Mokřady jsou ekosystémy, které hrají klíčovou roli v koloběhu vody, udržují vodu v krajině, pomocí výparu příznivě ovlivňují podnebí a pohlcují nadbytečný oxid uhličitý. Jsou také zdrojem potravy a podporují biologickou rozmanitost.
Na území České republiky se nachází řada unikátních mokřadních lokalit, například Úpské a Pančavské rašeliniště, Přírodní rezervace Jizerky a Moravská Amazonie.
Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští si připomínáme každoročně 17. června.
Pro obnovu mokřadů se často provádějí rekonstrukce a obnovy poškozených lokalit, jako například na Perninském rašeliništi, které bylo poškozeno frézováním a nyní je obnovováno pod vedením Lesů ČR.
V Podtroseckých údolích lze pozorovat chráněné druhy jako je ledňáček říční, čírka obecná nebo strnad rákosní.
Moravská Amazonie, rozkládající se v nejjižnějším cípu Moravy, je známá svou nádhernou přírodou bez zásahu civilizace, hlubokými lužními lesy a vzácnými živočichy.
Rašeliniště Jizerky se nachází mezi Jizerkou a Smědavou v Jizerských horách a rozkládá se na ploše 112,21 hektarů.
Na chráněných územích se provádějí různá opatření jako obnova poškozených oblastí, vytváření naučných stezek pro osvětu a regulace přístupu k zamezení dalšího poškození.
Mokřady zadržují vodu v krajině, což předchází suchu a erozi, podporují biologickou rozmanitost, pohlcují CO2 a významně přispívají k regulaci lokálního klimatu.
Ramsarská konvence je mezinárodní smlouva pro ochranu mokřadů, jejímž účelem je uchování a udržitelné využívání mokřadů. Z ČR jsou na ni zařazeny například Úpské a Pančavské rašeliniště.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.