ÚvodAktuality10 tipů, kde objevíte sochařské galerie pod širým nebem aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů, kde objevíte sochařské galerie pod širým nebem aneb ve stínu i na výsluní

Na výstavy soch nemusíte chodit jen do muzeí a galerií, někdy stačí vypravit se docela obyčejně ven, do ulic nebo do přírody. Někde budete obdivovat umění starých mistrů, jinde nápaditost současných autorů. Kam vás na Kudy z nudy pozveme na přehlídku soch pod širým nebem?
Není jen stověžatá, ale také plná soch, sousoší a pomníků. Řeč je o Praze, která pro milovníky sochařství slouží jako jedinečná a originální galerie pod širým nebem s uměleckými díly všech epoch. Příkladem je socha sv. Jana Nepomuckého, socha sv. Ludmily a další barokní sousoší na Karlově mostě, místo na skutečném výsluní turistického zájmu. Víme ale i o spoustě míst, která nabízejí podobnou krásu, přesto jsou skrytá ve stínu a lesním pološeru – třeba pověstný Braunův Betlém, vytesaný ve skalách na Královéhradecku. Od pověstného klenotu evropského barokního sochařství ve volné krajině je to jen pár kilometrů nejenom ke Kuksu, slavnému Hospitalu i k Braunovým sochám Ctností a Neřestí, ale také k lomu svatého Klimenta s další mnohem méně známou přírodní galerií.

Seznamte se také s městem kamenné krásy, s Hořicemi, kde unikátní sbírka světového sochařství v přírodě zdobí Smetanovy sady a svahy vrchu Gothard. Obdivovatele andělské krásy pozveme do AnděláriaRejcharticích nebo na Cestu andělů do Nečtin, líbit se vám bude i galerie dřevěných soch na loukách kolem Zvonice na Soláni. Fascinující svou estetickou vyvážeností a působivou krásou je křížová cesta na Křížové hořeJiřetíně pod Jedlovou, velmi neobyčejná setkání vás pak čekají na stezce skalních reliéfů v BrništiMáchově kraji.
Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého Příroda

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Bratrské oltáře Památky

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Cesta andělů Nečtiny Kultura

Cesta andělů Nečtiny

Obec Nečtiny se nachází na severu Plzeňského kraje a mnohým návštěvníkům bude už od první chvíle velice povědomá. To protože zde režisér Tomáš Vorel točil scény ke svým filmům Cesta z města a Cesta do lesa.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury Příroda

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Dětské hřiště s herními prvky Olbrama Zoubka Zážitky

Dětské hřiště s herními prvky Olbrama Zoubka

V pražské Stromovce si mohou děti pohrát na zrekonstruovaném dětském hřišti s herními prvky ze 60. let, jejímiž autory je umělecká dvojice Eva Kmentová a Olbram Zoubek. Sám autor rekonstrukci přihlížel.

Lom svatého Klimenta u Kuksu Příroda

Lom svatého Klimenta u Kuksu

V pískovcovém lomu svatého Klimenta se v minulosti těžil kámen používaný pro stavební účely, dnes je v něm galerie soch pod širým nebem, kterou doplňuje tvorba moderních umělců – účastníků sochařských sympozií, která se zde pořádají.

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku Příroda

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku

Stezka mezi skalami u areálu Lesní zátiší u obce Brniště, kudy naši předci jezdívali s povozy na pole, se v současnosti stala jakousi uměleckou galerií v přírodě, kterou doplňují nejrůznější přírodní instalace.

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého Příroda

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Umělá jeskyně Klácelka leží na levém břehu Liběchovky, asi 2 km severně od obce Liběchov. Sochař Václav Levý zde roku 1845 vytesal sochy zvířat z bajky F. M. Klácela, husitské hrdiny a trpaslíky.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova mostu Památky

Socha svatého Jana Nepomuckého z Karlova mostu

Socha Jana Nepomuckého na Karlově mostě je nejvýznamnější zdejší sochou vůbec, která se stala jedním z hlavních ohnisek kultu Jana Nepomuckého a vzorem pro jeho další vyobrazení. Socha je mezi lidmi populární dodnes, vyhlazená místa, kam si turisté sahají pro štěstí, jsou vidět na první pohled.

Andělárium – galerie pod širým nebem Kultura

Andělárium – galerie pod širým nebem

Andělárium se nachází na louce v obci Rejchartice na Šumpersku. Skulptury andělských bytostí vznikly během prvních dvou ročníků místního sochařského a řezbářského sympozia. Další čtyři andělé jsou k vidění v městském lese na zelené a modré turistické značce. Andělská stezka začíná na Tulince.

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší Příroda

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší

V živý přírodní amfiteátr se proměnil starý a nevyužívaný pískovcový lom U svatého Josefa nedaleko Hořic v Podkrkonoší. V současnosti jsou tyto lomy využívány nejen jako stánek sochařů, ale i jako místo konání různých kulturních akcí. Konají se zde koncerty, pravidelně se zde setkávají i horolezci.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější malované stropy aneb ve stínu a na výsluní

Zvedněte hlavu a podívejte se na nad sebe! Na Kudy z nudy vás tentokrát provedeme kostely a zámky, a dokonce se podíváme i do měšťanských domů. Tam všude totiž objevíte překrásně vymalované stropy, nad nimiž budete žasnout. Obdivujte společně s námi krásu, která nám září nad hlavami mnohdy už stovky let!
16. září 2024 8:46
Památky

Kam za poznáním a klidem po nejznámějších poutních místech Česka?

Poutní místo je místo, které se, zpravidla díky určitému tradovanému zázraku, stalo cílem poutí. Nejvýznamnější poutní místa Česka jsou na Moravě Velehrad, Svatý Hostýn a Svatý Kopeček u Olomouce a Svatá Hora a Stará Boleslav v Čechách. Poutní místa mají svou atmosféru, své dějiny, jsou znamením hlubokých kořenů víry a zbožnosti našeho národa... Vydejte se i vy na svou pouť.
15. září 2024 10:58
Památky

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky