové Peci.
 

Hiršperské a Jelenovršské slavnosti

Pokud chcete vidět ukázkové plavení dřeva na Schwarzenberském plavebním kanálu, slavnostní průvod, folklorní a pohádková vystoupení z jižních Čech a Horních Rakous a další programy, přijeďte v sobotu 20. července na Hiršperské slavnosti anebo v neděli 25. srpna na Jelenovršské slavnosti. Budou se odehrávat u plavebního kanálu, v amfiteátru a na dalších místech osady Jelení / Jelení Vrchy, původně nazývané Hiršperky. Slavnost začíná v 11:30 zahájením Hiršperského dne s programem připraveným spolkem Svobodný Hiršperk na Jeleních Vrších u Hrbků (čp. 13)

I na šumavské poměry se však jedná o místo mimořádně odlehlé, vede sem jen úzká silnička stoupající z Nové Pece údolím Jezerního potoka a pro cyklisty Spálená cestaOvesné.

Ať už pojedete autem, autobusem, na kole anebo pěšky, čekají vás pěkné pohledy jak na Hvozd, Perníkový vrch, Jelenskou horu a další vrcholky Jeleních vrchů, tak na pásmo Želnavských hor, nejvyšší vrchol na české straně Šumavy Plechý (1 378 m) a Smrčinu (1 338 m).
 

Příběh slavného kanálu

Dřevařskou osadu Jelení založil kníže Josef II ze Schwarzenberku na konci 18. století, když se dřevo z lesů kolem česko-bavorských a česko-rakouských hranic začalo splavovat do nížin. To umožnil právě plavební kanál, vybudovaný podle projektu Josefa Rosenauera.

Tehdy se mu říkalo Krumlovsko-Vídeňský, protože dopravoval dřevo z krumlovského panství do hlavního města monarchie, dnes jej známe jako Schwarzenberský plavební kanál.
Podrobně se s ním seznámíte v expozici na Jeleních Vrších anebo přímo v terénu. Kanál má navzdory délce zhruba 44 kilometrů minimální sklon a prakticky ve všech úsecích ho lemuje pohodlná cesta, která od Jeleních Vrchů jedním směrem vede k jeho začátku na úbočí legendární hory Třístoličník (1 302 m), opačným směrem pak míří k Lipnu a dál do Rakouska.

Kousek od Jeleních Vrchů na břehu vodního díla stojí Rosenauerova kaple a ještě o kousek dál narazíte na akvadukt (GPS 48.7795589N, 13.9051797E), kterým kanál překonává Koňský potok.
 

Tunel, Medvědí kámen a výlety

Byla by škoda spěchat s návratem, protože kolem Jeleních Vrchů leží spousta zajímavých míst. K těm nejhezčím patří téměř půl kilometru dlouhý vodní tunel Schwarzenberského plavebního kanálu, jehož oba konce zdobí půvabné kamenné portály. Horní, který se nad korytem tyčí jako středověké hradní cimbuří, se skrývá nedaleko v lese u rozcestí několika turistických a cyklistických tras, spodní v renesančním stylu najdete přímo u Jeleních Vrchů – ostatně právě tady se ukázkové plavení dřeva odehrává.

Napříč Jeleními vrchy vede Medvědí stezka, která připomíná historii plavení dřeva a zavede vás i k Medvědímu kameni / Bärensteinu, památníku posledního šumavského medvěda. Stezka míří z Ovesné na Jelení Vrchy a končí v Černém Kříži.

Pokud pojedete na kole, nad Černým Křížem se můžete vydat po lesní cestě údolím Hučivého potoka; v mapách je značená jako Hučinská cesta. Míří k hornímu gotickému portálu vodního tunelu, odkud stoupá dál a výš k Plešnému jezeru.

Od hráze Plešného jezera můžete po zážitkové naučné stezce Duch pralesa vystoupat po okraji Jezerní stěny k pomníku spisovatele Adalberta Stiftera a dál až na vrchol Plechého; na necelých dvou kilometrech zdoláte převýšení přibližně 300 metrů.

Cesta plná dalekých výhledů čeká na ty, kteří se z Plechého vypraví na Třístoličník, místo, kde se setkávaly pasovské, rakouské a české hranice a kde podle legend stávaly tři kamenné trůny. Z Třístoličníku vede značená trasa do Nového Údolí, odkud se vlakem přes Černý Kříž můžete vrátit do civilizace.
Schwarzenberský plavební kanál Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy Příroda

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě Příroda

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy Kultura

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu Památky

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu

Rosenauerova kaple se nachází přibližně 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.

Další aktuality

Hrad Rožmberk otevírá nově upravenou trasu o členech rodu Buquoyů

Na jihu Čech se dnes poprvé v letošní sezóně otevřel milovníkům památek hrad Rožmberk. Návštěvníky láká nejen na věž Jakobínku, ale také na nově reinstalovaný prohlídkový okruh v 1. patře. Touto proměnou získaly jednotlivé místnosti zpět podobu Buquoyského rodového muzea, jež vzniklo v polovině 19. století z iniciativy hraběte Jiřího Jana Jindřicha Buquoye. Každá z místností nyní nese příběh některého z členů tohoto rodu.
5. duben 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Jihočeské památky lákají na pestrou sezónu

První dubnový víkend otevírá brány památek i v Jihočeském kraji! Návštěvníci si během letošní sezóny vychutnají nejen prohlídky s průvodci, ale také oblíbené tradiční kulturní akce. Přijďte odhalit hradní a zámecká tajemství i letošní novinky v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, na Červené Lhotě anebo Landštejně.
3. duben 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 5. dubna 2025 opět otevírá do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak nejspíše až do příštího roku.
3. duben 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa Národního parku Šumava spustí 1. dubna 2025 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě v úseku od Soumarského mostu do Pěkné si vodáci užijí od 1. května do 31. října 2025. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
31. březen 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Objevte turistickou oblast Písecko-Blatensko

Písecko – Blatensko, jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje, je turistickou oblastí jako stvořenou k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Výlety okolím Písku a Blatné mimořádným zážitkem po celý rok. Oblast ovšem nabízí také poznávací tour po méně známých cílech, které se halí do roušky tajemna pod značkou noir. Okusit lze energii megalitického kruhu u Slabčic, Obětního kamene u Kadova anebo navštívit pietní místo Lety u Písku. Unikátní pohled do krajiny nabízí rozhledna Jarník v píseckých lesích.
29. březen 2025 12:11
Zážitky, Jihočeský kraj

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 29. března až 13. dubna 2025 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
29. březen 2025 5:44
Kultura, Jihočeský kraj

Nový Památník v Letech u Písku připomíná tragédii Romů a Sintů během holokaustu

V Letech u Písku v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách začíná v dubnu hlavní sezóna. Po zimě se od 3. 4. 2025 otevře Návštěvnické centrum s novou stálou expozicí a chybět nebudou ani pietní akce v průběhu roku. Navštívit lze jak venkovní Stezku paměti, tak vnitřní expozici Paměť místa a místo paměti. Komentovaná prohlídka k zahájení sezony je pro návštěvníky zdarma. Opakovat se bude také v termínu 5. 4. 2025 od 15 hodin.
29. březen 2025 2:15
Památky, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově zve na nový prohlídkový okruh v letohrádku Bellarie

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě po rekonstrukci změnil barvu. To ale není jediná novinka. Po náročné několikaleté opravě připravují v Krumlově zcela novou prohlídkovou trasu: Letohrádek Bellarie a zámecká zahrada. Těšit se můžete na nově zpřístupněné prostory, které dlouhé roky neměl nikdo možnost vidět.
27. březen 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj