ÚvodAktuality17. listopad: umění v ulicích, cesta svobody, průvody i prohlídky památek
Kultura

17. listopad: umění v ulicích, cesta svobody, průvody i prohlídky památek

  • 16. listopadu 2019
Pamětníci vzpomínají a mládež tápe: co se vlastně stalo 17. listopadu? Ať už si připomeneme tragické události v říjnu a listopadu 1939 v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava anebo Sametovou revoluci v roce 1989, vždy v událostech sehráli hlavní roli studenti.
Tak začala i Sametová revoluce: přesně před třiceti lety v roce 1989 byl pátek, lidé odjížděli na chalupy a chystali se večer „za kulturou“. Něco ale bylo ve vzduchu: účastníci pietní akce k 50. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty zamířili z pražského Albertova do centra města a vše vyvrcholilo večerním krvavým zásahem na Národní třídě. Právě tam si můžete 30. výročí sametové revoluce připomenout i letos: bez brutálního mlácení a politických hesel, zato s koncerty kapel, divadlem pro děti, čtením úryvků děl Václava Havla, workshopy či pouličními performancemi.

Díky, že můžem!

Tak trochu jiná oslava Listopadu 1989 se pod názvem Korzo Národní s podtitulem “Díky, že můžem!” odehraje 17. 11. 2019 na Národní třídě. Začíná se už v dopoledních hodinách a program pak  potrvá až do večera. Pokračovat se bude následně koncerty v klubu Rock Café, který je mimoto garantem hudebního programu celé akce. Na několika pódiích zahrají známá jména napříč žánry od Davida Kollera či Tata Bojs v akustickém provedení, přes Prago Union až po Zrní nebo Spirituál kvintet. Speciální místo v programu bude mít státní hymna v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové, večer pak zazní i hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu, tentokrát v podání Anety Langerové. Hudební produkce neskončí 22. hodinou, pokračovat bude ještě v legendární pražském klubu Rock Café.

Pouliční slavnosti na Národní třídě jsou ale jen jedním z dílků bohaté programové mozaiky Festivalu svobody, který v neděli 17. listopadu nabídne mnohem víc: třeba oblíbený satirický karnevalový průvod Sametové posvícení s obřími maskami, tentokrát pod heslem "Ulítli ti včele?".

Průvod bude slavnostně zahájen ve 14 hodin na Kampě, mezi kavárnou Mlejn a museem Kampa. Ve 14:30 průvod vyráží přes Karlův most a pokračuje po Smetanově nábřeží. Mezi 15:45 až 16:15 projde "sametové " defilé Národní třídou (kde budetou dobou probíhat Festival svobody) a v 16:45 dorazí na Staroměstské náměstí, kde proběhné defilé masek a v 17:15 se průvod odebere do Kampusu Hybernská.
 

Cesta svobody v Plzni

plzeňPlzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se mohou těšit na besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, vzpomínková setkání či koncert.

Lidé se budou moci vydat po takzvané Cestě svobody. Ta nabídne možnost zastavit se na několika místech v historickém centru, z nichž se stěžejním stane Anglické nábřeží, kde bude po celý den otevřena improvizovaná Plzeňská kavárna s pódiem. Na něm se budou konat debatní bloky s pamětníky událostí roku 1989.
 

Brněnský sedmnáctý

Brněnský sedmnáctýMezinárodní den studenstva a sametovou revoluci si připomenou také v Brně tematickou akcí Brněnský sedmnáctý. Na velké stagi na náměstí Svobody vystoupí řečníci z řad studentů, umělců, pamětníků listopadových událostí či rektorů brněnských univerzit. Program bude doplněn o vystoupení několika písničkářů a tří kapel. Hudební produkce, vystoupení řečníků a promítání dobových záběrů čeká zájemce také v Kobližné ulici a na Malinovského náměstí, a to v rámci akce Nezapomeňme – 30 let svobody v Brně.

Pro oživení programu na náměstí budou probíhat na několik místech drobná divadelní a hudební vystoupení, instalace i světelné instalace. V blízkém okolí náměstí Svobody vzniknou tři vnitřní scény, na které připravujeme promítání, literární program a diskuze. V 18:00 bude zahájen tradiční Lampionový průvod pořádaný studenty Masarykovy univerzity, který vede přes Kaunicovy koleje až na náměstí Míru.


Slavit se bude i v Ostravě!

ostravaTaké v Ostravě si připomenou 30. výročí Sametové revoluce. Listopad 1989 přinesl do té doby nemyslitelné změny – otevřely se hranice, najednou jsme mohli svobodně cestovat po Evropě i celém světě, v kultuře umělce nikdo neomezoval a bylo jen na nich, zda se prosadí a zda zaujmou posluchače, čtenáře či diváky.

Město Ostrava s dalšími organizacemi připravilo pro program SametOVA!!! ve dnech 15. až 18. listopadu besedy, přednášky, scénické čtení, výstavu, workshopy, projekce, komponované pořady, divadelní představení nebo happening.
 

Mimořádné prohlídky nabízí i hrady a zámky

zámek loučeňJaké byly osudy loučenského zámku v posledních sto letech? Návštěvníci se během prohlídky seznámí s osudy loučenského zámku a osobnostmi, které procházely jeho komnatami. Prohlídky se konají v neděli 17. listopadu 2019, od 11.00, 13.00 a 15.00.

Na celý víkend, včetně neděle 17. listopadu připravil zámek Zákupy mimořádnou prohlídku 2. prohlídkové trasy k výročí 130 let od úmrtí korunního prince Rudolfa. Rudolf společně se svou manželkou princeznou Štěpánkou Belgickou několikrát pobývali na zákupském zámku a strávili zde svá šťastnější léta.

Hospitál Kuks zve i 17. listopadu na mimořádné listopadové prohlídky i předvánoční jarmark! Kromě komentovaných prohlídek interiérů, rodinné hrobky Šporků a farmaceutické expozice si užijete i obchůdek se sušenými bylinkami a na vánočních trzích najdete vše od svíček, ručně vyráběných mýdel, adventních věnců, keramiky, proutěného zboží a dřevěných hraček po vánoční ozdoby ze šustí i skleněné vánoční ozdoby ze Dvora Králové.
Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Listopadové prohlídky Hospitalu Kuks

23. 11.24. 11.
Listopadové prohlídky Hospitalu Kuks

Turistická sezona už sice končí, ale během listopadových víkendů budete mít ještě možnost prohlédnout si hospitál v celé jeho kráse.

Další aktuality

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura

Rodinné klany: Muchovi, potomci slavného secesního malíře

Alfonse Muchu miluje celý svět a jeho umělecké dílo ovlivňuje už několikátou generaci. Koho si slavný malíř vzal, kolik měli dětí a kdo patří do rodiny, která dodnes pečuje o jeho umělecký odkaz? Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po historii rodinného klanu Muchů!
13. listopad 2024 8:13
Kultura