ÚvodAktuality200. výročí narození Boženy Němcové: z Babiččina údolí přes Litomyšl až do Prahy
Kultura

200. výročí narození Boženy Němcové: z Babiččina údolí přes Litomyšl až do Prahy

  • 3. února 2020
V úterý 4. února to bude přesně 200 let, co se ve Vídni narodila Božena Němcová, autorka Babičky. Provedeme vás výstavami a akcemi, které výročí provázejí, a představíme vám také pár známých i neznámých míst, spojených s životem známé spisovatelky.
Byla pro vás Babička jen jednou z kapitol v učebnici literatury nebo povinné školní četby? Zkuste se na knížku podívat očima samotné autorky: jako na vzpomínky na šťastné dětství v ratibořickém údolí u České Skalice. Jedna z nejhezčích knih naší literatury, plná vůně šťastného dětství a půvabného venkova, nevznikala v idylickém prostředí – třeba při letním pobytu na Starém bělidle, u otevřeného okna s povlávajícími záclonami a kvetoucími muškáty. Naopak. Muž Boženy Němcové, opakovaně vyšetřovaný jako politicky podezřelý, v té době sloužil v Uhrách, ona s dětmi žila v Praze. Topila se v zoufalství po smrti syna Hynka a také v bídě, opustila ji řad přátel. Východiskem ze smutku se stala práce na knize Babička aneb obrazy z venkovského života, přesněji řečeno z údolí řeky Úpy u České Skalice, které dnes známe jako Babiččino údolí. Němcová knížku začala psát na podzim 1853, kdy s dětmi žila v Ječné ulici na Novém Městě, a dokončila ji o necelý rok později, kdy už bydlela v ulici Pod Emauzy, dnešní Vyšehradské. Právě na Vyšehradě u hrobu Boženy Němcové se v úterý 4. února uskuteční pietní akt.
 

Babiččino údolí v zimě nebo v létě?

Výlet do Babiččina údolí se dá podniknout v každé roční době, i v zimě. Mimo sezonu sice musíte oželet interiéry ratibořického zámku i Starého bělidla, ale bez problémů uvidíte další místa, od Viktorčina splavu přes Rudrův mlýn až po Rýzmburský altán s přehlednou malovanou mapou „Kraje mládí Boženy Němcové“. Jednotlivá místa z knihy mapuje 7,5 kilometru dlouhá naučná stezka, vedoucí údolím od České Skalice až ke zřícenině Rýzmburku.

Jedinečnou příležitost prohlédnout si známé literární postavy v místech, kam Božena Němcová zasadila jejich příběhy, budete mít od 2. do 6. června. Na zámku se setkáte s paní kněžnou a její schovankou, slečnou Hortensií, zastavit se můžete i ve mlýně, u houfu dětí s jejich hrami, zpěvy a říkadly anebo na Starém bělidle, kde se setkáte s laskavou babičkou a jejími vnoučaty.
 

Babiččina Barunka a zábavná muzejní hra v Litomyšli

Zajímavý program připravilo Regionální muzeum v Litomyšli, kde 1. února začala výstava Babiččina Barunka. Město Němcová dobře znala, v roce 1861 tu s tiskařem Antonínem Augustou připravovala druhé vydání Babičky. Výstava shrnuje zásadní události z jejího života, věnuje se také době, kterou prožila v Litomyšli, i pobytu na Horách u České Třebové.

Kromě osobních předmětů známé spisovatelky jistě oceníte i pestrý doprovodný program. Kromě dětských rukodělných dílen je pro jednotlivce, rodinné týmy nebo školní kolektivy připravená zábavná hra, kterou muzeum připravilo společně s Městskou galerií a Městskou knihovnou. V každé instituci si můžete vyzvednout hrací kartu a sbírat razítka za splněné programy, při nichž se o spisovatelčině životě dozvíte něco víc a hlavně zábavnou formou. Vyplněnou kartu odevzdáte v jedné z institucí a pak už budete jen čekat, zda vás 26. června vylosují jako hlavního výherce.
 

Za Barunkou do České Skalice

Co v roce Boženy Němcové chystá Česká Skalice? Do Regionálního informačního centra se přijďte podívat na výstavu mapující historii Společnosti Boženy Němcové od jejího založení v roce 1932 v Praze až po současnost. V galerii Fortna probíhá až do konce února výstava ilustrací na téma známých i méně známých pohádek Boženy Němcové a v barokním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici, kde se 12. září 1837 Barunka Panklová provdala za Josefa Němce, se v neděli 9. února odehraje slavnostní mše svatá. Kromě toho se také českoskalická Městská knihovna slavnostně přejmenovala na knihovnu Barunky Panklové a v září se tu chystají tradiční Jiřinkové slavnosti a Jiřinkový ples.
 

Letní kino, Barunčina škola a další akce

Další výstavy v České Skalici začnou 1. května. V Barunčině škole to bude výstava k výročí vydání Babičky, díla, které se v anketě Kniha mého srdce umístilo na druhém místě a do dnešního dne se dočkalo téměř čtyř set vydání. Do Muzea Boženy Němcové se přijďte podívat na výstavu dětských pohádkových ilustrací a na výstavu Babička ve filmu (obě akce končí 30. září). Od 2. do 5. června bude Česká Skalice patřit rodinám s dětmi: bude probíhat Barunčina škola, program který nabídne školní vyučování ve stylu 19. století včetně hodiny zpěvu a češtiny, dětské letní hry, tance a písničky.

Hlavní expozici v Muzeu Boženy Němcové zatím neuvidíte, nyní se upravuje a její zbrusu novou podobu si prohlédnete od 13. června. Ve stejný den se také koná jubilejní 30. ročník dálkového pochodu Barunka; přijďte si vyzkoušet trasy pro pěší, cyklisty i kočárky.

Kdo si chce připomenout filmová zpracování Babičky, měl by se do České Skalice vypravit začátkem července. V improvizovaném letním Kině na kolečkách na louce pod Muzeem Boženy Němcové se v pátek 3. července bude promítat film Babička z roku 1940 režiséra Františka Čápa. V sobotu 4. července pak přijde na řadu promítání dvoudílné Babičky z roku 1971 v režii Antonína Moskalyka.
 

Barunčin rok na zámku Ratibořice

Rádi byste výlet spojili s některou ze zajímavých zámeckých akcí? Rok Boženy Němcové jich nabízí několik, například večerní prohlídky zámku Ratibořice, osvětleného svíčkami (8. a 9. května), prohlídky ratibořického zámku pro děti s komtesou Hortensií (celý červenec čtyřikrát denně) anebo večerní hudební Ratibořické Nocturno aneb S láskou pro slečnu Betty; v zámeckém parku proběhne 5. července.
 
Broučkův dům Kultura

Broučkův dům

Broučkův dům je sídlem stálé expozice Muzea Náchodska. Ta vás provede nejstaršími dějinami pravěku, přes středověk a novověk až do současnosti.

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici Kultura

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, nabízí návštěvníkům stálé expozice věnované Boženě Němcové a historii města. Expozice prošla v roce 2020 velkou proměnou.

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Golem, Faust, astronom Tycho de Brahe či kněžna Libuše na Vyšehradu… zajímá vás, čím si Praha v minulosti získala svou magičnost a mystičnost? Projděme se společně Prahou po stopách legend, tajemna či pravdy! Během procházky navštívíte Hradčany, Staré Město i Židovskou čtvrť. Na Novém Městě se dostanete do blízkosti Faustova domu a poté dále vystoupáte na mytický Vyšehrad.

Výlet za Barunkou Babiččiným údolím

Výlet za Barunkou Babiččiným údolím

Když se roku 1820 hrabě Schulenburg rozhodl, že stráví léto na zámku v Ratibořicích, stěhovala se na venkov i manželka Kateřina Zaháňská a zástupy služebnictva. Mezi nimi byl i hraběcí kočí Jan Pankel s nevěstou a dcerkou Barunkou. Když měli rodiče svatbu v Malé Skalici, bylo holčičce už půl roku.

Dům kupce Augustina Hůlka v Červeném Kostelci Památky

Dům kupce Augustina Hůlka v Červeném Kostelci

Na bývalém domku kupce Augustina Hůlka čp. 127 v ulici Boženy Němcové byla roku 1912 odhalena pamětní deska s nápisem: V tomto domě bydlela Božena Němcová od měsíce září 1837 do dubna 1838.

Barunčina škola v České Skalice Památky

Barunčina škola v České Skalice

Barunčina škola. Školní třída z 19. století, kde Božena Němcová absolvovala školní docházku.

Viktorčin splav v Ratibořicích Příroda

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav je romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem. Místo připomíná dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy.

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku Památky

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové Kultura

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí Památky

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Park Boženy Němcové v Karviné Příroda

Park Boženy Němcové v Karviné

V Karviné navštivte kromě samotných památek také oblíbené místo odpočinku, dřívější anglický zámecký park s rozlohou 36 ha. Hlavní zajímavostí je hrobka hraběcího rodu Larisch-Mönnichů, který hrál nemalou roli v historii města Karviná.

Museum Četnická stanice v Chlumci nad Cidlinou Kultura

Museum Četnická stanice v Chlumci nad Cidlinou

V replice četnické stanice si lze vše osahat a vyzkoušet, sednout si za stůl velitele, k psacímu stroji, vyzkoušet si četnickou postel a pro případné zájemce je možné odebrat otisky prstů na dobovou daktyloskopickou kartu, popřípadě se vyfotit v četnické uniformě.

Pomník Boženy Němcové v Polné Památky

Pomník Boženy Němcové v Polné

Socha Boženy Němcové je asi půlmetrová bronzová plastika a je součástí nově opraveného prvního nádvoří zámku. Dílo ze svého zaplatil utajený polenský mecenáš.

Pohádkový kuželník v Ratibořicích s expozicí Báchorky a pohádky Boženy Němcové Zážitky

Pohádkový kuželník v Ratibořicích s expozicí Báchorky a pohádky Boženy Němcové

Chcete strávit čas s dětmi a zároveň se pobavit i poučit? Navštivte Pohádkový kuželník v Babiččině údolí, kde je instalována interaktivní výstava pro všechny generace s názvem Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové.

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci Kultura

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

V někdejším kupeckém domě s přízemním krámkem žila po svatbě Božena Němcová a dobovou atmosféru popsala v díle "Chudí lidé". Expozice se vztahuje k této knize, uvidíte také spisovatelčin bytový interiér. V zahradě je symbolicky pohřbena Viktorka, slavná postava z románu "Babička".

Regionální muzeum v Litomyšli Kultura

Regionální muzeum v Litomyšli

Muzeum sídlí v barokní budově v bezprostředním sousedství zdejšího zámku, jež je památkou UNESCO. Nová stálá expozice z mnoha unikátními předměty představuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle. Muzeum nabízí také tematické krátkodobé výstavy, lektorované programy i dětskou hernu.

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí Památky

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové – Rudrův mlýn a Vodní mandl.

Pomník Viktorie Židové v Červeném Kostelci Památky

Pomník Viktorie Židové v Červeném Kostelci

Na druhém červenokosteleckém hřbitově v bývalé zahradě kupce Vacka ponechán symbolický hrob Viktorky, postavy z Babičky Boženy Němcové, pravým jménem Viktorie Židové.

Další aktuality

Jak poznat Hradec Králové za jeden den

Jedete do Orlických hor anebo do Krkonoš a vaše cesta vede přes Hradec Králové? Na Kudy z nudy vybrali pár zajímavých míst, která snadno poznáte během jediného dne anebo třeba jen několika hodin. Návštěva v krajském městě Královéhradeckého kraje bude zábavná a plná překvapení.
14. říjen 2024 7:14
Památky, Královéhradecký kraj

Ideální nedělní výlet vede do Adršpašských skal

Vydejte se na pouť do světa skal v Adršpachu, skalních labyrinů, do světa pohádek, kde si každý najde to své. Hlavní turistický okruh Adršpašského skalního města je dlouhý asi 3,5 km, není příliš fyzicky náročný a zvládnou jej i rodiny s malými dětmi. Během asi 3 hodin procházení skalním městem narazíte takřka na každém kroku na skálu, která byla díky svému tvaru nějak pojmenována.
13. říjen 2024 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Krkonošské lanovky jezdí v omezeném režimu – prochází podzimní údržbou

Některé stále teplé dny babího léta lákají na pěší procházky po horách. Pokud se chystáte na horskou túru v Krkonoších, buďte připraveni na možné komplikace – právě na podzim se řada lanovek připravuje na zimní sezónu a jejich provozovatelé provádí pravidelnou údržbu, která bývá spojena s omezením nebo přerušením provozu.
10. říjen 2024 6:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Na zámek Opočno se slétnou dravci z celého světa

Zámek Opočno, přezdívaný Mekka sokolníků, hostí již desítky let mezinárodní setkání chovatelů a cvičitelů dravců. Sokolníci z celého světa přijíždějí na společné lovy, z nichž se každý večer za zvuku loveckých fanfár vracejí s kořistí na nádvoří zámku. Chcete-li si užít bezprostřední blízkost stovek dravců, vydejte se do Opočna ve dnech 9. až 12. října 2024. Letos se koná již 57. ročník!
9. říjen 2024 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Jubilejní ročník festivalu Jazz Goes to Town v Hradci Králové v duchu hesla 30 let naděje a porozumění

Světoznámí sólisté, české hvězdy, začínající umělci a více než stovka interpretů v Hradci Králové – to vše přinese již 30. ročník festivalu Jazz jde městem (Jazz Goes to Town), který probíhá od 8. do 12. 10. 2024. Víte, že v roce 1995 proběhl poprvé v rámci festivalu koncert legendárního amerického tělesa Art Ensemble of Chicago. Jednalo se o skutečně přelomovou událost v rámci českého kulturního dění? V průběhu festivalu se posluchači mohou těšit na tradiční koncerty v kině Bio Central a ve Studiu Beseda, v městské knihovně nebo Petrof Gallery. Letošní ročník je nazván „30 let naděje a porozumění​​“, jelikož organizátoři věří, že hudba, která byla a je v rámci festivalu Jazz Goes to Town prezentována, učí porozumět a přijmout neortodoxní a ne vždy přímočará umělecká vyjádření. Věří, že toto přijetí je natolik obohacujícím, aby vedlo k hlubšímu porozumění i v rámci mimohudebního kontextu.
6. říjen 2024 10:35
Kultura, Královéhradecký kraj

Nádheru dravců můžete obdivovat v Opočně: v říjnu proběhne tradiční setkání sokolníků

Na zámku v Opočně proběhně již 57. mezinárodní setkání sokolníků od středy 9. do soboty 12. října 2024. Tradiční sokolnická akce je skutečně evropského významu. Na programu jsou ranní nástupy účastníků a večerní výřady ulovené zvěře na nádvoří zámku, ukázky lovu s dravci pro veřejnost či lovecké fanfáry.
4. říjen 2024 8:10
Příroda, Královéhradecký kraj

Znáte celorepublikový Czech Skipass?

CzechSkipass pokračuje i v sezóně 2024/25. Jedná se o unikátní sezónní skipas otevírající turnikety 147 lanovek a vleků v 18 předních českých skiareálech. Už nikdy nečekejte fronty u pokladen a užívejte si 185 km sjezdovek po celou sezónu bez omezení, kdykoliv a kdekoliv. V letošní sezóně se jedná již o 11. ročník Czech Skipassu!
1. říjen 2024 10:11
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Stezka korunami stromů Krkonoše věnuje celý měsíc říjen seniorům

Pokud přemýšlíte, jak udělat radost rodičům či prarodičům a strávit s nimi příjemný den, přijeďte na Stezku korunami stromů v Janských lázních. Mezinárodní den seniorů proběhl celosvětově první říjnový den, ale na Stezce mohou senioři a jejich rodiny využít exkluzivní nabídky 1+1 vstupenka zdarma a zvýhodněného menu v průběhu celého měsíce října.
29. září 2024 18:36
Příroda, Královéhradecký kraj