ÚvodAktualityPoznejte tajemství Třetí říše na našem území
Zážitky

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Hrůzostrašná tajemství Třetí říše dokáží rozjitřit emoce i po mnoha letech od konce druhé světové války. I když si každoročně připomínáme utrpení Židů v koncentračních táborech anebo vyhlazení Lidic, Ležáků, Ploštiny a dalších obcí na našem území, o další činnosti nacistů v Protektorátu Čechy a Morava či zabraném území Sudet se nemluví. Věděli byste například, kde se nacházely elitní nacistické školy nebo na jakém místě se v Čechách uskutečňoval program Lebensborn? Mnoho záhad obestírá také činnost tajných podzemních továren či pobyt SS na hradech a zámcích. Kudy z nudy vám dnes nabídne právě tipy na výlet za touto černou kapitolou našich dějin.

Továrna Richard: největší nacistické podzemí u nás

RadobýlPodzemní továrna Richard byla budována v letech 1944 a 1945 na západním okraji Litoměřic jako prostor pro zbrojní výrobu – především tankové motory a naváděcí elektroniku. Společně s prostory původních vápencových lomů z konce 19. století a poválečných těžebních štol dosahuje délka podzemních chodeb cca 30 km a řadí se tak k nejrozsáhlejším podzemním systémům u nás. Továrna Richard zároveň představuje největší nacistickou podzemní továrnu v Česku.

Podzemní továrna RichardS výstavbou továrny začali nacisté v polovině roku 1944, dokončit ji se jim ovšem úplně nepodařilo. A to i přesto, že do práce bylo denně nasazeno přes tisíc civilních zaměstnanců a dalších čtyři tisíce vězňů z litoměřické pobočky koncentračního tábora Flossenbürg a nedaleké věznice gestapa v Terezíně. Na vše dohlíželo ozbrojené komando SS. Obestřena tajemstvím je převážně levá část Richardu I. o níž se říká, že do ní nacisté z Terezína ukryli archiv obsahující citlivý materiál gestapa. Před koncem války bylo v Terezíně zahlédnuto několik nákladních aut. Ve stejném období byla podobná vozidla spatřena také před Richardem. Svědectví popisují, jak jejich náklad zmizel kdesi v útrobách továrny.
 

Skalní továrna Rabštejn: dobře ukrytý pracovní tábor

Továrna RabštejnTovárna a bývalý pracovní tábor SS v pískovcových skalách u České KameniceČeskosaském Švýcarsku je pečlivě ukrytá v údolí říčky Kamenice. Vyráběly se tu náhradní díly do vojenských stíhacích letounů a dokonce tu vznikal prototyp vrtulníku pro nacistické Německo.

Původně stály v údolí Priedlovy textilní továrny, které však za války zkrachovaly a německý Wehrmacht je zabavil jako zázemí pro vznikající pracovní tábor. Němci sem v roce 1942 postupně přestěhovali část závodu společnosti Weser-Flugzeugbau z Brém, který se soustředil na výrobu bombardovacích letounů Junkers Ju 87 Stuka. Tajná továrna nesla název Zechstein. V závodě pracovali totálně nasazení Češi, ale také vojenští zajatci z mnoha dalších zemí: Polska, Slovenska, Maďarska, ale také Ruska, Británie či Holandska. Na celý pracovní tábor, v němž pracovalo na šest tisíc lidí z koncentračních táborů Dachau a Flossenbürg, dohlíželo sedm desítek příslušníků SS. Tovární budovy a zbytky koncentračního tábora stojí jako němí svědkové lidského utrpení v Rabštejnském údolí dodnes a jsou přístupné. Návštěvu je však nutné domluvit alespoň den předem. Prohlídky probíhají ve skupinách za účasti nejméně osmi osob.
 

Jeskynní továrna Výpustek: kde je zazděné jezero?

Jeskyně VýpustekJeskyně Výpustek v údolí Křtinského potoka mezi Křtinami a Adamovem byla dlouho přísně střeženým vojenským prostorem. Původní vzhled jeskyně narušili už vojáci první republiky, když v ní skladovali v ní munici. V roce 1939 se v jeskyni podařilo objevit obrovské podzemní jezero. V záznamech z tohoto roku jsou uvedeny i rozměry této vodní plochy, které činí 128 x 20 metrů. Ve stejný rok ovšem nacisté do Výpustku přesunuli továrnu na výrobu součástek do leteckých motorů, která původně fungovala v Brně-Líšni, a vstupy do spodních pater jeskyně zazdili. V jeskyni pak pracovalo ve dvanáctihodinových směnách až patnáct set dělníků. Před koncem války vyhodilo vedení továrnu do povětří a uprchlo.

Po válce byl ve Výpustku vybudován protiatomový kryt pro vládnoucí elitu. Vchod do spodních pater zatím stále zůstává neobjeven, i když na jeho nalezení se usilovně pracuje několik posledních let. Od roku 2008 je jeskyně znovu přístupná veřejnosti, v roce 2022 se tu dokonce otevřela nová prohlídková trasa Za tajemstvím jeskyně.
 

Zámek Zbiroh: velké ucho SS a mystické obřady

zámek zbirohZámek Zbiroh byl postaven na buližníkové skále prorostlé jaspisy. Němci za války objevili, že krystaly jaspisu dokonale odrážejí rádiové vlny a také je mnohonásobně zesilují. Proto jednotky SS vyhnaly Colloredo-Mansfeldy a přestěhovaly sem svůj vrchní štáb. Pod prvním zámeckým nádvořím v ermitáži si příslušníci SS zřídili mystické místo. Scházeli se zde a prováděli své mystické rituály, což připomíná heptagram na podlaze. Kdo si do něj ucítí prý sílu, která tu trhlinou stoupá z nitra země. 
 
Zbiroh studnaNa Zbiroze existuje hustá síť podzemních chodeb a kobek. V nich byli mimochodem vězněni čeští vzbouřenci před exekucí na Staroměstském náměstí v roce 1621. Mnoho vstupů však esesáci zazdili tak silnou vrstvou železobetonu, že se ji nepodařilo prorazit ani šest metrů dlouhým vrtákem. Proč? Stejnou otázku nabízí i zámecká studna. Němci ji zhruba v polovině hloubky přepažili. Účel obou počinů je nejasný. Zámecká skála byla po staletí provrtána bezpočtem štol – proto chtěli Němci betonem buď chránit něco, co do nich ukryli, nebo naopak zabránit, aby se podzemím do hradu někdo dostal. Když esesáci zámek opouštěli, naházeli do studny bedny s historickými zbraněmi. Na bedny nasypali hlínu a všelijaký odpad. Teprve na tuto vrstvu svrhli bedny se spisy a na ně pak hodili čtyři ruční granáty. Granáty potrhaly tajné spisy, voda zničila vzácné zbraně, pocházející převážně z Napoleonských válek. Na povrch pak bylo v průběhu čištění vyneseno deset metrů navážky, zbraní a spisů. Co šlo zachránit, to majitelé Zbirohu nechali restaurovat a vystavují v současné expozici. Studna i ermitáž jsou součástí prohlídkového okruhu s názvem „Za tajemstvím“.
 

Hrad Sovinec: komando SS a 300 nezvěstných chlapců z Hitlerjugend

hrad SovinecNa hradě Sovinec zřídil Wehrmacht v roce 1940 pobočku zajateckého tábora OFLAG a věznil zde hlavně zajaté francouzské důstojníky. Z jejich dochovaných dopisů a deníků se můžeme dozvědět, že si na Sovinci až tak špatně nežili. Sice se museli tísnit po 18 mužích na pokoji, ale jídla měli dostatek, zimou rovněž netrpěli a dokonce pod dohledem eskorty chodili dvakrát týdně na procházky. V roce 1942 byl lágr zrušen a Sovinec obsadilo komando SS. Sovinec využívali mimo jiné i jako skladiště pro věci, které ukořistili během okupace Francie. Když esesáci 6. května 1945  pevnost opustili, "zaútočilo" na hrad okolní vesnické obyvatelstvo. Vedle velikého množství konzerv, kávy, mouky a jiných, tehdy nedostupných potravin zde našli také přes 20 tisíc lahví francouzského vína, sektu a koňaku. Když totiž sovětští vojáci pročesávali jednotlivé domy a objevili v nich tyhle "poklady", rychle se dozvěděli, kde k nim lidé přišli, vtrhli na hrad a zmocnili se zbylé kořisti. 

Dne 9. května 1945 vypukl na Sovinci požár, který tři dny nikdo nehasil. Shořely všechny archivy i dokumenty a na závěr ještě vybuchla uskladněná munice, takže z hradu, hlavně jeho vnitřního vybavení, nezbylo zhola nic. Nelze se tedy divit, že se mezi lidmi rozšířilo podezření, že jej nacisté zapálili sami, aby po sobě zahladili veškeré stopy. Co se stalo s asi 300 chlapci z výcvikového tábora Hitlerjugend, kteří jako jediní z celé německé posádky na hradě zůstali, není známo.
 

Štěchovice: výcvikový prostor SS i koncentrační tábor

Vystěhované HradistkoObec Hradištko u Štěchovic byla za války v zóně, odkud Němci vystěhovali české obyvatelstvo a kde zřídili výcvikový prostor pro jednotky SS. Mimo to zde podzemní prostory údajně skrývají i továrnu na výrobu raketových střel. Faktem zůstává, že mosty přes Vltavu a Sázavu obsadily za druhé světové války hlídky a vstup do oblasti byl přísně zakázán. V Hradištku dokonce vznikl koncentrační tábor, kde v nelidských podmínkách přežívali nuceně nasazení pracovníci či političtí vězni, kteří pracovali na budování zázemí cvičiště. Řada z nich zahynula během dubnového řádění nacistů roku 1945, kdy se esesáci ve strachu z blížící se Rudé armády snažili zamést stopy po svých činech.

Na tomto území se má také nacházet rozsáhlý podzemní objekt, přísně střežený, kam Němci před svým ústupem před Rusy ukryli stovky beden, které mají údajně obsahovat zlaté předměty a mince z rezerv bank států, které Německo okupovalo, ale také archivy a technická dokumentace. Někdejší armádní prostor dodnes připomínají drobné betonové stavby, základy po válce zbořených budov, nevábně vyhlížející vstupy do jeskynních chodeb, ale třeba i slepé rameno Vltavy ve Štěchovicích, kde vojáci nacvičovali stavbu mobilních mostů. Za příběhy z této nedávné, temné minulosti vás zavede osm kilometrů dlouhá naučná stezka Vystěhované Hradištko, kterou obyvatelé obce otevřeli přesně sedmdesát let ode dne, kdy museli kvůli německým vojákům opustit své domovy.

 

Veltrusy: továrna na děti projektu Lebensborn

veltrusyJednou z nejodpornějších nacistických organizací byla instituce Lebensbornu, překládaného jako "Pramen života". Úkolem Lebensbornu byla hromadná výchova anonymně plozené rasy s "čistou krví", která měla tvořit budoucí vládnoucí elitu nacionálních socialistů Třetí říše. Lebensborn však přebíral k výchově i děti s potřebnými "rasovými předpoklady", které nacisté uloupili na dobytých územích. Hlavním posláním Lebensbornu však bylo zabezpečování potomků, kteří by rasově vyhovovali režimu jeho budoucím světovládným plánům. A tak se v budovách zabraných a vybavených pro potřeby Lebensbornu mladé nacistické ženy, vybrané pro svůj árijský původ a nordický vzhled, stávaly "snoubenkami vlasti". Setkávali se organizovaně s muži SS, ovšem pouze na několik nejnutnějších dní. Dvojice se bavily a trávily společné noci. Vojáci elitních jednotek SS (takto odměněni za svou vojenskou službu) po několika dnech odcházeli ke svým útvarům, kdežto ženy zůstávaly v péči Lebensbornu nejprve doma a nakonec v ústavní porodnici až do narození dítěte, které jim bylo ovšem ihned odebráno. Neboť jediným otcem těchto dětí měl být Vůdce Adolf Hitler a vlastní matky je proto už nikdy nesměly spatřit.

Park VeltrusyOdhaduje se, že v letech 1941-1945 se v domech Lebensbornu (většinou ve vybraných zámcích nebo v přepychových hotelech) narodilo asi 40 000 dětí. A jedním z nich byl i zámek Veltrusy. Modrooké blondýny nosily stejnokroje Svazu německých dívek a na pažích pásky s hákovým křížem. Děvčata ve věku od 18 do 25 let se zde vždy po několika dnech či nanejvýš týdnech měnila. Bývalo jich zhruba třicet a na společné procházky rozlehlým přírodním parkem je vodily dozorkyně. Personál byl výhradně německý a přišel sem odjinud. Dívky byly ubytovány v postranních křídlech zámku, kde se nalézá mnoho nevelkých pokojů. Přes den a během večera používaly společenské místnosti k zábavám všeho druhu. Vždycky na několik dnů sem za nimi přijížděli vybraní vojáci, kteří potom s přidělenými partnerkami bydleli. Po několika dnech, po splnění svého "úkolu" muži odjížděli. Děvčata ještě nějaký čas zůstávala, možná pro zjištění svého těhotenství. Potom odjížděla pryč, většinou domů, aby nakonec slehla v některé porodnici Lebensbornu. A do Veltrus mezitím přijela další skupina podobných mladých dobrovolnic.

 

Ploskovice: elita Třetí říše

Zámek PloskoviceZámek Ploskovice známe jako romantickou stavbu, která se nejednou objevila ve filmových pohádkách. Znáte ale i jeho temnější historii? Během druhé světové války sloužil coby sídlo Nacionálně politického výchovného ústavu – elitní školy určenou pro chlapce. Z těchto ústavů měli vycházet budoucí důstojníci SS, kteří by po účasti v bojích měli jako elita Třetí říše stanout v čele dobytých území a národů. Právě oni měli vést Třetí říši v dalších desetiletích. Ploskovická škola byla první na území protektorátu, zřízená hned po zabrání Sudet v roce 1938.
 
Do Ploskovic byli přijímáni chlapci již od 10 let a studium končili v 18 letech maturitou. Při náboru byl kladen mimořádný důraz na „rasové zatřídění“ žadatelů. Do ústavu byli přijímáni jen prokazatelně "árijští" žadatelé. Během roku 1939 došlo ke stavebním úpravám zámku a jeho okolí. Budovy po stranách zámku byly přebudovány na jakási kasárna, kde chlapci spali, vznikla tu také nová brána, umývárny, střelnice a mnoho dalšího. Kapacita ústavu byla 200 chlapců.

zámek PloskoviceVyučovala se matematika, fyzika, chemie, biologie, zeměpis, dějepis, němčina, angličtina, latina a tělesná výchova (ta byla rozdělena na samostatné bloky dle disciplín). Absolventi ukončili studium maturitou, museli být vyučeni alespoň v jednom řemesle a museli mít licenci na ovládání motocyklu, plachetnice nebo kluzáku. Vyučovací předměty byly převážně zaměřeny na vojenskou stánku věci. Například zeměpis byl věnován orientaci, četbě a kreslení vojenských map. V chemii se studenti zabývali složením a výrobou výbušnin a podobné to bylo i v ostatních předmětech. Na překážkové dráze v zámeckém parku se chlapci v letních měsících proháněli v plné polní. V zimě zase oblečeni jen do půli těla. Cvičili se ve střelbě i v boji zblízka. Jezdili na horolezecké a lyžařské kurzy do Alp a při dlouhých pochodech si měli osvojit přežití v divoké přírodě. Ve sportech byl velký důraz kladen také na box, což vycházelo z přání Adolfa Hitlera, který jej považoval za vynikající přípravu k boji a fyzickou průpravu. Důležitou součástí všech předmětů bylo ujišťování studentů, že oni jsou nadřazení a určení pro vládnutí, současně však tvrdé podmínky a morálka ve škole upevňovala autoritu vyučujících.
 

Adolf Hitler Schule: Škola SS v Jihlavě

Zámeček HeulosJedna z nacistických škola stála i v jihlavském parku Heulos, kde ve 40. letech vyrostl „germánský zámeček“ zvaný Hrádek. Trojkřídlá kamenná stavba měla navázat na tradici středověkých hradů řádu německých rytířů. Školu slavnostně otevřel ministr pro Čechy a Moravu Karl Hermann Frank 26. dubna 1944.

Do jihlavské Adolf Hitler Schule vybrali Němci prominentní studenty z celé Říše. Ti se tu měli připravit na svá budoucí povolání. V archivu se téměř žádné informace nedochovaly, výuka byla na všech školách podobná. Velký důraz se kladl na jazyky, fyzickou zdatnost a poslušnost. Byly zde také studenti, kteří částečně ovládali češtinu. Ti byli předurčeni, aby ve slovanských zemích konali funkce komisařů. V současné době je Hrádek nepřístupný, slouží jako ubytovna a školicí středisko Policie ČR.
Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků Památky

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi Památky

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu Památky

Hrad Sovinec – víkendové historické akce po celou sezonu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích Památky

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích

Důl Richard je veřejnosti nepřístupný, v části je úložiště radioaktivního odpadu. Přesto se v Litoměřicích můžete podívat do expozice, která důl Richard představuje. Najdete ji v městském podzemí v Litoměřicích.

Veltruským zámeckým parkem na kole Letní sporty

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn Památky

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn

Poté, co byl 3. 12. 1941 vydán Hitlerův výnos "O zefektivnění zbrojní výroby", stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie.

Zámecký park Ploskovice Památky

Zámecký park Ploskovice

Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout zámecký park o rozloze 8 hektarů. Pak je volní přístupný. Jeho koncepce byla zachována i při pozdějších změnách, kterými v průběhu doby park procházel.

Radobýl v Českém středohoří – kopec s titulem nejsevernějších vinic v zemi Příroda

Radobýl v Českém středohoří – kopec s titulem nejsevernějších vinic v zemi

Kuželovitý tvar osamocené, čedičové hory Radobýl se tyčí v Českém středohoří na pravém břehu Labe, 3 km jihozápadně od středu Litoměřic. S horou je spjato jméno českého básníka Karla Hynka Máchy, kterému se návštěva Radobýlu, 27. 10. 1836 stala osudnou.

Další aktuality

Vánoční a adventní pohoda s turistickými informačními centry: tipy na prohlídky a procházky

Všichni se závěrem roku cítíme, že bychom se měli zastavit, vydechnout a užít si společný čas s blízkými a rodinou. Věříme, že i tento čas vám pomohou smysluplně strávit turistická informační centra. Tam totiž dostanete nejen tipy, kam se vydat, když prší, ale pracovníci často dokáží poradit dle vašich vlastních zájmů. A to osobně, telefonicky i on-line formou. Můžete tak objevit nečekanou atraktivitu muzeí, galerií, edukační rozměr zábavního parku nebo ojedinělost botanické zahrady či planetária. Ani prosincový sníh nezastaví mimořádné a netradiční prohlídky a exkurze. Dopřejte si příjemné zážitky při procházkách s průvodci.
23. listopad 2024 10:20
Zážitky

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2024

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2024. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
22. listopad 2024 19:01
Zážitky

Už jste se svezli vánoční tramvají, trolejbusem nebo elektrobusem?

Tak jako každý rok, i letos vyjely v mnoha městech speciálně vyzdobené vánoční tramvaje. V adventním a vánočním čase vnášejí nejen do Brna, Plzně nebo Prahy veselou atmosféru, která přináší radost dětem i dospělým. Přehled vozů MHD, které se převlékly do slavnostních světelných šatů, vám přináší portál Kudy z nudy.
22. listopad 2024 18:18
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Advent mezi traktory v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
22. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Vánoční šalina 2024 – Vánoční tramvaj Brno, K Nechorám do sklepa za mladým vínem 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. listopad 2024 7:00
Zážitky

Kde si užijete adventní plavby se svařákem?

Nápad vydat se na zimní výlet na lodi sice možná zní zvláštně, ale adventní plavby dodají pošmourným zimním dnům správný nádech romantiky. Romantické výhledy umocní i šálek horkého punče, čaje nebo svařáku... A kde všude si plavby vychutnáte? Tak například v Praze, Olomouci nebo v Českém Krumlově.
21. listopad 2024 16:00
Zážitky

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky