ÚvodAktuality20 tipů na návštěvu mokřadů a bažin
Příroda

20 tipů na návštěvu mokřadů a bažin

Mokřady patří mezi nejvýznamnější ale současně i světově nejohroženější ekosystémy. Podílejí se na koloběhu vody v přírodě, udržují vodu v krajině, příznivě ovlivňují podnebí velkým výparem, pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší, jsou zdrojem potravy. Na našem území se nachází řada unikátních míst – víte, že Úpské a Pančavské rašeliniště byla zařazena v roce 1993 v rámci Ramsarské konvence na světový seznam nejvýznamnějších mokřadů světa? Bažin, slatin a rašelinišť je však u nás mnohem víc, pojďte prozkoumat ta nejzajímavější. Díky bohatým srážkám budou nyní navíc ve skvělé kondici. Víte, že Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští si připomínáme každoročně 17. června? Tůně a mokřady představují jeden z nejefektivnějších nástrojů pro zadržení vody v krajině a podporu biologické rozmanitosti. Řada organizací se tak pouští do jejich obnovy. O vodu je třeba aktivně bojovat a v krajině zadržet tolik vody, kolik si z ní bereme.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Národní přírodní rezervace rašeliniště Jizerky Příroda

Národní přírodní rezervace rašeliniště Jizerky

Přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky mezi Jizerkou a Smědavou je nejrozsáhlejší přístupné rašeliniště Jizerských hor. Rozkládá se na výměře 112,21 hektarů severozápadně od horské osady Jizerka. Vyhlášena byla v roce 1960.

Přírodní rezervace Podtrosecká údolí Příroda

Přírodní rezervace Podtrosecká údolí

Jedná se o nejrozsáhlejší souvislý komplex mokřadů v Českém ráji. Nachází se zde chráněné druhy rostlin a živočichů, například pryskyřník velký, bledule jarní, rosnatka okrouhlolistá či tolije bahenní. Žije zde ledňáček říční, čírka obecná, rákosník velký či strnad rákosní.

Perninské rašeliniště Příroda

Perninské rašeliniště

Téměř sto hektarů Perninského rašeliniště na konci minulého století silně poškodilo nešetrné frézování, někde až do sedmimetrové hloubky. Skončilo v roce 2000. Poté začal pozemky spravovat podnik Lesy ČR. Ten nyní nejpoškozenější plochu obnovuje.

Moravská Amazonie – soutok Moravy a Dyje Příroda

Moravská Amazonie – soutok Moravy a Dyje

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed lužních lesů, se stékají řeky Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím ČR, Rakouska a Slovenska. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie a nachází se zde nádherná příroda bez zásahu civilizace obydlená vzácnými živočichy, chráněná jako CHKO Soutok.

Pančavská louka v Krkonoších Příroda

Pančavská louka v Krkonoších

Pančavská louka je rozlehlá subalpínská louka s nejrozsáhlejším vrcholovým rašeliništěm nacházející se mezi Kotlem a Labskou loukou v západních Krkonoších.

Přírodní rezervace Jelení lázeň Příroda

Přírodní rezervace Jelení lázeň

Přírodní rezervace Jelení lázeň se rozkládá v sedle mezi Malou a Velkou Deštnou. Rezervace chrání vrchovištní rašeliniště s jezírky, vzácné druhy rostlin a množství drobných savců.

Národní přírodní rezervace Radostínské rašeliniště Příroda

Národní přírodní rezervace Radostínské rašeliniště

Na plochém rozvodí s rozvětvením vod do řek Sázavy a Doubravy asi kilometr od obce Radostín vzniklo rašeliniště s výměrou cca 35 hektarů s hloubkou rašelinných vrstev až 3,26 m.

Přírodní rezervace Farské bažiny v Českém lese Příroda

Přírodní rezervace Farské bažiny v Českém lese

Přírodní rezervace Farské bažiny se rozprostírá na půli cesty mezi bývalým loveckým zámečkem Ostrůvek a zámkem Lesná v CHKO Český les.

Přírodní rezervace Džungle Příroda

Přírodní rezervace Džungle

Přírodní rezervace Džungle je území se zbytkem luhu se starými stromy a mokřady mezi řekami Hraniční potok a Prudnik.

Kališťské louky a mokřady Příroda

Kališťské louky a mokřady

Přírodní památka Kališťské louky a mokřady je chráněné území nalézající se severně od obce Kaliště.

Biocentrum Mokroš – uměle vytvořený mokřad Příroda

Biocentrum Mokroš – uměle vytvořený mokřad

Biocentrum Mokroš je uměle vytvořený mokřad, který vznikl v roce 2004 na zamokřených polích u obce Mořice. V okolí tůní najdete louku, stromy i keře, z nichž by měl časem vzniknout lužní les. Je velmi zajímavé pozorovat vývoj biocentra v průběhu let.

Přírodní rezervace Borkovická Blata Příroda

Přírodní rezervace Borkovická Blata

Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášené z důvodu ochrany zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště přechodového pánevního typu s charakteristickou flórou a faunou. Rezervací prochází naučná stezka Blatská stezka.

Přírodní rezervace Lazy Příroda

Přírodní rezervace Lazy

Přírodní rezervaci Lazy tvoří květnatá bělokarpatská louka s prameništi a mokřady v rozsáhlém komplexu jednosečných luk na údolním svahu Vláry pod vrchem Pláňava (598 m). Rozptýlená zeleň včetně solitérních stromů je i uvnitř plochy chráněného území, což způsobuje značnou členitost terénu.

Přírodní rezervace Hradčanské rybníky Příroda

Přírodní rezervace Hradčanské rybníky

Hradčanské rybníky tvoří soustava lesních rybníčků propojených přirozeně meandrujícím potokem a zatopené pískovny s vodní, bažinnou a rašelinnou flórou a faunou, malá rašeliniště, mokřadní olšiny a rašelinné bory s výskytem ohrožených druhů živočichů a rostlin.

Rašeliniště Haar v Krušných horách Příroda

Rašeliniště Haar v Krušných horách

Přírodní památku rašeliniště Haar v Krušných horách, tvoří soubor pěti drobných rašelinišť v okolí levostranného přítoku potoka Bystřina. Chráněné území se nachází na katastru obce Šindelová. Důvodem ochrany jsou rašeliniště s klečí blatkou a typickou horskou vrchovištní květenou.

Přírodní památka Lázeňský mokřad Příroda

Přírodní památka Lázeňský mokřad

Přírodní památku Lázeňský mokřad tvoří vlhké slatinné louky ležící asi kilometr severně od obce Ostrožská Nová Ves. Jedná se o jeden z posledních zbytků původních slatinných luk a porostů vrbin, které jsou důležité pro přežití řady vzácných druhů bezobratlých živočichů a rostlin.

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody Příroda

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.

Drnovický mokřad – Žumpy Příroda

Drnovický mokřad – Žumpy

Přírodní zajímavost Drahanské vrchoviny představují vodní tůně v Kopaninách zvané Žumpy.

Přírodní rezervace Úpská rašelina – nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších Příroda

Přírodní rezervace Úpská rašelina – nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších

Leží mezi Luční boudou, Hraničním hřebenem, Obří boudou a Studniční horou ve výšce okolo 1400 m. Jeho severní část přechází na polské území. Pramení zde řeky Úpa a Bílé Labe. Plocha přírodní rezervace je 73 ha.

Rolavská vrchoviště – národní přírodní rezervace Příroda

Rolavská vrchoviště – národní přírodní rezervace

Rolavská vrchoviště získala mimořádnou ochranu hlavně díky velmi zachovalému komplexu horských rašelinišť a podmáčených smrčin s typickou flórou a faunou. V oblasti jsou místa s řadou jezírek s charakteristickou krajinou, porosty borovice bažinné nebo podmáčené a rašelinné horské smrčiny.

Další aktuality

Duben na noční obloze: roj Lyridy, mikroúplněk a pyramida planet

Během dubna lze na noční obloze pozorovat mnoho zajímavých astronomických úkazů. Nepřehlédnutelné budou padající meteority tzv. Lyridy a setkáte se ale také s úplně nejmenším měsícem v letošním roce. V závěru měsíce nám pak planety Venuše, Saturn a Merkur zahraní nebeské divadlo.
4. duben 2025 14:00
Příroda

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda