Výlety do pravěku: pravěká dálnice, mohyla a místa připomínají slavnou dobu Keltů
Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území a zanechali zde významné archeologické stopy ve formě oppid a hradišť.
Oppidum je protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů, které bylo založeno především v jižní polovině země podél toku Vltavy, jako například keltské oppidum Závist u Zbraslavi.
V České republice můžete navštívit například keltské oppidum Závist a Hradiště, slovanské hradiště Wogastisburg nebo hradiště Semín.
Hradiště Rubín mohl být dříve slovanským hradištěm Wogastisburg a od roku 1993 je chráněný jako významný krajinný prvek.
U obce Vedrovice se nachází archeologické naleziště s nálezy zejména z neolitu, včetně půdorysů domů, pecí a kostrových hrobů.
Keltský skanzen Nasavrky je rekonstrukcí keltského 'města' z mladší doby železné, a nabízí návštěvníkům možnost vidět jak ve svojí době žili obyvatelé z archeologických nálezů.
Hradiště Semín je jedno z největších a přitom téměř neznámých keltských oppid a je součástí turistické oblasti Český ráj.
Hradiště Wogastisburg je považováno za historické slovanské hradiště, někteří badatelé věří, že se zde nacházelo.
Levý Hradec je raně středověké hradiště, kde se nacházelo pravděpodobné původní sídlo přemyslovského knížete Bořivoje I., který zde nechal vybudovat první křesťanský kostel v Čechách.
Naučná stezka Keltské oppidum Závist v Dolních Břežanech sestává z okruhů, které seznamují návštěvníky s historickým osídlením této oblasti v dávných dobách.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.