ÚvodAktuality10 tipů na výlety do vřesovišť aneb ve stínu i na výsluní
Příroda

10 tipů na výlety do vřesovišť aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Nádherně kvetoucí a voňavé vřesoviště, hýřící barvami. Krásné kousky přírody, kde vřesy a vřesovce doplňují zakrslé borovice a jalovce, dřišťály a břízky, čerstvý vzduch a daleké obzory. K tomu si připočtěte svištící vítr, cáry mlhy a možná jemné mrholení, aby byl návrat z procházky o to lákavější – do pohodlného křesla k hřejivému krbu, hrnku čaje s vřesovým medem anebo sklence skotské whisky. Tak vypadá správný výlet na vřesoviště. Možná nějaké máte přímo na své zahradě, možná se je teprve chystáte založit. Berte naši pozvánku na toulky po vřesovištích jako inspiraci, než se pustíte do práce. Vydejte se s námi do krajin s atmosférou drsného severu, do některé botanické zahrady anebo jen tak do lesa, za zážitky a na výlety do stínu i na výsluní.

Největší vřesoviště je v Podyjí

vřes havraníky podyjíPodyjská vřesoviště patří k velkým unikátům české přírody. Havranické vřesoviště je největší svého druhu u nás. Nikde jinde totiž nenajdete větší porosty vřesu v mozaice se stepními trávníky než v prostoru mezi Znojmem. Jeho rozloha činí 131 ha a roku 1990 bylo vyhlášeno přírodní památkou. Díky kombinaci řady faktorů je toto osobité společenstvo patrně nejbohatším biotopem Národního parku Podyjí. V současné době tu můžete vidět keříky s vřesem, ale také jiné ohrožené druhy rostlin či živočichů. Rostou zde kostřavy, vřes obecný, kručinky, divizny i janovce a na jaře zde vykvétají stovky konikleců. Suchomilnou faunu zastupují kudlanky nábožné, dudci a ještěrky. Unikátním živočichem, který obývá zdejší lokalitu je pavouk stepní rudý, který se zdržuje na zemi a nebo pod kameny. Stádo divokých koní pomáhá na Havranickém vřesovišti s údržbou lokality a chrání jej před zarůstáním.
 

Přebuzské vřesoviště v Krušných horách

Přebuzské vřesovištěPřebuzské vřesoviště najdete v Krušných horách u stejnojmenného města. Přírodní památka má rozlohu 90 hektarů. Na bývalém vrchovištním rašeliništi vznikla těžbou rašeliny mozaika velmi různorodých mikrobiotopů, které jsou porostlé společenstvy rostlin. Nachází se tu až několik metrů vysoké pilíře neodtěžené rašeliny s bohatými vřesovišti, na nichž roste borůvka bažinná a především bříza trpasličí (jedná se o "nejzápadnější" výskyt této rostliny na našem území). Až na minerální podloží odtěžené plochy byly osídleny plavuní vydlačkou, zavodnělé příkopy s různými rašeliníky doprovází rosnatka okrouhlolistá. Na smilkových loukách na okraji přírodní památky lze nalézt prhu arniku, prstnatce listenatého a nenápadnou kapradinu vratičku měsíční. K zvířeně patří čolek horský, skokan hnědý, ještěrka živorodá, bekasina otavní, linduška luční a jelen lesní.
 

Křížky ve Slavkovském lese

vřes slavkovský lesUnikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Na živiny chudém substrátu se vytvořila specifická rostlinná společenstva s mimořádně vzácnými druhy. Roste zde rožec kuříčkolistý, který nelze nikde jinde na světě nalézt než v této rezervaci. Kromě skalní vegetace rostou na hadcích společenstva keříků, např. vřesovec pleťový nebo zimostrázek alpinský. Pro regeneraci vřesovišť a posílení populace zdejšího endemitu – rožce kuřičkolistého je část území spásávána stádem ovcí a koz. Národní přírodní památka Křížky však bohužel není přístupná veřejnosti.
 

Brdská vřesoviště na bývalých dopadových plochách

Tok BrdyVřesoviště, která vznikla v Brdech na dopadových plochách, jsou nevídaného rozsahu a v této zeměpisné šířce a nadmořské výšce v Evropě zcela unikátní. Brdská vřesoviště byla vytvořena vlivem odlesnění a dlouholetého působení požárů a mechanického narušení půdy během vojenských cvičení. Dnes jsou součástí nejcennější I. zóny chráněné krajinné oblasti a dvou evropsky významných lokalit: Tok, Jordán a Brda. Nejpůsobivější pohled nabízejí vřesoviště v druhé polovině léta a na začátku podzimu. V tomto období jsou svahy cílových ploch pokryty kobercem kvetoucích keříků vřesu obalených myriádami drobných fialově růžových květů. Mimo vrcholu Tok můžeme doporučit výlet za vřesem i na Slonovecké hřebeny poblíž Jinců.
 

Alpínská vřesoviště na vrcholcích našich nejvyšších hor

vřes KrkonošeV České republice se alpínská vřesoviště vyskytují pouze v malých ploškách našich nejvyšších pohoří. Klimatické podmínky zde nedovolují rozvoj souvislých porostů dřevin, ale nenáročný vřes si své místo našel i zde, na větrem ošlehávaných místech. Taková místa se nachází pouze v našich nejvyšších horách (jen čtyři lokality v ČR), v Krkonoších (u Luční boudy, Studniční hoře, Přední Žalý, Violík, Sněžné jámy, cesta česko-polského přátelství, Vrbatovo návrší, cesta nad Labským dolem...atp.), v Jeseníkách na Pradědu a Keprníku a na Kralickém Sněžníku.
 

Vřesoviště v Jizerských horách

vřesoviště JizerkyVřes roste v Jizerských horách poměrně hojně. Na polské straně dokonce natolik, že dal jméno devátému měsíci v roce – wrzesień (česky bychom řekli vřesen). A kde ho můžeme najít? Východně od Oldřichova v Hájích se při Polednické cestě setkáte i s místním názvem, který s výskytem vřesu souvisí – vrchem Vřesoviště (662 m n. m.). Hojněji jej potkáte ještě kousek severněji v okolí Koňské hlavy. Nejrozsáhlejší vřesoviště v Jizerských horách se nachází nad Smuteční cestou poblíž chaty Hubertky a Červeného buku. Vzniklo druhotně v zářezu cesty po odtěžení stromů a skrývce zeminy. V náhorní části Jizerek tvoří vřes naopak přirozenou součást vegetace rašelinišť. Okolo původu vřesovce na Malé Jizerské louce se stále vede mnoho dohadů: jde o přirozený původ nebo byl zavlečen se sazenicemi stromů? Ať už je to jakkoli, my se můžeme potěšit pohledem na subtilní stříbřitý keřík s něžně růžovými květy na Vyhlídkové louce u Jizerky, hned vedle dřevěné plošiny.
 

Vřesoviště Bílová v Hostýnských vrších

vřesPřírodní památka Vřesoviště Bílová představuje drobné fragmenty podhorského vřesoviště s jalovci v Hostýnských vrších. Je situována na mírném, převážně jihovýchodním svahu vrcholu Klínec (667,5 m n. m.) v Hošťálkovské vrchovině, v nadmořské výšce 592 až 644 m, u osady Bílová, asi 1,9 km východně od obce Rajnochovice. Jedná se o jediné souvislé vřesoviště s nadměrným výskytem jalovce, vřesu a plavuně Hostýnských vrších. Tento biotop se vyskytuje v Karpatské oblasti České republiky jen velmi vzácně. Lokalita dříve patřila k místům, které se využívaly jako pastviny. Od ukončení pastvy ovcí je ale ohrožena zarůstáním náletovými dřevinami, hlavně smrkem a břízou.
 

Zajímavosti o vřesu, aneb víte, že...

  • vřesPřed používáním chmele se z něho ve středověku vařilo pivo.
  • Vysoce ceněným včelím produktem je vřesový med.
  • Ženy nosívaly kytičku vřesu za pasem jako ochranu před zlými silami.
  • Od věků je tato rostlina využívána v tradiční medicíně, přisuzují se jí detoxikační účinky, pomáhá při zánětech ledvin a močových cest, při dně, revmatismu, uklidňuje nervovou soustavu a zlepšuje spánek.
  • vřesRozšíření vřesu obecného sahá z takřka celé Evropy k Uralu, severní Sibiří se táhne až do Severní Ameriky. Dovezen byl na Nový Zéland, kde se stal jako nepůvodní druh nežádoucí invazní rostlinou.
  • Oproti vřesu zahrnuje příbuzný vřesovec asi 500 druhů rostoucích hlavně v jižní Africe, v České republice rostou pouze 2 druhy.
  • Vřes je extrémista (alespoň z hlediska nároků na vodu) – snese sucho i mokro
  • Často žije v symbióze s houbami (kořeny vřesu).
  • Vědecký název "calluna" pochází z řečtiny – kallýnó znamená „krášlím, čistím“. Z vřesu se odedávna dělala mimo jiné košťata.

