ÚvodAktualityVydejte se na Šumavu na nové trasy do divočiny
Příroda

Vydejte se na Šumavu na nové trasy do divočiny

  • 21. června 2020
Na čtyři nové, zcela neznámé trasy se mohou letos těšit všichni milovníci šumavské divočiny. Správa NP a CHKO Šumava pořádá tyto výpravy již potřinácté. Během sezóny možná přibudou další. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat ne webu národního parku.

Novinky na šumavských trasách

Losenice Malý PolecMilovníci náročných šumavských tras divočinou si letos mohou vybírat již z třiceti sedmi tras, které je zavedou do dvanácti oblastí Národního parku Šumava, z toho jsou letos čtyři oblasti zcela nové. V nabídce zůstávají mimo jiné oblíbené trasy po Kvildských a Modravských pláních, které se navíc rozšiřují o jednu novinkovou trasu do oblasti horního toku Roklanského potoka. Stejně tak je připraveno jedenáct různých tras v území Chráněné krajinné oblasti Šumava včetně novinkové výpravy za bobry.

Bobří výprava vede do málo známé oblasti CHKO v okolí malebné říčky Pestřice. Návštěvníky čeká návštěva domoviny bobrů s jejich typickými pobytovými stopami, jako jsou hráze, hrady, nakácené dřeviny nebo i dopravní cesty. Málo známým fenoménem bobří činnosti je i zadržování vody v krajině a tak se návštěvníci samozřejmě seznámí i s množstvím rybníčků a tůní. Průvodce může zaručit, že zájemci okusí vodu, tedy životní prostředí býložravých bobrů, na vlastní kůži.

ŠumavaNovinková výprava do Modravských plání zavede návštěvníky do oblasti horního toku Roklanského potoka. Do této unikátní, odlehlé a člověkem opuštěné oblasti tak letos zamíří, v rámci čtyř výprav, 32 zájemců.

Třetí novinkou je vlčí výprava. Výchozím bodem bude Návštěvnické centrum Srní a zájemci se seznámí nejen s životem této jedinečné šelmy, ale objeví i zajímavá místa v oblasti SrníModravy.
 

Dvoudenní trasy neznámými kouty Šumavy

Vltavský luhPoslední novinkou je dvoudenní trasa vedoucí výhradně po české straně Šumavy s přespáním na Pancíři. Trasa je vedená jak po území Chráněné krajinné oblasti Šumava, kdy se vychází z parkoviště nedaleko Keplů na Prášilsku. Postupně se vystoupá až na Pancíř a okruhem zpět je návrat převážně po území národního parku. Ten, kdo si objedná tuto novinkovou trasu, pozná úplně nová místa, která ukáží návštěvníkům doposud skrytá přírodní zákoutí Šumavy.

Další, již tradiční dvoudenní XL trasy, s přespáním na území Národního parku Bavorský les, jsou také připravené, ale do nabídky budou zařazeny až v případě, že bude možné cestovat za hranice mimo v současnosti vyhrazené hraniční přechody a bez nějakých dalších omezení.


Jak se na "zakázaná místa" dostat

Kvildské pláněDo nejvzácnějších území Národního parku Šumava může na výjimku vstoupit jen omezený počet osob. Ochranné předpisy povolují nahlédnout do domova vzácných živočichů a rostlin jen malým skupinám, čítajícím 2 až 11 osob, pouze jednou za dva týdny a ve vymezeném období roku, tj. nejčastěji od poloviny června do konce října.

Fyzická náročnost tras do divočiny je ve většině případů velmi vysoká. Ti, kteří vyrazí, musí obvykle překonávat značnou vzdálenost při náročném převýšení – až 20 kilometrů na 550 výškových metrech.

Svou trasu si můžete vybrat na webu eshop.npsumava.cz/kategorie/pruvodci/pruvodci-divocinou/. Pro pohyb v náročném terénu je z důvodu bezpečnosti při řešení nenadálé situace nutná skupina minimálně tří osob (2 + průvodce). Ceny jsou stejné jako v loňském roce, tedy od 450 za 1denní výlet až do 1200 Kč za dvoudenní XL trasy.
Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Vrchol Oblík na Šumavě Příroda

Vrchol Oblík na Šumavě

Oblík (1.225 m) je nezalesněný vrchol blízko obce Srní, z jehož vrcholového skaliska je kruhový výhled na Šumavu.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Památník posledního šumavského medvěda Příroda

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.

Roklanský potok v srdci Šumavy Příroda

Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok (též Mlýnský potok) je jedním ze tří potoků, jejichž soutokem vzniká šumavská řeka Vydra, proslulá svým kamenitým řečištěm s množstvím tzv. obřích hrnců.

Rašeliniště Malý Polec u Churáňova Příroda

Rašeliniště Malý Polec u Churáňova

Jedná se o horské vrchoviště – jednu z přístupných slatí Šumavy, nedaleko lyžařského centra Zadov pod vrcholem Churáňova (1118,5 m.n.m.) se všemi typickými projevy horského vrchoviště, které se rozkládá na vrchovištní rozvodnici.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy Příroda

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Přechod Modrý sloup na Šumavě – místo ochrany vzácného tetřeva Příroda

Přechod Modrý sloup na Šumavě – místo ochrany vzácného tetřeva

Modrý sloup je historický přechod, který na Šumavě vybudoval Karel IV. a Češi i Bavoři ho hojně využívali. Dlouhodobě je však přechod uzavřen kvůli ochraně tetřeva hlušce. Ke zpřístupnění oblasti turistům mělo dojít již v sezóně 2013, avšak kvůli soudním sporům je zatím otevření přechodu odloženo.

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy Příroda

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí Příroda

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Hradiště Obří hrad na Šumavě Památky

Hradiště Obří hrad na Šumavě

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava Příroda

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Další aktuality

Jihočeské památky lákají na pestrou sezónu

První dubnový víkend otevírá brány památek i v Jihočeském kraji! Návštěvníci si během letošní sezóny vychutnají nejen prohlídky s průvodci, ale také oblíbené tradiční kulturní akce. Přijďte odhalit hradní a zámecká tajemství i letošní novinky v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, na Červené Lhotě anebo Landštejně.
3. duben 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 5. dubna 2025 opět otevírá do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak nejspíše až do příštího roku.
3. duben 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa Národního parku Šumava spustí 1. dubna 2025 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě v úseku od Soumarského mostu do Pěkné si vodáci užijí od 1. května do 31. října 2025. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
31. březen 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Objevte turistickou oblast Písecko-Blatensko

Písecko – Blatensko, jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje, je turistickou oblastí jako stvořenou k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Výlety okolím Písku a Blatné mimořádným zážitkem po celý rok. Oblast ovšem nabízí také poznávací tour po méně známých cílech, které se halí do roušky tajemna pod značkou noir. Okusit lze energii megalitického kruhu u Slabčic, Obětního kamene u Kadova anebo navštívit pietní místo Lety u Písku. Unikátní pohled do krajiny nabízí rozhledna Jarník v píseckých lesích.
29. březen 2025 12:11
Zážitky, Jihočeský kraj

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 29. března až 13. dubna 2025 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
29. březen 2025 5:44
Kultura, Jihočeský kraj

Nový Památník v Letech u Písku připomíná tragédii Romů a Sintů během holokaustu

V Letech u Písku v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách začíná v dubnu hlavní sezóna. Po zimě se od 3. 4. 2025 otevře Návštěvnické centrum s novou stálou expozicí a chybět nebudou ani pietní akce v průběhu roku. Navštívit lze jak venkovní Stezku paměti, tak vnitřní expozici Paměť místa a místo paměti. Komentovaná prohlídka k zahájení sezony je pro návštěvníky zdarma. Opakovat se bude také v termínu 5. 4. 2025 od 15 hodin.
29. březen 2025 2:15
Památky, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově zve na nový prohlídkový okruh v letohrádku Bellarie

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě po rekonstrukci změnil barvu. To ale není jediná novinka. Po náročné několikaleté opravě připravují v Krumlově zcela novou prohlídkovou trasu: Letohrádek Bellarie a zámecká zahrada. Těšit se můžete na nově zpřístupněné prostory, které dlouhé roky neměl nikdo možnost vidět.
27. březen 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Husité versus křižáci: Bitva u Sudoměře vzplane už v sobotu

Zajímáte se o české dějiny? Pak si nenechte ujít rekonstrukci slavné husitské bitvy u Sudoměře, která proběhne v sobotu 29. března 2025 v areálu památníku Jana Žižky v Sudoměři. První slavné vítězství husitů se uskutečnilo u rybníků Markovec a Škaredý nedaleko Sudoměře 25. března 1420. Letos tak uplyne 605 let od legendární husitské bitvy a zároveň 100. výročí odhalení památníku Jana Žižky z Trocnova na tomto bojišti.
26. březen 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj