ÚvodČeská nejZeměpisnéNejstarší tištěná mapa Čech – šifra Mistra Klaudiána
Zeměpisné

Nejstarší tištěná mapa Čech – šifra Mistra Klaudiána

Před 500 lety vznikla nejstarší tištěná mapa zobrazující Čechy. Pro vědce je už půl tisíciletí záhadou, proto se o ní někdy mluví jako „šifře Mistra Klaudiána“. Její vznik je totiž stále ještě zahalený tajemstvím, nejsou zatím zcela jasné ani okolnosti jejího vzniku ani informace o jejích autorech.
Dnešní člověk by se ve slavné Klaudiánově mapě vyznal jen těžko – má totiž jih umístěný na horní straně. Na přelomu 14. a 15. století se ale jednalo o nesmírně populární typ mapy – kolem roku 1500 totiž začaly vznikat mapy pro poutníky, kteří se vydávali na cestu do Říma.
 
Nechal ji vyrobit lékař a majitel tamní lékárny Mikoláš Klaudián. Tato mapa má mimořádný význam nejen pro naši, ale také pro celoevropskou kartografii – vznikla totiž jako první ve střední Evropě. Přestože se jednalo o mapu vytištěnou, do dneška se dochoval pouze jediný exemplář, který se dnes nachází v Litoměřicích (ve Státním oblastním archivu).
 

Co lze na mapě spatřit

Vědci nedávno porovnávali, jak je tato mapa přesná. Našli na ní 118 míst, která byli schopní identifikovat. Zjistili, že Klaudiánova mapa sice nevznikala na základě žádných přesných geografických podkladů, ale nejspíš podle jiné mapy, která ukazovala Německo a okolí – i tak ale byla na svou dobu neobyčejně přesná. Mapa je plná nejrůznějších symbolů, u měst se často objevují ikony koruny nebo štítu. Autor rozlišoval mezi městy královskými a poddanskými. Podobně jsou tu i další symboly, které rozlišují města kališnická a katolická.
 
Kromě samotných geografických informací je mapa ovšem cenná také svými ilustracemi. Zobrazuje totiž scény, které odrážejí dobovou atmosféru v Čechách. Jedna z nich například zachycuje vůz tažený koňmi z obou stran – který nikam logicky nemůže dojet. Symbolizuje zřejmě náboženské rozpory v zemi, což by podporovala i postava Turka, který se tomu shora směje.
Znáte všechna královská města? Přinášíme velký přehled tipů na výlet

Znáte všechna královská města? Přinášíme velký přehled tipů na výlet

Čím se lišilo královské město od běžného poddanského města? Bylo podřízeno přímo panovníkovi a jeho obyvatelé byli svobodní, na rozdíl od poddaných v ostatních městech, kteří byli podřízeni šlechtě. Mezi královská města se počítala i tzv. věnná města, která spravovaly manželky vladařů. Kromě daní, které města v Království českém odevzdávala přímo královské koruně se také zavázala posílat na královský dvůr různé „naturálie“ – vždy takové, které byly v dané oblasti nejlepší. Tak například Nový Bydžov posílal do královské kuchyně raky, Mělník víno, Chrudim pšenici a Jaroměř lososy.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: která místa si oblíbili králové a císaři?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: která místa si oblíbili králové a císaři?

Na Kudy z nudy si připomeneme nejenom nového britského krále Karla III. a jeho maminku, zesnulou královnu Alžbětu II., ale i další panovníky a jejich návštěvy českých zemí. Podívejte se, kam jezdili na návštěvy králové a císaři, kde zanechaly své stopy české královny a kam až vedou spletité panovnické rodové kořeny.

Střední Čechy: hrady, zámky, města a tradice královského regionu

Střední Čechy: hrady, zámky, města a tradice královského regionu

Střední Čechy, to jsou královské zážitky na dosah Prahy. Tradiční krajina českých knížat a králů se jako pomyslná koruna vine kolem hlavního města. Láká k výletům na jedinečné hrady a zámky, královská města i do lázní.

Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Navštivte města, jejichž historie spadá hluboko do minulosti. Vydejte se s námi na cestu po královských městech Čech. K panovníkem udělovanému titulu „královské město“ se vázala značná privilegia a vzácné výsady, díky nimž města bohatla a celkově prosperovala. A která města tyto výsady v Čechách požívala? To vám ukážeme v našich tipech na výlety do měst, která spadala přímo pod královský majestát.

Komentovaná prohlídka výstavy Mariany Alasseur – Kontrasty

Srdečně Vás zveme na komentovanou prohlídku výstavy Mariany Alasseur: Kontrasty, kterou pro Vás připravujeme v hlavní výstavní budově galerie (Michalská 29/7) ve čtvrtek 28. listopadu od 16 hodin.
Litoměřice, Ústecký kraj

Výstava Mariana Alasseur – Kontrasty

Výstava představí tvorbu malířky a sochařky Mariany Alasseur (* 1977), významné osobnosti výtvarné scény regionu.
Litoměřice, Ústecký kraj

Výstava Milivoj Husák – Dvojí tělo

Srdečně Vás milí návštěvníci zveme na novou výstavu Milivoj Husák: Dvojí tělo. Výstava je přístupná od 1. 11. 2024 od 10:00 každou středu až neděli, 10–17 hodin, do 26. ledna 2025.
Litoměřice, Ústecký kraj

Rozsvícení vánočního stromu v Litoměřicích 2024

Tradiční rozsvícení vánočního stromečku se uskuteční v neděli 1. prosince v 18 hodin na Mírovém náměstí.
Litoměřice, Ústecký kraj

Novoroční výstup na Radobýl 2025

1. ledna proběhne novoroční výstup na Radobýl (399 m n. m.), výšlap je zařazen mezi významné celostátní akce Klubu českých turistů. Koná se již po 60.
Litoměřice, Ústecký kraj

Vánoční trhy v Litoměřicích 2024

Program vánočních trhů bude plný koled, pohádek pro děti, soutěží i koncertů. Ani letos nepřijdete o oblíbenou Ježíškovu poštu a vánoční stromečky nazdobené litoměřickými mateřskými školkami a dalšími dětskými subjekty.
Litoměřice, Ústecký kraj

Prohlídky budovy staré radnice

I když stálá expozice Oblastního muzea v Litoměřicích se teprve připravuje, nově zrekonstruovanou budovu staré renesanční radnice je možné navštívit již nyní!
Litoměřice, Ústecký kraj

O historii staré litoměřické radnice

Při procházce městem se můžete zastavit na prohlídku výstavy o historii a zajímavostech jedné z nejcennějších historických budov v Litoměřicích.
Litoměřice, Ústecký kraj

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.
Litoměřice, Ústecký kraj

Do Českého středohoří s Geofunem

Pro malé i velké dobrodruhy jsme připravili 10 zábavných tras po celém Českém středohoří. Stačí si jen stáhnout aplikaci Geofun a můžete začít!
Litoměřice, Ústecký kraj

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Galerie byla pro veřejnost zpřístupněna v roce 1958 a řadí se tak k nejstarším regionálním muzeím umění v České republice. Její integrální součástí je Muzeum insitního umění, Diecézní muzeum v Litoměřicích a kostel Zvěstování Panny Marie.
Litoměřice, Ústecký kraj

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích

Důl Richard je veřejnosti nepřístupný, v části je úložiště radioaktivního odpadu. Přesto se v Litoměřicích můžete podívat do expozice, která důl Richard představuje. Najdete ji v městském podzemí v Litoměřicích.
Litoměřice, Ústecký kraj

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.
Litoměřice, Ústecký kraj

Perfect body

Skupinová cvičení pro ženy.
Litoměřice, Ústecký kraj

Expozice Holzmannovy Litoměřice

Rozdával úsměvy na všechny strany. Postava natvrdlého chlapíka s brýlemi a ošuntělém plášti byla zárukou dobré zábavy. Ačkoliv se narodil v Teplicích a zemřel v Chemnitz, domovem se mu staly Litoměřice. Řeč je o Felixi Holzmannovi.
Litoměřice, Ústecký kraj

Diecézní muzeum v Litoměřicích

Diecézní muzeum v Litoměřicích se nachází v řadovém pozdně gotickém domě č. p. 24 v Litoměřicích. Stálá expozice prezentuje umělecky mimořádná díla, mj. L. Cranacha, M. B. Brauna, K. Škréty nebo V. V. Reinera a také liturgické předměty.
Litoměřice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Fér Kafe v Litoměřicích

V parku Václava Havla v Litoměřicích naleznete Fér Kafe, která vám nabídne kávu a čaj, domácí zákusky i letní či zimní osvěžení.
Litoměřice, Ústecký kraj

Pivovar Kalich Litoměřice

Součástí nověotevřeného Pivovaru Litoměřice je také expozice o historii pivovarnictví. Úštěcký chmel a český ječmen jsou základem kvalitní pivovarnické práce. Kvasíme pomocí osvědčených pivovarských kvasinek a během celé výroby klademe důraz na dodržování původních receptur.
Litoměřice, Ústecký kraj

Penzion Mácha

Penzion Mácha nabízí komfortní ubytování přímo v centru renesančního města Litoměřice.
Litoměřice, Ústecký kraj

Vinařská oblast Čechy

Víno je u nás doménou hlavně na jižní Moravě, ale prozkoumat vinařské Čechy, česká vína a vše, co se kolem nich točí, stojí za to. A přišli na to i samotní vinaři, kteří se ochotně otevírají zájemcům o vinařkou turistiku. Vinařství v Čechám má nejen rostoucí kvalitu, ale i mnohosetletou tradici.
Litoměřice, Ústecký kraj

FoxHut – glamping v Českém středohoří

Liščí chata FoxHut v sobě spojuje krásný design, absolutní soukromí a relax v přírodě. Nachází se v nádherné přírodě Českého středohoří, poblíž obce Sebuzín. Mobilní domek je absolutně šetrný k přírodě kolem sebe. Je schopný žít sám se sebou bez nutnosti napojení na sítě.
Litoměřice, Ústecký kraj

Biskupský pivovar U sv. Štěpána

Minipivovar s restaurací se nachází v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích.
Litoměřice, Ústecký kraj

Hostel U sv. Štěpána v Litoměřicích

Levně se můžete v Litoměřicích ubytovat v budově bývalého teologického konviktu a jeho ubytovně. Součástí je také restaurace a minipivovar.
Litoměřice, Ústecký kraj

Minipiovar a hostinec v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích

Nový litoměřický minipivovar a hostinec s kapacitou sto návštěvníků bude pivo točit nejen ve vlastní hospodě, ale také na akcích pořádaných litoměřickým biskupstvím. Vrchní sládek Milan Došek počítá s vařením spodně kvašené desítky Vikář, jedenáctkou děkan a dvanáctkou Štěpán.
Litoměřice, Ústecký kraj