Hlavní výstava letošního roku na Špilberku bude věnována pivu a všemu, co s ním souvisí. Návštěvníky provede historií výroby i konzumace piva v Brně od pravěku až po současnost, zprostředkovaně budou moci nahlédnout do nejstarších brněnských pivovarů i hospod.
Z kterého roku je nejstarší zmínka o vaření piva v
Brně? Z čeho se vařilo středověké pivo? Kde stála v Brně první hospoda? Kdy se začalo vyrábět lahvové pivo? Kam chodili herci z Divadla na provázku na pivo? Kolik je dnes v Brně vlastně pivovarů? Výstava zodpoví všechny otázky související s pivem v Brně. Nastíní vývoj technologie výroby piva, od prvních pšeničných piv dochucovaných třeba bylinkami až po dnešní nejběžnější spodně kvašená piva z ječmenného sladu. Zachyceny budou i proměny ve způsobu prodeje piva, od domácí výroby i konzumace přes právovárečné domy až po klasické hostince.
Bezesporu nejzajímavější budou brněnské reálie. Připomenuty budou
nejstarší brněnské hostince, například U Modrého lva, který dnes již připomíná jen malba lva na fasádě budovy spořitelny na křižovatce poblíž Mendlova náměstí. Dále hostinec U Bílého kříže, který stál naproti dnešní nemocnici u sv. Anny na Pekařské, hostinec U Tří knížat na Poštovské, kde před bitvou u Slavkova nocoval náčelník generálního štábu Napoleonovy armády maršál Berthiér, či hostinec U Černé orla na Orlí, který si oblíbil Josef II. natolik, že svolil, aby hostinec používal přízvisko „u císaře římského“. Mnozí Brňané pak budou moci zavzpomínat na mnohem mladší, dnes již téměř legendární pivnice – U Formana na České ulici, Na Střeláku v Pisárkách, jež byla vyhledávána hlavně brněnskými „máničkami“. Část výstavy bude věnována také původnímu klášternímu pivovaru na Starém Brně nebo osobnosti Františka Ondřeje Poupěte, sládka a inovátora výroby, autora příruček o vaření piva i zakladatele školy pro sládky, který nejplodnější časy prožil právě v Brně v Měšťanském pivovaru na Starobrněnské ulici.
Vystaveny budou
archeologické nálezy, například tzv. brněnské poháry, nádoby z 15. až 16. století, které pravděpodobně sloužili i k pití piva, z mladších exponátů náčiní i zařízení k výrobě piva,
historické pivní sklo, pivní podtácky. Nebudou chybět dokumenty dokládající nejstarší pijácké zvyklosti nebo i
stížnosti obyvatelstva na kvalitu piva. Podobu historických hostinců přiblíží scénické rekonstrukce či modely. Návštěvníci si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet atmosféru
prvorepublikové restaurace s číšníky se servítkem přes ruku nebo socialistické hospody s umakartovými stoly a keramickými podtácky. Každý Brňan si pak bude moci vyhledat, zda v okolí jeho bydliště fungovalo či funguje některé z pivovarských zařízení – pivovar, významná hospoda, sladovna či ledárna.