Objevte rozmanité vřesoviště České republiky, domov unikátních rostlin, živočichů a krásných krajin. Ideální tipy pro přírodou milovné turisty.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník v Hrubém Jeseníku Příroda

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník v Hrubém Jeseníku

Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník je nejstarší rezervací na Moravě, vyhlášenou na tehdejším panství Lichtenštejnů již v roce 1903. Rezervace zaujímá vrcholové partie a SZ hřebene Hrubého Jeseníku od trojmezí po Obří skály. Zahrnuje vrcholy Vozka, Keprník a Šerák.

Vřesoviště Kraví hora u Znojma Příroda

Vřesoviště Kraví hora u Znojma

Na jihozápad od historického Znojma se táhne výrazný terénní hřeben zvaný Kraví hora, kde jsou vinohrady a kvete vřes.

Vrchol Violík v Krkonoších Příroda

Vrchol Violík v Krkonoších

Violík neboli Labský štít (1472 m.n.m) je hora nacházející se ve Slezském hřebeni v Krkonoších, na hranicích Česka a Polska.

Rezervace divokých koní v Podyjí Příroda

Rezervace divokých koní v Podyjí

Divocí koně pomáhají v Národním parku Podyjí na Znojemsku s údržbou rozlehlých pastvin a chrání je před zarůstáním. Setkat se s nimi můžete na Mašovické střelnici, Havranickém vřesovišti a na Pastviskách u Havraníků.

Vyhlídka a přírodní rezervace Zvolská homole Příroda

Vyhlídka a přírodní rezervace Zvolská homole

Skalnatý vrch Homole s přírodní rezervací Zvolská homole tvoří pravý břeh Vltavy na území Zvole nad Vraným nad Vltavou.

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí Příroda

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna.

Přírodní park Přebuz Příroda

Přírodní park Přebuz

Přírodní park leží v severovýchodní části okresu Karlovy Vary u státní hranice s Německem a připomíná šumavské pláně. Jedná se o cennou přírodní lokalitu, jehož součástí je i přírodní rezervace Malé jeřábí jezero. Území je protkáno podzemními chodbami a šachtami.

Národní přírodní památka Křížky Příroda

Národní přírodní památka Křížky

Unikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Hadec v podloží uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme.

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán Památky

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán

Testovací pěchotní srub 'CE' Jordán byl postaven v roce 1936 ve vojenské střelnici Jince – Brdy a sloužil k pokusnému ostřelování a k výcviku posádek TO. Časem by zde mělo vzniknout malé muzeum.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku Ubytování

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Rezervace divokých koní – Přírodní památka Na Plachtě u Hradce Králové Příroda

Rezervace divokých koní – Přírodní památka Na Plachtě u Hradce Králové

Unikátní přírodní lokalita Na Plachtě se rozkládá na jihovýchodním okraji města Hradec Králové. Kromě vzácných drobných živočichů zde uvidíte také divoké koně, kteří šetrně pomáhají udržovat zdejší travní porosty a tím i životní prostor pro mnohé bezobratlé živočichy.

Labská bouda v Krkonoších Ubytování

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Labský důl – divoké ledovcové údolí Příroda

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Divoká a skalnatá rokle patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Tohle místo kdysi vyhloubil rozsáhlý ledovec a vtiskl mu charakteristický tvar podkovy.

Sněžné jámy v Krkonoších Příroda

Sněžné jámy v Krkonoších

Sněžné jámy jsou mohutné ledovcové kary na severním a východním svahu Vysoké pláně na polské straně Krkonoš. Je od nich krásný výhled do Čech na Krkonoše.

Tři Kříže v Slavkovském lese Památky

Tři Kříže v Slavkovském lese

Nedaleko obce Prameny v Slavkovském lese se nalézá národní přírodní památka Tři kříže. Kamenné kříže se tyčí na skalce vpravo od silnice. Trojice křížů, které tvoří dominantu vrcholku kopce, byla vztyčena v roce 1859 jako díkuvzdání za vyléčení nemoci.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi Příroda

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Botanická zahrada Prášily – nejvýše položená botanická zahrada v Česku Příroda

Botanická zahrada Prášily – nejvýše položená botanická zahrada v Česku

Sbírku čtyř set narcisů, původní šumavské rostliny či skalničky, trvalky cibuloviny a dřeviny si můžete prohlédnout v Botanické zahradě v Prášilech na Šumavě. Na ploše přes 15 arů najdete přes 5000 druhů domácích i cizokrajných rostlin.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník Příroda

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Národní geopark Barrandien Příroda

Národní geopark Barrandien

Chcete se vydat po dně pravěkých moří? Do vzdálených časů vás přenese Geopark Barrandien, největší geopark v České republice. Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Praděd – nejvyšší hora Moravy Příroda

Praděd – nejvyšší hora Moravy

Praděd nejvyšší hora Moravy a Slezska (1491 m) je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje. Zároveň představuje nejvyšší horu Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska. Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí.

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje Příroda

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí Příroda

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí

Na severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů Pražanů, PR Údolí Únětického potoka. Toto území společně s PR Roztocký háj-Tiché údolí tvoří velký lesní a lesostepní komplex na okraji hlavního města.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi Příroda

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Přírodní památka Přebuzské vřesoviště Příroda

Přírodní památka Přebuzské vřesoviště

Přírodní památka Přebuzské vřesoviště se nachází nedaleko obce Přebuz a bývalé obce Rolava v Krušných Horách. Vřesoviště vzniklo odtěžením vrchoviště a následnou pastvou dobytka. Rozloha této přírodní památky je cca 90 ha.

Další aktuality

Nechme tetřívky na Šumavě v klidu tokat

Populace tetřívka obecného bojuje na území Šumavy o přežití. V národním parku žije zhruba 50 kohoutků tetřívka a dalších 30 se vyskytuje ve vojenském prostoru Boletice. Národní park Šumava proto omezil vstup na některá tokániště, například v okolí Dobré, Cazova, Kunžvartu a Stožce. Zákaz vstupu na určené lokality platí až do 31. května 2025.
9. duben 2025 10:00
Příroda

Geo zajímavosti Česka: glóbusy, poledníky a další kuriozity

Proč zrovna "geo"? Protože tímto slovním základem začíná mnoho pojmů souvisejících s naší planetou. Slovo geo znamená v řečtině země. Stejně tak se naše dnešní tipy budou zabývat zajímavostmi, které nějak souvisí s geodézií, geologií či geografií. Poradíme vám například, na kterých zámcích uvidíte skutečné rarity glóbusového řemesla a zavedeme vás také k několika poledníkům, pólům a dalším zajímavostem vyznačených v terénu. Vyrazte na procházku k vyhledávaným turistickým kuriozitám!
8. duben 2025 10:00
Příroda

Znáte lužní lesy? Udělejte si výlet za poznáním tohoto vzácného biotopu

Luhy se vyznačují vysokou hladinou spodní vody a periodickým zaplavováním. Lužní les, který je plný rozmanitých druhů vzácných rostlin, živočichů a hmyzu, které jinde nežijí. V létě se stává neprostupnou džunglí s mnoha malými močály, liánami, hmyzem a zpívajícími ptáky. Věděli jste, že se jedná se o ekosystém, který se nejvíce podobá tropickému pralesu? Lužní lesy mají schopnost zadržet vodu v krajině ze které by se jinak rychle vytratila. Během záplav jsou nedocenitelným ochráncem – dokáží pojmout mnohem větší množství vody než přehrady, a tím chrání okolní vesnice i města před devastující silou vody. Mezi typické obyvatele lužních lesů patří obojživelníci, ptáci vázaní na vodu, stromy, které snesou dlouhodobé zamokření a světlomilnější rostliny, jako je třeba orsej jarní, bledule jarní, sněženka nebo česnek medvědí.
7. duben 2025 8:00
Příroda

Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Přihlaste jej do ankety Strom roku 2025!

Již po čtyřiadvacáté můžete rozhodnout o tom, které stromy budou bojovat o titul Strom roku 2025. Pokud znáte strom, který si zaslouží pozornost, či potřebuje péči, podělte se o jeho příběh a nominujte ho do letošního ročníku ankety. Sběr nominací začal 1. 4. a bude pokračovat až do 18. 5. 2025. Vyhlášení nominované dvanáctky proběhne během měsíce června. Podat návrh může kdokoliv – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Finalisté pak budou soutěžit o titul Strom roku 2025 v online hlasování od 21. července do 5. října 2025. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.
6. duben 2025 15:00
Příroda

Svátky jara se blíží! Jak a z čeho uplést pomlázku?

K oblíbeným svátkům jara se váže řada tradic, z nichž k těm nejrozšířenějším patří výroba pomlázky. Nejčastěji se k pletení používají vrbové proutky. Z jakého druhu vrby lze získat ty správné a čím se dají nahradit, pokud ve svém okolí žádnou vrbu nemáte? Máme pro vás několik tipů pro jarní tvoření.
6. duben 2025 9:53
Příroda

Duben na noční obloze: roj Lyridy, mikroúplněk a pyramida planet

Během dubna lze na noční obloze pozorovat mnoho zajímavých astronomických úkazů. Nepřehlédnutelné budou padající meteority tzv. Lyridy a setkáte se ale také s úplně nejmenším měsícem v letošním roce. V závěru měsíce nám pak planety Venuše, Saturn a Merkur zahraní nebeské divadlo.
4. duben 2025 14:00
Příroda

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda