Loutkářství je forma divadelního umění, kde jsou hlavními aktéry loutky. Je důležité, protože je součástí české kultury a historie a bylo dokonce zapsáno na Seznam nehmotného dědictví UNESCO.
Historické i současné české a zahraniční loutky můžete vidět v muzeích, která se loutkářství věnují, jako je například Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi.
V muzeích loutkářství můžete nejen prohlížet různé expozice loutek, ale často si také můžete vyzkoušet hraní loutkového divadla.
V historické herně se můžete seznámit s tradičními řemesly a životem šlechty v době gotiky a renesance skrze interaktivní expozice.
České loutkářství bylo na seznam nehmotného dědictví UNESCO zapsáno v roce 2016.
Divadlo Minor v Praze se zaměřuje na divadelní scénu pro děti a mládež, ale ve své tvorbě počítá i s dospělým divákem.
V Půjčovně rodinných loutkových divadel v Plzni si můžete půjčit kompletní sady pro domácí loutkové představení, včetně pohádkových postav, prostředí a rekvizit.
Divadlo loutek Ostrava hraje denně představení pro děti z mateřských a základních škol, a také uvádí představení pro střední školy a dospělé diváky.
Na Zámku Choltice se můžete těšit na expozice zaměřené na vodníky, černé divadlo a půvabný svět pohádkových bytostí, včetně historické lékárny.
Stezka vede okolo boleveckých rybníků a je zaměřena na pohyb a přírodu s průvodci ve formě oblíbených postaviček Spejbla a Hurvínka.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.