Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.
Město je sídlem biskupství a centrem vinařské oblasti. Jestliže vás zdejší vinařská tradice láká, neopomeňte se zastavit v Litoměřickém hradu, kde naleznete interaktivní expozici vinařství. Městská památková rezervace byla vyhlášená roku 1978. Z 256 objektů je jich 104 zapsáno na státním seznamu nemovitých kulturních památek. Můžete si tak prohlédnout domy okolo náměstí, historická sklepení, mnohé kostely, muzeum, několik galerií a mnoho dalších zajímavostí. Projít se můžete na hradební parkány, odkud je krásný výhled na staré Litoměřice s Dómským pahorkem či na panorama Českého středohoří s Hazmburkem a památnou horou Říp.
Ve městě můžete navštívit vyhlídkovou věž Kalich, která se stala jedním ze symbolů města, dílnu ručního papíru, Galerii loutek anebo vzdálenější cíl – vyhlídkovou restauraci Legenda s rozhlednou na Mostné hoře.
Na místě původních budov kapituly z 11. století byla podle plánů Giulio Broggia vystavěna v letech 1683-1701 známá litoměřická památka – biskupská rezidence. Nachází se zde i kaple sv. Vavřince a malby F. Kučery a Ch. Tietze. V přízemí je umístěna velká knihovna, vybudovaná z největší části koncem 18. století za biskupa Emanuela Arnošta z Valdštejna. V patře se nachází trůnní sál s nádhernou nástropní malbou. Dnes je objekt sídlem litoměřického biskupa.
Litoměřice i celý kraj miloval český romantický básník a litoměřický rodák Karel Hynek Mácha, který se především v Ústeckém kraji inspiroval k psaní svých děl.
Litoměřická Zahrada Čech je oblíbeným a každoročně hojně navštěvovaným místem nejen zahrádkářů, ale i kutilů, turistů a dalších specifických uchazečů pořádaných veletrhů a výstav.